W WEEKEND MALTANKA NA TORACH
25 listopada br. obchodzony jest dzień św. Katarzyny, patronki kolejarzy i przewoźników. Z tej okazji w weekend poprzedzający to święto zapraszamy na Kolejkę Parkową Maltanka. W sobotę i niedzielę (23 i 24 listopada br.) kolejka będzie kursować co godzinę od 10.00 do 16.00 - zachęca MPK.
KOLEJNA KAMIENICA WYREMONTOWANA
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zakończył kolejny etap remontu kamienicy przy ul. Zamenhofa. Ten piękny budynek jest sukcesywnie remontowany przez spółkę i efekty można zobaczyć już teraz.
TO URZĄDZENIE MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych rozdaje miejskim najemcom czujniki dymu. Urządzenia, które mogą uratować życie, można odbierać w siedzibie spółki i Punktach Obsługi Klienta.
POLICJANCI ROZWIKŁALI ZAGADKI ZABÓJSTWA KOBIET
Policjanci z Poznańskiego Archiwum X na podstawie nakazów wydanych przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu zatrzymali 54-letnią kobietę podejrzaną o zabójstwa dwóch kobiet. Do zbrodni doszło w 2012 i 2013 roku. Podejrzana została tymczasowo aresztowana. Grozi jej kara dożywotniego więzienia.
UTRUDNIENIA NA WAŻNEJ ULICY
Od środy, 20 listopada, rozpoczną się prace drogowe na ul. Dąbrowskiego w rejonie nowej inwestycji mieszkaniowej. Przez około miesiąc zwężony będzie północny odcinek między ulicami Kochanowskiego i Strzałkowskiego. Linie nr 8 i 18 zmienią trasy.
CO W PRZYSZŁYM ROKU ZMIENI SIĘ W POZNANIU?
Projekt budżetu Poznania na 2025 rok jest już gotowy. Dokument po raz pierwszy tworzony był zgodnie z nową ustawą. Choć jego konstruowanie nie było łatwe, znalazły się w nim pieniądze na ważne inwestycje: budowę siedziby Teatru Muzycznego, pływalnię miejską, nowe parki i zazielenianie przestrzeni miejskiej.
REMONT NA DĄBROWSKIEGO. TRAMWAJEM ZMIENIĄ TRASY.
Od środy, 20 listopada, rozpoczną się prace drogowe na ul. Dąbrowskiego w rejonie nowej inwestycji mieszkaniowej. Przez około miesiąc zwężony będzie północny odcinek między ulicami Kochanowskiego i Strzałkowskiego. Linie nr 8 i 18 zmienią trasy.
W CENTRUM JUŻ ŚWIĄTECZNIE
Na poznaniaków i turystów czekają stoiska, na których można smacznie zjeść oraz kupić wyroby rękodzielnicze, ozdoby i świąteczne prezenty.
KIEROWCA Z FAŁSZYWYM PRAWEM JAZDY
Poważne problemy z prawem będzie miał 48 letni mężczyzna, który został skontrolowany przez policjantów z Rychwała. Mężczyzna ten nie dosyć, że kierował samochodem będąc w stanie nietrzeźwości, to posłużył się fałszywym dokumentem prawa jazdy. Teraz grozi mu kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.
CZYM PALIMY W PIECU? TRWAJĄ KONTROLE
W okresie jesienno - zimowym strażnicy miejscy prowadzą kontrole urządzeń grzewczych. Funkcjonariusze sprawdzają m.in. kategorię pieca oraz jakim materiałem jest w nim palone. Uczulamy - piec domowy nie służy do spalania śmieci.
ŚWIĄTECZNY KLIMAT W POZNANIU
Już w najbliższą sobotę, 16 listopada Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz plac Wolności rozbłysną świątecznym blaskiem i zamienią się w krainę pełną magii, rozrywki i niezapomnianych wrażeń. To nie koniec niespodzianek. W tym roku świąteczne atrakcje czekają na poznaniaków i turystów także na Starym Rynku.
SPECJALNY SAMOCHÓD SKONTROLUJE OPŁATY ZA PARKOWANIE
Samochody wyposażone w kamery i czujniki skanujące numery rejestracyjne pojazdów pojawią się na poznańskich ulicach w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Będą sprawdzały wnoszenie opłat za parkowanie.
OGRODY BEZ TRAMWAJÓW
W związku z prowadzonymi pracami torowymi na pętli Ogrody oraz w rejonie przystanków tramwajowo-autobusowych Żeromskiego, od 16 do 18 listopada (sobota – poniedziałek) nastąpią zmiany w funkcjonowaniu komunikacji w tym rejonie. Zmianie ulegną trasy linii tramwajowych nr 2, 7, 8 i 18 – tramwaje nie będą dojeżdżać do pętli Ogrody. Zmienionymi trasami pojadą także autobusy części linii, których trasa przebiega w rejonie Ogrodów (nr 182, 191, 193, 835, 836 i 837).
AKCJA POLICJANTA PO SŁUŻBIE
39 – letni poznaniak poszukiwany listem gończym ukrywał się od dłuższego czasu przed wymiarem sprawiedliwości z nadzieją, że uda mu się uniknąć kary. Plany pokrzyżował mu jednak poznański policjant, który ustalił miejsce jego przebywania i wspólnie z wezwanym na miejsce patrolem dokonali jego zatrzymania.
KOLEJNA ZIELEŃ NA WILDZIE
Roboty polegały na odbrukowaniu utwardzonych nawierzchni szerokich chodników, uzupełnieniu ich ziemią urodzajną i posadzeniu nowej roślinności. Nasadzenia wykonane zostały na całej długości ulicy, za wyjątkiem jej zachodniej strony (na wysokości numerów 19-22), gdzie szerokość chodnika była zbyt mała.
IMIENINY ULICY, BIEG NIEPODLEGŁOŚCI I UTRUDNIA W MIEŚCIE
W poniedziałek – 11 listopada, w związku z Imieninami ulicy Święty Marcin oraz Biegiem Niepodległości, w Poznaniu wprowadzone będą czasowe zmiany w funkcjonowaniu linii tramwajowych i autobusowych oraz organizacji ruchu. Ponadto w celu ułatwienia dojazdu do centrum uruchomione zostaną dodatkowe linie tramwajowe nr 51, 52, 53, 54, 55 i 56 oraz autobusowe nr 112 i 113.
CHCIAŁ SIĘ ZEMŚCIĆ I STRZELAŁ
Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wielkopolskim zatrzymali mężczyznę, który strzelał z broni palnej w kierunku posesji na terenie powiatu grodziskiego. Usłyszał łącznie trzy zarzuty. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 8.
TRAMWAJE WRACAJĄ NA KRASZEWSKIEGO
O jeden dzień szybciej niż zapowiadano, już w niedzielę 10 listopada, wrócą tramwaje na ul. Kraszewskiego. Trasa ta została zamknięta ponad dwa miesiące temu, po sierpniowej tragedii w stojącej przy tej ulicy kamienicy.
ĆWICZENIA: ODBICIE ZAKŁADNIKÓW Z SAMOLOTU
Opanowanie zagrożenia terrorystycznego na płycie lotniska oraz ewakuacja pirotechnika z rejonu zagrożenia to przedsięwzięcia szkoleniowe przeprowadzone przez strażników granicznych z Zespołów Interwencji Specjalnych wrocławskiego i poznańskiego portu lotniczego.
PODPALACZ BALOTÓW SŁOMY ZATRZYMANY
Policjanci z Jarocina zatrzymali 33-latka podejrzanego o podpalenia balotów słomy w Wyszkach. Podejrzany od sierpnia do października wzniecił 2 pożary. Mieszkaniec gminy Kotlin usłyszał już zarzuty, a decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.
NOWY POMNIK W POZNANIU
Mieszkańcy Poznania i turyści mogą już zobaczyć pomnik Wypędzonych Wielkopolan w czasie II wojny światowej. Powstał na terenie parku im. Karola Marcinkowskiego, u zbiegu ul. Powstańców Wielkopolskich i ul. Towarowej. 5
ZMIANY NA JEŻYCACH. INACZEJ TRAMWAJE I AUTOBUSY.
Po ponad dwóch miesiącach od sierpniowej tragedii w kamienicy przy ulicy Kraszewskiego, 11 listopada znów tą ulicą pojadą tramwaje linii numer 2. Zanim to jednak nastąpi, trzeba zamontować sieć trakcyjną, a następnie wykonać konieczne prace przyłączeniowe. Wymusi to zmiany w komunikacji na liniach autobusowych nr 164, 219 i 258 od 5 do 8 listopada oraz na liniach tramwajowych nr 2, 8 i 18 w dniach 6 i 7 listopada. W tych dniach ulica będzie też zamknięta dla samochodów.
EKOLOGICZNY MURAL
Na budynku przy ulicy Św. Wawrzyńca 26 powstał mural nawiązujący do organizowanego od ponad 30 lat konkursu "Zielony Poznań". Dzieło nie tylko zachęca mieszkańców do udziału w zabawie, ale też promuje kształtowanie postaw proekologicznych, a nawet minimalizuje zanieczyszczenia powietrza. Do jego powstania użyto bowiem specjalnej farby.
PARKOWANIE DROŻSZE W POZNANIU?
Na poniedziałkowej Komisji Transportu Rady Miasta Poznania, Zarząd Dróg Miejskich przedstawił propozycje zmian.
NIETYPOWA KRADZIEŻ...BUTÓW
Policjanci z Wydziału Kryminalnego jarocińskiej komendy zatrzymali na gorącym uczynku mężczyznę, który ukradł 8 par nowego obuwia o wartości blisko 3 tys. zł. Sprawca kradzieży usłyszał zarzut, za który grozi mu kara 5 lat pozbawienia wolności.
OKRADALI GROBY
Gostyńscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn którzy pod osłoną nocy kradli kwiaty z grobów na gostyńskim cmentarzu.
PODWYŻKA CEN BILETÓW - ALE TYLKO DLA NIEKTÓRYCH
Według projektu, który zostanie przedstawiony radnym i gminom ościennym, od 1 września 2025 roku mają zmienić się stawki za przejazdy autobusami i tramwajami. Jednak mieszkańcy Poznania (a także 19 gmin współpracujących z Zarządem Transportu Miejskiego), którzy rozliczają podatki w swoim miejscu zamieszkania, będą płacić za sieciówki tyle samo, co dziś - a w niektórych przypadkach nawet jeszcze mniej. Nie zmieni się też cena biletów specjalnych - dla seniorów i uczących się dzieci.
WIELKOPOLSKA: OKRADAŁ SWOJEGO PRACODAWCĘ
Policjanci z Jarocina zatrzymali 42 – latka, który przez ponad pół roku okradał swojego pracodawcę. Nieuczciwy pracownik ukradł w tym czasie blisko 6 tys. litrów paliwa o łącznej wartości ponad 35 tys. zł. Za kradzież grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna odpowie także za posługiwanie się fałszywym prawem jazdy.
WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH. JAK JEŹDZI KOMUNIKACJA?
W okresie Wszystkich Świętych zachęcamy do dojazdów w rejon cmentarzy komunikacją zbiorową, tym bardziej że jak co roku będzie ona znacząco wzmocniona. Wydłużone zostaną trasy linii tramwajowych nr 5 i 6. Wzmocnione zostaną linie tramwajowe nr 1, 5, 6, 8, 13 oraz 15. Uruchomione zostaną także dodatkowe linie tramwajowe nr 41 (w relacji Junikowo – Miłostowo), 42 (Os. Sobieskiego – Miłostowo) oraz 43 (Junikowo – Miłostowo).
CERTYFIKATY DLA CUKIERNI I PIEKARNI
Ponad 80 piekarni i cukierni z Poznania i Wielkopolski otrzymało certyfikaty zaświadczające, że ich rogale są zgodne z wszelkimi obowiązującymi ten wyrób normami.
HANDEL LUDŹMI W WIELKOPOLSCE
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu przy współpracy z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu i Strażą Graniczną, zatrzymali 22 października 3 osoby podejrzane o handel ludźmi i pomocnictwo w tym procederze. Początek tej sprawy to połowa sierpnia br. Wtedy do policjantów dotarły pierwsze informacje, z których wynikało, że na terenie pow. wrzesińskiego mogą przebywać osoby, sprowadzone zza granicy i wykorzystywane do ciężkiej pracy na gospodarstwach.
CZĘŚĆ PRZEDSIĘBIORCÓW DOSTANIE CHOINKĘ OD MIASTA
Osoby prowadzące działalność gospodarczą w śródmieściu mogą na święta udekorować swój lokal choinką, którą otrzymają bezpłatnie od Miasta. Wystarczy wysłać zgłoszenie do urzędu, odebrać drzewko i lampki w wyznaczonym punkcie, a później wystawić je przed własnym lokalem dbając, by pięknie świeciło.
TRWAJĄ TARGI HOBBY
W weekend 26-27 października pawilony Międzynarodowych Targów Poznańskich po raz kolejny ożyją tysiącem barw i dźwięków. Targi HOBBY przyciągną pasjonatów z całego kraju, oferując niezapomniane przeżycia dla wszystkich, niezależnie od wieku. Od miłośników modelarstwa, przez miłośników gier planszowych, aż po fanów Star Wars – każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Dlaczego warto zatrudnić profesjonalnego hydraulika w Poznaniu?
Kiedy pojawia się problem z instalacją hydrauliczną, taki jak przeciekająca rura czy zatkany odpływ, wiele osób zastanawia się nad samodzielną naprawą. Jednak zamiast ryzykować pogorszenie sytuacji, warto postawić na profesjonalne usługi. Instalic - Hydraulik Poznań to gwarancja szybkiej i skutecznej interwencji, oszczędności czasu oraz pieniędzy. W tym artykule przedstawimy wszystkie powody, dla których warto zaufać fachowcowi.
AKCJA STRAŻY GRANICZNEJ I ZATRZYMANIE CUDZOZIEMCA
Gruzina wielokrotnie łamiącego prawo w Polsce, przyjęli od policjantów z Środy Wielkopolskiej i zatrzymali funkcjonariusze Straży Granicznej z poznańskiej Ławicy. W konsekwencji pod eskortą zostanie doprowadzony do lotniczego przejścia granicznego i opuści Polskę.
POWSTAJE HALA SPORTÓW WALKI
- Podpisaliśmy umowę z wykonawcą prac budowlanych i przekazaliśmy już plac budowy. Teren, na którym powstanie nowa hala, jest obecnie przygotowywany do dalszych prac. Do tej pory stanęło tam m.in. ogrodzenie, a w kolejnych krokach wykonawca przystąpi do robót ziemnych. Planowana powierzchnia całkowita budynku to blisko 2 tys. metrów kwadratowych, będzie więc tu miejsce nie tylko na część sportową, ale także odpowiednie zaplecze – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
WTORKOWE UTRUDNIENIA NA ULICACH
We wtorek (22 października) kontynuowana jest wymiana konstrukcji wsporczych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Hetmańska, Arciszewskiego, Grochowska oraz Reymonta.
NAJNOWOCZEŚNIEJSZE LABORATORIUM JEST W POZNANIU
W stolicy Wielkopolski powstało najnowocześniejsze laboratorium kryminalistyczne w Polsce. Znajdują się tam m.in. urządzenia, których na całym świecie jest zaledwie siedem. Budynek stanął przy ul. Mansfelda na Jeżycach.
UTRUDNIENIA W CENTRUM
Miejski Inżynier Ruchu informuje, że od 21 października do 4 listopada wprowadzona zostanie czasowa zmiana organizacji ruchu w rejonie ul. Garbary i Kazimierza Wielkiego, w związku z renowacją sieci wodociągowej.
ZATRZYMANY ZA KRADZIEŻ....KLOCKÓW
Zarzuty dotyczące kradzieży zestawów klocków Lego usłyszał 18 - latek, który w sklepach w Śremie i Poznaniu ukradł towar za ponad 5 000 złotych. Miłośnik kradzionych klocków odpowie przed sądem.
UTRUDNIENIA NA SKRZYŻOWANIACH
W poniedziałek (21 października) rozpocznie się, w trybie pilnym, wymiana konstrukcji wsporczych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Hetmańska, Arciszewskiego, Grochowska oraz Reymonta.
WIELKI KONGRES ASTRONOMICZNY W POZNANIU
To już oficjalne – Poznań będzie gospodarzem największego wydarzenia kosmicznego na świecie, 78-ego Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego IAC 2027!
Jak poinformowało miasto w mediach społecznościowych - Podczas #IAC2024 w Mediolanie, w którym wzięło udział ponad 11 000 uczestników, Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowej Federacji Astronautycznej IAF oficjalnie zatwierdziło kandydaturę Polski, co jest ogromnym sukcesem i olbrzymią szansą dla polskiego sektora kosmicznego.
Po ponad 60 latach, organizacja jednego z najbardziej prestiżowych na świecie wydarzeń astronautycznych przypadła ponownie Polsce. Projekt będzie realizowany wspólnie przez: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polską Agencję Kosmiczną, Europejską Fundację Kosmiczną, Miasto Poznań, Grupę MTP oraz firmę The Way.
Wydarzenie odbędzie się jesienią 2027 r.
PEREŁKA POZNAŃSKIEJ MALTANKI BĘDZIE JAK NOWA
Z okazji swoich setnych "urodzin" parowóz Borsig Bn2t przejdzie kompleksowy remont. Podpisana została umowa na naprawę główną tego najstarszego sprawnego w Polsce parowozu, będącego jednocześnie ozdobą taboru Kolejki Parkowej Maltanka.
NIEDZIELNE ATRAKCJE W POZNANIU
W niedziele sporo będzie się działo w mieśćie!
ZIELONE TARGI NA MTP
Na Międzynarodowych Targach Poznańskich trwa XVIII edycja Targów GARDENIA. Ich motyw przewodni to „Zielona przyszłość. Branża ogrodnicza nowej ery". Od wystawców i ekspertów architektury krajobrazu, zieleni miejskiej i przydomowej, specjalistów i hobbystów zwiedzający dowiedzą się, jaka zieleń nadchodzi: minimalistyczna? Automatyczna? Naturalna czy projektowana? Na stoiskach wystawców goście zobaczą nowości na nadchodzący sezon utrzymane w ekologicznym duchu, najświeższe trendy i ciekawostki z branży. Zapraszamy na Międzynarodowe Targi Poznańskie w dniach 16-18 października (środa-piątek) 2024.
ZATRULI SIĘ GRZYBAMI. UDAŁO SIĘ IM POMÓC.
W poniedziałkowy wieczór policjanci poznańskiej drogówki wykonywali swoje codzienne obowiązki, gdy podbiegła do nich zapłakana kobieta. Powiedziała funkcjonariuszom, że jej rodzina zatruła się grzybami i wszyscy pilnie muszą dostać się do szpitala. Mundurowi bez chwili namysłu, używając sygnałów uprzywilejowania, pomogli rodzinie dojechać do szpitala. Potrzebujący na czas otrzymali profesjonalną pomoc lekarską.
SCHRONISKO PRZEPEŁNIONE. APELUJE O OPIEKĘ NAD KOTAMI.
Nadszedł dla nas jeden z trudniejszych momentów w roku, niestety nie mamy już miejsca na koty. Kociarnie są pełne i zwierzęta nie czują się już w nich komfortowo, co powoduje ciągłe choroby - tłumaczy Katarzyna Frąckowiak, wiceszefowa poznańskiego schroniska dla zwierząt.
SWARZĘDZ: KIEROWCA MIAŁ PRAWIE 3 PROMILE
Policjanci z Komisariatu Policji w Swarzędzu zatrzymali sprawcę kolizji drogowej, który prowadził swój samochód, mając prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Mundurowi tym samym wyeliminowali ogromne zagrożenie dla innych użytkowników dróg. Dzięki ich szybkiej reakcji, pijany kierowca nie uniknie odpowiedzialności. 39-latkowi grożą teraz surowe konsekwencje.
DROGA ROWEROWA PRAWIE GOTOWA
Coraz bliżej końca prac związanych z budową drogi rowerowej w rejonie ul. Strzeleckiej i Królowej Jadwigi. Ułatwi ona przejazd między rondem Rataje a centrum miasta. Będzie elementem głównej trasy, która - zgodnie z Programem Rowerowym Miasta Poznania – połączy centrum z rejonem Szczepankowa.
POZNAŃSCY LEKARZE PRZEPROWADZILI WYJĄTKOWY ZABIEG
Przetoka odbytu to problem kłopotliwy i wiążący się z dużym cierpieniem. Chirurdzy z miejskiego szpitala im. Józefa Strusia przeprowadzili pierwsze w Polsce zabiegi z użyciem nowatorskiej metody - dzięki niej pacjenci nie muszą znosić silnego bólu.
W POZNANIU ZAGRA UKRAINA
W piątek, 11 października o godz. 20:45 na stadionie miejskim rozpocznie się mecz Ukraina - Gruzja. Najszybciej i najwygodniej na Bułgarską można dojechać komunikacją publiczną, zwłaszcza tramwajami, omijając korki. Ci, którzy muszą jednak dojechać samochodami, mogą skorzystać z parkingów, skąd na mecz dotrą łatwo pieszo lub komunikacją miejską. Zmieni się organizacja ruchu, więc warto zaplanować podróż.
OSTRZEŻENIE IMGW. SILNY WIATR!
Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 75 km/h, z zachodu - takie ostrzeżenie dla Poznania i okolic wydało IMGW.
OKRADŁ KIEROWCĘ TAKSÓWKI W POZNANIU
Policjanci z Komisariatu Policji Poznań – Północ już dzień po zdarzeniu zatrzymali sprawcę rozboju. Pokrzywdzonym w tej sprawie był kierowca świadczący usługi odpłatnego przewozu osób za pomocą aplikacji, któremu sprawca groził nożem a następnie okradł. Szybko został wytypowany przez mundurowych i trafił na 3 miesiące do tymczasowego aresztu.
MARATON I UTRUDNIENIA W RUCHU
W niedzielę – 13 października, na ulicach Poznania odbędzie się bieg maratoński. Jedna z największych imprez w Polsce spowoduje sporo zmian w komunikacji miejskiej. Zostaną one wprowadzone w dniu biegu od godz. 9:00 lub od pierwszych kursów. Na czas trwania imprezy, w celu usprawnienia komunikacji, uruchomione zostaną dodatkowe linie tramwajowe nr: 50, 51, 52, 53, 54 , 55, 56 , 57, 58 oraz 59.
WIĘCEJ TERENÓW ZIELONYCH
W Poznaniu nieustannie przybywa zieleni. Dzieje się tak nie tylko w ramach realizacji kolejnych inwestycji, ale także dzięki odbrukom istniejących ulic. Dzięki temu przez ostatnie kilka lat nowa roślinność pojawiła się na ponad 26 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni. Miasto pozyskało prawie 24 miliony złotych dofinansowania z Unii Europejskiej na kolejne tego typu działania.
UKRYWAŁ SIĘ 16 LAT. ZOSTAŁ ZATRZYMANY.
Policyjni „Łowcy Głów” z Poznania doprowadzili do zatrzymania mężczyzny poszukiwanego listami gończymi za liczne oszustwa. Ukrywał się od 16 lat. Został zatrzymany w Inowrocławiu. Trafił już do zakładu karnego.
PONIEDZIAŁEK NA POZNAŃSKICH ULICACH
W poniedziałek, 7 października, drogowcy z Zakładu Robót Drogowych kontynuują remont nawierzchni jezdni na ulicy Śremskiej, na odcinku od ul. Piłsudskiego do ul. Dolskiej.
28 MLN ZŁ NA REALIZACJĘ POMYSŁÓW POZNANIAKÓW
W poniedziałek, 7 października ruszyło głosowanie w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2025. Do tegorocznej edycji zakwalifikowało się 170 projektów. Głosy na wybrane pomysły poznaniaków i poznanianek można oddawać przez 3 tygodnie - do 28 października (do godz. 12). Tym razem do wydania jest aż 28 mln zł - o 1,4 mln zł więcej niż w poprzedniej edycji PBO.
ZMIANY NA WAŻNEJ ULICY
Podpory wiaduktu nad ul. Wagrowską wymagają prac naprawczych. W poniedziałek, 7 października wprowadzone zostaną zapowiadane zmiany w organizacji ruchu na wiadukcie, czyli na ul. Hetmańskiej. Zamknięta zostanie jezdnia północna, a przejazd w obu kierunkach będzie możliwy południową częścią ulicy.
ZATRZYMANIA W ZWIĄZKU Z POSIADANIEM NARKOTYKÓW
Kryminalni z Rogoźna zatrzymali dwie mieszkanki powiatu obornickiego, w wieku 32 i 34-lat podejrzane o posiadanie znacznej ilości narkotyków. Podczas przeszukania ich miejsca zamieszkania funkcjonariusze ujawnili łącznie ponad 79 gramów amfetaminy, ponad 700 gramów marihuany oraz ponad 300 gramów mefedronu. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.
NA GÓRCZYNIE DROGA ROWEROWA
Kolejny etap budowy drogi rowerowej wzdłuż ul. Dmowskiego nabiera tempa. Aktualnie prace prowadzone są na odcinku od ul. Krauthofera do ul. Miedzianej. W pierwszym etapie nowa infrastruktura wybudowana została między ul. Hetmańską a ul. Potockiej.
ZMIANY NA HETMAŃSKIEJ
Podpory wiaduktu nad ul. Wagrowską wymagają prac naprawczych. 7 października (poniedziałek) wprowadzone zostaną zapowiadane zmiany w organizacji ruchu na wiadukcie, czyli na ul. Hetmańskiej. Wyłączona z ruchu zostanie jezdnia północna, a przejazd w obu kierunkach będzie możliwy południową częścią.
WAŻNY BIEG W POZNANIU
5 października wokół jeziora Rusałka odbędzie się wyjątkowy bieg: Race for the Cure. Jego uczestnicy zmierzą się z dystansem 5 km, by zwrócić uwagę na to, jak ważna jest profilaktyka raka piersi. Każdy może dołączyć - trwają zapisy online.
DARMOWE CZUJKI CZADU
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych przygotował kolejną partię czujników czadu dla miejskich najemców. To urządzenia, które mogą uratować życie. Można je odbierać w Punktach Obsługi Klienta.
W WEEKEND ZMIANY W KOMUNIKACJI
W związku z budową przyłączy do budynku przy ulicy 28 Czerwca 1956 r. w dwa weekendy: 5-6 i 19-20 października niedostępny będzie odcinek torowiska od rynku Wildeckiego do skrzyżowania z ulicą Hetmańską. W tym czasie prowadzone będą na nim prace utrzymaniowe. W celu zapewnienia komunikacji w tym rejonie Wildy uruchomiona zostanie zastępcza linia autobusowa "za tramwaj" T2.
W WEEKEND TRAMWAJE INNYMI TRASAMI
W związku z budową przyłączy do budynku przy ulicy 28 Czerwca 1956 r. w dwa weekendy 5-6 i 19-20 października niedostępny będzie odcinek torowiska od Rynku Wildeckiego do skrzyżowania ulicy 28 Czerwca 1956 r. z Hetmańską. Przy okazji budowy przyłączy prowadzone będą prace utrzymaniowe w torowisku tramwajowym. W celu zapewnienia komunikacji w tym rejonie Wildy uruchomiona zostanie zastępcza linia autobusowa „za tramwaj” T2.
NOWA PŁYWALNIA JUŻ POWSTAJE
Przy ul. Taborowej, w sąsiedztwie parku Manitiusa, powstaje kryta pływalnia. W budynku przewidziano dwa baseny, jacuzzi, saunę fińską i łaźnię parową oraz niezbędne zaplecze. Pierwsze prace rozpoczęły się w lipcu.
UTRUDNIENIA DLA KIEROWCÓW NA HETMAŃSKIEJ
Podpory wiaduktu nad ul. Wagrowską wymagają prac naprawczych. 7 października (poniedziałek) wprowadzone zostaną zapowiadane zmiany w organizacji ruchu na wiadukcie, czyli na ul. Hetmańskiej. Wyłączona z ruchu zostanie jezdnia północna, a przejazd w obu kierunkach będzie możliwy południową częścią.
HERB POZNANIA - SPECJALNA WYSTAWA
Na Wolny Dziedziniec urzędu miasta powróciła wystawa poświęcona herbowi Poznania. Została jednak wzbogacona o nowe plansze - dzięki nim można poznać historię innych symboli stolicy Wielkopolski.
DRAMATYCZNA SYTUACJA I POMOC POLICJANTÓW
Działanie Policjantów z Posterunku Policji w Lipce, potwierdza słowa policyjnej dewizy: „Pomagamy i chronimy”. Dzięki doświadczeniu zdobytym podczas służby w Policji uratowali mieszkańca gminy Lipka, który potrzebował pomocy.
DRUGI ETAP TRAMWAJU NA NARAMOWICE
Jak będzie wyglądać dalszy ciąg trasy na Naramowice? Ruszył właśnie przetarg, który ma wyłonić projektanta tej ważnej inwestycji. Dzięki niej dojazd z północnej części Poznania do centrum miasta będzie jeszcze szybszy i wygodniejszy.
POSZUKIWANY LISTEM GOŃCZYM 38-LATEK ZATRZYMANY
Policjanci z Komisariatu Policji Poznań Północ zatrzymali 38-latka poszukiwanego listem gończym za zniszczenie mienia. Mężczyzna ukrywał się w podpoznańskich Plewiskach. Trafił do aresztu. Najbliższy rok spędzi w więzieniu.
LECZENIE WŚRÓD PRZYRODY
Czy miejska zieleń może służyć jako element terapii, który wpływa na poprawę samopoczucia i szybszy powrót do zdrowia? Takie nowoczesne podejście przyświeca Miastu Poznań. Dzięki współpracy z lekarzami oraz specjalistami z różnych dziedzin, pacjenci mogą korzystać z możliwości leczenia, wspieranego przez kontakt z przyrodą. Pierwsze zajęcia w plenerze odbyły się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Przybyszewskiego.
KONTORAL POLICJI. SKANDALICZNE ZACHOWANIE KIEROWCY.
Policjanci Komisariatu Policji w Luboniu zatrzymali 25-letniego kierującego, który prowadził swój samochód mając trzy aktywne sądowe zakazy prowadzenia pojazdów. Mieszkaniec Szreniawy poruszał się pojazdem niedopuszczonym do ruchu, a w jego samochodzie policjanci znaleźli prawie 100 gramów zabronionych substancji. Badanie krwi wykaże też czy był pod wpływem narkotyków. Grozi mu 5 lat więzienia.
SENIORZY PRZEJMĄ MIASTO
Już w najbliższą sobotę symboliczne klucze do Miasta zostaną przekazane starszym poznaniankom i poznaniakom. Tak rozpoczną się tegoroczni "Senioralni" - czyli cykl wydarzeń i spotkań dla osób w wieku 60+, które będą odbywać się przez cały październik.
ULICA KRASZEWSKIEGO PONOWNIE OTWARTA
W piątek, 27 września, od godz. 14 na całą ulicę Kraszewskiego ma wrócić ruch kołowy. Na możliwość kursowania tam tramwaju trzeba będzie poczekać do czasu zamontowania słupa trakcyjnego i zdjętej wcześniej sieci.
PRZEZ POZNAŃ PRZEJEDZIE AUTOBUS, W KTÓRYM ODBĘDZIE SIĘ SPEKTAKL
Co zdarzyło się dawno temu w Glutendorfie? Dowiedzą się osoby, które zobaczą niedzielny spektakl... w zabytkowym autobusie Jelcz. Mieszkańcy i mieszkanki osiedla Główna odtworzą nieopowiedzianą dotąd historię tego rejonu miasta, nawiązując do idei nieistniejącego już w Poznaniu teatru ludowego. Wydarzenie towarzyszy 10. edycji festiwalu OFF Opera.
ARESZT DLA 58-LATKA PODEJRZANEGO O ZABÓJSTWO ŻONY
Sąd na wniosek prokuratury zastosował tymczasowy areszt dla 58-latka podejrzanego o zabójstwo żony.
WIELKIE WYDARZENIE NA TORZE POZNAŃ
Kto zostanie Driftingowym Mistrzem Polski 2024? To okaże się już w ten weekend na Torze Poznań. Najlepsi drifterzy z całej Europy powalczą tam o zwycięstwo na zakończenie sezonu.
ZMIANA NA POZNAŃSKICH ULICACH
W związku z postępem prac na budowie wiaduktów drogowych w ciągu ulicy Lutyckiej i Golęcińskiej, od piątku, 27 września, zmieni się organizacja ruchu w rejonie nowo budowanego ronda na skrzyżowaniu ul. Koszalińskiej i Literackiej.
ZMIENI SIĘ ORGANIZACJA RUCHU W CENTRUM POZNANIA
W nocy z czwartku na piątek (z 26 na 27 września), od 22.00 do 6.00, u zbiegu ulic Kazimierza Wielkiego, Garbary i Krakowskiej obowiązywać będzie zmieniona organizacja ruchu.
AKCJA POLICJI Z NIETYPOWYM FINAŁEM
Policjanci z obornickiej drogówki podczas obsługi zdarzenia drogowego zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy byli poszukiwani. Ponadto jeden z zatrzymanych kierował samochodem mając ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie oraz posiadał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.
ZMIANY NA POZNAŃSKICH MOSTACH
Mosty Berdychowskie nie tylko umożliwią sprawne przemieszczania się - spacery i przejażdżki rowerowe będą okazją do podziwiania nadwarciańskich terenów. Ułatwią to szklane balustrady, a po zmroku działać tam będzie klimatyczne oświetlenie.
PIENIĄDZE DLA SENIORÓW
Poznaniacy i poznanianki, którzy mają co najmniej 60 lat i ciekawy pomysł na ożywienie stolicy Wielkopolski, mogą zgłosić się po mikrodotacje. Nabór do konkursu właśnie ruszył. Można zdobyć nawet 2,5 tys. zł z miejskiego programu na realizację swoich pomysłów.
POZNAŃ NAJZDROWSZYM MIASTEM W POLSCE
Poznań zwyciężył w trzeciej edycji Indeksu Zdrowych Miast. Niezależni eksperci docenili m.in. ofertę programów zdrowotnych dostępnych w stolicy Wielkopolski, a także to, jak skutecznie udaje się tu walczyć ze smogiem.
KAMPERY OPANUJĄ MTP
Setki kamperów i przyczep kempingowych w jednym miejscu! Caravans Salon Poland w Poznaniu już od 3 do 6 października
TRAMWAJE WRÓCIŁY NA JUNIKOWO
Dzięki przebudowie charakterystyczna wiata na dworcu Junikowo przez kolejne lata będzie służyć pasażerom. Zastosowane obecnie rozwiązanie w lepszy sposób zabezpiecza konstrukcję dachu przed degradacją. Zachowano jego ciekawą formę, a przy okazji poprawiono jego ergonomię oraz estetykę.
AKCJA POLICJI I DUŻA ILOŚĆ NARKOTYKÓW
Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową KWP w Poznaniu ściśle współpracując z Prokuraturą Rejonową w Szamotułach przy sprawach narkotykowych, zatrzymali 4 osoby podejrzane o posiadanie i handel narkotykami na dużą skalę. Podczas tej sprawy zabezpieczono ponad 300 kilogramów narkotyków, w tym ponad 200kg marihuany i 100kg MDMA tzw. „kryształu”
POSTĘPY PRAC NA MOSTACH BERDYCHOWSKICH
Mosty Berdychowskie nie tylko umożliwią sprawne przemieszczania się - spacery i przejażdżki rowerowe będą okazją do podziwiania nadwarciańskich terenów. Ułatwią to szklane balustrady, a po zmroku działać tam będzie klimatyczne oświetlenie.
SAMOCHODY NA TARGACH
Ta impreza przenosi ludzi w czasie. Od 20 do 22 września 2024 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się 8. edycja Retro Motor Show, największej w Polsce imprezy poświęconej pojazdom klasycznym. Targi te co roku przyciągają tysiące fanów, kolekcjonerów oraz ekspertów związanych z oldtimerami, oferując niepowtarzalną okazję do zobaczenia na żywo prawdziwych perełek motoryzacji.
PONAD TYSIĄC NOWYCH ROŚLIN W POZNANIU
700 nowych krzewów, prawie 250 zasadzonych bylin, nowe ławki - to efekt pracy ponad 150 wolontariuszek i wolontariuszy, którzy wzięli udział w akcji "Wspólnie POZmieniajmy". Dzięki temu przestrzeń przy zakładzie rehabilitacyjnym przy ul. Mogileńskiej zmieniła się nie do poznania.
PRACE NA HISTORYCZNYCH CMENTARZACH
Wpisane do rejestru zabytków cmentarze na stokach Cytadeli oraz Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan zostaną zabezpieczone. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg na sporządzenie odpowiedniej dokumentacji oraz wykonanie prac na terenie tych ważnych historycznie miejsc na mapie Poznania. Celem inwestycji jest m.in. przywrócenie walorów estetycznych i zachowanie funkcji użytkowej obu cmentarzy.
WIĘCEJ ZIELENI NA KOLEJNYCH ULICACH
Trwa przebudowa ulicy Sienkiewicza na odcinku od ul. Reja do ul. Kochanowskiego. Po jej zakończeniu mieszkańcy zyskają więcej zieleni i uporządkowaną przestrzeń.
KONIEC REMONTÓW
Kończą się zasadnicze prace remontowe przy zadaszeniu na pętli Junikowo. Od soboty, 21 września, tramwaje będą tam dojeżdżać oraz jeździć przez ulicę Reymonta.
OBOWIĄZKOWA DERATYZACJA
Pierwszego października w Poznaniu rozpocznie się obowiązkowa deratyzacja, która potrwa do końca miesiąca. Celem akcji jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, przenoszonych przez szczury i myszy. Właściciele i zarządcy nieruchomości na terenie miasta muszą wyłożyć specjalistyczne preparaty do zwalczania gryzoni. Służby będą kontrolować przestrzeganie tego obowiązku.
REKORD ŁAWICY I DOBRE WIADOMOŚĆI DLA PASAŻERÓW
Linia lotnicza Ryanair ogłosiła wstępny rozkład lotów od wiosny do jesieni przyszłego roku. Większość destynacji, do których można było polecieć w tym roku, będzie utrzymana również w 2025. Póki co nie ogłoszono żadnych nowych kierunków. Prawie pewne jest za to pobicie rekordu obsłużonych pasażerów na Ławicy.
DROGA ROWEROWA WZDŁUŻ PST CORAZ BLIŻEJ
Z myślą o pieszych i rowerzystach powstaje nowa infrastruktura wzdłuż trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, łącząca przystanek Słowiańska z parkiem im. Adama Wodziczki. Prace są już bardzo zaawansowane.
AUTONOMICZNE TRAMWAJE W POZNANIU
Podpisano list intencyjny dotyczący opracowania autonomicznego systemu sterowania tramwajem. Powstanie on we współpracy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu z ekspertami Łukasiewicz - Poznańskiego Instytutu Technologicznego. W przyszłym roku rozpoczną się pierwsze testy w zajezdni tramwajowej na Franowie.
KOMUNIKACJĄ MIEJSKĄ ZA DARMO
W piątek, 20 września, zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania, każdy będzie mógł podróżować na liniach ZTM Poznań za darmo. Warunkiem będzie okazanie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu (jeden dowód - jedna osoba).
RUSZA REMONT PODPÓR WIADUKTU
Położony między rondami Starołęka i Żegrze wiadukt jest mocno eksploatowany przez kierowców poruszających się ruchliwą ul. Hetmańską. Jego podpory wymagają modernizacji ze względu na stan techniczny, głównie znaczny stopień skorodowania betonu i stali zbrojeniowej. W związku z rozpoczęciem prac naprawczych, konieczne są zmiany w organizacji ruchu.
W POZNANIU TRWAJĄ ZBIÓRKI DLA POWODZIAN
W Poznaniu powstają zbiórki dla powodzian.
APEL W KOCIAKU O ZAWIESZONE KAWY DLA SENIORÓW
est kawiarnia w Poznaniu, która przez ostatni rok wydała 8 326 ZAWIESZONYCH KAW. Kaw Seniorom, dla których nierzadko wyjście do kawiarni jest po prostu nieosiągalne…Nie będę obwijał w bawełnę- Tablica na paragony świeci teraz pustkami. Co jakiś czas stawiam 30-40 kaw, ale czuję, że mogłem o kawie dla Seniora pisać częściej, lepiej - pisze w mediach społecznościowych właściciel Kociaka, Adrian.
Jak dodaje - Po wielu rozmowach z tymi Seniorami jest mi tak po ludzku smutno. Są to osoby samotne, które po stracie małżonka ledwo wiążą koniec z końcem. Z niską emeryturą, opłatami za mieszkanie, lekami - nie dają rady. Ich honor nie pozwala „prosić” o pomoc. Proszą, jak już doskwiera głód. Widziałem ilu Seniorów stoi po zupę, co sobotę w akcji Zupa na Głównym Nasi Klienci i obserwatorzy podarowali ogromną ilość Zawieszony Paragon. Postawiono tym Seniorom nie tylko kawę. Podarowano uśmiech, ulgę i odrobinę przyjemności. Czułem dumę, że to ma miejsce własnie w naszej kraju.
I zachęca by stawiać kolejne kawy seniorom - Zawieszona Kawa to 5 pln. Jeśli ktoś chciałby postawić Seniorowi kawę to dołączam link w komentarzu. Ja z kolei zobowiązuje się, że przekaże tyle kaw Seniorom codziennie, ile sprzedamy kaw w danym dniu w kawiarni do końca września. Może uda nam się z powrotem zapełnić tablicę.
Link do zawieszonego paragonu tutaj.
ROOSVELTA: NAKAZ ROZBIÓRKI KAMIENICY. SĄ UTRUDNIENIA.
Na ścianie opuszczonej kamienicy przy ul. Roosevelta 8 zauważono pęknięcia i zmiany strukturalne. Strażacy ewakuowali mieszkańców sąsiednich budynków, tramwaje kursują objazdami. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego podjął decyzję o konieczności natychmiastowej rozbiórki kamienicy. Decyzja została przekazana ustnie pełnomocnikowi właścicieli. W poniedziałek decyzja będzie potwierdzona na piśmie - informuje portal poznan.pl
CHCIAŁ OSZUKAĆ NA BLIKA. AKCJA POLICJI.
Kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu zatrzymali 17-latka, który odbierał pieniądze z bankomatów pozyskane od osób oszukanych metodą na "BLIKA". W chwili zatrzymania mężczyzna miał przy sobie ponad 5 tys. złotych. 17-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty. Grozi mu do 8 lat więzienia.
RETRO MOTOR SHOW NA MTP
Ta impreza przenosi ludzi w czasie. Od 20 do 22 września 2024 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się 8. edycja Retro Motor Show, największej w Polsce imprezy poświęconej pojazdom klasycznym. Targi te co roku przyciągają tysiące fanów, kolekcjonerów oraz ekspertów związanych z oldtimerami, oferując niepowtarzalną okazję do zobaczenia na żywo prawdziwych perełek motoryzacji.
JEDNA Z KLUCZOWYCH DRÓG W MIEŚCIE W REMONCIE
Położony między rondami Starołęka i Żegrze wiadukt jest mocno eksploatowany przez kierowców poruszających się ruchliwą ul. Hetmańską. Jego podpory wymagają modernizacji ze względu na stan techniczny, głównie znaczny stopień skorodowania betonu i stali zbrojeniowej. W związku z rozpoczęciem prac naprawczych, konieczne są zmiany w organizacji ruchu.
POJECHAŁ ROWEREM. CHCIAŁ WRÓCIĆ KRADZIONYM SAMOCHODEM.
Policjanci z ksiąskiego Posterunku Policji namierzyli i zatrzymali 21-letniego sprawcę kradzieży samochodu. Młody mężczyzna rowerem udał się na teren wioski w gminie Dolsk, gdzie spotkał się z koleżanką. Po zakończonym spotkaniu, w tej samej miejscowości, ukradł samochód. Szybko porzucił auto i uciekł, kiedy ścigał go właściciel pojazdu. Ostatecznie złodzieja szybko namierzyli ksiąscy mundurowi. 21-latek trafił do policyjnego aresztu i teraz za kradzież odpowie przed sądem.
TO BĘDZIE WZORCOWA ZMIANA ULICY?
Nowa nawierzchnia jezdni, uporządkowane parkowanie, nasadzenia drzew i krzewów - to zmiany jakie zostaną wprowadzone w najbliższych tygodniach na fragmencie ul. Pogodnej. Ponadto nowa organizacja ruchu obejmie kwartał sąsiednich ulic. Pierwsze prace ruszyły 9 września.
MOSTY BERDYCHOWSKIE BLIŻEJ ZAKOŃCZENIA
Z tygodnia na tydzień postępują prace przy mostach Berdychowskich, które zbliżają je do oczekiwanego wyglądu. Z placu budowy usuwane są ostatnie elementy podpór tymczasowych. Ich montaż wymagał sprowadzenia ze Szczecina barki z odpowiednim sprzętem, a demontaż – pomocy nurków.
DUŻA AWARIA W POZNANIU I OKOLICACH
Jak poinformowała w mediach społecznościowych spółka Aquanet - Awaria wodociągowa: wskutek awarii magistrali wodociągowej w okolicach poznańskiej Malty na terenie Poznania i okolic występuje obniżone ciśnienie wody, miejscami brak dostaw.
CZY POZNAŃ MA PROBOLEM Z NIELEGALNYMI WYSYPISKAMI?
Interwencje związane z zanieczyszczeniem miejsc publicznych należą do grupy najważniejszych spraw realizowanych przez strażników rejonowych. Tylko w tym roku mieszkańcy zgłosili dyżurnemu SM 4879 miejsc wymagających uporządkowania.
POZNAŃ BĘDZIE PLANSZĄ DO GRY
Już 14 września Poznań po raz kolejny stanie się planszą do gry. Tym razem jej uczestniczki i uczestnicy zostaną zaproszeni do niezwykłej podróży. Podróży nie byle, jakiej, bo w 80 chwil dookoła świata.
MIEJSKIE DOŻYNKI I ŚWIĘTO CHLEBA
W miniony weekend, 7.09.2024 r., w Poznaniu odbyły się 30. Dożynki Miejskie i Święto Chleba w Poznaniu. Tegoroczne dożynki miejskie połączone były ze Świętem Chleba w Wielkopolsce, organizowanym przez Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP wraz z Cechem Cukierników i Piekarzy w Poznaniu. Uczestnicy poznawali tajniki piekarstwa, a także mieli okazję dowiedzieć się ciekawostek o wartości odżywczej pieczywa i jego roli w diecie człowieka.
PIKNIK W FORMIE
To już ostatni z dziesięciu pikników organizowanych przez Grupę MTP i Miasto Poznań. Jak zawsze na mieszkańców miasta czekają bezpłatne badania, spotkania ze specjalistami, porady dotyczące bezpieczeństwa czy ekologii oraz przedstawienia teatralne, warsztaty i animacje!
KRADZIEŻ ROWERU I SZYBKIE ZAKOŃCZENIE SPRAWY
Śremscy kryminalni zatrzymali w Śremie złodzieja roweru górskiego wartości 5 000 złotych. 47-letni amator cudzego mienia szybko, tuż po kradzieży, sprzedał jednoślad. Na szczęście uczciwym osobom, które z mediów społecznościowych dowiedziały się, że mają kradziony „towar” i natychmiast skontaktowały się z prawowitą właścicielką roweru. Sprawca kradzieży za swoje zachowanie odpowie przed sądem, a policjanci proszą o zachowanie podstawowych środków ostrożności, bo zdarza się, że „okazja czyni złodzieja”.
PRACE WOKÓŁ NOWEGO POMNIKA
Wielkopolanie przymusowo przesiedleni w czasie drugiej wojny światowej zostaną upamiętnieni nowym pomnikiem. Zobaczyć będzie go można na terenie parku im. Karola Marcinkowskiego, u zbiegu ul. Powstańców Wielkopolskich i ul. Towarowej.
POCZĄTEK REMONTU- CZEKAJĄ NAS UTRUDNIENIA
W sobotę, 7 września, rozpoczęła się naprawa przejazdu torowego na skrzyżowaniu ulic Reymonta i Wyspiańskiego. Potrwa ona dwa tygodnie - do 20 września. Zmienionymi trasami pojadą tramwaje linii nr 1 i 7 oraz - w celu zapewnienia możliwości dojazdu w rejon Areny - linia autobusowa nr 182.
JUŻ DZIŚ WIELKA, KOLOROWA IMPREZA W POZNANIU
Barwny korowód, pokazy tańca ludowego, spektakle, animacje dla dzieci czy koncert Kasi Wilk - to wszystko czeka na poznanianki i poznaniaków podczas Dożynek Miejskich i Święta Chleba. Chętni będą również mogli odwiedzić Wioskę Ginących Zawodów oraz stoiska z produktami regionalnymi. Impreza odbędzie się w sobotę, 7 września w parku Wilsona.
CIEKAWE ZAJĘCIA DLA CAŁYCH RODZIN
Na weekend poznańskie Centrum Szyfrów Enigma przygotowało dla odwiedzających coś specjalnego - warsztaty dla rodzin, które nie tylko pozwalą na miłe spędzenie razem sobotniego przedpołudnia, ale też zabiorą w fascynujący świat robotów, kodowania i komunikacyjnego rozwoju.
AKCJA POLICJI I PONAD 70 KG NARKOTYKÓW
Policjanci Z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu przy współpracy z Prokuraturą Rejonową w Szamotułach zatrzymali 2 mężczyzn podejrzanych o posiadanie i wprowadzanie znacznych ilości narkotyków. Zabezpieczono ponad 70 kilogramów substancji psychotropowych, głównie mefedronu. Zatrzymanym grozi do 12 lat więzienia.
WKRÓTCE ODSŁONIĘCIE NOWEGO POMNIKA
Wielkopolanie przymusowo przesiedleni w czasie drugiej wojny światowej zostaną upamiętnieni nowym pomnikiem. Zobaczyć będzie go można na terenie parku im. Karola Marcinkowskiego, u zbiegu ul. Powstańców Wielkopolskich i ul. Towarowej.
SOBOTNIE DOŻYNKI DLA CAŁEJ RODZINY
Barwny korowód, pokazy tańca ludowego, spektakle, animacje dla dzieci czy koncert Kasi Wilk - to wszystko czeka w sobotę 7 września na poznanianki i poznaniaków podczas Dożynek Miejskich i Święta Chleba.
OSZUSTWO NA MILION ZŁOTYCH
Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu we współpracy z Prokuraturą Rejonową w Szamotułach zatrzymali kobietę podejrzaną o oszustwo na kwotę prawie miliona złotych na szkodę Fundacji „TakaAkcja”. 37- latka usłyszała już prokuratorskie zarzuty. Za oszustwo związane z mieniem znacznej wartości grozi jej teraz do 10 lat pozbawienia wolności.
ZMIANY DOTYCZĄCE PRZYSTANKÓW
W celu lepszego dostosowania sieci przystanków do ruchu pasażerskiego oraz zwiększenia płynności przejazdu pojazdów komunikacji zbiorowej, od 2 września zwiększona – o 46 - zostanie liczba przystanków autobusowych „na żądanie”.
DZIWNE ZNAKI NA POZNAŃSKICH DRZEWACH
Na pniach drzewach w mieście można zobaczyć zielone kropki i pomarańczowe obwódki. To znak, że trwa przegląd przyulicznego drzewostanu. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo pieszym i kierowcom korzystającym z poznańskich ulic.
KOLEJNY ETAP PRAC NA WAŻNYM MOŚCIE
Na moście Lecha ponownie pojawiło się wygrodzenie. Rusza kolejny etap prac.
POLICJANT DZIAŁAŁ PO SŁUŻBIE. SZYBKA AKCJA FUNKCJONARIUSZA.
Policjantem jest się również po służbie. Dowiódł tego funkcjonariusz z Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie, który w czasie wolnym zatrzymał złodziei sklepowych w jednym z marketów na terenie Koźmina Wielkopolskiego. Dzięki jego szybkiej reakcji skradziony towar powrócił na półki sklepowe, a złodzieje odpowiedzą za swoje zachowanie przed sądem.
KTO DOSTANIE PRESTIŻOWĄ NAGRODĘ?
Autorzy najlepiej zaprojektowanych i zrealizowanych w 2023 roku obiektów architektonicznych mają szansę na zdobycie Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro. Nominować może każdy: mieszkańcy, inwestorzy czy architekci, w tym autorzy zgłaszanego projektu. Zgłoszenia przyjmowane są do 3 października.
ROZBIÓRKA KAMIENICY NA KRASZEWSKIEGO
Rozbiórka pozostałości kamienicy przy ul. Kraszewskiego 12 może rozpocząć się już w poniedziałek, 2 września - poinformował Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.
KONIEC REMONTU W CENTRUM POZNANIA
Dobiega końca remont nawierzchni na południowej jezdni ulic Solnej, Wolnica i Małe Garbary. Od 30 sierpnia (piątek) dostępne będą wszystkie pasy ruchu. W efekcie prac jezdnia zyskała nową, równą nawierzchnię na odcinku między ul. Kościuszki a ul. Garbary, co poprawi komfort kierowców.
WIECZORNE UTRUDNIENIA NA ULICACH
Wieczorem 30 sierpnia 2024 r., w związku z imprezą biegową Night Run Poznań 2024, wprowadzone zostaną czasowe zmiany w organizacji ruchu na Grunwaldzie.
OSTATNI SEANS PLENEROWY NA WOLNYM DZIEDZIŃCU
Wypoczynek na leżaku, dobry film, świeże powietrze... Osoby, które mają ochotę w ten sposób spędzić piątkowy, letni wieczór, mogą przyjść na Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta.
UTRUDNIENIA NA CYTADELI
Do 2 września potrwają utrudnienia komunikacyjne w parku Cytadela.
KONIEC KĄPIELISK MIEJSKICH
W gorące dni poznaniacy i poznanianki oraz odwiedzający Poznań turyści mogą zaznać ochłody na miejskich kąpieliskach. Do wyboru mają jeziora: Kierskie, Strzeszyńskie i Rusałkę. Do ich dyspozycji są także otwarte baseny w parku Kasprowicza. Zarówno letnia pływalnia, jak i kąpieliska działają do niedzieli, 1 września.
OSTATNIA SZANSA NA ATRAKCJE NAD WARTĄ
Przełom sierpnia i września to ostatnia szansa na skorzystanie z atrakcji na Warcie - tramwaju wodnego, wypożyczalni motorówek czy tymczasowej przystani dla łodzi.
UKRADLI ALKOHOL ZA 3 TYS. ZŁ
Trzy osoby, działając wspólnie i w porozumieniu, na terenie marketu Biedronka w Kraszewicach dokonały kradzieży alkoholu na łączną kwotę blisko 3 tysięcy złotych. Zostali zatrzymani i umieszczeni w policyjnym areszcie.
CZY POZNAŃ TO MIASTO DLA ROWERZYSTÓW?
W Poznaniu jest ponad 400 kilometrów infrastruktury, po której mogą poruszać się rowerzyści. W ostatnich latach udostępniono wiele tras, którymi mieszkanki i mieszkańcy stolicy Wielkopolski chętnie podróżują na dwóch kołach - m.in. wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej, wokół ronda Rataje, ul. Naramowickiej i Praw Kobiet, w centrum i oczywiście po Wartostradzie. W planach i projektowaniu są kolejne inwestycje rowerowe. Jak popularny jest to środek transportu, pokazują dane z 36 liczników rozlokowanych w różnych częściach miasta - obok nich cykliści przejechali już w tym roku ponad 6,5 miliona razy.
ZMIANY NA POZNAŃSKICH ULICACH
Najpierw ul. Solna, a teraz południowa jezdnia ulic Wolnica i Małe Garbary zyskuje nową, równą nawierzchnię. Obecnie prace prowadzone są na prawej stronie, a we wtorek, 27 sierpnia przeniosą się na lewą. Będzie to ostatni etap remontu nawierzchni.
RUSZA REMONT NA WAŻNYM MOŚCIE
W poniedziałek, 26 sierpnia, po porannym szczycie komunikacyjnym rozpocznie się naprawa dylatacji na południowej części mostu Lecha. Prace mają potrwać dwa tygodnie.
POMOC DLA POSZKODOWANYCH W TRAGEDII NA JEŻYCACH
Miejski Punkt Interwencji Kryzysowych to miejsce, w którym osoby poszkodowane w nocnym pożarze mogą znaleźć pomoc - także indywidualne wsparcie psychologiczne. Znajduje się przy ul. Pamiątkowej 28, nr tel.: 509 111 508 lub 516 183 943, adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Pracują tam specjaliści, którzy niosą wsparcie bezpłatnie i całodobowo, osobiście, telefonicznie lub mailowo.
WYBUCH W POZNANIU. NIE ŻYJE DWÓCH STRAŻAKÓW.
Dwóch strażaków zginęło dzisiaj w trakcie akcji gaśniczej w Poznaniu. Cześć Ich pamięci! To prawdziwi bohaterowie naszych czasów. Rodziny ofiar otoczone zostaną opieką państwa - poinformował premier Donald Tusk.
POŻAR I WYBUCH NA JEŻYCACH
W godzinach nocnych doszło do pożaru na Jeżycach.
Jak donosi CZK - W okolicy ulicy Kraszewskiego wszystkie służby miejskie, PSP, policja, przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania i Wojewoda Wielkopolski współpracują na miejscu nocnej tragedii.
Trwają poszukiwania dwóch strażaków.
ROGALE OPANUJĄ RYNEK. BĘDZIE SŁODKO I SMACZNIE!
W najbliższą sobotę, 24 sierpnia, Stary Rynek będzie pełen rogali. Warsztaty, konkursy, zdjęcia, degustacje najsłynniejszych poznańskich smakołyków i premiera poświęconej im książki - to atrakcje, które przygotowało Muzeum Rogalowe z okazji swoich 10. urodzin. Rodzinny festyn to część akcji Kulturalny Stary Rynek.
ZMIANY W POZNAŃSKICH SZKOŁACH
Remonty łazienek, placów zabaw, boisk i sal gimnastycznych, naprawa dachów, wymiana okien - to tylko część zadań, realizowanych latem w poznańskich szkołach i przedszkolach. Łącznie prace modernizacyjne w większym lub mniejszym zakresie były prowadzone w blisko 220 placówkach. Większość została zakończona, pozostałe są już na finiszu.
RUSZA REMONT MOSTU LECHA
W poniedziałek, 26 sierpnia, po porannym szczycie komunikacyjnym rozpocznie się naprawa dylatacji na południowej nitce mostu Lecha. Prace mają potrwać dwa tygodnie.
NAPADAŁ NA SKLEPY W POZNANIU. ZOSTAŁ ZATRZYMANY.
Poznańscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który w ostatnim czasie czterokrotnie napadł na sklepy spożywcze popularnej sieci. 31-latek grożąc nożem zmuszał pracowników do wydania pieniędzy z kasy a następnie uciekał. Jak się okazało skradzioną gotówkę przeznaczał na spłatę długów. Decyzją sądu został aresztowany na 3 miesiące.
OSZUKIWALI NA BLIKA. ZOSTALI ZATRZYMANI.
Policjanci z Poznania zatrzymali 3 osoby podejrzane o oszustwa na blika. Mężczyźni swoim działaniem spowodowali straty na blisko 150 tys. złotych. Dwóch z nich zostało tymczasowo aresztowanych, trzeci został objęty policyjnym dozorem. Wszystkim grozi do 8 lat więzienia.
TRAMWAJE DZIŚ WRÓCIŁY NA SWOJE TRASY
Bardzo dobra wiadomość dla pasażerów: dwa tygodnie wcześniej niż zakładano zakończą się remonty torowisk w rejonie mostu Dworcowego i ronda Starołęka. Dzięki temu już od poniedziałku (19 sierpnia) powrócą tam tramwaje.
ALERT RCB. IMGW WYDAŁO OSTRZEŻENIE II STOPNIA.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 55 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h. Lokalnie grad - takie ostrzeżenie dla Poznania i okolic wydało IMGW.
Ostrzeżenie jest ważne dziś od 14.00, do godzin porannych w poniedziałek.
O burzach i silnych wietrze ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydając alert.
NIE ŻYJE FRANCISZEK SMUDA
Dziś w nocy w Krakowie zmarł Franciszek Smuda.
20-LATEK Z ZAKAZEM KIEROWANIA POJAZDAMI
Policjanci z Borku Wielkopolskiego zatrzymali pijanego 20-latka. Mężczyzna jechał osobowym Oplem pomimo dożywotniego zakazu kierowania pojazdami. W organizmie miał 3 promile alkoholu, cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami i był poszukiwany, celem odbycia kary pozbawienia wolności.
ZATRZYMANY POSZUKIWANY PRZEZ POLICJĘ
Poszukiwany 50-latek został zatrzymany przez policjantów z obornickiej drogówki po tym, jak przekroczył dozwoloną prędkość oraz wyprzedzał inny pojazd na oznakowanym przejściu dla pieszych. Po sprawdzeniu okazało się, że był również poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności.
KOMUNIKATY W TRAMWAJACH. ZMIANY W ROZKŁADZIE JAZDY.
Bardzo dobra wiadomość dla pasażerów: dwa tygodnie wcześniej niż zakładano zakończą się remonty torowisk w rejonie mostu Dworcowego i ronda Starołęka. Dzięki temu już od poniedziałku (19 sierpnia) powrócą tam tramwaje.
UPAŁY. IMGW OSTRZEGA.
Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 31°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 20°C.
OSTRZEŻENIE 2 STOPNIA. WAŻNE DZIŚ OD 12.00.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 45 mm, lokalnie do 55 mm, oraz porywy wiatru do 80 km/h, punktowo do 90 km/h. Miejscami grad - ostrzega IMGW.
UPAŁY I CZAS BY SIĘ SCHŁODZIĆ
W najbliższych dniach prognozuje się upały. Jak ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, temperatura maksymalna w czwartek, piątek i sobotę może wynieść od 29°C do 31°C.
MIEJSKIE KĄPIELISKO ZAMKNIĘTE!
Na kąpielisku przy Plaży Parkowej (ul. ks. E. Nawrota) w Kiekrzu wprowadzono zakaz wchodzenia do wody. Wszystko przez sinice. Wciąż można korzystać z pozostałych miejskich kąpielisk i otwartych pływalni.
KONIEC REMONTU. TRAMWAJE SZYBCIEJ WRACAJĄ NA SWOJE TRASY.
Bardzo dobra wiadomość dla pasażerów: dwa tygodnie wcześniej niż zakładano zakończą się remonty torowisk w rejonie mostu Dworcowego i ronda Starołęka. Dzięki temu już od poniedziałku (19 sierpnia) powrócą tam tramwaje.
REMONT. ULICA WYŁĄCZONA Z RUCHU.
Pod koniec lipca rozpoczęła się wymiana nawierzchni jezdni na łazarskim odcinku ul. Dmowskiego - między ul. Hetmańską a ul. Potockiej. 12 sierpnia (poniedziałek) wykonawca zadania przystąpi do drugiego etapu prac, który wiąże się ze zmianą organizacji ruchu.
ZAPISZ SIĘ NA KURS PŁYWANIA NA MIEJSKIEJ PŁYWALNI
Rozpoczęto rekrutację na zajęcia Pho3nix Akademii Pływania. Kursy prowadzone na pływalniach miejskich Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych.
KOLEJNY ZLOT CZERWONYCH SAMOCHODÓW
W samym sercu Poznania, zbiegną się tłumy pasjonatów czerwonych samochodów! Na miejscu czeka na Was niezliczona ilość samochodów strażackich, które zachwycą każdego fana czterech kółek!
16-LATEK UCIEKAŁ PRZED POLICJĄ
Czarnkowscy Policjanci zatrzymali 16- latka, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i chwilę potem spowodował kolizję.
TWÓRCY TREŚCI NA TIKTOK W POZNANIU
W Poznaniu gościli twórcy treści z Czech, Polski i Rumunii, zaproszeni przez TikTok na wyjątkową wizytę. Dzięki współpracy z Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną i zespołem City Event Poznań nasi goście mieli okazję zwiedzić miasto w nietypowy sposób.
ZABRALI WYPOŻYCZONE SAMOCHODY
W wyniku realizacji zebranych w sprawie informacji oborniccy kryminalni zatrzymali 36-letniego mieszkańca Poznania, który dokonał przywłaszczenia dwóch samochodów osobowych działając na szkodę jednej z firm funkcjonujących na terenie powiatu poznańskiego. Funkcjonariusze odzyskali przywłaszczone mienie o łącznej wartości 58 tyś zł.
EKOLOGICZNY PIKNIK NAD WARTĄ
Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu wraz z partnerami organizuje piknik ekologiczny nad rzeką. Wydarzenie zaplanowano na środę, 7 sierpnia.
POZNAJMY HERB MIASTA
Na Wolnym Dziedzińcu urzędu miasta stanęła wyjątkowa wystawa - w całości poświęcona herbowi Poznania. 21 plansz wyjaśnia jego pochodzenie, odsłania bogatą symbolikę, a także przybliża jego skomplikowane dzieje. Ekspozycji towarzyszy premiera książki, przedstawiającej historię najważniejszego miejskiego znaku.Ekspozycja będzie dostępna na Wolnym Dziedzińcu od 2 do 15 sierpnia.
DZIAŁANIA STRAŻY GRANICZNEJ Z PLACÓWKI NA ŁAWICY
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy zatrzymali dwóch Polaków i Gruzina poszukiwanych za złamanie przepisów prawa oraz przyjęli od komornickich policjantów Ukraińca z bogatą kartoteką. Zatrzymano także pięcioro cudzoziemców, których z uwagi na nielegalny pobyt, zobowiązano do opuszczenia Polski.
OD PONIEDZIAŁKU ZMIANY W CENTRUM
Wraz z budową pieszo-rowerowych mostów Berdychowskich zmienia się ich otoczenie. Dostosowywana do nowej infrastruktury jest m.in. Wartostrada. 5 sierpnia (poniedziałek) wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu po stronie Chwaliszewa, gdzie otwarty będzie dolny odcinek trasy, a wyłączony z ruchu - górny. Tego samego dnia udostępnione kierowcom zostanie przebudowane skrzyżowanie ulic Rychlewskiego i Berdychowo.
STRAŻ GRANICZNA ZATRZYMUJE CUDZOZIEMCÓW
Funkcjonariusze z Placówki SG w Kaliszu zatrzymali pięciu nielegalnie przebywających w Polsce cudzoziemców. Czterech wpadło w ręce konińskich policjantów na autostradzie A2 podczas podróży Litwy do Niemiec, natomiast ostatniego zatrzymano do kontroli drogowej na jednej z ulic Konina.
ŚWIĘTO BAMBRÓW
19. Święto Bamberskie "Poznanie" rozpocznie się w niedzielę o godzinie 14.00 przejściem korowodu ulicami Poznania. Trasa barwnego przemarszu rozpocznie się na ul. Mostowej. Następnie prowadzić będzie przez Chwaliszewo, ul. Wielką, Stary Rynek, ul. Wodną, plac Kolegiacki. Korowód zakończy się na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta.
O godzinie 15.00 to właśnie dziedziniec urzędu będzie gościć festiwalowe rozrywki. W tym miejscu koncert zagra Orkiestra Miasta Poznania przy MPK, wystąpi też Zespół Pieśni i Tańca Siekieracy oraz odbędzie się widowisko "Z Kolbergiem w Poznaniu". Dla najmłodszych przygotowano zagrodę bamberską oraz animacje. Festiwal zakończy się koncertem zespołu Rock&Fire, który rozpocznie się o godzinie 18.00.
Więcej informacji tutaj.
/za poznan.pl/
DZIŚ BIAŁA SOBOTA. BADANIA DLA MIESZKAŃCÓW POZNANIA.
Badania wzroku i słuchu, konsultacje dietetyczne czy nauka pierwszej pomocy - to wszystko czeka na poznaniaków i poznanianki już w najbliższą sobotę na Głuszynie. Dorośli będą mogli zadbać o zdrowie, a dla dzieci przygotowano liczne zabawy na świeżym powietrzu.
SPACERY Z PRZEWODNIKAMI PO POZNANIU
Najbliższy tydzień zapowiada się niezwykle interesująco dla wszystkich miłośników Poznania. Na turystów oraz mieszkańców miasta czeka oferta spacerów przygotowana przez Grupę Przewodników PoPoznaniu.pl.
WSPARCIE DLA POZNAŃSKICH PRZEDSIĘBIORCÓW
Miejskie lokale użytkowe zyskują na popularności wśród przedsiębiorców. Ponad 90 proc. nieruchomości oferowanych do najmu w ostatnim czasie znalazło nowych właścicieli. To także zasługa systemowej pomocy i atrakcyjnych lokali oferowanych przez Miasto.
W POZNANIU BĘDZIE WIĘCEJ ŁĄCZNIKÓW ZIELENI
Poznań wciela w życie ideę łączników zieleni zaproponowaną w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. W ostatnich miesiącach drzew przybyło wzdłuż m.in. ulic Kolejowej czy Szymanowskiego. W realizacji jest także kolejny łącznik przy trasie PST, gdzie powstaje nowa droga rowerowa.
WYJĄTKOWE KONTROLE NA POZNAŃSKICH ULICACH
Kolejna kontrola sprawdzająca legalność zajęcia pasa drogowego – tym razem wybraliśmy się na Wildę.
WŁAMALI SIĘ W BIAŁY DZIEŃ, KIEDY DOMOWNICY BYLI NA PIĘTRZE SWOJEGO DOMU
Policjanci z Komisariatu Policji w Murowanej Goślinie wpadli na trop i zatrzymali mężczyzn, którzy godzinę wcześniej włamali się domu jednorodzinnego. Sprawcy dostali się do środka za dnia i kiedy domownicy przebywali w środku. Zostali ustaleni i zatrzymani przez mundurowych. Teraz za włamanie odpowiedzą przed sądem. Grozi im nawet 10 lat więzienia.
GRATOWISKO NA DĘBCU BĘDZIE ZAMKNIĘTE
Rusza trzeci etap budowy zadaszeń na Gratowisku Dębiec. Przez trzy tygodnie obiekt będzie zamknięty. W tym czasie poznaniacy i poznanianki nadal mogą wywozić problematyczne odpady do punktów na Morasku i przy ul. Wrzesińskiej.
CZEKA NAS SPORO ATRAKCJI W POZNANIU
Od 31 lipca do 4 sierpnia będzie trwać Festiwal Tradycji Poznańskich, zakończy go Święto Bamberskie. Spotkania dotyczące kulinariów i mody, warsztaty, koncerty, spektakle - to wszystko będzie czekać na mieszkańców i mieszkanki stolicy Wielkopolski podczas wydarzenia promującego dziedzictwo regionu.
POZNANIACY WALCZĄ O MEDALE NA IGRZYSTACH
19 zawodniczek i zawodników z poznańskich klubów reprezentuje stolicę Wielkopolski podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich. Czy któryś wróci do Poznania z medalem? Dotychczas sportowcy reprezentujący nasze miasto na igrzyskach olimpijskich 26 razy stawali na podium.
POŚCIG I SCENY JAK Z FILMU
Mężczyzna kierując motocyklem marki Yamaha, nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał mundurowym stwarzając bardzo duże zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.
NAWOŁYWAŁ DO ZBRODNI. ZATRZYMANY I Z ZARZUTAMI.
Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu wspierani przez funkcjonariuszy z Wydziału ds Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali 61-latka, który odpowie za nawoływanie do popełnienia przestępstwa. Kaliszanin wymalował farbą na ścieżce pieszo-rowerowej napisy nawołujące do zabójstwa osób pełniących funkcje publiczne w państwie. Na podstawie zebranego materiału prokurator z Prokuratury Rejonowej w Kaliszu przedstawił zatrzymanemu zarzut.
ZMIANY NA SOLNEJ. UTRUDNIENIA DLA KIEROWCÓW.
Trwa wymiana nawierzchni na południowej nitce jezdni ul. Solnej. Prace rozpoczęły się na prawym pasie, gdzie ułożona została już większość nowej masy bitumicznej. Od 30 lipca (wtorek) kierowcy będą poruszać się pasem z wymienioną nawierzchnią, a wyłączony z ruchu zostanie lewy pas.
NAD RUSAŁKĄ PYSZNE JEDZENIE
W sobotę od 12.00 do 17.00 warto wybrać się nad Rusałkę.
HISTORYCZNE TRAMWAJE NA TORACH W POZNANIU
Wszyscy, którzy chcą przeżyć niezwykłą podróż w czasie i przejechać się po Poznaniu historycznymi pojazdami, mogą w najbliższy weekend skorzystać z linii turystycznych. W niedzielę na trasę wyjedzie m.in. wagon silnikowy Typu I - to jedne z pierwszych tramwajów elektrycznych, jakie jeździły po stolicy Wielkopolski.
TWIERDZILI, ŻE POMAGAJĄ W PRZEPROWADZCE, A TAK NAPRAWDĘ KRADLI
Policjanci z Komisariatu Policji Poznań – Stare Miasto zatrzymali czterech mężczyzn podejrzanych o kradzież elementów instalacji grzewczej z remontowanej kamienicy.
BEZPŁATNA POMOC DLA WSZYSTKICH
Problemy rodzinne, trudności wychowawcze, uzależnienia, przemoc domowa czy seksualna - to tylko część spraw, w jakich pomóc może Punkt Interwencji Kryzysowej (PIK), który działa całą dobę przy ul. Pamiątkowej 28 w Poznaniu oferując profesjonalne i bezpłatne wsparcie.
MISTRZOSTWA EUROPY W POZNANIU
W czwartek, 25 lipca na torze regatowym Malta w Poznaniu rozpoczną się Mistrzostwa Europy w Maratonie Kajakowym. W stolicy Wielkopolski będzie można zobaczyć najlepszych zawodników Starego Kontynentu, którzy wystartują w kategoriach: Senior, U23 i Junior.
Międzynarodowa firma informatyczna SOFTSWISS wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku i świętuje 15 lat sukcesów w branży rozrywki online
SOFTSWISS, międzynarodowa firma IT z biurami rozwoju w Warszawie i Poznaniu, obchodzi 21 lipca 15-lecie swojej działalności. Na przestrzeni tych lat firma osiągnęła znaczące sukcesy i nadal aktywnie się rozwija, umacniając swoją pozycję na polskim rynku. Ten szczególny dzień stanowi doskonałą okazję do podsumowania pracy firmy na przestrzeni ostatnich 15 lat i uczczenia kluczowych osiągnięć, dzięki którym SOFTSWISS stał się jednym z liderów branży rozrywki online na świecie.
NIEZWYKŁA WYCIECZKA PO POZNANIU
Bezpłatne przechadzki z cyklu "Kino, kawiarnia i spacer" to wyprawy pozwalające lepiej poznać stolicę Wielkopolski i jej dziedzictwo. Wycieczki prowadzone przez przewodników wzbogacają m.in. projekcje filmowe czy poczęstunek.
CZY NA POZNAŃSKICH ULICACH BĘDZIE BEZPIECZNIEJ?
Kolejne inicjatywy podejmowane są w wyniku prowadzonych analiz bezpieczeństwa, sygnałów mieszkańców, statystyk wypadkowości i działań optymalizujących organizację ruchu.
NIETRZEŹWY, POD WPŁYWEM NARKOTYKÓW I BEZ WYMAGANYCH UPRAWNIEŃ
Na terenie podpoznańskiego Stęszewa doszło do obywatelskiego ujęcia mężczyzny z Ukrainy, który kompletnie pijany i pod wpływem narkotyków prowadził swój pojazd. Dodatkowo posiadane przez niego dokumenty nie uprawniały go do kierowania pojazdami na terenie Polski. Dzięki odpowiedzialnej postawie mieszkańców okolicy oraz szybkiej reakcji policjantów Wydziału Ruchu Drogowego został on wyeliminowany z dalszej jazdy. Grozi mu teraz kara do 3 lat pozbawienia wolności, orzeczenie przepadku pojazdu lub jego równowartości, a także wysoka grzywna. O jego losie zadecyduje sąd.
NOWA NAWIERZCHNIA NA WAŻNEJ ULICY
Kierowcy mogą już poruszać się po wyremontowanej nawierzchni jezdni na ul. Dąbrowskiego. Została ona ułożona na dojeździe do skrzyżowania z ul. Polską na wysokości Woli.
5 TYS. ZŁ MANDATU ZA PRZEKROCZENIE PRĘDKOŚĆI
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego ostrowskiej komendy zatrzymali do kontroli pojazd marki BMW, którego kierowca w obszarze zabudowanym jechał zdecydowanie szybciej niż zezwalają na to przepisy. Pomiar prędkości wykazał, że 22-latek jechał z prędkością 132 km/h. Okazało się, że przekroczenie prędkości jest w przypadku tego kierującego tzw. recydywą. Za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem w kwocie 5 tysięcy złotych i 15 punktów karnych. Za nadmierną prędkość i przekroczenie limitu punktowego kierowcy zatrzymano też prawo jazdy.
MŁODE ŁABĘDZIE W POZNAŃSKIM PARKU
Pojawiło się sześć młodych łabędzi w parku Sołackim. Dokarmianie łabędzi, kaczek i ptaków chlebem jest szkodliwe oraz może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
BĘDZIE BEZPIECZNIEJ NA PRZEJŚCIACH DLA PIESZYCH
Zwiększy się bezpieczeństwo na kolejnych poznańskich ulicach. ZDM Podpisało umowy na zamontowanie dodatkowego oświetlenia przejść dla pieszych, czyli na przeprowadzenie doświetleń.
NOWE MOSTY W POZNANIU
W poniedziałek, 22 lipca, zamontowany został ostatni element konstrukcji mostu łączącego Chwaliszewo i Ostrów Tumski. Nieco ponad tydzień temu zakończył się montaż stalowych części krótszej przeprawy, prowadzącej na Berdychowo. Tym samym oba pieszo-rowerowe mosty mają już skompletowane przęsła.
LIKWIDACJA PRZEJŚĆ DLA PIESZYCH NA GRUNWALDZKIEJ
Miasto Poznań systematycznie podejmuje działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa i komfortu ruchu pieszego. Kolejne inicjatywy podejmowane są w wyniku prowadzonych analiz bezpieczeństwa, sygnałów mieszkańców, statystyk wypadkowości i działań optymalizujących organizację ruchu.
ZWIEDZANIE POZNANIA Z PRZEWODNIKAMI
Zachęcamy by wybrać się na specjalny spacer po tych bardziej i mniej znanych częściach Poznania.
NIEDZIELNE PRACE TECHNICZNE NA TRASIE PIĄTKOWSKIEJ
W niedzielę, 21 lipca w godz. 6:00 - 14:00 wykonywane będą prace techniczne na trasie piątkowskiej. Odcinek od węzła Wielkopolska do pętli Piątkowska będzie w tym czasie nieczynny. Od pierwszych kursów zmienionymi trasami kursować będą tramwaje na liniach nr 9 i 97. Na zamkniętym odcinku funkcjonować będzie linia autobusowa "za tramwaj" oznaczona numerem T11.
KULTOWY BUDYNEK BĘDZIE WYREMONTOWANY
Neobarokowa perła architektoniczna Jeżyc, czyli Dom Tramwajarza przejdzie kompleksową modernizację. Dawny blask odzyska elewacja budynku i stolarka okienna. W środku natomiast wyremontowana zostanie Sala Amarantowa. Budynek stanie się również bardziej dostępny dzięki dobudowaniu windy zewnętrznej. Trwa przetarg, który ma wyłonić wykonawcę prac.
AKCJA POLICJI. ZNALEZIONO 76KG NARKOTYKÓW!
Mężczyzna powiązany ze środowiskiem pseudokibiców został zatrzymany przez policjantów wydziału antynarkotykowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Znaleziono przy nim 67 kg marihuany i mefedronu.
UTRUDNIENIA W CENTRUM. RUSZA REMONT WAŻNEJ ULICY.
Jezdnia ruchliwej ul. Solnej zyska równą nawierzchnię. Remont poprawiający komfort kierowców planowany jest na południowej nitce ulicy, czyli dla pojazdów zmierzających w kierunku ul. Estkowskiego. Pierwszy etap prac rozpocznie się 18 lipca (czwartek) i wtedy to wprowadzone zostaną pierwsze zmiany w organizacji ruchu.
TRWA BUDOWA KOLEJNEJ DROGI ROWEROWEJ
Ul. Dmowskiego zyskuje wygodną infrastrukturę rowerową. Zakończyła się budowa drogi na łazarskim odcinku od ul. Potockiej do ul. Hetmańskiej. Teraz rozpoczyna się realizacja kolejnego etapu między ul. Krauthofera a ul. Miedzianą na Górczynie, gdzie planowana jest dwukierunkowa droga rowerowa zgodna z obowiązującymi standardami.
KOLEJNA ULICA ZYSKA NOWĄ NAWIERZCHNIĘ
Kolejna ulica na osiedlu Zieliniec zyska nową nawierzchnię i niezbędną infrastrukturę. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, którego celem jest wyłonienie wykonawcy robót budowlanych na ul. Świętowidzkiej.
KOLEJNE PRZEJŚCIA Z OŚWIETLENIEM
Zwiększy się bezpieczeństwo na kolejnych poznańskich ulicach.
TRWAJĄ PRACE ŁĄCZĄCE OSTRÓW TUMSKI I BERDYCHOWO
Zakończył się montaż wszystkich elementów konstrukcji mostu łączącego Ostrów Tumski i Berdychowo, czyli nad kanałem ulgi. W najbliższym czasie kontynuowane będą także dostawy wielkogabarytowych części drugiego, dłuższego mostu. Z tego względu wprowadzone zostaną czasowe zmiany w organizacji ruchu na Zagórzu.
NOCNE OSTRZEŻENIE IMGW
IMGW wydało ostrzeżenie dla Poznania i okolic - Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 40 mm do 60 mm, lokalnie około 80 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru początkowo do 80 km/h, lokalnie do 100 km/h, później do 70 km/h. Głównie przed północą możliwy grad.
KONCERTOWE WIECZORY W MIEŚCIE
W najbliższy piątek oraz sobotę odbędą się kolejne koncerty w ramach cyklu #NaFalach. Znad Malty przeniosą się nad Jezioro Strzeszyńskie, gdzie dla mieszkańców zaprezentują się Mitch&Mitch oraz Mikromusic. Będzie to trzeci i czwarty z sześciu koncertów przygotowanych przez Miasto Poznań w ramach tegorocznego cyklu #NaFalach.
ZNÓW OSTRZEŻENIE DLA POZNANIA I OKOLIC
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad - podało IMGW.
KOZIOŁKI WRÓCIŁY NA RATUSZ
Poznańskie koziołki, jeden z symboli stolicy Wielkopolski, powróciły na wieżę ratuszową. Słynne rogacze znów będą cieszyć oczy mieszkańców i mieszkanek miasta oraz przybyłych gości.
OSTRZEŻENIE IMGW NAJWYŻSZEGO STOPNIA DLA POZNANIA I OKOLIC
IMGW wydało ostrzeżenie 3 stopnia (najwyższe) m.in. dla Poznania i okolic.
REMONT NA DĄBROWSKIEGO
Do końca lipca ma potrwać remont nawierzchni jezdni ul. Dąbrowskiego. Prace będą prowadzone na dojeździe do skrzyżowania z ul. Polską na wysokości Woli.
To kontynuacja prac, które już w poprzednich latach prowadziliśmy na ul. Dąbrowskiego. Dzięki temu kierowcy mogą poruszać się w bardziej komfortowych warunkach na kolejnych odcinkach jednej z najważniejszych poznańskich ulic.
MAŁA POPULARNOŚĆ SZCZEPIEŃ PRZECIW WIRUSOWI HPV
W Polsce szczepienia dzieci i młodzieży przeciw wirusowi HPV, odpowiedzialnemu m.in. za zachorowania na raka szyjki macicy, są na o wiele niższym poziomie niż w innych UE. Podczas gdy m.in. w Szwecji i w Portugalii zaszczepiono już 90 proc. docelowej populacji, w Polsce jest to zaledwie 20 proc. W jaki sposób to zmienić zastanawiali się eksperci podczas debaty „Zmiany prawne niezbędne dla poprawy efektywności programu szczepień przeciwko HPV”
NOWA ZIELEŃ W CENTRUM
Podczas budowy nowej drogi rowerowej wzdłuż ulic Estkowskiego, Małe Garbary, Wolnica i Solnej ze szczególną troską podchodzono do rosnących tam drzew, posadzone zostały również nowe. Przybyło zieleni niskiej, a w planach są kolejne nasadzenia roślin.
DOKĄD BUSEM Z POZNANIA NA WAKACJE?
FlixBus, globalny lider traveltech oferujący wygodne i przystępne cenowo międzymiastowe połączenia, ogłosił rekordową liczbę kierunków na lato. W ofercie z Poznania pasażerowie znajdą bezpośrednie połączenia do ponad 170 miast. W cenie biletu przewoźnik gwarantuje darmowy transport bagażu o łącznej wadze do 27 kilogramów. Dodatkowo, w lipcu pasażerowie mogą zarezerwować transport roweru za symboliczną złotówkę.
PRZEWODNICY ZAPRASZAJĄ NA ZWIEDZANIE POZNANIA
Najbliższy tydzień zapowiada się niezwykle interesująco dla wszystkich miłośników Poznania. Na turystów oraz mieszkańców miasta czeka oferta spacerów przygotowana przez Grupę Przewodników PoPoznaniu.pl. Oprócz tradycyjnych wycieczek, które trwają już od początku maja i startują przed ratuszem w każdą sobotę i niedzielę o 12:05 przewodnicy zapraszają dodatkowo na zwiedzanie tematyczne. W lipcu przez cały tydzień będzie można poznać różne dzielnice Poznania, spacery rozpoczynać się każdego dnia o godzinie 18 i dlatego nazwane zostały "Podwieczorkami".
NIETRZEŹWI KIEROWCY NA DROGACH
Poznańscy policjanci zatrzymali jednego dnia aż trzech nietrzeźwych kierujących. Rekordzistką okazała się 39-latka, która nie tylko kierowała samochodem mając w organizmie 2 promile alkoholu, ale doprowadziła także do zdarzenia drogowego. Kodeks karny za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności, orzeczenie przepadku pojazdu lub jego równowartości, a także wysoką grzywnę.
POSTĘP PRAC NA JUNIKOWIE
Charakterystyczna wiata na dworcu Junikowo od ponad dekady dawała osłonę pasażerom komunikacji zbiorowej przed deszczem, wiatrem lub słońcem. Remont był niezbędny z uwagi na zły stan techniczny zadaszenia znajdującego się nad peronami autobusowymi oraz tramwajowymi. Praca powinny zakończyć się do końca września.
DARMOWE BADANIE W SZPITALU NA STRUSIA
Wirus HCV to cichy zabójca, który może poważnie uszkodzić wątrobę. Niestety ponad połowa zakażonych nim osób nie wie, że jest chora, więc nie rozpoczyna odpowiednio szybko leczenia. Lekarze z miejskiego szpitala im. J. Strusia chcą to zmienić. Zamierzają przebadać ok. 5 tysięcy osób - za darmo, bez skierowania i bez wcześniejszego umawiania się. Przyjść może każdy.
PODPISANO UMOWĘ NA BUDOWĘ NOWEJ PŁYWALNI
Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisała umowę z wykonawcą pływalni przy ul. Taborowej. Nowoczesny obiekt powstanie w sąsiedztwie parku Manitiusa, dokąd blisko będą mieli mieszkańcy Grunwaldu, Łazarza i Jeżyc.
DEMONTAŻ STARYCH PARKOMATÓW
Kierowcy mogą już korzystać z 200 nowoczesnych parkomatów. Stare urządzenia są stopniowo demontowane. Gdy wszystkie znikną, rozpocznie się odtwarzanie chodników w miejscach gdzie stały.
PIERWSZA TAKA STACJA W POZNANIU
Orlen uruchomił w Poznaniu swoją pierwszą w Polsce ogólnodostępną, całodobową stację wodorową, na której można tankować samochody osobowe, ciężarowe, a także autobusy. Będzie z niej korzystać m.in. 25 autobusów należących do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Poznaniu. W ciągu 15 lat Orlen dostarczy w tym celu 1,8 mln kilogramów paliwa wodorowego.
ZWIERZAKI CZEKAJĄ NA NOWY DOM
141 psów, 308 kotów, 7 królików i 3 papugi mieszkają obecnie w Schronisku dla Zwierząt w Poznaniu. Niemal za każdym zwierzęciem stoi chwytająca za serce historia. Jedne były znalezione, gdy błąkały się po ulicach, inne zostały porzucone przez swoich właścicieli. Wszystkie jednak czekają na adopcję, która da im szansę na nowe życie.
ODDAJ KREW I POMÓŻ INNYM
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zwiększą liczbę wizyt krwiobusa na Dworcu autobusowym Poznań Główny. W pierwszym miesiącu wakacji będzie można oddać krew we wtorki, czwartki, piątki i dodatkowo w dwa poniedziałki.
POSTĘPY PRZY BUDOWIE WIADUKTÓW
Wykonawca wiaduktów w ciągu ul. Lutyckiej i Golęcińskiej koncentruje się nie tylko na robotach ziemnych - trwają również prace związane z betonowaniem i zbrojeniem konstrukcji. Dzięki inwestycji przejazd ulicami Lutycką i Golęcińską nie będzie wiązał się z oczekiwaniem na otwarcie przejazdów kolejowych na linii łączącej Poznań z Piłą.
NAPRAWA PODPÓR WAŻNEGO WIADUKTU
Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, którego celem jest wyłonienie wykonawcy robót polegających na modernizacji podpór wiaduktu w ul. Hetmańskiej nad ul. Wagrowską.
ZMIANY W CENTRUM MIASTA
Wykonawca inwestycji polegającej na budowie nowej infrastruktury rowerowej w rejonie ul. Królowej Jadwigi i Strzeleckiej przystąpi z początkiem lipca do prac, które będą wymagały zmiany w organizacji ruchu.
ZMIANY DOTYCZĄCE PARKOMATÓW
Zgodnie z zapowiedzią, 200 nowoczesnych urządzeń zostanie uruchomionych wraz z początkiem lipca. Umożliwią płatność kartą i Blikiem oraz otrzymanie elektronicznego biletu parkingowego.
DUŻA AKCJA POLICJI
Przekraczanie dopuszczalnej prędkości jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego 1 lipca br. Policja przeprowadzi ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „PRĘDKOŚĆ”, których celem jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania ograniczeń prędkości.
NOWE WYRÓŻNIENIA MICHELIN W POZNANIU
Przewodnik MICHELIN to najbardziej prestiżowe wydawnictwo gastronomiczne przyznające rekomendacje dla najlepszych restauracji na całym świecie. Do dwudziestotysięcznej rodziny MICHELIN dołączą dziś dwie restauracje należące do Grupy MTP: Port Sołacz i PASODOBRE Restaurant & Tapas Bar. Kultowe czerwone plakiety już wkrótce ozdobią wejścia do restauracji i będą widocznym symbolem najwyższej jakości.
PODWÓJNE OSTRZEŻENIE IMGW
W wielu miejscach temperatura powietrza osiągnęła już 27-29°C i w najbliższych godzinach osiągnie lub przekroczy 30°C. Prognozowana temperatura maksymalna od 31°C do 35°C - podało tuż przed 9 rano IMGW.
PRZEŁOMOWE ODKRYCIE POZNAŃSKICH NAUKOWCÓW?
Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu chcą stworzyć materiał, który zastąpi lub zredukuje zużycie tworzyw sztucznych produkowanych z ropy naftowej. Do tego badacze wykorzystują kawowe fusy.
MARSZ RÓWNOŚCI W POZNANIU
W najbliższą sobotę, 29 czerwca, w godzinach od 14:00 do 18:00, ulicami Poznania przejdzie XX Marsz Równości. Na jego trasie przemarszu wystąpią czasowe utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu drogowego.
WYJĄTKOWE FILMY DO ZOBACZENIA W POZNANIU
Od 25 do 30 czerwca odbywa się 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Poznaniacy i poznanianki będą mieli okazję zobaczyć setki filmów z całego świata. Wygrana w jednym z konkursów ułatwia drogę do oscarowej nominacji.
ROCZNICA POZNAŃSKEGO CZERWCA'56
W tym roku mija 68. rocznica wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956. Ten pierwszy zryw robotniczy w historii powojennej Polski był też pierwszym wystąpieniem przeciwko nowej, komunistycznej władzy. By podkreślić jego wagę, przygotowano wiele wydarzeń związanych z tą ważną datą.
POZNAŃSKIE KWIATY BUDZĄ SPORE ZAINTERESOWANIE
Bardzo duży podziw budzą róże kwitnące w poznańskich pasach drogowych. Często padają pytnia o to, jakie odmiany rosną na danej ulicy, rondzie, czy też skwerze. Zarząd Zieleni Miejskiej postanowił zaspokoić tę ciekawość i opisał trzy popularne w Poznaniu i obecnie pięknie kwitnące krzewy róż.
PROBLEMY NA ULICY ŚW. MARCIN
W trakcie jazdy, ze skrzyni ładunkowej samochodu dostawczego, wylewał się olej spożywczy. Zanieczyszczona została nawierzchnia ul. Św. Marcin, na odcinku od ul. Kantaka aż do al. Niepodległości. Sprawcę ustalono i ukarano dzięki współpracy z operatorem Referatu Monitoring. Okazało się, że wysoki mandat jest tylko początkiem problemów finansowych kierowcy.
ATRAKCJE NA STARYM RYNKU
Już 27 czerwca rozpoczną się atrakcje w ramach Kulturalnego Starego Rynku. Na poznaniaków i poznanianki czekają spektakle, kino plenerowe i koncerty. Cykl bezpłatnych wydarzeń potrwa do końca wakacji.
PRZEKROCZYŁ PRĘDKOŚĆ O PRAWIE 100 KM/H!
Zatrzymane prawo jazdy, wysoki mandat oraz punkty karne to konsekwencje, jakie poniósł kierujący, który w terenie zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o 98 km/h.
WAKACJE W POZNANIU - CO NAS CZEKA?
Estrada Poznańska zaprasza na letnie atrakcje pełne kulturalnych wrażeń. Już w czerwcu rozpoczną się 3 wydarzenia, które umilą wakacyjne dni mieszkańcom i mieszkankom miasta. Czeka na nich Lato z Estradą, Festiwal Animator oraz Kulturalny Stary Rynek.
POZNAŃSKA LEKARKA ZAMIESZANA W HANDEL RECEPTAMI - CHODZI O OPIOIDY I FENTANYL
Policjanci z Poznania prowadzą sprawę związaną z handlem receptami. Kilka miesięcy temu zatrzymali nieuczciwą lekarkę. Kobieta sprzedała kilkaset recept na opioidy, w tym Fentanyl. Wartość refundowanych leków wynosiła około 450 tys. zł.
RUSZA PLAŻA WOLNOŚCI
Po turniejach dziecięcych Enea Cup Poznań 2024 nadszedł czas na seniorskie Eliminacje Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej. Już od piątku, 21 czerwca, przez cały weekend nad Jeziorem Rusałka kibice podziwiać będą ponad dziewięćdziesiąt najlepszych drużyn z całej Polski, a także gości z zagranicy. Wstęp na trybuny jest bezpłatny.
NOWY ZIELONY SKWER NA WILDZIE
Nie tylko przystanek autobusowy, ale także nowy skwer powstał przy zbiegu ulic Roboczej i Umińskiego. To efekt współpracy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, Zarządu Transportu Miejskiego, Zarządu Dróg Miejskich oraz rady osiedla.
POCZĄTEK WAKACJI.....I REMONTÓW
W sobotę, 22 czerwca rozpocznie się remont torowiska na moście Dworcowym i wymiana rozjazdów na skrzyżowaniu ulic Roosevelta, Głogowskiej i Matyi (węzeł Most Dworcowy). Prace zaplanowano także na rondzie Starołęka. Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji będą obowiązywały do 1 września. Zostały one tak przygotowane, żeby zmniejszyć niedogodności.
W JEDNYM Z KLUBÓW W POZNANIU SPRZEDAWALI ALKOHOL BEZ KONCESJI
Policjanci z Komisariatu Policji Poznań – Stare Miasto w jednym z lokali znajdujących się niedaleko poznańskiej Starówki, zabezpieczyli blisko 600 sztuk butelek alkoholu różnych marek. Alkohol sprzedawany był nielegalnie, bez wymaganej przepisami koncesji. To efekt wspólnych działań policjantów z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej - Oddział w Poznaniu. Oprócz wysokich mandatów nałożonych przez KAS - właścicielowi sklepu za nielegalną sprzedaż alkoholu grozi teraz kara grzywny, a także przepadek zabezpieczonego przez policję mienia.
ZMIANY W ODBIORZE ODPADÓW
Od 1 lipca zaczną obowiązywać nowe umowy z wykonawcami odbierającymi odpady komunalne. Usługa będzie realizowana przez kolejne 3 lata. Oznacza to kilka zmian, ale opłata za odpady nie zmieni się. Nie trzeba też składać nowych deklaracji.
ZMIANY W ROZKŁADACH JAZDY
W sobotę, 22 czerwca, czyli dzień po zakończeniu roku szkolnego na liniach miejskich i podmiejskich ZTM zostanie wprowadzony wakacyjny rozkład jazdy. Będzie on obowiązywać do niedzieli, 1 września.
POSTĘPY PRZY BUDOWIE MOSTÓW
W dniach 20-21 czerwca (czwartek i piątek) wykonawca mostów Berdychowskich planuje kolejne transporty wielkogabarytowych elementów konstrukcyjnych. Na czas dostaw konieczne będą zmiany w organizacji ruchu na Zagórzu, czyli południowej części Ostrowa Tumskiego.
ZMIANY NA ULICY DĄBROWSKIEGO
Zapewnienie swobodnego i bezpiecznego przejścia chodnikami oraz uporządkowanie wspólnej przestrzeni - to główne cele wspólnych patroli pracowników ZDM i strażników miejskich. Tym razem kontrole przeprowadzone były na ul. Dąbrowskiego.
WAŻNE ZMIANY NA UL. WROCŁAWSKIEJ
Ulica Wrocławska na Starym Mieście - od wiosny do późnej jesieni - wypełniona jest ogródkami gastronomicznymi. Rozstawione stoliki często uniemożliwiały wygodne przemieszczanie się. Wprowadzono więc rozwiązania, które mają to zmienić. Jakie?
GDZIE W POZNANIU I OKOLICY OCHŁODZIĆ SIĘ NAD WODĄ?
Z wypoczynku nad wodą w stolicy Wielkopolski będzie można korzystać do końca wakacji.
OSZUKAŁ SENIORÓW NA PONAD 650 TYS. ZŁ
Kryminalni z Szamotuł prowadzili postępowanie w sprawie oszustwa na legendę na szkodę seniorki. W trakcie pracy nad sprawą ustalili i zatrzymali podejrzanego. Na wniosek śledczych mężczyzna trafił do aresztu. Na tym jednak nie zakończyła się praca funkcjonariuszy. Ostatecznie mężczyzna został oskarżony o 16 przestępstw. W ostatnim czasie zapadł wyrok w sprawie.
REMONTY NA POZNAŃSKICH ULICACH
W poniedziałek Zakład Robót Drogowych będzie prowadził prace na ulicach: Dąbrowskiego (przy ul. Tatrzańskiej), Kościelnej, Słowackiego, Szamarzewskiego.
POCZĄTEK REMONTU W KLUCZOWYM MIEJSCU POZNANIA
W sobotę - 22 czerwca rozpoczął się remont torowiska moście Dworcowym i wymiana rozjazdów na skrzyżowaniu ulic Roosevelta, Głogowskiej i Matyi (węzeł Most Dworcowy). Prace prowadzone są także na rondzie Starołęka, gdzie m.in. będzie wymieniana południowa część węzła rozjazdowego wraz z przejazdem przez torowisko w obrębie ronda. Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji będą obowiązywały do 1 września.
LETNI ŚWIĘTY MARCIN
Koncerty, spektakle, potańcówki, gry, opowieści o poznańskich legendach - to wszystko czekać będzie w weekend na Świętym Marcinie. Reprezentacyjna ulica Poznania na dwa dni zmieni się w deptak pełen atrakcji.
FESTIWAL PYRKON
Już w weekend Poznań przyciągnie fanów fantastyki z całego kraju. Szczególna atmosfera, moc atrakcji, możliwość wcielenia się w wybraną postać i poznania innych wielbicieli ulubionych uniwersów, to tylko kilka z zalet festiwalu Pyrkon.
NAPASTNIK KOPAŁ BEZDOMNEGO W GŁOWĘ. INTERWENIOWALI POLICJANCI Z POZNANIA
Na co dzień służą w Oddziale Prewencji Policji w Poznaniu. Udzielanie pomocy poszkodowanemu w sytuacji zagrożenia jego życia należy do ich głównych obowiązków, także poza służbą. Nic więc dziwnego, że kilku z nich nie mogło zostać obojętnymi, gdy tuż obok nich na dworcu autobusowym napastnik zaatakował bezdomnego. Tym razem jednak rejon nie był im dobrze znany. W Bambergu byli tylko czasowo, podczas kilkudniowego szkolenia w szkole Policji Bundespolizei tuż przed rozpoczynającymi się w weekend Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej Euro 2024.
NAJNOWSZY STYMULATOR SERCA WSZCZEPIONY W POZNANIU
Oddział Kardiologii Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia ma się czym pochwalić - 10 czerwca po raz pierwszy w Polsce wszczepili pacjentce najnowszy model Micry Av 2.0 - czyli bezelektrodowego stymulatora serca.
ZNÓW REMONT. TRAMWAJE OBJAZDAMI!
W sobotę, 22 czerwca rozpocznie się remont torowiska na moście Dworcowym i wymiana rozjazdów na skrzyżowaniu ulic Roosevelta, Głogowskiej i Matyi (węzeł Most Dworcowy). Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji będą obowiązywały do 1 września.
ARCHEOLOGICZNE ATRAKCJE
Z okazji Europejskich Dni Archeologii zapraszamy Zwiedzających do najstarszej części Poznania na spotkanie z archeologami i spróbowanie swoich sił w tym pełnym niespodzianek zawodzie!
POWSTANIE HALA SPORTÓW WALKI
Przy Zespole Szkół nr 8 przy ul. Jarochowskiego powstanie nowy budynek. Będzie to wielofunkcyjna hala zaprojektowana z myślą o osobach trenujących sporty walki. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, którego celem jest wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.
NOWA HONOROWA OBYWATELKA MIASTA
Honorową Obywatelką Miasta Poznania zostanie prof. Jadwiga Rotnicka. Radni zdecydowali też o przyznaniu tytułów "Zasłużonego dla Miasta Poznania". Dostaną je: Krystyna Babiak, Andrzej Byrt, Włodzimierz Marciniak oraz Oświatowe Towarzystwo Przyjaciół Sportu Winogrady
W WEEKEND WZMOCNIONY TRANSPORT
Chcąc ułatwić dojazd na odbywające się w piątek i podczas weekendu (14-16 czerwca) imprezy masowe: „Pyrkon”, „Na Falach nad Maltą” i koncert Dawida Podsiadło wzmocniona zostanie komunikacja zbiorowa. Zwiększona zostanie częstotliwość kursowania na liniach tramwajowych nr 6, 10, 15, 18, a w sobotę i niedzielę uruchomiona zostanie dodatkowa linia tramwajowa nr 56. W sobotę i niedzielę w związku z imprezą „Letni Święty Marcin” zmienionymi trasami pojadą tramwaje linii nr 0, 2, 3, 5, 9, 13, 16, 20, 201, 202.
ZIGNOROWAŁ ZNAK STOP I SPOWODOWAŁ KOLIZJĘ
Policjanci kościańskiej drogówki interweniowali wobec 50-latka, który nie dość, że kierował w stanie nietrzeźwości, to jeszcze spowodował kolizję drogową, stwarzając ogromne zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu. Teraz o dalszym jego losie zdecyduje Sąd. Grozi mu kara pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów.
BRZEGI WARTY POŁĄCZONE
Między Chwaliszewem, Ostrowem Tumskim a Berdychowem coraz lepiej widać powstające przeprawy pieszo-rowerowe. 10 czerwca w konstrukcji mostu nad Wartą umieszczono kapsułę czasu z aktem erekcyjnym, który to będzie pamiątką dla przyszłych pokoleń.
CO DALEJ Z II ETAPEM TRAMWAJU NA NARAMOWICE?
Na najbliższą sesję Rady Miasta Poznania został skierowany wniosek o przyznanie środków na wykonanie pełnej dokumentacji projektowej dla II etapu trasy tramwajowej na Naramowice (od pętli Wilczak do Małych Garbar). Dzięki temu jest szansa na ogłoszenie przetargu jeszcze tym roku, czyli szybciej niż pierwotnie planowano. Miasto jest zdeterminowane żeby jak najszybciej rozpocząć prace projektowe. Sprawa zaawansowania tej kluczowej dla Poznania inwestycji i trybu jej realizacji została przedstawiona radnym z Komisji Transportu Rady Miasta Poznania - przeczytamy na miejskim portalu poznan.pl
MOC ATRAKCJI DLA POZNANIAKÓW
Basen, bowling, wycieczka, a może kajaki? W czasie wakacji warto spędzić czas z Poznańskimi Ośrodkami Sportu i Rekreacji. Dostępna za darmo lub za symboliczną złotówkę oferta jest kierowana do dzieci oraz dorosłych.
KOLEJNY REMONT I UTRUDNIENIA DLA KIEROWCÓW
We piątek (07 czerwca) rozpocznie się kolejny etap remontu nawierzchni jezdni na ul. Umultowskiej. Prace obejmą pas w kierunku centrum od ul. Strugarka do ul. Wiechowicza.
RODZINY PIKNIK W SOBOTĘ
8 czerwca Grupa MTP i Miasto Poznań zapraszają na kolejny piknik „Poznań w formie". Podczas tego wydarzenia organizatorzy zadbają o zdrowie mieszkańców Poznania. Tym razem wydarzenie odbędzie się na Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Złotowska II" przy ul. Złotowskiej 67A.
UKRADŁ TELEFON PRZYPADKOWEMU OBCOKRAJOWCOWI
Kryminalni z Jarocina ustalili i zatrzymali sprawcę kradzieży Telefonu komórkowego. Podejrzany usłyszał zarzuty, a odzyskany telefon wrócił do właściciela. Amator cudzej własności może trafić na 5 lat do więzienia.
W NOCY MOŻE BYĆ GŁOŚNO W CENTRUM
Trwa procedura odbiorowa infrastruktury wykonanej w ramach Programu Centrum w rejonie ul. 27 Grudnia. W najbliższe noce w torowiskach tramwajowych przy placu Wolności, na ul. 27 Grudnia i Ratajczaka wprowadzane będą korekty, które wskazano do realizacji podczas przeglądów technicznych.
CZY POZNAŃ ZOSTANIE ROWEROWĄ STOLICĄ POLSKI?
Rusza kolejna edycja ogólnopolskiej akcji motywującej mieszkańców do zdrowej rywalizacji i wspólnej zabawy propagującej aktywny tryb życia. Po raz czwarty rowerzyści z Poznania rozpoczną miesięczną rywalizację z uczestnikami innych miast o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. W ramach rywalizacji poznańskich firm jest Straż Miejska.
KONIEC JEDNEGO REMONTU I POCZĄTEK KOLEJNEGO
Na sobotę, 8 czerwca zaplanowano powrót tramwajów na ulicę Dąbrowskiego i Kraszewskiego. Tego samego dnia, w związku z koniecznością wykonania pilnej naprawy rozjazdów w rejonie skrzyżowania ulic Roosevelta i Bukowskiej, wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu linii tramwajowych i nocnych linii autobusowych korzystających z tego ważnego węzła. Zmiany będą dotyczyły 6 linii tramwajowych i 5 nocnych autobusowych.
NIETYPOWA KARA DLA PROWADZĄCEGO SAMOCHÓD POD WPŁYWEM ALKOHOLU
Mieszkaniec Gniezna, który kierował samochodem w stanie nietrzeźwości usłyszał prokuratorski zarzut. Dodatkowo prokurator zastosował wobec podejrzanego dozór policji z obowiązkiem stawiennictwa w komendzie policji 7 razy w tygodniu i badanie stanu trzeźwości, zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe.
ZMARŁ JANUSZ REWIŃSKI
Przez wiele lat Tata dawał radość i uśmiech nie tylko nam, ale i wszystkim wokół. Teraz świat jest jakby taki sam, ale uśmiechu nagle zabrakło - tak o śmierci swojego ojca Janusza Rewińskiego poinformował syn.
W SOBOTĘ ZMIANY W KOMUNIKACJI. REMONT W CENTRUM.
Na 8 czerwca (sobota) zaplanowano powrót tramwajów na ulicę Dąbrowskiego i Kraszewskiego. Tego samego dnia, w związku z koniecznością wykonania pilnej naprawy rozjazdów w rejonie skrzyżowania ulic Roosevelta i Bukowskiej, wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu linii tramwajowych i nocnych linii autobusowych korzystających z tego ważnego węzła. Zmiany będą dotyczyły 6 linii tramwajowych i 5 nocnych autobusowych.
UWAGA! PROTEST ROLNIKÓW W CENTRUM!
Jak informuje CZK - Na wtorek, 4 czerwca zapowiadany jest kolejny protest rolników i przejazd ciągników pod Urząd Wojewódzki przy al. Niepodległości. W związku z tym w centrum Poznania i drogach dojazdowych do niego mogą pojawić się utrudnienia.
RUSZA REFUNDACJA IN VITRO. RÓWNIEŻ W POZNANIU.
Wystartował ogólnopolski program refundacji zabiegów in vitro. Na liście zakwalifikowanych podmiotów medycznych znalazły się wszystkie kliniki Invimed, zlokalizowane w Poznaniu, a także w Warszawie, Katowicach, Gdyni oraz we Wrocławiu. Rządowy program umożliwia parom leczącym się na niepłodność i jednocześnie spełniającym ustalone kryteria refundacji, bezpłatne skorzystanie z procedury in vitro. Warunkiem rejestracji w programie jest wypełnienie formularza online, który otwiera tzw. ścieżkę pacjenta. Program zaplanowano na cztery lata - do 2028 r., a na jego realizację przeznaczone zostanie w sumie 2,5 mld złotych.
WALKA O ROWEROWY PUCHAR POLSKI
Po raz czwarty rowerzyści z Poznania rozpoczną miesięczną rywalizację z uczestnikami innych miast o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. W ramach rywalizacji poznańskich firm jest Straż Miejska.
POZNAŃ BEZ OSTRZEŻEŃ IMGW.
Dziś pierwszy od kilku dni, w którym nie ma ostrzeżeń IMGW dla Poznania (przynajmniej w momencie pisania tego tekstu). Ostrzeżenie pojawia się natomiast dla wschodniej Wielkopolski.
SPECJALNY BILET DLA UCZNIÓW I ICH OPIEKUNÓW
Jeden bilet dla maksymalnie 30 uczniów i 2 opiekunów to koszt tylko 50 zł. Bilet obowiązuje przez 10 godzin.
KOLEJNE OSTRZEŻENIE PRZED BURZAMI I DESZCZEM
IMGW wydało dla powiatu poznańskiego ostrzeżenie, ważne do północy w nocy z niedzieli na poniedziałek: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 25 mm, punktowo do 35 mm oraz porywy wiatru do około 75 km/h. Lokalnie grad. Uwagi: W związku z dynamiczną sytuacją stopień ostrzeżenia może zostać podwyższony.
DZIŚ ZNÓW BURZE. JEST OSTRZEŻENIE IMGW.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie grad - ostrzega IMGW.
HISTORYCZNY TABOR NA ULICACH MIASTA
Od 30 maja do 2 czerwca będzie się można przejechać historycznym taborem MPK Poznań. Kolejka Parkowa Maltanka przez cały wydłużony weekend będzie kursowała co 30 minut.
DZIŚ PROCESJE W CAŁYM MIEŚCIE.
W czwartek 30 maja 2024 r. między godz. 10:00 i 13:00 w Poznaniu odbędzie się centralna procesja w uroczystość Bożego Ciała.
ROZKŁAD JAZDY KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ NA DŁUGI WEEKEND
W czwartek – 30 maja z uwagi na święto Bożego Ciała na liniach ZTM będzie obowiązywał świąteczny rozkłady jazdy. Zmiany zostaną wprowadzone także w piątek – 31 maja. Wówczas na liniach miejskich tramwaje i autobusy będą kursować według rozkładu sobotniego, a na podmiejskich wg roboczego ze zmianami.
TRWAJĄ KONTROLE SEZONOWYCH STOISK
Pierwsze kontrole przeprowadzono w 5 punktach na terenie Piątkowa i Winograd. Tylko w jednym przypadku strażnicy ujawnili brak legalizacji wagi elektronicznej. Właściciel został ukarany mandatem oraz musiał przerwać sprzedaż i wymienić wagę na legalizowaną.
DUŻE PIENIĄDZE NA UPIĘKSZENIE POZNANIA
Trwa nabór wniosków do tegorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Czas na to, aby podzielić się swoim pomysłem, jest do 31 maja. Zostało więc zaledwie kilka dni. W tym roku na realizację projektów poznanianek i poznaniaków przeznaczono aż 28 mln zł - o 1,4 mln zł więcej niż rok temu.
RUSZYŁY ZAPISY NA PÓŁKOLONIE
Ruszyły zapisy na półkolonie multisportowe organizowane przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. Na sześciu turnusach dla dzieci w wieku 7-12 lat nie zabraknie sportu, zabawy i przygody. Pierwszy rusza już 1 lipca.
POCIĄGIEM DOOKOŁA POZNANIA - WAŻNA ZMIANA DLA MIESZKAŃCÓW
Do końca 2027 roku kolejowa obwodnica Poznania ma być dostosowana do ruchu pasażerskiego. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisało umowę na opracowanie projektów wykonawczych i wykonanie robót budowlanych.
CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO NA STARYM RYNKU?
Organizacje pozarządowe i nieformalne grupy twórców mogą już zgłaszać swoje projekty do konkursu "Kulturalny Stary Rynek". Zwycięzcy otrzymają od Estrady Poznańskiej wsparcie przy realizacji wydarzeń, które mają odbyć się w lipcu i sierpniu.
ZARZUT ROZBOJU DLA PSEUDOKIBICÓW
Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu wraz z funkcjonariuszami z KP Swarzędz ustalili i zatrzymali 2 mężczyzn, którzy po meczu między Lechem Poznań i Legii Warszawa w Swarzędzu, napadli kibiców poznańskiej drużyny, doprowadzili do stanu bezbronności i zabrali klubowe szaliki. Teraz za rozbój grozi im do 15 lat więzienia.
GDZIE DZIŚ SĄ REMONTY NA POZNAŃSKICH ULICACH?
W poniedziałek (27 maja) Zakład Robót Drogowych będzie prowadził prace na ul. Poznańskiej (przy dojeździe do ul. Roosevelta) ul. Szamarzewskiego.
NADMIERNA PRĘDKOŚĆ PRZYCZYNĄ WYPADKÓW
Od stycznia do 20 maja br. w Poznaniu i powiecie poznańskim doszło łącznie do 316 wypadków w tym, aż 10-ciu śmiertelnych. Połowa ze śmiertelnych zdarzeń spowodowana była niedostosowaniem prędkości do warunków panujących na drodze.
NAJNOWSZA MAPA ROWEROWA POZNANIA JUŻ DOSTĘPNA
Jeśli zastanawiacie się nad zaplanowaniem weekendowej wycieczki lub szukacie sprawdzonego sposobu poruszania się po Poznaniu na dwóch kółkach, zdecydowanie powinniście zajrzeć do mapy przygotowanej przez ZDM. To praktyczny przewodnik po miejskiej infrastrukturze rowerowej, trasach rowerowych i popularnych miejscach wartych odwiedzenia na jednośladzie.
MARSZ ŻYCIA PRZEJDZIE ULICAMI POZNANIA
W niedzielę 26 maja 2024 r. Archidiecezja Poznańska organizuje kolejny Marsz Dla Życia ulicami miasta. Uczestnicy zgromadzą się o godz. 14:00 na placu Mickiewicza, skąd po krótkiej modlitwie przejdą procesją przez al. Niepodległości, ul. Solną, Estkowskiego, na plac Katedralny na Ostrowie Tumskim, gdzie od godz. 15:30 do 20:00 potrwa rodzinne zgromadzenie religijne.
JECHAŁ PONAD 120 KM/H W TERENIE ZABUDOWANYM
Przewinienia drogowe oznaczają nie tylko dotkliwe konsekwencje finansowe i punkty karne, ale także utratę prawa jazdy. O tym przekonał się 22-latek z powiatu ostrowskiego, który w obszarze zabudowanym jechał swoim pojazdem z prędkością 121 km/h. Kierujący otrzymał mandat karny w kwocie 2,5 tys. złotych i 15 punktów karnych oraz stracił prawo jazdy na trzy miesiące.
RUSZA ENTER ENEA FESTIWAL. NIEDZIELA OTWARTA DLA WSZYSTKICH.
Już od niedzieli zaczyna się 14. edycja Enter Enea Festival - wyjątkowego, plenerowego wydarzenia nad Jeziorem Strzeszyńskim. W tym roku Leszek Możdżer i zespół festiwalu zaprosili do Poznania gwiazdy jazzu z Ameryki docenione m.in nominacjami do nagród Grammy oraz polskich twórców, otwierających się na nowe kierunki. Dzięki wsparciu Miasta Poznań i Enei - sponsora tytularnego festiwalu, pierwszy dzień festiwalu będzie bezpłatny i otwarty dla publiczności.
RODZINNY BILET ZA 1 ZŁ DO NOWEGO ZOO
W ten weekend w ramach Poznańskich Dni Rodziny to możliwe - dla osób, które biorą udział w programie OK Poznań.
TRWAJĄ JUWENALIA
- Od kilku lat towarzyszy nam myśl "złączeni, nie spięci", która również w tym roku nam przyświeca - mówi Agnieszka Markocka, rzeczniczka prasowa Juwenaliów Poznań. - Stawiamy na wartości pokazujące, że jesteśmy ludźmi, którzy dbają o integrację międzypokoleniową, wymieniają się doświadczeniami i sprawiają, że taka okazja jak festiwal muzyczny, w tym przypadku największy festiwal kultury studenckiej i akademickiej jest miejscem takiej rozmowy, której czasami brakuje na co dzień.
Brąz dla wydarzenia korporacyjnego: SOFTSWISS z biurem w Poznaniu zdobył nagrodę Global Eventex Awards
Wydarzenie korporacyjne firmy SOFTSWISS zdobyło brązowy medal w jednej z najbardziej prestiżowych na świecie nagród eventowych, Global Eventex Awards. Ta międzynarodowa firma technologiczna została wyróżniona w kategorii "Wydarzenie korporacyjne", co potwierdza jej wysoki poziom organizacji i unikalność podejścia do spotkań firmowych. SOFTSWISS słynie z dostarczania wiodących rozwiązań technologicznych w dziedzinie iGamingu, a na polskim rynku znany jest z dużych centrów rozwoju, które działają aktywnie w Poznaniu i Warszawie.
KOLEJNE WYNIESIONE SKRZYŻOWANIE W POZNANIU
W czwartek, 23 maja, rozpocznie się budowa wyniesionego skrzyżowania u zbiegu ulic Jasna Rola i Błażeja. Inwestycja ta jest kluczowa dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w okolicy.
WYJĄTKOWE ZAJĘCIA DLA NAJMŁODSZYCH
Zarząd Zieleni Miejskiej zaprasza do zapisów na bezpłatne zajęcia dla dzieci z edukatorem przyrodniczym.
KONIEC REMONTU SZKOŁY CORAZ BLIŻEJ
Dobiegają końca zasadnicze prace budowlane w Szkole Podstawowej nr 68 z Oddziałami lntegracyjnymi i Specjalnymi na Piątkowie. We wrześniu uczniowie rozpoczną nowy rok szkolny w odmienionych, komfortowych wnętrzach.
POLICJA WRACA DO BRUTALNEGO ATAKU SPRZED LAT
Policjanci z Archiwum X wracają do sprawy usiłowania zabójstwa taksówkarki na Poznańskiej Wildzie. Zdarzenie miało miejsce 15 października 2000 roku na ulicy Droga Dębińska. Zaatakowana nożem kobieta ledwo uszła z życiem. Dotychczas sprawcy nie udało się zidentyfikować i zatrzymać.
POLICJANCI ZATRZYMALI POSZUKIWANEGO LISTEM GOŃCZYM
Policjanci ze śremskiej Grupy Realizacyjnej wspólnie z funkcjonariuszami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali 40-letniego mieszkańca gminy Śrem, za którym sąd wydał list gończy. Mężczyzna, skazany na karę dwóch lat więzienia za posiadanie znacznej ilości narkotyków i znęcanie się nad najbliższymi, ukrywał się, aby uniknąć odpowiedzialności.
GWIAZDY ZAGRAJĄ W POZNANIU
Po raz kolejny koncerty #NaFalach powracają na muzyczną mapę Poznania. W czerwcu, lipcu i sierpniu nad jeziorami - Maltańskim i Strzeszyńskim - wystąpi sześć artystów i zespołów. Pierwsze występy zaplanowano już na 14 czerwca.
NEONY ZNÓW POJAWIĄ SIĘ NA POZNAŃSKICH ULICACH
Ruszył konkurs "Neonowy Poznań". Do 20 czerwca można zgłaszać projekty świetlnych znaków - najlepsze z nich zostaną zrealizowane, a później będą mogły być rozmieszczone na budynkach.
TRAMWAJE JEŻDŻĄ INACZEJ. WAŻNE INFORMACJE DLA PASAŻERÓW.
W sobotę - 18 maja, po zakończeniu prac remontowych na ulicy Hetmańskiej - na swoje stałe trasy wrócą tramwaje linii nr 1, 7 i 11. Tego samego dnia rozpocznie się naprawa rozjazdów na skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego i Kraszewskiego.
MOTORÓWKĄ PO WARCIE
Już 18 maja rozpoczną się rejsy tramwaju wodnego na dwóch trasach, a od 1 czerwca w Starym Porcie będzie funkcjonować przystań rzeczna, gdzie można zacumować łódź i wypożyczyć motorówkę.
NIECODZIENNY KONCERT NA RUSAŁCE
W sobotę, 18 maja o godz. 17:30 na Jeziorze Rusałka odbędzie się niecodzienne widowisko. Na taflę jeziora wypłynie kilkanaście rowerów wodnych z muzykami. Odezwie się waltornia, puzony, saksofony, trąbki, flety, a nawet bęben. Każdy instrument zagra swoją część, aby z czasem stworzyć harmoniczną całość.
LATAJĄCE PSY NA CYTADELI
Latające Psy zapraszają do niezwykłego Parku Cytadela w Poznaniu, by cieszyć się popisami uzdolnionych czworonogów występujących w konkursach Dogfrisbee. Wydarzenie zaczyna się w sobotę o 9.00
LEŻAKI NAD WARTĄ
Słoneczna pogoda przyciąga nad brzegi Warty tłumy. Teraz mieszkańcy i turyści mogą zrelaksować się nad rzeką na nowych leżakach. Można je znaleźć w okolicach mostów Rocha i Królowej Jadwigi.
KONIEC JEDNEGO REMONTU I POCZĄTEK DRUGIEGO
W sobotę - 18 maja, po zakończeniu prac remontowych na ulicy Hetmańskiej - na swoje stałe trasy wrócą tramwaje linii nr 1, 7 i 11. Tego samego dnia rozpocznie się naprawa rozjazdów na skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiego i Kraszewskiego.
NOC MUZEÓW W POZNANIU
18 maja przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów, zwany także Dniem Muzealnika. To także okazja, by zwiedzić instytucje kultury po zmroku. Poznańska Noc Muzeów daje możliwość, by zrobić to za darmo lub za symboliczną opłatą.
DUŻE PIENIĄDZE NA POZNAŃSKIE DZIAŁKI
Nowe place zabaw i siłownie zewnętrzne, strefy relaksu i odpoczynku czy remont infrastruktury - to tylko niektóre inwestycje, które zostaną zrealizowane w Rodzinnych Ogrodach Działkowych (ROD) dzięki miejskiemu dofinansowaniu. W tym roku przeznaczona zostanie na ten cel rekordowa kwota, bo aż milion złotych.
NOWE LOGO MARKI POZNAŃ
Piotr, Paweł, początek państwa polskiego, porządek, przedsiębiorczość i pracowitość, przyjazność, przyroda, pride - co łączy wszystkie te słowa? Odpowiedź jest prosta: to Poznań - nasz wspólny dom. Ta idea stała się punktem wyjścia dla nowej strategii marki stolicy Wielkopolski.
NOWE PARKOMATY W POZNANIU
Zgodnie z zapowiedzią nowoczesne urządzenia będą uruchomione na początku lipca. Umożliwią płatność kartą i Blikiem oraz otrzymanie elektronicznego biletu parkingowego.
DUŻE PIENIĄDZE DLA POZNANIA
Poznań otrzymał ponad 1,1 mln zł od rządu Tajwanu. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie obywateli Ukrainy, którzy przebywają tu w związku z wojną w ich kraju. Pomogą sfinansować wsparcie psychologiczne i korepetycje dla dzieci, a także pomoc żywnościową.
NOWE WIADUKTY W POZNANIU
Trwa budowa wiaduktów, które usprawnią komunikację w północno-zachodniej części Poznania. Dzięki tej inwestycji kierowcy jadący ulicami Lutycką i Golęcińską nie będą już musieli czekać na otwarcie przejazdów kolejowych.
W POZNANIU STANIE NOWY POMNIK
Na terenie parku im. Karola Marcinkowskiego, u zbiegu ul. Powstańców Wielkopolskich i ul. Towarowej, planowany jest nowy pomnik. Będzie upamiętniał Wielkopolan przymusowo przesiedlonych w czasie II wojny światowej.
WYCZYSZCZĄ MEMBRANĘ
Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji podpisały umowę na realizację prac związanych z modernizacją zadaszenia stadionu przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu. Wykonawca ma wyczyścić prawie 50 tys. m. kw. poszycia dachowego nad trybunami I-III.
NA CYTADELI MŁODZIEŻ BĘDZIE UDZIELAĆ PIERWSZEJ POMOCY
W sobotę 18 maja na terenie Cytadeli odbędzie się etap okręgowy XXX Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK. Jest to doskonała okazja, aby zobaczyć zmagania młodych adeptów ratownictwa medycznego i poznać zasady udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach.
MAMY NOWYCH RADNYCH OSIEDLOWYCH
Poznanianki i poznaniacy wybrali w niedzielę swoich przedstawicieli w radach osiedli. Najwięcej osób poszło zagłosować w Krzesinach, Pokrzywnie i Garaszewie. Padł tam rekord frekwencji w historii tego typu wyborów - 37,65 procent. Dzięki temu osiedle otrzyma nagrodę w konkursie - dodatkowy milion złotych z miejskiego budżetu.
ENTER ENEA FESTIWAL JUŻ W TYM MIESIĄCU
Między 26 i 29 maja, tradycyjnie nad Jeziorem Strzeszyńskim, odbędzie się Enter Enea Festival. Będzie to już 14. edycja tej imprezy, której pomysłodawcą i organizatorem jest pianista i kompozytor, Leszek Możdżer.
ANTYKONCEPCJA AWARYJNA BEZ LIMITÓW W APTEKACH
Nie ma żadnych limitów na usługę farmaceuty w związku ze zdrowiem reprodukcyjnym. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za każdą konsultację farmaceuty udzieloną pacjentce, która zgłosi się do apteki po tabletkę „dzień po”.
POCZĄTEK SEZONU NAD WARTĄ
- Spacerując nad Wartą możemy oglądać, jak z dnia na dzień Mosty Berdychowskie nabierają kształtu. Przeprawa połączy Stare Miasto z Ostrowem Tumskim i dalej z terenami po wschodniej stronie rzeki, w tym szczególnie tymi wokół Malty. Jestem przekonany, że po ukończeniu mosty staną się kolejną atrakcją turystyczną, która przyciągnie tłumy. Chociaż tych nad Wartą od lat nie brakuje. To zasługa miejskich inwestycji, ale także bogatej oferty kulturalnej i wypoczynkowej, która w tym roku także zapowiada się interesująco - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
NOWA SZKOŁA DLA PIEKARZY
Na Winogradach powstaje Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie piekarstwa. Prace polegają na rozbudowie istniejącego budynku Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego im. J. J. Śniadeckich przy ul. Warzywnej o nową część, która będzie nawiązywała do architektury głównego gmachu.
19-LATEK DOKONAŁ KRADZIEŻY. ZOSTAŁ TYMCZASOWO ARESZTOWANY.
Policjanci z Wydziału Prewencji i Profilaktyki Społecznej zatrzymali mężczyznę podejrzanego tzw. kradzież szczególnie zuchwałą. 19-latek usłyszał już zarzuty w tej sprawie. Za przestępstwo, którego się dopuścił grozi mu kara nawet 8 lat pozbawienia wolności. Sąd wobec podejrzanego zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
W ŚRODĘ PROTEST ROLNIKÓW W CENTRUM MIASTA
Na środę, 8 maja rolnicy zaplanowali kolejne protesty. Tym razem na utrudnienia i krótkotrwałe blokady muszą być gotowi mieszkańcy Poznania. W związku z tym w centrum miasta i na drogach dojazdowych do niego mogą pojawić się utrudnienia.
REMONT NA NIEPODLEGŁOŚCI. KOLEJNE ZMIANY.
Trwa remont nawierzchni jezdni na al. Niepodległości. Kierowcy i rowerzyści będą mogli w bardziej komfortowych warunkach poruszać się na odcinku od ul. Taylora do ul. Niezłomnych.
POZNAŃSKIE UCZELNIE ŚWIĘTUJĄ
W poniedziałek, 6 maja, cztery poznańskie uczelnie: UAM, UPP, UMP i AWF rozpoczęły świętowanie 105-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. Pierwszym akcentem było nadanie jednej z sal w Collegium Minus imienia prof. Ludwiki Dobrzyńskiej-Rybickiej, pierwszej kobiety, która uzyskała tytuł profesora w II Rzeczpospolitej.
2 MLN ZŁ NA PSZCZOŁY W WIELKOPOLSCE
Wielkopolscy pszczelarze po raz siódmy otrzymają wsparcie z budżetu Województwa Wielkopolskiego. W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu odbyło się podpisanie umów na realizację zadania pt. „Program poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie zakupu pokarmów pszczelich”. Wsparcie wynoszące 2 mln zł umożliwi zakup węzy pszczelej do pasiek naszego Regionu.
RUSZA POZNAŃSKI BUDŻET OBYWATELSKI
Już 267 projektów zrealizowano w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkanki i mieszkańcy stolicy Wielkopolski w ciągu ostatnich lat zyskali m.in. nowe miejsca rekreacji czy tereny zielone, a także brali udział w licznych wydarzeniach kulturalnych. W obecnej edycji PBO na pomysły poznanianek i poznaniaków przeznaczono aż 28 mln zł - o 1,4 mln zł więcej niż w poprzedniej. Nabór wniosków rusza w poniedziałek, 6 maja.
ZABRAŁA KOLEŻANCE KARTĘ I POSZŁA DO SKLEPU
Kościańscy kryminalni zatrzymali 23-letnią kobietę podejrzaną o serię kradzieży z włamaniem. Mieszkanka Śmigla pod koniec marca 2024 roku ośmiokrotnie wykorzystała kartę bankomatową należącą do 60-latki z Poznania, płacąc zbliżeniowo w sklepach na terenie Kościana. Obie kobiety przebywały przez kilka dni w szpitalu i zajmowały ten sam pokój. Teraz za popełnione przestępstwa odpowie przed sądem.
BURZE BARDZO PRAWDOPODOBNE. IMGW OSTRZEGA.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm, porywy wiatru do 85 km/h oraz lokalnie grad - ostrzega IMGW.
UTRUDNIENIA W MIEŚCIE. 8000 BIEGACZY.
5 maja 8000 zawodników stanie na starcie Wings for Life World Run. To wyjątkowy bieg, ponieważ nie ma finiszu - ruchomą linię mety wyznacza samochód prowadzony przez Adama Małysza. Biegacze, którzy zostaną wyprzedzeni przez "Kapitana Wąsa" kończą rywalizację i autobusami oraz tramwajami wracają na miejsce startu - teren MTP.
JAK DOJECHAĆ NA PCHLI TARG?
Od 5 maja, autobusy pięciu linii będą w każdą niedzielę zatrzymywać się także na przystanku Sycowska Centrum Handlowe. Dzięki tej zmianie będzie można dojechać na poznańską giełdę staroci/pchli targ, która od 5 maja będzie się odbywać przy CH Auchan na ulicy Sycowskiej.
KOMUNIKACJA MIEJSKA KURSUJE RZADZIEJ
Od 1 do 3 maja (środa-piątek) zostaną wprowadzone zmiany w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej i podmiejskiej. Z okazji obchodów na placu Wolności 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w piątek zostaną wprowadzone zmiany na liniach nr 2, 3, 5, 9, 13 i 16, których trasy przebiegają przez centrum Poznania. Tegoroczne poznańskie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbędą się na placu Wolności w samo południe. Mieszkańcy będą mogli także zobaczyć uroczystą defiladę i przejechać się zabytkowymi tramwajami i autobusami.
BRZEGI POŁĄCZONE. POSTĘPY W BUDOWIE KŁADEK.
W ostatnich dniach kwietnia na plac budowy mostów Berdychowskich przetransportowano kolejne, wielkogabarytowe elementy konstrukcji. Nad Kanałem Ulgi trwa łączenie łuku pierwszego z pieszo-rowerowych mostów, a w nurcie Warty widać już elementy tymczasowych podpór drugiej przeprawy.
LINIE TURYSTYCZNE JUŻ NA TRASIE
- Podobnie jak w poprzednich latach historyczne tramwaje i autobusy będą kursować w każdy weekend do końca września. Nie zabraknie atrakcji, takich jak choćby wieczorne przejazdy pojazdami historycznymi na linii 0 i 200 w godzinach 21:00-22:00, o czym będziemy każdorazowo informować w oddzielnych komunikatach – mówi Łukasz Bandosz, prezes Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych.
KOLEJNE NOWOCZESNE AUTOBUSY DLA POZNANIA
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu ogłosiło przetargi na dostawę nowych, niskopodłogowych, przyjaznych dla środowiska autobusów. Spółka chce kupić co najmniej 9 autobusów elektrycznych oraz 5 pojazdów z wodorowym ogniwem paliwowym.
POWIEDZIAŁ, ŻE MA GRANATY W BAGAŻU
27 kwietnia słowa „mam granaty w bagażu" postawiły na nogi funkcjonariuszy Straży Granicznej z poznańskiej Ławicy. 32-letni Polak – jak się później okazało – żartowniś, o granatach w bagażu poinformował pracowników lotniska w trakcie jego odprawy. Mężczyznę skreślono z listy pasażerów lotu.
ELEKTRYCZNO-WODOROWY MERCEDES NA TESTACH W POZNANIU
Poznań jest pierwszym miastem w Polsce, w którym testowany będzie nowy autobus elektryczno-wodorowy Mercedesa. Do 8 maja będzie jeździł po stolicy Wielkopolski na liniach 169, 185 i 190.
OSZUŚCI CZEKAJĄ NA URLOPOWICZÓW
Kto z nas nie lubi urlopów i długich weekendów? Wszyscy wyczekujemy ich z niecierpliwością i odliczamy dni do ich rozpoczęcia. Przed nami długi weekend majowy na, który wielu z nas wyjedzie w piękne zakątki naszego kraju. Szukając idealnej oferty, możemy jednak natknąć się na oszustów, dlatego radzimy, na co zwrócić uwagę rezerwując pobyt, by uniknąć rozczarowania i straty pieniędzy.
POZNAŃ Z WYSOKĄ MIĘDZYNARODOWĄ OCENĄ
W piątek, 26 kwietnia międzynarodowa agencja Fitch Ratings potwierdziła rating Poznania na poziomie A- z prognozą stabilną. To najwyższa możliwa ocena, jaką może ona przyznać polskim samorządom - równa ocenie wiarygodności kredytowej kraju. Wskazała również, że Miasto zapewnia swoim mieszkańcom usługi o wysokiej jakości.
40 TYS. KIBICÓW DZIŚ DOTRZE NA STADION
W niedzielę 28 kwietnia, o godz. 17:30 odbędzie się kolejny mecz Lecha Poznań na stadionie miejskim. Najszybciej i najwygodniej na Bułgarską można dojechać komunikacją publiczną, zwłaszcza tramwajami, omijając korki i inne utrudnienia. Ci, którzy muszą dojechać samochodami, mogą skorzystać z parkingów, skąd na mecz dotrą łatwo pieszo lub komunikacją miejską. Zmieni się też organizacja ruchu, więc warto zaplanować swoją podróż.
WARTA BĘDZIE GRAŁA W POZNANIU!
Warta Poznań dostała zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie w sezonie 2024/25 – poinformowała Komisja ds. Licencji Klubowych Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jako miejsce rozgrywania spotkań w roli gospodarza „Zieloni” zgłosili Stadion Miejski.
POWSTAJE KOLEJNA DROGA ROWEROWA
Wzdłuż ul. Estkowskiego rozpoczęły się prace nawierzchniowe na powstającej drodze rowerowej. Pozostałe odcinki nowej trasy, czyli wzdłuż ulic Małe Garbary, Wolnica i Solnej, także są już gotowe do układania masy.
REMONT NA UL. HETMAŃSKIEJ CORAZ BLIŻEJ
W sobotę, 27 kwietnia rozpocznie się remont przejazdu przy skrzyżowaniu ulicy Hetmańskiej i Kolejowej oraz naprawa rozjazdów na węźle tramwajowym Hetmańska/Głogowska. Prace potrwają do 17 maja. W tym czasie inaczej pojadą tramwaje trzy linie, a także uruchomione zostaną linie "za tramwaj".
MALTANKA WRACA CODZIENNIE NA TORY
Na ten moment czekało wielu miłośników Kolejki Parkowej Maltanka: od poniedziałku, 29 kwietnia br., kolejka będzie czynna codziennie. W dni robocze kursy będą realizowane co godzinę, natomiast w weekendy i święta co 30 minut.
UWAGA! OSTRZEŻENIE IMGW PRZED BURZAMI.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - ostrzega IMGW.
Rubens Barrichello dołączył do zespołu SOFTSWISS
Legenda motosportu Rubens Barrichello dołącza do międzynarodowej firmy technologicznej SOFTSWISS jako dyrektor niewykonawczy w Ameryce Łacińskiej
POŻAR NA STROŁĘCE
Pożar pustostanu, otwarta rozdzielnia prądu i pomoc bezdomnym - to tematy tylko jednej interwencji strażników Referatu Interwencyjno - Drogowego.
POLICJANCI ZATRZYMALI CZTERY PRAWA JAZDY
Podczas jednego weekendu policjanci leszczyńskiej drogówki zatrzymali kierowcom cztery prawa jazdy. Powodem tego była nadmierna prędkość kierowców w terenie zabudowanym. Rekordzista jechał o 62km/h za szybko!
WYNIKI REKRUTACJI DO PRZEDSZKOLI
Poznańskie przedszkola ogłosiły wyniki pierwszego etapu rekrutacji. Miejsce na ten moment ma zapewniona zdecydowana większość, bo 3548 dzieci, starających się o przyjęcie. Do żadnego przedszkola na tym wstępnym etapie nie zakwalifikowało się 121 maluchów. Nadal czekają jednak na nie aż 1233 wolne miejsca.
TRWA BUDOWA NOWEJ HALI SPORTOWEJ
Przy XX Liceum Ogólnokształcącym na osiedlu Wichrowe Wzgórze powstaje hala sportowa. To dwukondygnacyjny obiekt, z pełnowymiarowym boiskiem do koszykówki i siatkówki oraz trybunami. Będzie on dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
RUSZA REMONT W CENTRUM. BĘDĄ ZMIANY W KOMUNIKACJI
We wtorek, 23 kwietnia, rozpocznie się remont nawierzchni fragmentu jezdni na al. Niepodległości. Prace prowadzone będą na odcinku od ul. Taylora do ul. Niezłomnych i potrwają około miesiąca.
RUSZA REMONT W CENTRUM. BĘDĄ ZMIANY W KOMUNIKACJI
We wtorek, 23 kwietnia, rozpocznie się remont nawierzchni fragmentu jezdni na al. Niepodległości. Prace prowadzone będą na odcinku od ul. Taylora do ul. Niezłomnych i potrwają około miesiąca.
WE WTOREK RUSZA REMONT W CENTRUM MIASTA
We wtorek, 23 kwietnia, rozpocznie się remont nawierzchni fragmentu jezdni na al. Niepodległości. Prace prowadzone będą na odcinku od ul. Taylora do ul. Niezłomnych i potrwają około miesiąca.
DNI RODZINY - ZDOBĄDŹ 3 TYS. ZŁ I ZORGANIZUJ WYDARZENIE
Poznańskie Dni Rodziny to coroczne święto, które od lat łączy pokolenia w stolicy Wielkopolski. Przez kilkanaście dni na mieszkańców Poznania czeka zwykle wiele imprez: spektakli, pokazów, warsztatów, wykładów, konferencji, pikników, koncertów, konkursów, zawodów, zajęć sensorycznych, sportowych, edukacyjnych, plastycznych, ćwiczeń, gier i zabaw dla całych rodzin.
WARSZTATY TERAPEUTYCZNE DLA DZIECI
Już w najbliższy poniedziałek, 22 kwietnia 2024, w godzinach 11:00 - 13:00 w sali konferencyjnej hotelu DeSilva Premium Poznań, odbędzie się pierwsza edycja poznańskich warsztatów terapeutycznych LEGO z Fantazją dla dzieci zmagających się z chorobami zagrażającymi życiu, nieuleczalnymi oraz niepełnosprawnością.
IZBA PRZYJĘĆ W NOWYM MIEJSCU
Izby Przyjęć oraz punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przeniosą się do nowo wybudowanych budynków Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Grunwaldzkiej 55. Docelowo będzie w nim działać Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
POKAZY LOTNICZE W KRZESINACH JUŻ W MAJU
SempAIR Optimi Show to szczególne połączenie pokazów dynamicznych na ziemi i w powietrzu z interesującą ekspozycją. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 18 do 19 maja na terenie portu lotniczego Poznań-Krzesiny. Pretekstem do organizacji pokazów są dwa wyjątkowe jubileusze.
JECHAŁ BEZ ŚWIATEŁ. MIAŁ 3 PROMILE ALKOHOLU.
Brak wymaganego oświetlenia pojazdu było powodem kontroli drogowej, którą przeprowadzali policjanci z Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Międzychodzie. Okazało się, że kierujący 39-latni mężczyzna ma w organizmie ponad 3 promile alkoholu. Jego pojazd został zabezpieczony i odholowany na strzeżony parking. O dalszym losie mieszkańca powiatu międzychodzkiego zadecyduje teraz sąd.
POZNAŃSCY INFORMATYCY BĘDĄ PRACOWAĆ W IGAMINGU
SOFTSWISS, globalny ekspert technologiczny, który rozwija duże centra rozwoju w Poznaniu i Warszawie, nabył znaczące udziały w Ously Games GmbH. Firma ta jest siłą napędową szybko rozwijającego się europejskiego projektu rozrywki społecznościowej online SpinArena.net.
UKRADŁ... HULAJNOGĘ ELEKTRYCZNĄ
Kryminalni z ostrowskiej komendy odzyskali kradzioną hulajnogę i zatrzymali 21-latka, który ukradł ten pojazd warty tysiąc złotych.
PRZYBĘDZIE KILKADZIESIĄT DRZEW
Kolejnych kilkadziesiąt drzew przybędzie w poznańskich pasie drogowym. Trwają nasadzenia na Starym Mieście, a w następnych dniach prowadzone będą w kolejnych częściach Poznania.
POSTĘPY PRAC NAD PRZEPRAWAMI
Wykonawca pieszo-rowerowych przepraw rozpoczyna prace budowlane w nurcie Warty. Jednocześnie kontynuowany jest montaż przyczółków i konstrukcji na brzegach rzeki. Nocami na plac budowy transportowane są elementy konstrukcyjne produkowane w Krakowie i Radomsku.
NOWE POMNIKI PRZYRODY W POZNANIU
Poznań ma trzy nowe pomniki przyrody - to wyjątkowo duże i wiekowe drzewa - dąb, klon i platan. Decyzję w tej sprawie podjęli we wtorek miejscy radni.
KOLEJNE ZABYTKI ODZYSKAJĄ BLASK
Miasto dofinansuje renowacje poznańskich zabytków. Dzięki dotacjom w wysokości 1,3 mln zł dawny blask odzyska 11 obiektów, w tym m.in. secesyjne kamienice na Łazarzu czy Jeżycach.
NOWE DRZEWA W POZNANIU
Kolejnych kilkadziesiąt drzew przybędzie w poznańskich pasie drogowym. Trwają nasadzenia na Starym Mieście, a w następnych dniach prowadzone będą w kolejnych częściach Poznania.
ZAATAKOWAŁ MĘŻCZYZNĘ MACZETĄ
Działania policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim zakończyły się zatrzymaniem dwóch mężczyzn. Sprawcy są podejrzani o rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia i kradzież z włamaniem. Jeden z nich posługując się maczetą ranił pokrzywdzonego. Decyzją wymiaru sprawiedliwości mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani. Może im grozić do 20 lat pozbawienia wolności.
NOCNE PRACE W CENTRUM POZNANIA
Przez cztery najbliższe noce, od 15 do 19 kwietnia, wykonywane będą prace regulacyjne przy torowisku tramwajowym.
WAŻNE MIĘDZYNARODOWE WYDARZENIE W POZNANIU
O innowacjach w gospodarowaniu wodami opadowymi w dobie zmian klimatycznych będą dyskutować eksperci podczas międzynarodowej konferencji Stormwater Poland 2024 w Poznaniu. To jedno z najważniejszych spotkań przedstawicieli branży, projektantów i samorządowców.
BRAWUROWA AKCJA POLICJANTKI PO SŁUŻBIE
Reagowanie na łamanie prawa nawet w czasie wolnym od służby to dowód na to, że policjantem jest się zawsze. Tym razem dowiodła tego funkcjonariuszka z Komisariatu Policji Poznań - Grunwald, której policyjne doświadczenie pozwoliło na zatrzymanie złodzieja sklepowego. Dzięki jej reakcji, skradziony towar powrócił na półki sklepowe, a amator cudzego mienia nie uniknie odpowiedzialności.
SZANSA NA NOWE MIESZKANIE
Do końca maja można składać wnioski do drugiego etapu programu mieszkaniowego "POZnań - i zamieszkaj" realizowanego przez Miasto oraz Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Zainteresowani mogą ubiegać się o najem jednego z 353 komfortowych lokali wykończonych pod klucz, które powstają na Strzeszynie. Nabór dokumentów potrwa do końca maja.
GDZIE W PONIEDZIAŁEK BĘDĄ UTRUDNEINIA?
W poniedziałek (15 kwietnia) Zakład Robót Drogowych ma prowadzić naprawy nawierzchni jezdni na ulicach: Piątkowskiej, Murawa, Kościelnej i Góreckiej.
ZATRZYMANY ZŁODZIEJ SKLEPOWY. AKCJA POLICJANTKI PO SŁUŻBIE.
Do zdarzenia doszło w połowie marca br. przy ul. Ostroroga w Poznaniu. Wówczas sierż. Anna Matuszewska dzielnicowa z poznańskiego Grunwaldu, będąc po służbie, oczekiwała na przystanku tramwajowym na powrót do domu. W pewnym momencie przez szybę w sklepie naprzeciwko, zauważyła podejrzanie zachowującego się mężczyznę. Podszedł on do regału z produktami spożywczymi i unikając wzroku kasjera, zaczął pakować artykuły do swojego plecaka. Następnie minął kasy i udał się do wyjścia nie płacąc za towar.
JEŻYCE: POWSTAJE NOWY PARK
Jeszcze przed długim weekendem majowym zakończą się prace przy budowie parku kieszonkowego w rejonie skrzyżowania ulic Galla Anonima i Kassyusza. Następnie rozpoczną się nasadzenia.
UTRUDNIENIA. MARATOŃCZYCY OPANUJĄ MIASTO.
Na ulicach pojawiły się już tablice informujące o niedzielnym biegu. To oznacza, że przygotowania do 16. PKO Poznań Półmaratonu są na ostatniej prostej. Do poznańskiej imprezy szykuje się ponad 10 tys. osób, czyli najwięcej od czasów pandemii. Na starcie nie zabraknie zawodniczek i zawodników, których życiówki pozwalają na zmierzenie się z wyśrubowanymi rekordami tego wydarzenia.
ZATRZYMANIE PODEJRZANYCH O KRADZIEŻ ZABAWEK O WARTOŚCI PONAD 120 TYS. ZŁ.
Policjanci z Komisariatu Policji w Mosinie ustalili i zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o włamanie do magazynu i kradzież z jego wnętrza rowerów oraz auto-zabawek znanych marek o łącznej wartości ponad 120 tys. złotych. Złodzieje usłyszeli zarzuty. Mundurowi odzyskali mienie, a sprawcy trafili na 3-miesiące do aresztu. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.
POSTĘPY W BUDOWIE MOSTÓW BERDYCHOWSKICH
Na brzegach Berdychowa i Ostrowa Tumskiego montowane są wielkogabarytowe elementy pierwszego z mostów Berdychowskich. Drugi połączy Ostrów z Chwaliszewem. Wkrótce poprawi się też komfort objazdu zamkniętego odcinka Wartostrady – 11 kwietnia ułożona zostanie równa nawierzchnia na nieutwardzonym dotąd odcinku ul. Przystań.
PRZEŁOMOWA OPERACJA W POZNANIU
W miejskim szpitalu im. J. Strusia po raz pierwszy w Wielkopolsce wszczepiono pacjentowi nowoczesną bioprotezę zastawki mitralnej. Wykonana częściowo z osierdzia wołu wytrzyma nawet 20 lat. To początek nowego rozdziału w leczeniu chorób serca w Poznaniu.
KOBIETA ZAMKNĘŁA ZA KARĘ DZIECKO W BAGAŻNIKU
Na telefon alarmowy zadzwoniła pracownica jednego ze sklepów w Chodzieży, która poinformowała nas o niepokojącym zachowaniu matki wobec małoletniego dziecka. Kobieta najpierw zauważyła około 4-letniego chłopca, który biegał od sklepu do sklepu w poszukiwaniu mamy. Dziecko w pewnym momencie niemal wpadło pod przejeżdżający samochód. Kiedy w końcu matka chłopca się znalazła, chwyciła gwałtownie dziecko, a następnie włożyła je jak przedmiot do bagażnika osobowej toyoty, zamknęła i poszła na zakupy wraz z drugim dzieckiem.
NOWOŚCI DLA PIESZYCH W OKOLICACH MOSTU ROCHA
ZDM ogłosił przetarg na przebudowę chodnika po północnej stronie ul. św. Rocha. Mieszkańcy zyskają wygodny trakt pieszy i nowe drzewa.
NOWY AMERYKAŃSKI DOWÓDCA W POZNANIU
Generał Charles Costanza to nowy dowódca V Korpusu Armii Amerykańskiej. Przekazanie sterów w jednostce odbyło się w Camp Kościuszko w Poznaniu.
NOWE WIADUKTY NAD TORAMI
W rejonie ulic Lutyckiej i Golęcińskiej powstaną nie tylko nowe wiadukty nad torami kolejowymi, ale zmieni się również okoliczny układ drogowy. Gruntownie przebudowana zostanie ulica Podolańska, która od 10 kwietnia (środa) nie będzie przejezdna.
JAKA POGODA W WEEKEND?
To będzie najcieplejszy weekend w tym roku!
SAMOCHODY KRÓLUJĄ W POZNANIU
Ponad sto marek i wystawców, spotkania z gwiazdami, pokazy stuntu i driftu oraz mnóstwo innych atrakcji. Tak w skrócie prezentuje się najbliższa edycja Poznań Motor Show. Międzynarodowe Targi Poznańskie przez cztery dni staną się miejscem, gdzie zobaczymy motoryzację w najlepszym wydaniu. W tym samym czasie odbywać się będą Targi Techniki Motoryzacyjnej oraz Kongres MOVE poświęcony elektromobilności.
SPECJALNY PACZKOMAT NA ŁAWICY
Specjalny Paczkomat stanął na poznańskim lotnisku. Pasażerowie mogą już teraz z niego korzystać.
BRAKUJE CHĘTNYCH DO WYBORÓW. ZLIKWIDUJĄ OSIEDLA?
Jeszcze przez kilka dni każdy, kto chce mieć wpływ na swoje najbliższe otoczenie, może zgłosić swoją kandydaturę w wyborach do rad osiedli. Dodatkowy nabór prowadzony jest wyłącznie w okręgach, gdzie zabrakło wymaganej liczby chętnych. Zainteresowani mogą składać dokumenty od piątku do wtorku (5-9 kwietnia).
LOTNISKO POZNAŃ-ŁAWICA BĘDZIE PRODUKOWAĆ ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ
Lotnisko Poznań-Ławica na części swojego terenu zbudowało instalację solarno-wodorową. Panele fotowoltaiczne będą produkować energię elektryczną, a zgromadzona woda opadowa będzie poddawana elektrolizie w celu wytworzenia "zielonego" wodoru.
SPRZEDAWCA URZĄDZEŃ DO MEDYCYNY ESTETYCZNEJ WYŁUDZAŁ PIENIĄDZE
Wyłudził ponad 300 tysięcy złotych oferując do sprzedaży urządzenia do medycyny estetycznej. Policjanci z Leszna zatrzymali 35-letniego mężczyznę, który oszukiwał swoich klientów przez kilka lat. Prokuratura Rejonowa w Lesznie oddała podejrzanego pod policyjny dozór, zakazała opuszczania kraju i prowadzenia działalności gospodarczej. Grozi mu do 8 lat więzienia.
PRZEWOZIŁ...129 KILOGRAMÓW NARKOTYKÓW
Policjanci Ruchu Drogowego KWP w Poznaniu podczas kontroli drogowej znaleźli i zabezpieczyli 129 kilogramów marihuany o wartości 5 milionów złotych. 31-letni kierowca został zatrzymany. Grozi mu do 10 lat więzienia.
ZMIANY W SYSTEMIE MONITORINGU MIEJSKIEGO
System monitoringu miejskiego powiększył się od początku tego roku o 42 kamery. Część zastąpiła starsze urządzenia. Inne pojawiły się w nowych lokalizacjach. Łącznie w Poznaniu jest obecnie 1431 urządzeń, dzięki którym poprawia się bezpieczeństwo.
MIESIĄC PAMIĘCI NARODOWEJ
Tegoroczne uroczystości inaugurujące Miesiąc Pamięci Narodowej odbędą się w środę, 3 kwietnia o godz. 12:00. Kwiaty zostaną złożone w Forcie VII. Tym razem centralną postacią obchodów została Marianna Marszałkowska-Kaniewska, w czasie okupacji zaangażowana w działalność konspiracyjną.
NOWA POZNAŃSKA PŁYWALNIA CORAZ BLIŻEJ
Zbliża się budowa nowoczesnej pływalni przy ul. Taborowej. Stanie ona w miejscu starej hali, zamkniętej przed laty ze względu na zły stan techniczny. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie otworzyła oferty nadesłane w postępowaniu przetargowym, którego celem jest wyłonienie wykonawcy prac budowlanych.
RUSZYŁA DERATYZACJA
1 kwietania w Poznaniu rozpoczęła się deratyzacja. Funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Poznania oraz służby Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego skontrolują właścicieli nieruchomości pod kątem wyłożenia preparatów do zwalczania gryzoni oraz uporządkowania terenu nieruchomości.
POWSTANIE NOWA DROGA ROWEROWA
Pomiędzy przystankiem PST Słowiańska a parkiem im. Adama Wodziczki będzie można wygodnie przejechać rowerem. Nowa trasa powstanie wzdłuż torów tramwajowych. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie dokonała otwarcia ofert w przetargu, którego celem jest wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.
GDZIE W ŚWIĘTA POMOŻE LEKARZ?
W weekendy i święta poradnie lekarzy rodzinnych są nieczynne. Opiekę medyczną w razie choroby możemy uzyskać całodobowo w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W Wielkopolsce są 42 takie miejsca. 10 spośród nich znajduje się w Poznaniu lub powiecie poznańskim. W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia właściwym miejscem do uzyskania pomocy są Szpitalne Oddziały Ratunkowe i izby przyjęć.
MIEJSKIE PIENIĄDZE NA ROZWÓJ NAJMŁODSZYCH
Poznań przeznaczy ponad 30,3 mln zł na dofinansowanie kosztów opieki nad dziećmi w niepublicznych żłobkach w kolejnych latach. Pojawi się też nowość - organizowane będą bezpłatne dyżury psychologa, fizjoterapeuty, neurologopedy i innych specjalistów, z których korzystać będą mogły również maluchy nieuczęszczające do żłobków.
WIĘCEJ KAMER MONITORINGU
- W zeszłym roku dzięki informacjom od operatorów miejskiego monitoringu straż miejska i policja zatrzymała 144 przestępców oraz dokonano ponad 9 tysięcy skutecznych interwencji. Liczby te pokazują, że tego typu inwestycje są potrzebne. Od 2015 roku w Poznaniu przybyło ponad 1000 kamer. W tym roku na rozbudowę i modernizację monitoringu miejskiego planujemy przeznaczyć łącznie ponad 3,5 mln zł - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
KOMUNIKACJA MIEJSKA PRZED I W TRAKCIE ŚWIĄT
W okresie Wielkanocy komunikacja miejska i podmiejska będzie funkcjonowała według zmienionego rozkładu. Będzie on obowiązywał od Wielkiego Czwartku (28 marca) do wtorku (2 kwietnia). Dodatkowo w nocy z 30 na 31 marca (Wielka Sobota/Niedziela Wielkanocna) nastąpi zmiana czasu na letni (przestawiamy zegarki z godz. 2:00 na 3:00), przez co z dodatkowymi korektami będzie funkcjonowała komunikacja nocna.
NOWOŚCI W MIEJSKIEJ APLIKACJI. M.IN. MAPA LIVE Z KOMUNIKACJĄ.
“Rozkład jazdy LIVE” w aplikacji Smart City Poznań pomoże w dotarciu do wybranego miejsca, a dzięki śledzeniu lokalizacji tramwaju czy autobusu można dowiedzieć się, o której godzinie pojawi się on na wybranym przystanku.
DZIAŁANIA POLICJI. 60-LATEK CHCIAŁ PRZELAĆ OSZUSTOM PIENIĄDZE.
Policjant służący w Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu wykazał się niezwykłą czujnością, kiedy to 20 marca br. zauważył podejrzaną sytuację przy bankomacie w Nowym Tomyślu. Mężczyzna, wykonując liczne transakcje finansowe, zachowywał się nerwowo, rozmawiając cały czas przez telefon. Szybka reakcja policjanta pomogła zapobiec oszustwu!
JAKIE KĄPIELSKA W POZNANIU BĘDĄ CZYNNE W SEZONIE?
Decyzją radnych w tym sezonie czynne mają być cztery kąpieliska: Krzyżowniki (na Jeziorze Kierskim w Krzyżownikach), Strzeszynek (na Jeziorze Strzeszyńskim), Rusałka (na jeziorze Rusałka) oraz Kiekrz (na Jeziorze Kierskim w Kiekrzu).
NOWE ZASADY GŁOSOWANIA W POZNAŃSKIM BUDŻECIE OBYWATELSKIM
Podczas wtorkowej sesji miejscy radni przyjęli nowe zasady Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2025.
POZNANIACY CZEKAJĄ NA NOWY BASEN
Zbliża się budowa nowoczesnej pływalni przy ul. Taborowej. Stanie ona w miejscu starej hali, zamkniętej przed laty ze względu na zły stan techniczny. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie otworzyła oferty nadesłane w postępowaniu przetargowym, którego celem jest wyłonienie wykonawcy prac budowlanych.
NA WARTOSTRADĘ WRACA RUCH
Trwa sprzątanie pierwszych odcinków Wartostrady, które jeszcze niedawno były pod wodą. Tak, by jak najszybciej udostępnić je pieszym i rowerzystom.
NOWY LAS KIESZONKOWY W POZNANIU
Na Wildzie przybyło zieleni. W pierwszy wiosenny weekend poznanianki i poznaniacy posadzili tam nowe drzewa. Zieleń pojawiła się u zbiegu ulic Traugutta i Dolna Wilda. Wcześniej teren ten został obsadzony łąką kwietną.
PRZYJDŹ NA JARMARK WIELKANOCNY
Święta Wielkanocne to okres radości, spędzany w gronie najbliższych, dlatego na jarmark tradycyjnie zapraszamy całe rodziny. W weekend nie zabraknie atrakcji dla osób w każdym wieku - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Wielkanoc to także czas dzielenia się dobrem. Na placu Wolności kwestować będą dwie organizacje pozarządowe: w sobotę - Stowarzyszenia Hospicjum Palium, a w niedzielę - Pelikan Towarzystwo Wspierania Chorych i Potrzebujących. Gorąco zachęcam, żeby odwiedzić jarmark, spędzić wspólnie te przedświąteczne chwile i zobaczyć, jak zmieniło się centrum miasta - dodaje.
REMONT PROMIENISTEJ
Prace rozpoczną się we wtorek, 26 marca i potrwają do końca kwietnia. Polegać będą na wymianie warstw wiążącej i ścieralnej. To pierwszy z tegorocznych, dużych remontów poznańskich ulic.
NOWI TERYTORIALSKI
36 rekrutów przez ostatnie dwa tygodnie pracowało w pocie czoła, by złożyć uroczystą przysięgę i zostać żołnierzami 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Kandydaci swój ostatni egzamin zdawali na placu ćwiczeń w Wyciążkowie. W wielkopolskiej Brygadzie kończy się kolejne szkolenie podstawowe. Po złożeniu przysięgi, żołnierze będą pełnić służbę w swoich macierzystych batalionach.
PIEKARZE BĘDĄ SIĘ KSZTAŁCIĆ W POZNANIU
Rozpoczęła się budowa Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie piekarstwa przy ul. Warzywnej. Kształcić będą się tam młodzi ludzie, którzy właśnie z tym zawodem wiążą swoją przyszłość. Prace mają zakończyć się do końca tego roku.
KOLEJNE ULICE WYRÓWNANE
Każdego dnia na poznańskie (gruntowe) ulice wyjeżdżają po dwie równiarki. W tym tygodniu pracują głównie w południowej części miasta.
POWITANIE WIOSNY Z MALTANKĄ
W niedzielę, 24 marca, w związku z rozpoczęciem kalendarzowej wiosny uruchomiona zostanie Kolejka Parkowa Maltanka. Na trasę wyjedzie "ryjek", czyli wagon motorowy nr 1 z 1932 roku.
POZNAŃ PRZYJAZNY NIEPEŁNOSPRAWNYM
Podjazdy i windy, maty ostrzegawcze przy przejściach dla pieszych, treści w alfabecie Braille'a - to standardowe elementy powstającej infrastruktury. W Poznaniu stosowane są także nowoczesne rozwiązania, jak Totupointy i Beacony. Nowe inwestycje uwzględniają potrzeby osób z niepełnosprawnościami, by każdy mógł komfortowo korzystać z miejskiej przestrzeni.
PIENIĄDZE NA OŚWIETLENIE PRZEJŚĆ DLA PIESZYCH
W ośmiu lokalizacjach na terenie miasta zamontowane zostało dodatkowe oświetlenie przejść dla pieszych, co znacząco poprawiło bezpieczeństwo osób przekraczających jezdnię. Do końca tego roku może zostać doświetlonych jeszcze 26 miejsc.
STARTUJĄ ZAPISY DO PRZEDSZKOLI
Rozpoczął się nabór do poznańskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Tak jak w poprzednich latach, rodzice mogą złożyć wniosek do maksymalnie 5 placówek. O tym, czy maluch dostanie się do wybranego przedszkola, zdecyduje liczba punktów zdobytych podczas rekrutacji.
GANG WŁAMYWACZY ROZBITY
Policjanci z Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Poznaniu zatrzymali łącznie 4 osoby podejrzane o szereg włamań do domów i samochodów. Działali na terenie 3 województw. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani. Za popełnione przestępstwa grozi im do 10 lat więzienia.
JARMARK WIELKANOCNY
Warsztaty z plecenia koszyków i tworzenia palm, spektakle, spotkania z wielkanocnym zającem oraz stoiska z przysmakami i rękodziełem - to wszystko czeka na mieszkańców 21-24 marca na pl. Wolności.
KOLEJNE PROTESTY ROLNIKÓW W POZNANIU
Na środę, 20 marca rolnicy zaplanowali kolejne protesty. Tym razem na utrudnienia i blokady muszą być również gotowi mieszkańcy Poznania. Zgromadzenie publiczne na ul. Głogowskiej w okolicach autostrady A2 rozpocznie się, według deklaracji organizatorów, od godziny 7:00 i potrwa do 19:00. Na utrudnienia muszą być również przygotowane osoby korzystające na co dzień z dróg dojazdowych do stolicy Wielkopolski.
UKRADŁ PALIWO I UCIEKŁ
Policjanci z Dusznik zatrzymali podejrzanego o kradzież paliwa na stacji benzynowej. Okazało się, że kradzież to nie jedyne przewinienia, które mężczyzna miał na sumieniu. Za swoje nielegalne czyny będzie odpowiadał przed sądem.
ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ
Remont zadaszenia nad peronami na dworcu Junikowo. Wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji miejskiej.
POZNAŃ BĘDZIE GOSPODARZEM WAŻNEJ IMPREZY
7 kwietnia na Stadionie POSiR Golęcin odbędą się Mistrzostwa Polski Par Klubowych na żużlu. O medale powalczy siedem najlepszych duetów. Poprzednia taka impreza odbyła się w stolicy Wielkopolski dwa lata temu.
ODMIEŃ SWOJE PODWÓRKO
Ruszyła kolejna odsłona akcji, która wspiera mieszkańców w upiększaniu lokalnej przestrzeni. W ramach programu "Odmień swoje podwórko" poznaniacy i poznanianki mogą wziąć udział w warsztatach z profesjonalistami, którzy podpowiedzą, jak stworzyć projekt zagospodarowania danego terenu, a także zdobyć materiały potrzebne do jego realizacji. Zgłoszenia można przesyłać tylko do 25 marca.
POLICJANCI ZATRZYMALI DWÓCH PASERÓW I ODZYSKALI 11 SKRADZIONYCH SAMOCHODÓW
Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Samochodową KMP w Poznaniu zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o paserstwo co najmniej 8 samochodów skradzionych na terenie Niemiec i Holandii. W wyniku pracy poznańskiej samochodówki łącznie odzyskano 11 samochodów pochodzących z kradzieży wartych ponad pół miliona złotych. Paserzy usłyszeli zarzuty za które odpowiedzą przez sądem.
PRACOWNICY POSZUKIWANI
Osoba zatrudniona na stanowisku operatora elektronicznych monitorów ekranowych wykonywać będzie zadania związane z obserwacją, wykrywaniem, klasyfikowaniem zdarzeń w zakresie naruszania ładu, porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz inicjowaniem zapobiegawczych działań prewencyjnych i interwencyjnych właściwych służb.
AKCJA POLICJI NA DROGACH
500 złotych mandatu i 12 punktów karnych, takie konsekwencje ponieśli kierowcy korzystający z telefonu komórkowego w czasie jazdy trzymając go w dłoni. Policjanci podczas kontroli zachęcali do zainwestowania w zestawy głośnomówiące.
WAŻNA DEBATA W POZNANIU
Jak pomóc nastolatkom przejść przez trudny okres w ich życiu? Na co zwrócić uwagę, by dobrze zadbać o zdrowie psychiczne młodych ludzi? Odpowiedzi na te pytania będą szukali uczestnicy debaty, jaką w marcu współorganizuje Miasto. To ostatnie dni, by się na nią zarejestrować.
ŁATANIE DZIUR NA POZNAŃSKICH ULICACH
Ekipy Zakładu Robót Drogowych pracują pełną parą przy naprawach na poznańskich ulicach. Pogoda, czyli częste wahania temperatury, powoduje niszczenie nawierzchnie jezdni.
CO SIĘ KRYJE POD POWIERZCHNIĄ STAREGO RYNKU?
Mieszkańcy i turyści mogą spacerować przebudowanymi uliczkami w tzw. bloku śródrynkowym na Starym Rynku, czyli obszarze między Ratuszem, Wagą Miejską, Odwachem i domkami budniczymi. Szczególną rolę przewidziano dla ul. Jana Baptysty Quadro, która pełnić będzie funkcję Pasażu Kultury.
RUSZA REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLI
W tym roku nabór do poznańskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych ruszy 20 marca. Tak jak w poprzednich latach, rodzice mogą złożyć wniosek do maksymalnie 5 placówek. O tym, czy maluch dostanie się do wybranego przedszkola, zdecyduje liczba punktów zdobytych podczas rekrutacji.
STRAŻ MIEJSKA ZAPRASZA DO PRACY
Jeśli szukasz stabilnej i ciekawej pracy wstąp do Straży Miejskiej Miasta Poznania. Oferujemy stałe i atrakcyjne wynagrodzenie, bogaty pakiet socjalny, pracę w dynamicznych zespołach, szkolenia, profesjonalne zaplecze sportowe wraz z instruktorami oraz możliwość ubezpieczenia grupowego.
POZNAŃ NAJDYNAMICZNIEJ ROZWIJAJĄCYM SIĘ MIASTEM W POLSCE
Międzynarodowi eksperci z branży nowoczesnych usług dla biznesu docenili stolicę Wielkopolski. Poznań zdobył tytuł "najdynamiczniej rozwijającego się miasta w Polsce". Nagrody przyznano podczas konferencji CEE Business Services Summit&Awards 2024.
SPRAWDŹ GDZIE GŁOSUJESZ W NAJBLIŻSZYCH WYBORACH!
Wybory samorządowe odbędą się już 7 kwietnia. Tego dnia w Poznaniu działać będzie 256 lokali wyborczych. Osoby, które nie są pewne, gdzie pójść zagłosować, mogą to sprawdzić na kilka sposobów. Warto także zapoznać się z granicami okręgów wyborczych w wyborach samorządowych - w porównaniu z 2018 rokiem zaszły niewielkie zmiany.
MOSTY PIESZO-ROWEROWE W BUDOWIE
11 marca (poniedziałek) planowane jest wprowadzenie zmiany w organizacji ruchu na ul. Rychlewskiego. Pozwoli to na dalsze prace związane z budową pieszo-rowerowych mostów Berdychowskich.
DZIŚ ZNÓW PROTEST ROLNIKÓW
Na poniedziałek, 11 marca rolnicy zaplanowali kolejne protesty. Tym razem na utrudnienia i blokady będzie można się natknąć na drogach dojazdowych do Poznania i w gminach ościennych. Mają one potrwać, w zależności od miejsca, od godziny 9:00 do 18:00.
KOLEJNY WŁAMYWACZ ZATRZYMANY
Policjanci z Komisariatu Policji w Swarzędzu ustalili i zatrzymali mężczyznę podejrzanego o włamanie do kontenera biurowego i kradzież z jego wnętrza laptopów. 38-latek usłyszał zarzut. Przyznał się do winy. Kodeks karny za to przestępstwo przewiduje od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Ze swojego postępowania poznaniak będzie musiał teraz tłumaczyć się przed sądem.
NOWE KIEROWNICTWO ZOO W POZNANIU
Prokuratura nałożyła na Ewę Zgrabczyńską środek zapobiegawczy - zawieszenie w pełnieniu funkcji dyrektorki ogrodu zoologicznego. Aby placówka mogła nadal sprawnie działać, tymczasowe zarządzanie nią powierzono Grzegorzowi Karolczykowi - informują władze Poznania.
SYGNALIZACJA WYŁĄCZONA
W czwartek (7 marca) po porannym szczycie komunikacyjnym tymczasowo wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna na rondzie Skubiszewskiego.
KOLEJNE DECYZJE W SPRAWIE DYREKTOR ZOO
Do Urzędu Miasta Poznania dotarła szczegółowa treść postawionych przez prokuraturę zarzutów. Są one poważne - dlatego prezydent Poznania zdecydował o rozpoczęciu procedury rozwiązania umowy o pracę z dyrektorką ogrodu zoologicznego - informują władze miasta.
POZNAŃ W FORMIE. W SOBOTĘ RODZINNY PIKNIK.
Bezpłatne badania, przedstawienia teatralne, animacje dla najmłodszych, ekolekcje czy konsultacje ze specjalistami - już 9 marca startuje pierwszy z 10 tegorocznych pikników „Poznań w formie". Każdy z nich to promocja zdrowego i bezpiecznego trybu życia.
DYREKTORKA POZNAŃSKIEGO ZOO ZAWIESZONA. PROKURATOR STAWIA ZARZUTY.
Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu funkcjonariusze KWP w Poznaniu zatrzymali dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu. Ewie Z. przedstawiono zarzuty dotyczące działania na szkodę Miasta Poznania poprzez wykorzystanie funkcji dyrektora i nadużycie swoich uprawień, a także pokrzywdzenia wierzycieli oraz nakłonienia świadka do złożenia fałszywych zeznań. W ramach wolnościowych środków zapobiegawczych prokurator zawiesił podejrzaną w pełnieniu funkcji dyrektora ZOO i zakazał wstępu na jego teren - informuje prokuratura w Poznaniu. Informację wcześniej podała Gazeta Wyborcza.
POZNAŃSKI CARITAS ZBIERA NA ŚNIADANIE WIELKANOCNE
Wielki Post to czas duchowego przygotowania do Wielkanocy – najważniejszych świąt przeżywanych przez chrześcijan. W Caritas Poznań jest to okazja, aby świętować z podopiecznymi poznańskich jadłodajni. Przestrzeń do organizacji wydarzenia udostępnią Siostry Elżbietanki w jadłodajni przy ul. Łąkowej 4. Niedzielę wielkanocną każdy potrzebujący będzie mógł rozpocząć od mszy świętej o godzinie 8.45, po której nastąpi śniadanie wielkanocne dla 1200 osób – potrzebujących, starszych i bezdomnych.
15-LECIE SOFTSWISS
W tym roku kluczowy gracz z zakresu IT w Polsce, międzynarodowa firma informatyczna SOFTSWISS, obchodzi swoje 15-lecie. Ten światowy deweloper oprogramowania działa w branży iGaming jako wiodący dostawca rozwiązań technologicznych. Na polskim rynku firma znana jest ze swoich dużych centrów rozwoju, które aktywnie rozwijają się w Poznaniu i Warszawie.
PRZEDŁUŻ ULGĘ METROPOLITALNĄ ON-LINE
Stolica Wielkopolski wraz z 19 samorządami, z którymi tworzy wspólny system transportu publicznego, premiuje osoby, które rozliczają podatek dochodowy na rzecz Poznania lub tych gmin. Pasażerowie mogą wówczas korzystać między innymi z ulgowej wersji specjalnego Biletu Metropolitalnego. Jeśli rozliczyliśmy się już z Urzędem Skarbowym warto pomyśleć o przedłużeniu ulgi metropolitalnej, która termin upływa już 30 czerwca. Obecnie można zapisać to uprawnienie także on-line, bez konieczności wizyty w jednym z Punktów Obsługi Klienta ZTM.
LEPSZE KONTROLE W STREFIE PŁATNEGO PARKOWANIA
Parkomaty umożliwiające płatność elektroniczną oraz kontrole przeprowadzane za pomocą samochodów wyposażonych w kamery skanujące numery rejestracyjne pojazdów. To zmiany, jakie szykują się w strefie płatnego postoju w tym roku.
ZATRZYMANO WŁAMYWACZA Z OGRÓDKÓW DZIAŁKOWYCH
Oborniccy policjanci zatrzymali 46-latka, który odpowie za kradzieże z włamaniem oraz usiłowania kradzieży z włamaniem. Mężczyzna działał na terenie rodzinnych ogrodów działkowych w Obornikach. Kradł przedmioty pozostawione w altanach. Za przestępstwa których się dopuścił grozi mu kara 10 lat pozbawienia wolności.
OD 1 MARCA WSTĘP DO PARKU W ROGALINIE PŁATNY
W związku z koniecznością zwiększenia ochrony rogalińskiego ogrodu i parku, jak i pozyskiwania środków na ich rewitalizację od 1 marca 2024 roku dostęp do nich będzie możliwy tylko przez wejścia z dziedzińca pałacowego z ważnym biletem wstępu - informuje w mediach społecznościowych Muzeum Pałac w Rogalinie.
ZAPEŁNIA SIĘ LISTA STARTOWA 16. PKO POZNAŃ PÓŁMARATONU
Zapełnia się lista startowa uczestników poznańskiego Półmaratonu. Liczba zapisanych powoli zbliża się do limitu, który wynosi 9 tys. zawodników. Nie czekaj zbyt długo z decyzją i pobiegnij z nami tej wiosny.
W POZNANIU POWSTANIE KOLEJNY ORYGINALNY PARK
Rozpoczęły się prace przy budowie parku kieszonkowego na Jeżycach. Powstanie u zbiegu ulic Galla Anonima i Kassyusza.
RATUSZ ZNÓW ODKRYJE SWOJE TAJEMNICE
Po kilkuletniej przerwie poznaniacy i turyści ponowienie przekroczą progi mieszczącego się w Ratuszu Muzeum Poznania. 1 marca dla zwiedzających udostępnione zostanie parter i - po raz pierwszy od 27 lat - piwnice. Przez cały weekend będą obowiązywać promocyjne ceny wejściówek.
RADNI PROTESTUJĄ PRZECIW USUWANIU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ
Podczas sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, która odbyła się 26 lutego, radni wyrazili wspólne stanowisko w sprawie nieusuwania z podstawy programowej tematu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
RUSZYŁY ĆWICZENIA NATO
Na terenie Polski ruszają ćwiczenia wojskowe państw członkowskich NATO pod kryptonimem Dragon-24. To kluczowy element wspólnych ćwiczeń Steadfast Defender-24 Wojsko Polskie podkreśla, że to ćwiczenia o charakterze defensywnym, nie są skierowane przeciwko żadnemu państwu. W najbliższych dniach można się spodziewać obecności kolumn wojskowych na drogach i utrudnień w ruchu. Kolumny będą eskortowane i zabezpieczane przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, we współpracy z Policją.
ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI W POZNAŃSKICH SZKOŁACH I PRZEDSZKOLACH
Syty_POZnań - czyli wielka zbiórka żywności w szkołach i przedszkolach stolicy Wielkopolski trwa już niemal pół roku. Dzięki niej do poznańskich organizacji charytatywnych udało się dostarczyć już kilka ton żywności z długą datą ważności. W akcję zaangażowało się ponad 117 placówek - przedszkoli, szkół podstawowych i średnich.
MIAŁ LECIEĆ Z DZIEĆMI DO WIELKIEJ BRYTANII. INTERWENIOWAŁA STRAŻ GRANICZNA.
Pobytem w izbie wytrzeźwień zakończył się dla 41-letniego Polaka, ojca dwójki dzieci, zaplanowany, rodzinny lot do Wielkiej Brytanii. Wobec agresywnego i pijanego mężczyzny musieli interweniować funkcjonariusze Straży Granicznej. Dzieci choć nie poleciały na zagraniczną wycieczkę, to pozostały pod troskliwą opieką babci.
POMOC POLICJI W OSTATNIEJ CHWILI
Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Krajence uratowali mężczyznę, który chciał targnąć się na swoje życie. Szybkie i zdecydowane działanie mundurowych zapobiegło tragedii.
NOWE MOSTY JUŻ POWSTAJĄ
Wykonawca mostów pieszo-rowerowych nad Wartą i Cybiną zamontował już pierwsze elementy konstrukcyjne nowej przeprawy. Ze względu na wielkogabarytowy charakter materiałów, transport ulicami Poznania na Ostrów Tumski odbył się w nocy z niedzieli na poniedziałek.
NOWY SPOSÓD OSZUSTÓW
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości informuje o kolejnej kampanii, która polega na rozsyłaniu przez cyberprzestępców wiadomości mailowych rzekomo pochodzących od Komendanta Głównego Policji insp. Marka Boronia.
ZMIANY NA SKWERZE
Alejki wśród drzew i krzewów, ławeczki, na których będzie można odpocząć oraz nowe dojście do przystanków tramwajowych – tak będzie wyglądało wnętrze pętli tramwajowej na Ogrodach. Inicjatorem powstania skweru jest Rada Osiedla Ogrody, a projekt realizuje Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.
WIELKOPOLSKA DOŁĄCZA DO ELITARNEGO GRONA
Podczas konferencji „Life After Coal”, która odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu, gospodarz wydarzenia Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego podpisał dokument ws. oficjalnego przystąpienia Wielkopolski do Powering Past Coal Alliance (PPCA). To koalicja ponad 180 krajów, samorządów i firm działających na rzecz przyspieszenia odejścia od nielimitowanej produkcji energii z węgla.
OSZUSTWA NA TELEFON. SĄ ZATRZYMANIA.
Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo Śledczego i Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Poznaniu współpracując z Prokuraturą Rejonową Stare Miasto w Poznaniu ustalili i zatrzymali łącznie 7 osób, którzy są podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustwa. Zatrzymanym grozi do 8 lat pozbawienia wolności.
TRWA BUDOWA PRZEPRAWY NAD WARTĄ I CYBINĄ
Wykonawca mostów pieszo-rowerowych nad Wartą i Cybiną zamontował już pierwsze elementy konstrukcyjne nowej przeprawy. Ze względu na wielkogabarytowy charakter materiałów, transport ulicami Poznania na Ostrów Tumski odbył się w nocy z niedzieli na poniedziałek.
ZBLIŻA TERMIN PŁATNOŚCI WAŻNEGO PODATKU
15 marca mija termin płatności pierwszej raty podatku od nieruchomości. To ważne źródło wpływów do miejskiego budżetu. Dzięki niemu finansowane są liczne projekty służące mieszkańcom. Podatek można zapłacić bez wychodzenia z domu poprzez aplikację i serwis mObywatel.
PROBLEMY NA STAROŁĘCE
Rejon pętli komunikacji miejskiej na terenie Starołęki jest jednym ze stałych adresów dla strażników Referatu Nowe Miasto. Węzeł komunikacji miejskiej, pawilony handlowe i bardzo duży "przepływ" ludzi - to wszystko powoduje, że problemów porządkowych jest w tym rejonie sporo.
STRAŻ GRANICZNA ZATRZYMAŁA 10 GRUZINÓW
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy 20 lutego ujawnili i zatrzymali dziewięciu Gruzinów, którzy złamali obowiązujące ich przepisy pobytowe. Do grona zatrzymanych dołączył także obywatel Gruzji, poszukiwany przez warszawski wymiar sprawiedliwości za fałszowanie dokumentów.
NOWA OFERTA DLA SENIORÓW
Wraz z wiosną wracają spotkania w ramach Srebrnego Fyrtla - Senioralnego Miejsca Współpracy. To przestrzeń dedykowana osobom w dojrzałym wieku, które chcą aktywnie uczestniczyć w kulturalnej ofercie miasta i jednocześnie być jej twórczyniami i twórcami.
POZNAŃ WŚRÓD NAJLEPSZYCH EUROPEJSKICH MIAST
Po raz kolejny Miasto Poznań znalazło się na podium w niezależnym rankingu fDi Intelligence: Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości 2024. W kategorii "przyjazność biznesowi" stolica Wielkopolski zajęła 2. miejsce, a w klasyfikacji ogólnej - 7.
WARTA MA CORAZ WYŻSZY POZIOM
Poziom Warty w Poznaniu przekroczył poziom ostrzegawczy. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie powinno jednak dojść do stanu alarmowego. Miasto Poznań jest jednak przygotowane na każdą ewentualność. O zachowanie ostrożności proszeni są również poznaniacy i poznaniaki.
PROTEST ROLNIKÓW- ZNÓW BĘDĄ UTRUDNIENIA
Na wtorek, 20 lutego zaplanowany jest kolejny protest rolników. Tym razem ciągniki nie wjadą jednak do centrum miasta, lecz będą blokowały drogi dojazdowe do Poznania. Kierowców i pasażerów podmiejskiej komunikacji autobusowej czekają utrudnienia - zwłaszcza na drogach z Komornik, Tarnowa Podgórnego, Zakrzewa, Golęczewa i Kostrzyna.
BAMBERKA WRÓCIŁA NA MIEJSCCE
Kolejny znak rozpoznawczy Starego Rynku przeszedł fachową renowację. Na swoje miejsce wróciła odnowiona Bamberka,
SPRAWCA ROZBOJU W POZNANIU ZATRZYMANY
Dzięki pracy operacyjnej policjantów z KP Jeżyce oraz dzielnicowemu z KP Międzychód sprawca rozboju z czerwca ubiegłego roku został zatrzymany. Groził ekspedientce przedmiotem wyglądem przypominającym broń, a teraz trafił do aresztu.
CZY O POWSTANIU WIELKOPOLSKIM PRZESTANĄ UCZYĆ W SZKOŁACH?
Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi obecnie prekonsultacje dotyczące zmian podstawy programowej w szkołach. Niepokój wśród mieszkańców naszego regionu wzbudziła informacja o wykreśleniu Powstania Wielkopolskiego z zakresu treści nauczania w szkołach średnich. Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego w środę 14 lutego zapowiedział, że wystosuje pismo do Barbary Nowackiej, Ministry Edukacji. W piątek 16 lutego z rana list został wysłany do MEN.
POZNAŃSKI SYMBOL ZNÓW NA SWOIM MIEJSCU
Figura kata w stroju rycerza na wysokiej kolumnie jest bardzo dobrze znana poznaniakom i turystom. Po dokładnej renowacji wróciła na swoje miejsce przy Ratuszu.
NOWE POŁĄCZENIE Z ŁAWICY
Latem z poznańskiego lotniska będzie można polecieć do Palermo. Nowe regularne połączenie z włoską wyspą uruchomi Ryanair.
MALTANKA W TEN WEEKEND WRÓCI NA TORY
Choć Walentynki za nami, to na wspólne spędzanie czasu z ukochaną osobą zawsze jest dobra pora. W najbliższą niedzielę, 18 lutego niezwykłą okazją ku temu będzie podróż Kolejką Parkową Maltanka. MPK na przejażdżkę zaprasza wszystkich, którzy kochają i czują się kochani.
WYSOKI STAN WARTY. WARTOSTRADA CZĘŚCIOWO ZAMKNIĘTA.
W związku z prognozowanym podniesieniem się poziomu wody i możliwością osiągnięcia stanu ostrzegawczego w Warcie i Cybinie wyłączone z użytkowania będą poszczególne odcinki Wartostrady.
PILI ALKOHOL W TRAMWAJU
Natychmiastowa reakcja patrolu straży miejskiej zakończyła się zatrzymaniem składu, wyprowadzeniem osób zakłócających porządek i ukaraniem spożywających alkohol.
JAK AKTYWNIE SPĘDZIĆ FERIE W POZNANIU?
Podróż do krainy lemurów, bezpłatna zabawa na basenie i lodowisku, odkrywanie podstaw kodowania, wyprawa w przeszłość z Mieszkiem i Dobrawą czy spotkania z przedstawicielami ciekawych zawodów - to tylko część atrakcji, które czekają na dzieci i młodzież w ramach ferii zimowych.
PRZEZ POZNAŃ PRZEJDZIE DUŻA PROCESJA
Zgodnie z informacjami organizatora i policji, w czwartek 15 lutego 2024 r. w godzinach od 18:30 do 21:00 odbędzie się procesja Drogi Krzyżowej, której uczestnicy przejdą z fary ul. Świętosławską, Starym Rynkiem, Paderewskiego, Al. Marcinkowskiego, Św. Marcin pod krzyże na placu Mickiewicza.
GDZIE JEST PRĘGIERZ ZE STAREGO RYNKU?
Figura kata w stroju rycerza na wysokiej kolumnie jest bardzo dobrze znana poznaniakom i turystom. Obecnie popularny pręgierz przechodzi renowację, po której wróci na swoje miejsce przy Ratuszu.
PONAD 400 BLOKAD ZAŁOŻYLI PRZEZ TYDZIEŃ STRAŻNICY MIEJSCY
Miniony tydzień to blisko 1100 interwencji przekazanych do realizacji strażnikom na terenie całego miasta. Najczęściej mieszkańcy korzystali z połączenia telefonicznego - 573 zgłoszenia, pocztą elektroniczną przekazali 314 spraw, a 191 interwencji przekazano m.in. za pomocą aplikacji lub podjęli je sami strażnicy - podaje Straż Miejska.
DZIEŃ BADAŃ KOSMOSU NA UAM
23 lutego w godz. 13:00-17:30, Wydział Fizyki zaprasza na Dzień Badań Kosmosu. Wydarzenie ma na celu umożliwienie lepszej wymiany informacji o aktualnie prowadzonych na UAM projektach badawczych dotyczących badań kosmicznych, a także możliwości włączenia się w takie badania.
NIETRZEŹWY KIEROWCA ZŁAPANY PRZEZ INNEGO KIERUJĄCEGO
67-latek odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Został ujęty przez kierowcę, któremu nie ustąpił pierwszeństwa na skrzyżowaniu. Mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.
NOWOCZESNE OPERACJE W POZNAŃSKIM SZPITALU
Lekarze z miejskiego szpitala im. Józefa Strusia przeprowadzili pierwsze w Wielkopolsce dwie trudne operacje niedrożności dróg łzowych z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości.
RUSZYŁY FERIE Z WOT
Blisko 120 kandydatów stanęło przed bramami batalionów 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zamiast odpoczywać w ferie, postanowili wykorzystać ten czas na wojskowy trening i zostać Terytorialsami.
PRĘGIERZ PO NOWEMU
Figura kata w stroju rycerza na wysokiej kolumnie jest bardzo dobrze znana poznaniakom i turystom. Obecnie popularny pręgierz przechodzi renowację, po której wróci na swoje miejsce przy Ratuszu.
DO GRY WRACA KOLEJORZ
W sobotę, 10 lutego, o godz. 20:00 odbędzie się pierwszy w tym roku mecz Lecha Poznań na stadionie miejskim. Najszybciej i najwygodniej na Bułgarską można dojechać komunikacją publiczną, zwłaszcza tramwajami, omijając korki i inne utrudnienia. Ci, którzy muszą dojechać samochodami, mogą skorzystać z parkingów, skąd na mecz dotrą łatwo pieszo lub komunikacją miejską. Zmieni się też organizacja ruchu, więc warto zaplanować swoją podróż.
NOWE WIELOFUNKCYJNE LODOWISKO W POZNANIU
"Lodowisko Chwiałka" będzie mieć towarzystwo - w sąsiedztwie obiektu przy ul. O. Mariana Żelazka ma powstać kolejny wielofunkcyjny obiekt sportowy. Pozwoli on na trenowanie nie tylko łyżwiarstwa, ale też innych dyscyplin.
NOWE DRZEWA I KRZEWY NA STARYM MIEŚCIE
Niemal półtora kilometra drogi rowerowej powstaje na Starym Mieście. Wraz z budowaną trasą wzdłuż północnej strony ulic Estkowskiego, Małe Garbary, Wolnica i Solnej, zmienia się cała infrastruktura towarzysząca. Piesi zyskują wygodne chodniki, przybywa również drzew i krzewów.
PROTEST ROLNIKÓW - SPORE UTRUDNIENIA W POZNANIU
Na piątek, 9 lutego zapowiadany jest protest rolników i przejazd ciągników pod Urząd Wojewódzki przy al. Niepodległości. Organizatorzy zapowiadają przejazd nawet 1000 maszyn. W związku z tym w centrum Poznania i drogach dojazdowych do niego mogą pojawić się utrudnienia.
W PIĄTEK OMIJAJCIE CENTRUM
entrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania informuje, że na piątek, 9 lutego zapowiadany jest protest rolników i przejazd ciągników pod Urząd Wojewódzki przy al. Niepodległości. Organizatorzy zapowiadają przejazd nawet 1000 maszyn. W związku z tym w centrum Poznania i drogach dojazdowych do niego mogą pojawić się utrudnienia.
Główne zgromadzenie (protest rolników) ma się odbyć przed budynkiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu przy ul. Al. Niepodległości. W tym rejonie pomiędzy godziną 10:00 a 16:00 należy spodziewać się największych utrudnień.
W piątek już od godziny 8:00 mogą pojawić się utrudnienia na trasach wlotowych do Poznania - w szczególności na ulicach: Bukowskiej, Dąbrowskiego, Głogowskiej, Obornickiej, Krzywoustego i Królowej Jadwigi. Na skrzyżowaniach przelotowych zostanie utrzymany ruch poprzeczny na zasadzie śluz.
Konwoje ciągników rolniczych będą pod stałą kontrolą policji.
W związku z zapowiadanym protestem rolników wystąpią utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej i podmiejskiej – zwłaszcza na drogach dojazdowych do Poznania oraz w centrum miasta. Największych należy się spodziewać w centrum miasta (głównie na al. Niepodległości) i na drogach dojazdowych do centrum. Ponadto jadące z podpoznańskich punktów zbiórki (będą one zlokalizowane w Sękowie, Niepruszewie, Wolsztynie, Śremie, Środzie Wielkopolskiej, Cerekwicy, Golęczewie, Kostrzynie Wielkopolskim i miejscowości Trzebaw) kolumny traktorów mogą poważnie utrudnić funkcjonowanie linii gminnych.
Służby Nadzoru Ruchu poznańskiego MPK będą reagowały na bieżąco i próbowały zmniejszać niedogodności, niemniej jednak należy się przygotować na bardzo duże problemy w przemieszczaniu się transportem zbiorowym.
źródło: CZK, Facebook
STRAŻ GRANICZNA ZATRZYMAŁA CUDZOZIEMCÓW
Wczoraj (6 lutego) funkcjonariusze SG z poznańskiej Ławicy skontrolowali ośmiu cudzoziemców, z których troje za naruszenie przepisów pobytowych lub popełniane przestępstwa zostało zatrzymanych. Pozostałych pięciu natomiast, po otrzymaniu decyzji o zobowiązaniu do powrotu, opuściło Polskę.
WSPIERAJMY POZNAŃSKIE KOTY
Miasto zaprasza do włączenia się w zbiórkę organizowaną z okazji Światowego Dnia Kota. To święto przypada 17 lutego, w samym środku wielkopolskich ferii. Kocią karmę (suchą i mokrą dobrej jakości, z dużą zawartością mięsa, bez dodatków zbożowych) można przynosić do Centrum Inicjatyw Rodzinnych (ul. Ratajczaka 44) oraz do poznańskiej Palmiarni (ul. Matejki 18) w godzinach otwarcia obu placówek.
PRZETARG NA NOWĄ PŁYWALNIĘ
Przy ul. Taborowej, w sąsiedztwie parku Manitiusa, znów będzie można korzystać z pływalni. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg na wykonawcę nowoczesnego obiektu, który stanie na miejscu zamkniętej przed laty ze względu na zły stan techniczny i przeznaczonej do rozbiórki hali basenowej, wybudowanej w połowie lat 70. XX wieku.
NOWA KŁADKA NAD WARTĄ W TRAKCIE BUDOWY
Postępuje budowa pieszo-rowerowej przeprawy łączącej Berdychowo, Ostrów Tumski i Chwaliszewo. Na przełomie stycznia i lutego zakończyły się prace fundamentowe. Zapadła również decyzja o docelowej separacji ruchu.
POMIAR PRĘDKOŚCI NA WAŻNEJ TRASIE
2 lutego br. został uruchomiony odcinkowy pomiar prędkości na autostradowej obwodnicy Poznania, między węzłami Poznań Komorniki a Poznań Krzesiny.
KRADZIEŻ PERFUM ZA PONAD 1000 ZŁ
Policjanci Ogniwa Patrolowo - Interwencyjnego gostyńskiej komendy Policji zatrzymali 22–letniego podejrzanego o kradzież drogich perfum w jednej z drogerii na terenie Gostynia. Straty oszacowano na ponad 1000 złotych. Za przestępstwo kradzieży grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
PIJANY SKAKAŁ PO SAMOCHODZIE
W ręce policjantów z Wielenia trafił 43-letni mieszkaniec powiatu poznańskiego, który uszkodził mercedesa. Mężczyzna, mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie wszedł na dach samochodu i zaczął po nim skakać. Straty jakie, spowodował właściciel auta wycenił na kwotę 30 tysięcy złotych. Wandal już usłyszał zarzut. Teraz grozi mu kara do 5 lat więzienia.
WYJĄTKOWE ODKRYCIE W POZNANIU
Archeolodzy pracujący na terenie Zamku Królewskiego odkryli wyjątkowy zabytek - jedną z najstarszych w Polsce kuchni królewskich. W piwnicach budynku administracyjnego Muzeum Sztuk Użytkowych znajduje się ogromny filar, który setki lat temu dźwigał jej piec.
ZMIANY W CENTRUM
Wraz z nową drogą rowerową wzdłuż ul. Estkowskiego, Małe Garbary, Wolnica i Solnej budowane są także dojazdy do niej, m.in. przejście dla pieszych przez ul. Solną na wysokości ul. Młyńskiej zostanie uzupełnione o przejazd rowerowy. Ze względu na postęp prac, od 5 lutego (poniedziałek) zaczną obowiązywać zmiany w rejonie ul. Młyńskiej.
PRACE NA WAŻNYCH ULICACH
W poniedziałek (5 lutego) Zakład Robót Drogowych będzie prowadził prace na ulicach Lutyckiej i Lechickiej oraz Hetmańskiej.
KOLEJNE UTRUDNIENIA NA POZNAŃSKICH ULICACH
W związku z budową kanalizacji sanitarnej w rejonie ul. Obornickiej w Poznaniu, od 2 lutego do 31 maja 2024 roku wprowadzony zostanie ruch wahadłowy na jezdni ul. Szarych Szeregów na łuku pod wiaduktem Narutowicza i odcinku jezdni wzdłuż wiaduktu po jego wschodniej stronie.
W POZNANIU POWSTANIE NOWY PARK
Stworzenie koncepcji zielonego i otwartego dla wszystkich miejsca spotkań - to wyzwanie, przed jakim staną studenci poznańskich uczelni w ramach ogłoszonego właśnie konkursu architektonicznego. Zebrane pomysły posłużą za inspiracje do późniejszych projektów realizacyjnych. To kolejny krok do powstania nowego parku.
OD DZIŚ POMIAR PRĘDKOŚCI NA WAŻNEJ TRASIE
2 lutego br. zostanie uruchomiony odcinkowy pomiar prędkości na autostradowej obwodnicy Poznania, między węzłami Poznań Komorniki a Poznań Krzesiny.
BĘDZIE NOWA PŁYWALNIA W POZNANIU
Został ogłoszony przetarg na budowę pływalni krytej dla Grunwaldu i okolic, która ma powstać w miejscu dawnej pływalni "Olimpia" przy ul. Taborowej.
KONIEC Z PORZUCANIEM HULAJNÓG?
Zarząd Dróg Miejskich wyjaśnia zasady funkcjonowania punktów mikromobilności hop&go.
ZAPISZ SIĘ NA MARATON
W środę, 31 stycznia wystartowały zapisy na kolejną edycję Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza. Bieg na królewskim dystansie w stolicy Wielkopolski odbędzie się 13 października. Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie poprzez formularz online.
SPECJALNE ATRAKCJE DLA DZIECI NA FERIE
Nauka pływania kajakiem, zajęcia z elementami ratownictwa wodnego, nauka pływania na deskach SUP oraz promocje cenowe to atrakcje przygotowane na dwa tygodnie ferii przez pływalnie miejskie POSiR. Zapisy na zajęcia ruszają już 1 lutego.
BĘDZIE POMOC DLA DZIKICH ZWIERZĄT
- Po decyzji Uniwersytetu Przyrodniczego o zamknięciu punktu leczenia i rehabilitacji zwierząt dzikich martwiliśmy się, że potrzebujące czworonogi i ptaki z Poznania pozostawione zostaną bez dostępu do gwarantowanej im pomocy. Potencjał lokalnie działających organizacji pozarządowych i prowadzonych przez nich ośrodków okazał się jednak na tyle duży, że problem udało się szybko rozwiązać - mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.
BĘDZIE WIĘCEJ KAMER W POZNANIU
Wilda, Dębiec i Świerczewo, a także centrum miasta - to miejsca, w których jeszcze w tym roku mają pojawić się nowe kamery. Na rozbudowę monitoringu w 2024 roku Poznań planuje przeznaczyć ponad 3,5 mln zł.
REKORDOWY FINAŁ WOŚP
175 426 813 zł - to kwota deklarowana na koniec 32 finału Wielkiej Orkierstry Świątecznej Pomocy.
WOŚP JUŻ GRA!
Ruszył 37 finał WOŚP. Od rana wolontariusze w całej Polsce zbierają do puszek pieniądze. W tym roku WOŚP zbiera na sprzęt do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych.
BĘDĄ NOWE DROGI ROWEROWE W CENTRUM
Infrastruktura dla rowerzystów poprawi komunikację w rejonie skrzyżowania ulic Strzeleckiej, Królowej Jadwigi i Droga Dębińska. Nowe drogi rowerowe powstaną po obu stronach ul. Królowej Jadwigi między tym skrzyżowaniem a mostem Królowej Jadwigi, a także na odcinkach ul. Strzeleckiej i Kazimierza Wielkiego. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, którego celem jest wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.
WOŚP ZAGRA W HISTORYCZNYCH TRAMWAJACH
Dodatkowe tramwaje wyjadą w niedzielę, 28 stycznia na poznańskie torowiska. Będą to historyczne wagony, które "wzmocnią" linię 6. Aby nimi podróżować, nie trzeba będzie kupować biletu - wystarczy wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wrzucając pieniądze do puszek wolontariuszy znajdujących się w pojazdach.
32. FIANŁ WOŚP- CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO W POZNANIU?
"Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!" - to hasło tegorocznej zbiórki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał już 28 stycznia. Tego dnia wiele atrakcji przygotowały dwa największe lokalne sztaby - Ławica i Politechnika Poznańska.
GDZIE NAJCZĘŚCIEJ RODZIŁY WIELKOPOLANKI?
26 746 – tyle porodów sprawozdało w 2023 r. 31 szpitali w województwie wielkopolskim. To o 3 tys. mniej niż w 2022 r. Warto pamiętać, że wartości te nie są równoznaczne z liczbą urodzonych dzieci, ponieważ wśród porodów są także porody mnogie (np. urodzenia bliźniąt, trojaczków itd.).
CZY MONITORING ZWIĘKSZA BEZPIECZEŃSTWO?
1393 kamery, 9264 skuteczne interwencje i 144 zatrzymanych sprawców przestępstw, to w największym skrócie podsumowanie pracy zespołu operatorów monitoringu miejskiego w 2023 roku. Działający całodobowo system monitoringu miejskiego zdecydowanie zwiększa skuteczność działań strażników miejskich i policjantów, a praca operatorów podnosi poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.
W CENTRUM POZNANIA POJAWIĄ SIĘ ŻOŁNIERZE
W związku z uroczystą przysięgą żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, 26 i 27 stycznia 2024 r. nastąpią czasowe zmiany w organizacji ruchu w rejonie pl. Kolegiackiego.
PRZY OKAZJI FINAŁU WOŚP ZADBAJ O SWOJE ZDROWIE
Mammografia, rentgen klatki piersiowej, sprawdzenie gęstości kości - to tylko niektóre bezpłatne badania, jakie będą czekać na poznanianki i poznaniaków w niedzielę, podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzień wcześniej będzie można zobaczyć ekologiczny spektakl.
ALE PENSJE! GUS PODAŁ PRZECIĘTNE WYNAGRODZENIE W 2023 ROKU.
Na podstawie art. 312 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2022 r. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872) ogłasza się, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w 2023 r. wyniosło 7444,39 zł - posał GUS.
NOWOCZESNY ZABIEG W POZNANIU
Chirurdzy z miejskiego szpitala im. J. Strusia przeprowadzili pierwszą operację resekcji raka odbytnicy z użyciem robota da Vinci. Do tej pory tego typu nowotwory operowane były laparoskopowo.
AKCJA POLICJI I ZATRZYMANIE. WYSADZALI BANKOMATY.
Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy odpowiedzą za włamanie i usiłowanie włamania do bankomatu. W obydwu przypadkach sprawcy wysadzili bankomat przy użyciu butli z gazem. Po usłyszeniu zarzutów decyzją sądu zostali aresztowani na 3 miesiące. Za popełnione przestępstwa grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.
CO SIĘ DZIEJE W POSNANI?
Do opisywanych szeroko w mediach wydarzeń w Galerii Handlowej Posnania odniósł się Radny Miasta Wojciech Chudy.
Jak komentuje - Jeszcze w zeszłym tygodniu Posnania była jedną z wielu innych dużych galerii handlowych w Polsce.Czy były z nią problemy? Pewnie takie same jak w innych tego typu miejscach. Z mojego punktu widzenia głównie związane z tematami komunikacyjnymi. Czy nastolatki przebywały w galerii? Tak, całkiem sporo kręciło się, zwłaszcza w części gastronomicznej. Czy były jakiekolwiek sygnały, że są problemy z "bandami" nastolatków? Nic takiego nie docierało do mnie ani na komisji bezpieczeństwa, ani przez media społecznościowe, ani innymi kanałami. Czy jest dziwne, że na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa do 18 stycznia nie było żadnych zgłoszeń, a od 19 stycznia w przeciągu kilku dni pojawiło się ich ponad tysiąc? Zdecydowanie tak.
Jak dodaje - Czy to oznacza, że nie ma problemu z nastolatkami, przebywającymi w Posnanii? Nie wiem. Trzeba to sprawdzić i zrobię to na posiedzeniu najbliższej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miasta Poznania w przyszłym tygodniu. Komisja będzie pewnie też wnioskowała do Policji i Straży Miejskiej o systematyczne patrole w miejscach przebywania nastolatków w okresie ferii zimowych.
- Na razie proponuję wszystkim wzięcie dużego oddechu i zachowanie większego dystansu do tego tematu, ponieważ kreuje się tę część miasta jako nowojorski Brownsville, a wszystkich nastolatków, przebywających w galerii, jako młodocianych przestępców - podsumowuje Wojciech Chudy.
OSTRZEŻENIE IMGW. LOKALNIE MOŻLIWE BURZE.
Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 90 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Lokalnie możliwe burze z porywami wiatru do 100 km/h - takie ostrzeżenie dla Poznania i okolic wydał IMGW.
ILE KAMER OBSERWUJE POZNANIAKÓW?
1393 kamery, ponad 9 tysięcy skutecznych interwencji i 144 zatrzymanych przestępców - to podsumowanie pracy zespołu operatorów monitoringu miejskiego w 2023 roku.
ENEA STADION Z NOWYM NAPISEM
Dwa, ogromne napisy „Enea Stadion” zostały zamontowane na dachu poznańskiego obiektu. To efekt nawiązania współpracy koncernu energetycznego ze stadionem miejskim. Od lipca 2023 r. największa arena sportowa w Wielkopolsce, na której swoje mecze rozgrywa Lech Poznań nosi nazwę Enea Stadion.
IDENTYFIKATOR MIESZKAŃCA ONLINE
Przypominamy, że identyfikator mieszkańca strefy parkowania można wykupić bez wychodzenia z domu. Niepotrzebna jest wizyta w Biurze Strefy Płatnego Parkowania.
OD DZIŚ MOŻNA SKŁADAĆ WNIOSKI O DODATEK OSŁONOWY
Od piątku, 19 stycznia, Poznańskie Centrum Świadczeń przyjmuje wnioski o dodatek osłonowy. To wsparcie dla osób borykających się z rosnącymi cenami gazu i prądu.
UKRADLI CZĘŚCI SAMOCHODOWE O WARTOŚCI 100 000 ZŁOTYCH
Śremscy kryminalni ustalili i wspólnie z policjantami Grupy Realizacyjnej, na terenie Poznania, zatrzymali dwóch włamywaczy, którzy z firmy w gminie Brodnica ukradli felgi samochodowe, akumulatory, chłodnice i belki aluminiowe, w sumie mienie o łącznej wartości 100 000 złotych. Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i poręczenia majątkowego. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie.
WIĘKSZOŚĆ POZNANIAKÓW TEGO MIEJSCA NIE WIDZIAŁA
Na początku marca poznański Ratusz zostanie otwarty. Dla zwiedzających udostępniony zostanie parter i - po raz pierwszy od 27 lat - piwnice.
UKRYWAŁ SIĘ OD 8 LAT. ZOSTAŁ ZATRZYMANY W SUCHYM LESIE
Policjanci z Wydziału Kryminalnego KMP w Poznaniu zatrzymali poszukiwanego trzema listami gończymi. Mężczyzna ukrywał się przed organami ścigania aż 8 lat. W ubiegłym tygodniu został namierzony i wpadł w ręce stróżów prawa w Suchym Lesie. Po czynnościach został doprowadzony do aresztu, gdzie o jego dalszym losie zdecyduje sąd.
KONTRABANDA I AKCJA STRAŻY GRANICZNEJ
Kaliscy funkcjonariusze Straży Granicznej działając wspólnie z funkcjonariuszami wielkopolskiej KAS wykryli w prywatnym mieszkaniu w Kaliszu wyroby akcyzowe bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Do posiadania kontrabandy przyznał się zamieszkujący w tym lokalu mężczyzna.
NOWE PRZEPISY REJESTRACJI SAMOCHODÓW
Dotychczasowy obowiązek zawiadomienia o nabyciu pojazdu został zlikwidowany. Pozostała natomiast konieczność jego zarejestrowania. Nowe prawo weszło 1 stycznia
JEŻYCE Z NOWYM PLANEM ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO
Miejscy radni przyjęli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego "Jeżyce Północ" część A1. Dokument wyznaczył 5000 m2 nowej zieleni publicznej, dzięki czemu zachowane zostaną drzewa, a mieszkańcy zyskają dodatkowe tereny rekreacyjne. Ponadto plan określił strefę realizacji przejścia pod torami kolejowymi w rejonie ulicy Poleskiej.
DUŻA AWARIA INTERNETU
W dużej części Poznania i okolic nie ma Internetu. O awarii informuje Inea.
POLICJANT PO SŁUŻBIE ZATRZYMAŁ PIJANEGO KIEROWCĘ
Blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie miał 41-letni kierowca fiata ducato. Mężczyzna został zatrzymany przez policjanta ruchu drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim st. post. Mikołaja Jańczaka, który w czasie wolnym od służby zareagował, gdy kierujący na jednym z parkingów uderzył w zaparkowany samochód, a następnie odjechał. Jak się okazało, kierowca nie tylko był pijany, ale również posiadał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.
SĄ JESZCZE MIEJSCA NA PÓŁKOLONIE DLA DZIECI
Ferie w Wielkopolsce startują w lutym, ale już teraz warto pomyśleć o zimowym wypoczynku dla dzieci. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji szykują dwa turnusy półkolonii wypełnionych sportowymi atrakcjami. Dzieci w wieku od 7 do 12 lat można zapisywać od poniedziałku 4 grudnia.
PIJANY KIEROWCA UDERZYŁ W BETONOWE OGRODZENIE
Alkohol, kierowanie pojazdem i fatalne warunki drogowe, gdzie w wielu miejscach wystąpiło oblodzenie, to złe połączenie! Przekonał się o tym 23-latek, który mając 2,6 promila alkoholu w organizmie, wsiadł za kierownicę pojazdu marki Opel. Swoją bezmyślną jazdę zakończył na betonowym ogrodzeniu posesji w Racocie. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie teraz odpowiadał przed sądem. Grozi mu kara pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów.
NAPRAWA NAWIERZCHNI POZNAŃSKICH ULIC
Początek roku to czas wzmożonych prac przy naprawach nawierzchni jezdni. Wahania temperatury - w okolicach zera stopni - powodują, że zamarzająca woda niszczy ulice.
RUSZA BUDOWA WYCZEKIWANEGO MUZEUM
Rozpoczyna się budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego przy ul. Północnej 9. W związku z tym od 15 stycznia wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu w tym rejonie.
UTRUDNIENIA NA ULICACH
W poniedziałek (15 stycznia) Zakład Robót Drogowych będzie prowadził prace na ulicach: Lechickiej i Lutyckiej, Serbskiej oraz Murawie, Szelągowskiej i Piątkowskiej.
JAKIE IMIONA NAJCZĘŚCIEJ NADAWANO DZIECIOM W POZNANIU?
Zofia i Jan to najczęściej nadawane imiona w stolicy WIelkopolski w 2023 roku.
ŁAWICA Z REKORDEM
W zeszłym roku poznańskie lotnisko obsłużyło 2 788 990 osób. To wynik ponad 300 tysięcy lepszy od lat przed pandemią.
TARGI ŚLUBNE W NIEDZIELĘ
Poznańskie Targi Ślubne zbliżają się wielkimi krokami, więc jeśli planujesz Ślub po prostu musisz tu być! Czekają na Was dziesiątki Wystawców i moc atrakcji! Jest to idealna możliwość aby poznać najnowsze trendy oraz oferty ślubne.
BMW NA NIE SWOICH TABLICACH
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Obornikach zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem marki BMW. Jak się okazało, kierowca miał założone tablice rejestracyjne od innego pojazdu a on sam nie posiadał uprawnień do kierowania.
NOWA DROGA ROWEROWA W POZNANIU
Ulica Dmowskiego zostanie rozbudowana o drogę rowerową. W pierwszej kolejności powstanie odcinek pomiędzy ulicami Hetmańską i Potockiej. Konieczna jest zmiana w organizacji ruchu, której wprowadzenie planowane jest na poniedziałek, 15 stycznia.
JAKA POGODA NA WEEKEND?
Noc z piątku na sobotę pochmurna, z temperaturą odrobinę poniżej 0. Ciśnienie około 1020 hPa będzie spadać.
PLAGA PIJANYCH KIEROWCÓW
Dzielnicowi podczas obchodu rejonu zatrzymali nietrzeźwego kierowcę. Mężczyzna miał ponad 1,5 promila alkoholu, dodatkowo zignorował sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Kolejny kierowca wypił „grzane” piwo, został zatrzymany do kontroli przez policjantów z drogówki - nie było to piwo bezalkoholowe.
Wysokie kary pieniężne i groźba pozbawienia wolności nie wszystkich odstraszają i wciąż nie brakuje osób, które decydują się na prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.
W sobotni wieczór, wągrowieccy dzielnicowi w ramach obchodu rejonów śródmieścia, zatrzymali do kontroli kierującego samochodem marki Opel Corsa. Kontrola odbyła się na ul. Janowieckiej kilka minut po godzinie osiemnastej. Sprawdzane stanu trzeźwości kierujących, to jeden z coraz powszechniejszych elementów kontroli drogowych.
Dzielnicowi nie dość, że potwierdzili, że 63-letni mężczyzna kieruje w stanie nietrzeźwości (w jego organizmie znajdowało się około 1,5 promila alkoholu) to po sprawdzeniu danych kierowcy okazało się, że mieszkający w jednej spod wągrowieckich miejscowości mężczyzna, ma już na koncie notowania za kierowanie w stanie nietrzeźwości, dodatkowo Sąd Rejonowy w Wągrowcu w postanowieniu uprawomocnionym w połowie listopada ub. roku, zakazał prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Teraz mężczyźnie grozi kara za złamanie tego zakazu, co zgodnie z art. 244 k.k. zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Kolejnym przykładem nieodpowiedzialności drogowej jest zachowanie 60-letniego kierującego z gminy Wągrowiec. Ten został zatrzymany wczoraj około godziny 8 rano przez policjantów z wągrowieckiej drogówki na ul. Bobrownickiej w Wągrowcu. Policjanci ustalając okoliczności w rozmowie z mężczyzną potwierdzili, że mężczyzna wypił grzane piwo na rozgrzewkę. Kierując w stanie po użyciu alkoholu – w jego organizmie znajdowało się około 0,26 promila alkoholu, naraził się na karę aresztu, grzywnę do 5000 złotych. Okazało się też, że mężczyzna kierował pojazdem pomimo braku posiadanych uprawnień, co również będzie miało wpływ na prowadzone postępowanie.
Przypominamy że od 14 marca nietrzeźwy kierujący, jeśli prowadził samochód lub motocykl, mając w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu straci go. To samo tyczy osób, które zdecydują się na kierowanie pojazdem mając w organizmie 0,5 promila alkoholu, a zatrzymane zostaną po raz kolejny (recydywa). W opisywanym przypadku kierującego oplem, gdyby ta kontrola miała miejsce po 14 marca, wówczas pojazd nie byłby przekazany osobie wskazanej (jak to się czyniło do tej pory) tylko odebrany.
(źródło: Policja)
PÓŁMARATON W POZNANIU
Start na Grunwaldzkiej przy Międzynarodowych Targach Poznańskich i meta na placu Marka z widokiem na targową iglicę - uczestnicy 16. PKO Poznań Półmaratonu pobiegną dobrze znaną trasą. Zapisy trwają. Możliwość zgłoszenia w najniższej cenie kończy się 15 stycznia.
MŁYŃSKIE KOŁO NA PLACU WOLNOŚCI NADAL DZIAŁA
Zakończyło się Betlejem Poznańskie. Nadal jednak można korzystać z młyńskiego koła na placu Wolności. Ta atrakcja zostaje prawie do końca stycznia.
NIE WYCHODŹCIE Z DOMU
Do mieszkańców Poznania trafia alert RCB: Dnia 10.01 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz.
Potwierdza to Poznański Alarm Smogowy, który odradzam spacery i wietrzenie mieszkań.
Tutaj możecie na bieżąco sprawdzić zanieczyszczenie powietrza w Poznaniu: https://aqicn.org/station/@462364/pl/
CZY NASZE DOMY TRZYMAJĄ CIEPŁO?
Trwa XV edycja akcji "Trzymaj ciepło". Dzięki niej można dowiedzieć się, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu. Zainteresowani udziałem w programie wciąż mogą zgłaszać do badania domy jednorodzinne.
ROZBIÓRKA HISTORYCZNEGO BUDYNKU
Teren sportowy przy ul. Droga Dębińska 12 czekają kolejne zmiany. Obecnie trwa rozbiórka budynku magazynowo-biurowego. Podpisano także umowę z wykonawcą projektu i budowy dwóch piłkarskich boisk treningowych.
SPECJALNA ZBIÓRKA KRWI
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa rozpoczynają nową akcję zbiórki krwi, która będzie odbywać się cyklicznie na Dworcu autobusowym Poznań Główny. Pierwsza możliwość podzielenia się tym cennym płynem już 12 stycznia.
OSTRZEŻENIE IMGW: BĘDZIE JESZCZE ZIMNIEJ!
Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -18°C do -14°C. Temperatura maksymalna w dzień od -8°C do -5°C. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 15 km/h - ostrzega IMGW.
ZA KIEROWNICĄ Z REKORDOWĄ ILOŚCIĄ ALKOHOLU
Aż 4 promile alkoholu w organizmie miał kierujący Citroenem C5, któremu wczoraj policjanci ze śremskiej drogówki zatrzymali prawo jazdy. Kompletnie nierozsądny, pijany kierowca w Śremie na parkingu przy ul. Chłapowskiego wielokrotnie próbował podjechać pod skarpę zatrzymując się w końcu na trawniku i to zwróciło uwagę śremianina, który zadzwonił na numer alarmowy.
HISTORYCZNY PIKNIK NA ŁAWICY
W 105. Rocznicę Zdobycia przez Powstańców Wielkopolskich lotniska Ławica odbędą się uroczystości oddania hołdu bohaterom tamtych, trudnych czasów i zostały one podzielone na dwie części. Część oficjalna przy pomniku Zdobywców Ławicy, podczas której zostaną złożone przez zaproszonych gości oraz mieszkańców Poznania wieńce i wiązanki, a także wygłoszone będą okolicznościowe przemówienia. Druga część to piknik historyczny, który w programie przewiduje przede wszystkim realizację rekonstrukcji historycznych wydarzeń sprzed ponad 100 lat.
KOMUNIKACJA MIEJSKA DZIŚ I W TRZECH KRÓLI
W święto Trzech Króli - w sobotę, 6 stycznia - autobusy i tramwaje będą kursować według świątecznego grafika.
AKCJA POLICJI: PILOTOWALI SAMOCHÓD Z POTRZEBUJĄCĄ POMOCY
Policjanci pilotowali samochód, którym przewożono kobietę potrzebującą pilnej pomocy lekarskiej. Dzięki interwencji funkcjonariuszy kobieta szybko i bezpiecznie dotarła do szpitala.
PIENIĄDZE NA WYMIANĘ PIECA
Ruszyła kolejna edycja miejskiego programu Kawka Bis. Wnioski można składać do końca lipca. Warto się jednak pospieszyć - zwłaszcza, że od stycznia posiadaczom starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania grozi kara grzywny. W tym roku na likwidację kopciuchów przeznaczone zostanie aż 10 mln zł.
OSTATNIE DNI JARMARKU
To ostatni moment, aby odwiedzić jarmark na placu Wolności. Świąteczne atrakcje czekają tam do 7 stycznia. Warto się więc pospieszyć. Do niedzieli działa również młyńskie koło na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
ODDAŁ STRZAŁ W TRAKCIE KONTROLI POLICYJNEJ
Do nietypowej, a zarazem wyglądającej niebezpiecznie sytuacji doszło w minioną sobotę w miejscowości Szklarka Przygodzicka. Kierujący pojazdem mężczyzna oddał strzał w nieustalonym kierunku z posiadanej przez siebie broni.
CO ZROBIĆ Z CHOINKĄ?
Zbliża się święto Trzech Króli, od kiedy - zgodnie z tradycją - można rozbierać stojące w domach choinki. Jest kilka sposobów na pozbycie się świątecznego drzewka. Inaczej obchodzimy się ze ściętą, a inaczej z ukorzenioną rośliną.
KARA ZA ZANIECZYSZCZENIE LASU
Policjanci z Wronek prowadzili czynności w sprawie zanieczyszczenia lasu częściami pochodzącymi z samochodów. Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Wronki, teren został posprzątany, a sprawca wykroczenia został ukarany.
ZMIANY W LINIACH AUTOBUSOWYCH
Zmiany w układzie linii autobusowych na północy Poznania wprowadzone zostaną z początkiem lutego 2024 r. Wzmocniona będzie komunikacja na Strzeszynie dzięki nowej linii nr 197 i wydłużeniu linii nr 170, na Podolanach pojawi się wydłużona linia nr 171 (w miejsce obecnej linii nr 168), a mieszkańcy osiedli położonych po zachodniej stronie Poznania zyskają lepszy dojazd do tras tramwajowych.
POSZUKIWANY LISTEM GOŃCZYM JUŻ W RĘKACH POLICJI
Sprawy poszukiwawcze nie należą do łatwych. Ustalenie miejsc ukrywania się podejrzanych o dokonanie przestępstw lub osób ściganych przez wymiar sprawiedliwości wymaga pełnego zaangażowania policjantów. Dobre rozpoznanie i policyjna czujność przynoszą pozytywne efekty. Przykładem tego jest ostatnie zatrzymanie przez policjantów Wydziału Kryminalnego, 28-lata poszukiwanego listem gończym. Dodatkowo okazało się, że kaliszanin miał przy sobie środki odurzające.
ZMIANY DLA PIESZYCH
W najbliższym czasie wprowadzone zostaną ograniczenia w ruchu pieszym na ulicach Poznania w związku z pracami w pasie drogowym:
NOWE ZASADY DLA WŁAŚCICIELI SAMOCHODÓW
Dotychczasowy obowiązek zawiadomienia o nabyciu pojazdu został zlikwidowany. Pozostała natomiast konieczność jego zarejestrowania. Nowe prawo wchodzi w życie od nowego roku.
SOFTSWISS Z NOWYM BIUREM
Międzynarodowa grupa SOFTSWISS oficjalnie otworzyła drzwi swojego nowego biura w Poznaniu. To właśnie w tym mieście 3 lata temu rozpoczęła się wspólna podróż wraz ze swoim głównym partnerem na polskim rynku, firmą Merkeleon P Sp. z o.o. ., gdzie, w ciągu minionych trzech lat SOFTSWISS zanaczyło bardzo dynamiczny wzrost, podwajając zatrudnienie i tym samym przestrzeń biurową.
ATRAKCJE DLA SENIORÓW
Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji już 5 stycznia uruchomią zapisy na nowe cykliczne zajęcia "Seniorzy w akcji".To świetna okazja do aktywnego spędzenia wolnego czasu oraz zadbania o zdrowie. Część oferty skierowana jest nie tylko do poznanianek i poznaniaków 60+ , ale także do ich wnuków.
ZMIANY W KOMUNIKACJI PUBLICZNEJ
Jak co roku transport publiczny w okresie Świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku oraz święta Trzech Króli funkcjonuje ze zmianami.
NOWY SPOSÓB OSZUSTÓW
W mediach społecznościowych pojawiły się fałszywe informacje o możliwości zakupu biletu na 90 dni za 11 zł na transport publiczny w stolicy Wielkopolski. Nie ma takiej opcji w ofercie ZTM Poznań. Wiadomość należy zignorować - nie klikać w zamieszczony link.
STARY RYNEK W NOWEJ ODSŁONIE
Grudzień to czas finalizacji wielu prac w centrum Poznania. Jeszcze przed świętami udostępniona została znaczna część płyty Starego Rynku. Działa tam też druga linia oświetlenia, czyli latarnie wokół centralnych zabudowań. Z kolei przy placu Wolności posadzono nowe drzewa.
NIE MARNUJ JEDZENIA PO ŚWIĘTACH
Co zrobić z jedzeniem pozostałym po świętach? Nie zjedzonych potraw nie trzeba wyrzucać. W Poznaniu są miejsca, do których można je zanieść i w ten sposób podzielić się z potrzebującymi.
OBCHODY NARODOWEGO DNIA ZWYCIĘSKIEGO POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO
W środę, 27 grudnia przypada 105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, obchodzonego po raz trzeci jako święto państwowe. Oprócz oficjalnych uroczystości na mieszkańców czeka również inscenizacja historycznego przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego, grupy rekonstrukcyjne i śpiewanie piosenek powstańczych.
JAK JEŹDZI KOMUNIKACJA PUBLICZNA W WIGILIĘ I ŚWIĘTA?
Transport publiczny w okresie Świąt Bożego Narodzenia będzie funkcjonować ze zmianami.
24 grudnia 2023 (niedziela, WIGILIA BOŻEGO NARODZENIA):
Obowiązywać będzie świąteczny rozkład jazdy. Wszystkie linie tramwajowe (z wyjątkiem linii nr 11 i 14) oraz większość linii autobusowych dziennych kursować będzie do godz. 16:00.
linia nr 184 kursuje bez obsługi przystanku Termy Maltańskie (z rozkładowymi kursami do ZOO),
przez cały dzień zawieszone kursowanie linii nr 122, 149, 181
Od godz. 13:00 wprowadzone zostaną następujące zmiany:
zawieszone zostanie kursowanie linii nr 11 i 14,
zawieszone zostaną linie autobusowe nr: 145, 157, 159, 179 i 183.
linia nr 148 kursować będą trasą wydłużoną do Poznania Głównego z wjazdem pod oba terminale w Porcie Lotniczym Ławica,
Od godz. 16:00 wprowadzone zostaną następujące zmiany:
zawieszone zostanie funkcjonowanie wszystkich linii tramwajowych oraz następujących linii autobusowych: 146, 148, 152, 154, 156, 158, 160, 162, 163, 164, 166, 167, 168, 169, 171, 174, 175, 176, 177, 182, 184, 185, 186, 189, 190, 191, 193, 196, 198, 320, 321, 322, 911.
kurs linii nr 167 o godz. 15:42 z ronda Śródka zostaje zamieniony na kurs linii nr 911 do Biedruska,
do godz. 21:00 według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonują linie nr 173, 178, 180, 194, 425.
bez ograniczeń według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonują linie nr 348 i 727
o godz. 16:00 uruchomione zostaną linie nocne.
25 grudnia 2023 (poniedziałek, BOŻE NARODZENIE):
Obowiązywać będzie świąteczny rozkład jazdy z następującymi zmianami:
do godz. 12:00 funkcjonować będzie komunikacja nocna.
zawieszone przez cały dzień będą linie autobusowe nr: 145, 149, 157, 159, 179, 181, 183, 196,
od pierwszych kursów według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonują linie autobusowe nr 348 i 727,
od godz. 8:00 według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonują linie autobusowe nr: 156, 173, 178, 180, 186, 194, 425.
od godz. 12:00 według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonują linie tramwajowe nr: 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 15, 16, 17 i 18,
linie tramwajowe nr:11 i 14 oraz autobusowe nr: 167, 185 i 191 kursują od godz. 14:30,
od godz. 12:00 według świątecznego rozkładu jazdy funkcjonują linie autobusowe nr: 122,146, 148, 152, 154, 158, 160, 162, 163, 164, 166, 168, 169, 171, 174, 175, 176, 177, 182, 184, 189, 190, 193, 198, 320, 321, 322, 911,
linia nr 148 od godziny 12:00 do końca dnia funkcjonować będzie na wydłużonej trasie do Poznania Głównego oraz z wjazdem pod terminale Portu Lotniczego Poznań Ławica,
linia nr 184 kursuje bez obsługi przystanku Termy Maltańskie (z rozkładowymi kursami do ZOO),
W nocy z 25 na 26 grudnia komunikacja nocna funkcjonuje jak w pozostałe noce tj. co 60/120 minut do godz. 5:00, a po godz. 5:00 co 30/60 minut.
26 grudnia 2023 (wtorek, drugi dzień BOŻEGO NARODZENIA):
Obowiązywać będzie świąteczny rozkład jazdy bez ograniczeń. W nocy z 26 na 27 grudnia (wtorek/środa) komunikacja nocna funkcjonuje według rozkładu jazdy z niedzieli na poniedziałek (pozostałe noce według obowiązującego rozkładu jazdy)
Więcej na stronie ZTM.
SENIORKA PRZEKAZAŁA 70 TYS. FAŁSZYWEMU POLICJANTOWI
Kryminalni z Szamotuł prowadzą postępowanie w sprawie oszustwa na legendę na szkodę seniorki. W trakcie pracy nad sprawą policjanci ustalili i zatrzymali podejrzanego. W efekcie działań funkcjonariuszy, mężczyzna usłyszał w sumie cztery zarzuty. Jest podejrzany o działanie w warunkach recydywy. 44-latek na wniosek śledczych, a decyzją sądu trafił do aresztu.
CO W BUDŻECIE MIASTA?
Rada miasta uchwaliła budżet Poznania na 2024 rok. Za jego przyjęciem zagłosowało 25 radnych, przeciw było 8, nikt nie wstrzymał się od głosu.
30-LATEK OKRADAŁ SZPITAL
Policjanci zatrzymali 30-latka który usłyszał zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem z magazynu i wiaty znajdującej się na terenie wągrowieckiego szpitala. Łupem złodzieja stawało się wszystko, co przedstawiało jakąkolwiek wartość.
JESZCZE ZDĄŻYCIE NA JARMARK
Na poznaniaków i gości, przebywających w naszym mieście w okolicach świąt czeka niespodzianka. Jarmark bożonarodzeniowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich będzie można odwiedzać nie do piątku, lecz soboty, 23 grudnia. Przypominamy też, że kiermasz świąteczny na placu Wolności trwa aż do 7 stycznia.
KOCI KALENDARZ
Bunia, Orfeusz, Helios, Tadzik, Eleonora i inne koty z poznańskiego schroniska prezentują swoje wdzięki na łamach Kociambrowego Kalendarza. Wszyscy modele czekają na adopcję. Pomyślano także o miłośnikach psów.
W POZNANIU POJAWIŁA SIĘ WYJĄTKOWA RZEŹBA
Na placu Bernardyńskim stanęła rzeźba poznańskiego artysty, Noriakiego. "Selfie Watcher" to praca, która wykorzystuje charakterystyczną postać "Pana Peryskopa".
PLAN NA ZMIANY DWORCA I OKOLICY
PKP i Miasto Poznań zamierzają podpisać porozumienie dotyczące przebudowy dworca kolejowego. O tym, jak będzie wyglądał jego nowy gmach, a także otaczająca go przestrzeń, zadecydują wyniki konkursu. Dworzec ma być wygodny, funkcjonalny i przyjazny dla wszystkich pasażerów - dlatego Miejska Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu przygotowuje analizy przestrzenne. Przedstawiła radnym koncepcję funkcjonalną nowego dworca kolejowego.
PRACE NA POZNAŃSKICH ULICACH
W poniedziałek (18 grudnia) Zakład Robót Drogowych będzie prowadził prace na ulicach: Mieszka I, Murawa i Szeligowskiego.
ZMIANY NA POZNAŃSKIM SKWERZE
Zmiana oblicza czasem nawet niewielkich przestrzeni daje ogromny efekt.
TRAMWAJE WRÓCIŁY DO CENTRUM
Pasażerowie mogą już korzystać z całej sieci tramwajowej w Poznaniu. W sobotę, 16 grudnia, otwarte zostały zmodernizowane trasy w centrum oraz przy ul. Kórnickiej.
NOWY TRENER KOLEJORZA. ZWOLNIENIE HOLENDRA.
Misja trenera Johna van den Broma w Lechu Poznań dobiegła końca - donosi Lech Poznań. W niedzielę rano klub rozstał się z Holendrem, który prowadził Kolejorza przez półtora roku. Obowiązki szkoleniowca pierwszego zespołu przejmie Mariusz Rumak, który związał się umową do 30 czerwca 2024. - Dokonaliśmy zmiany trenera, bo nasze plany są niezmienne. W rundzie wiosennej chcemy walczyć o trofea - mówi Tomasz Rząsa, dyrektor sportowy Lecha.
ABP GĄDECKI CHCE BY PREZYDENT ZAWETOWAŁ USTAWĘ DOTYCZĄCĄ DOFINANSOWANIA IN VITRO
Zwracam się z uprzejmą prośbą o odmowę podpisania ustawy z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i przekazanie jej do ponownego rozpoznania przez Sejm lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
ZMIANY W STREFIE PŁATNEGO PARKOWANIA
Od 1 stycznia 2024 roku nie będzie można uiścić opłaty za postój w strefie płatnego postoju za pomocą karty PEKA w parkomatach.
DOBRE WIADOMOŚCI DLA WŁAŚCICIELI PSÓW
Nową funkcją, która pojawiła się w miejskich metropoliach są wybiegi dla psów. Ogrodzone i zagospodarowane zapewniają czworonożnym mieszkańcom miasta teren przeznaczony wyłącznie dla nich.
TRAMWAJE WRACAJĄ DO CENTRUM
Tramwaje wróciły do centrum miasta. Przeprowadzono przejazdy techniczne, a już od soboty, 16 grudnia, tramwaje zaczną wozić pasażerów. Tego samego dnia otwarta dla ruchu liniowego zostanie tzw. trasa kórnicka.
ŚWIĄTECZNY WEEKEND NA MTP
Już w piątek, 15 grudnia na Jarmark Świąteczny na Targach zawita Świąteczny Konwój Radia Zet. Na gości przygotowano moc atrakcji, a do wygrania będą kosze prezentów. Będzie można skosztować pysznej czekolady z magicznego Wawel Trucka, wziąć udział w warsztatach kulinarnych, by zaskoczyć najbliższych podczas wigilijnej kolacji, zakręcić magicznym kołem fortuny, zaśpiewać świąteczne przeboje i kolędy w strefie karaoke czy odwiedzić strefę animacji plastycznych.
1100 OSÓB NA WIGILII
Wigilia to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu Caritas. Przygotowania trwają: magazyn zapełnia się produktami ze zbiórki Tak! Pomagam. i z Tytek charytatywnych, wolontariusze przygotowują dekoracje na stół i kartki dla gości wigilii. Siostry w jadłodajniach rozplanowują przygotowanie jedzenia, a w samej centrali Caritas nie przestają dzwonić telefony w sprawach logistycznych i organizacyjnych.
WYKRYLI NARKOTYKI W TRAKCIE KONTROLI
Gnieźnieńscy policjanci z Wydziału Kryminalnego zatrzymali dwóch 24-latków podejrzanych o posiadanie narkotyków. W samochodzie, którym jechali funkcjonariusze znaleźli mefedron i marihuanę. Mężczyźni twierdzili, że to wszystko na użytek własny. Za posiadanie środków odurzających oraz substancji psychotropowych wbrew przepisom ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
WIELKIE ZMIANY W KOMUNIKACJI
Od soboty, 16 grudnia, otwarte zostaną zmodernizowane trasy w centrum oraz przy ul. Kórnickiej. Pasażerowie będą mogli korzystać z całej sieci tramwajowej w Poznaniu.
BAŁTYCKA PO NOWEMU
Można już poruszać się w bardziej komfortowych warunkach na kolejnym odcinku ul. Bałtyckiej. Zakończyła się wymiana nawierzchni na prawym pasie pomiędzy Antoninkiem a ul. Gnieźnieńską.
PŁACIŁ NIE SWOJĄ KARTĄ. GROZI MU 10 LAT WIĘZIENIA.
Kara do 10 lat pozbawienia wolności grozi 44 – latkowi, który dokonał płatności przy pomocy przywłaszczonej karty bankomatowej. Mężczyzna znalazł kartę i wykorzystał ją, aby zapłacić za swoje zakupy. W najbliższym czasie będzie tłumaczył się przed sądem.
JAK KUPOWAĆ BILETY JEDNORAZOWE?
Zarząd Transportu Miejskiego opracował nowy wzór informacji dotyczącej zakupu biletów jednorazowych i krótkookresowych w formie elektronicznej. Vademecum będzie sukcesywnie umieszczane w gablotach na przystankach na liniach ZTM Poznań.
HOŁD POWSTAŃCOM W MECZU KOLEJORZA
BOHATEROWIE - to ci, którzy 105 lat temu chwycili za broń i wzięli udział w zwycięskim zbrojnym zrywie, który pozwolił Poznaniowi oraz Wielkopolsce znów być włączonym w granice odzyskującej niepodległość Polski. BOHATEROWIE - to również nazwa naszej kampanii, promującej koszulki, które upamiętniają 105. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. W tych trykotach, które od dziś można kupić w limitowanej liczbie 1050 sztuk, wystąpią także nasi obecni BOHATEROWIE - piłkarze Lecha Poznań w niedzielnym starciu (godz. 12.30) z Piastem Gliwice. W ten sposób także złożą hołd powstańcom.
DRUGI SAD MIEJSKI W POZNANIU
W Poznaniu powstaje drugi już sad miejski. To zarówno enklawa dla ptaków i owadów, jak i miejsce odpoczynku dla ludzi. Drzewa owocowe dostarczą cienia w upalne dni, pięknie zakwitną na wiosnę, ciesząc wzrok, a zwierzęta znajdą tam pożywienie i miejsce do życia. W poniedziałek odbyło się uroczyste sadzenie drzew przez przedstawicieli Miasta, a także uczniów Szkoły Podstawowej nr 17.
EKOMIKOŁAJKI W PALMIARNI
W ciepłych i pełnych bujnej zieleni pawilonach Palmiarni po raz drugi odbędą się ekologiczne warsztaty ozdób świątecznych, a także bożonarodzeniowej kuchni w duchu zasad zero waste.
OSTRZEŻENIE IMGW DLA OKOLIC POZNANIA
Prognozowane są okresowe słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź - podało IMGW w ostrzeżeniu dla powiatu poznańskiego oraz innych powiatów na zachód od Poznania.
POZNAŃ DLA ZWIERZĄT
Od 2006 roku funkcjonuje w Poznaniu systemowa pomoc dla dzikich zwierząt. Jej zakres działania był przez lata konsekwentnie rozszerzany. Do końca grudnia funkcję "Ptasiego Azylu" pełni Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej. Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony konkurs na organizację nowego systemu pomocy.
NOWE OŚWIETLENIE NA STARYM RYNKU
W sobotę na Starym Rynku po raz pierwszy nowe lampy rozświetliły drogę pieszym. Klimat tego historycznego miejsca będą też tworzyły latarnie w drugiej linii oświetleniowej oraz iluminacje budynków.
ŚWIEŻO UPIECZONY KIEROWCA Z PROMILAMI WYLĄDOWAŁ W STAWIE
W minioną niedzielę po godz. 22:00 osobowa Skoda po przejechaniu przez płot jednej z posesji na terenie gm. Przedecz „wylądowała” w stawie. Świeżo upieczony kierowca miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Nie był to pierwszy wybryk 18-latka, ponieważ posiadał on już zakaz prowadzenia pojazdów.
NIEDZIELE HANDLOWE. JEST PODPIS PREZYDENTA.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.
OGRANICZENIA W CENTRUM. TRAMWAJE I AUTOBUSY ZE ZMIANAMI.
Prace przyłączeniowe konieczne do przeprowadzenia w drugim etapie (od 4 grudnia) spowodują brak możliwości kursowania tramwajów przez centrum od mostu Teatralnego do placu Cyryla Ratajskiego (przez ulice Fredry i Mielżyńskiego). Nie będzie także przejazdu ulicą Św. Marcin, Alejami Marcinkowskiego, Podgórną i Strzelecką. Od strony Warty tramwaje będą dojeżdżać do przystanków: Wrocławska i Plac Ratajskiego. Umożliwi to tramwaj na dodatkowej linii nr 96, która połączy te dwa miejsca, jeżdżąc przez rondo Śródka.
JUŻ DZIŚ MIEJSKA CHOINKA ROZBŁYŚNIE SETKAMI ŚWIATEŁ
W najbliższą niedzielę, 3 grudnia, na miejskiej choince stojącej na placu Kolegiackim zabłysną setki światełek. Chwilę później można będzie obejrzeć pokaz akrobacji oraz posłuchać muzycznych zimowych hitów.
AWARIA: BRAKI WODY MOŻLIWE W CAŁYM MIEŚCIE
Jak podało Centrum Zarządzania Kryzysowego: AQUANET informuje: AWARIA.
STARTUJĄ ZAPISY NA PÓŁKOLONIE
Ferie w Wielkopolsce startują w lutym, ale już teraz warto pomyśleć o zimowym wypoczynku dla dzieci. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji szykują dwa turnusy półkolonii wypełnionych sportowymi atrakcjami. Dzieci w wieku od 7 do 12 lat można zapisywać od poniedziałku 4 grudnia.
ESKORTA STRAŻY GRANICZNEJ I WYDALENIE CUDZOZIEMCA
Strażnicy graniczni z Gorzowa Wielkopolskiego oraz Kalisza zatrzymali dwóch cudzoziemców podczas realizacji zadań ukierunkowanych na przeciwdziałanie nielegalnej migracji. Za nieprzestrzeganie przepisów pobytowych, jeden opuścił Polskę eskortowany na lotnisko, natomiast drugi poczeka na wyjazd pod dozorem SG.
NIEBEZPIECZNA JAZDA MERCEDESEM
Policjanci ze śremskiej drogówki zatrzymali kompletnie nieodpowiedzialnego 73-letniego mieszkańca gminy Dolsk, który kierując mercedesem nie zatrzymał się do kontroli drogowej, spowodował kolizję oraz poważne zagrożenia w ruchu drogowym, był agresywny i wszystko wskazuje na to, że był też pijany. Uciekinier trafił do policyjnego aresztu, zostało mu zatrzymane prawo jazdy, a mercedesa odholowano na parking strzeżony. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie.
POZNAŃSKI JARMARK NA PRESTIŻOWEJ LIŚCIE
Poznański jarmark spotkał się z uznaniem europejskiej organizacji European Best Destinations. Jako jedyny w Polsce został nominowany w konkursie Best Christmas Markets. W rywalizacji bierze udział 20 miast z całej Europy. Głosować można do 7 grudnia.
DWA BUDYNKI WYREMONTOWANE
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zakończył realizację kolejnego dużego remontu. Dwa przepiękne, historyczne budynki przy ulicy Folwarcznej zostały oddane mieszkańcom Poznania. Efekty modernizacji można zobaczyć już teraz.
URZĘDOMAT CZEKA NA MIESZKAŃCÓW
Przy Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych na ul. Gronowej uruchomiony został Urzędomat. Pierwsi mieszkańcy odebrali już z niego zamówione wcześniej dowody rejestracyjne.
NOCNA AKCJA POLICJI. ZATRZYMANI NA GORĄCYM UCZYNKU.
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu zatrzymali dwoje włamywaczy. Wpadli oni na gorącym uczynku tuż po przestępstwie, kiedy próbowali uciec z miejsca zdarzenia. Szybko zostali zatrzymani, a na wniosek Prokuratora oraz Policji trafili na 3 miesiące do aresztu.
CZY POPRAWI SIĘ PRZEJAZD PRZY TUNELU NA GRUNWALDZKIEJ?
Dzięki budowie drogi pod torami kolejowymi wzdłuż ul. Grunwaldzkiej skrócił się średni czas przejazdu w tym miejscu. W najbliższych dniach w rejonie węzła Grunwaldzka wykonane zostaną kolejne prace związane z poprawą działania sygnalizacji świetlnej. Z uwagi na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu, zwłaszcza pieszych, nie ma możliwości jej wyłączenia.
TRAMWAJE INACZEJ JEŻDŻĄ W TEN WEEKEND
Coraz bliżej otwarcia zmodernizowanych torowisk w centrum Poznania. Prace remontowe są na finiszu. Jednak zanim tramwaje znów pojadą z ulicy Święty Marcin przez Aleje Marcinkowskiego oraz ulicami 27 Grudnia i Gwarną, konieczne jest przyłączenie i przetestowanie sieci trakcyjnej. Niezbędne roboty zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy zaplanowano na najbliższy weekend 2-3 grudnia.
NOWE MUZEUM W POZNANIU
Magnetofony, wmacniacze, wieże, głośniki i radia wyprodukowane pod marką Unitry - to wszystko można oglądać w nowym miejscu - w muzeum przy ul. Bronowej 3. W sobotę każdy będzie mógł na własne oczy zobaczyć kultowy sprzęt.
RUSZA FESTIWAL PREZENTÓW
Ceramika, biżuteria, rękodzieło, ubrania - w najbliższy weekend na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich będzie można znaleźć najlepsze upominki dla bliskich. W piątek startuje Festiwal Prezentów.
PRZEKROCZYŁ PRĘDKOŚĆ, CHCIAŁ WRĘCZYĆ POLICJANTOM ŁAPÓWKĘ
Do 10 lat więzienia grozi 54-latkowi, który kierując Toyotą przekroczył dozwoloną prędkość. W zamian za odstąpienie od ukarania go, próbował wręczyć policjantom łapówkę. Mieszkaniec powiatu słupeckiego usłyszał zarzut usiłowania wręczenia funkcjonariuszom korzyści majątkowej.
KOLEJNY ETAP REMONTU UL. BAŁTYCKIEJ
Nowa nawierzchnia jezdni zostanie ułożona na kolejnym odcinku ul. Bałtyckiej. Tym razem na prawym, skrajnym pasie pomiędzy wiaduktem w Antoninku a ulicą Gnieźnieńską.
WCIĄGNELI MĘŻCZYZNĘ DO SAMOCHODU I ODJECHALI
Policjanci z Poznania zidentyfikowali wszystkich uczestników, którzy brali udział w zdarzeniu, gdzie mężczyzna został siłą wciągnięty do czarnego audi. Okazało się, że tłem tej sprawy są porachunki finansowe, pomiędzy osobami mogącymi mieć związek również z innymi ustalonymi przez policjantów przestępstwami. Dwóch mężczyzn trafiło już do aresztu, a pozostałych dwóch jest wciąż poszukiwanych.
UTRUDNIENIA NA ULICACH
W poniedziałek (27 listopada) rozpoczyna się remont nawierzchni jezdni na ul. Bałtyckiej (od węzła Antoninek w stronę ul. Gnieźnieńskiej – na prawym skrajnym pasie).
NOWE MIEJSCE NA MAPIE POZNANIA
Na osiedlu Tysiąclecia powstał kompleks rekreacyjno-sportowy. Mieszkańcy mogą korzystać m.in. z nowego boiska, placu zabaw, a także siłowni zewnętrznej. Miejsce wzbogaciła także nowa zieleń.
GODZINA I WŁAMYWCZ ZŁAPANY
Niespełna godzinę od przyjęcia zgłoszenia o włamaniu zajęło policjantom zatrzymanie sprawcy przestępstwa. Mężczyzna siedział nad skradzionymi fantami, gdy w jego dziupli pojawili się policjanci. Podczas zatrzymania okazało się, że za podejrzany jest poszukiwany do obycia kary więzienia za włamania, które popełnił na terenie innych powiatów.
W NIEDZIELĘ PREZENTACJA NOWEGO MIESZKAŃCA ZOO
Rakastan - bo tak ma na imię nowy mieszkaniec poznańskiego ogrodu zoologicznego - jest waranem z Komodo. Ma dwanaście lat i do stolicy Wielkopolski przyjechał z Pragi. Zwierze zostanie zaprezentowane w niedzielę, 26 listopada w Starym ZOO.
NA TARGACH MOC ATRAKCJI
Dyskoteka na lodowisku, przedstawienie teatralne dla dzieci, występy muzyczne w tym Grzegorza Hyżego, a do tego stałe atrakcje – tak zapowiada się najbliższy weekend na Jarmarku Świątecznym na Targach. To będą trzy dni pełne wyjątkowych chwil dla małych i dużych.
SUKCES POZNAŃSKIEGO PROGRAMU IN VITRO
Dzięki miejskiemu programowi dofinansowania do in vitro na świat przyszło już 507 małych poznaniaków i poznanianek. Trwa druga edycja programu. Pary, które chcą wziąć w nim udział, cały czas mogą się zgłaszać.
TYSIĄCE BILETÓW KUPIONYCH W TRAMWAJCH I AUTOBUSACH
Już od roku w tramwajach i autobusach obsługujących linie komunikacyjne organizowane przez ZTM znajdują się terminale do sprzedaży biletów za pomocą zbliżeniowych kart płatniczych. Dzięki temu podróżując po Poznaniu i aglomeracji można kupić jednorazowy bilet czasowy lub bilet 24-godzinny przy użyciu zbliżeniowej karty płatniczej lub smartfona obsługującego technologię HCE lub NFC.
WEEKENDOWE ATRAKCJE NA JARMARKU NA TARGACH
Dyskoteka na lodowisku, przedstawienie teatralne dla dzieci, występy muzyczne w tym Grzegorza Hyżego, a do tego stałe atrakcje – tak zapowiada się najbliższy weekend na Jarmarku Świątecznym na Targach. To będą trzy dni pełne wyjątkowych chwil dla małych i dużych.
POZNAŃSKI PARK CZEKAJĄ ZMIANY
Tereny zieleni pełnią we współczesnych miastach bardzo ważną funkcję. Są idealnym miejscem do spacerów, relaksu i ucieczki od miejskiego zgiełku. Ich rola w przyszłości powinna nieustannie wzrastać.
WIELKIE ŚWIĘTO MUZYKI W POZNANIU
Już w najbliższy weekend sześć najlepszych chórów w kraju powalczy o Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza. Rywalizacja o tytuł odbędzie się w niedzielę. Oprócz konkursu głównego organizatorzy przygotowali także liczne wydarzenia towarzyszące, w których bezpłatnie może wziąć udział każdy.
OSTRZEŻENIE IMGW DLA POZNANIA I OKOLIC
Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 85 km/h, z zachodu - podało IMGW.
O WŁOS OD NIESZCZĘŚCIA
Z pojazdu ciężarowego odpadł metalowy element, który odbił się od maski jadącej za nim osobówki a następnie przebił przednią szybę i zatrzymał się na siedzeniu pasażera. Kierowca ciężarówki odjechał nieświadomy tego co się wydarzyło. Sprawą zajmie się Sąd.
NA NARANOWICACH WIĘCEJ TERENÓW ZIELONYCH?
Dodatkowe tereny zieleni - to korzyści z nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na Naramowicach. Dokument powstał we współpracy z mieszkańcami tego terenu. Podczas wtorkowej sesji przyjęli go radni miejscy.
PRACE W POZNANIU. REMONTY DWÓCH ULIC.
Zbliża się inwestycja, dzięki której poprawi się komfort mieszkańców ulic Walentego Stefańskiego i Eugeniusza Kwiatkowskiego na Świerczewie. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, którego celem jest wyłonienie wykonawcy prac budowlanych.
POZNAŃ PRZECIW PRZEMOCY
Poznań włącza się w ogólnopolską kampanię "REAGUJ na przemoc wobec dzieci". Już w ostatnią niedzielę, 19 listopada, ważne miejsca w stolicy Wielkopolski zostały podświetlone na czerwono - jako wyraźny znak braku zgody na krzywdzenie najmłodszych.
CZASOWE UTRUDNIENIA NA PRZYSTANKACH
W związku z koniecznością przełączenia zasilania na nowe instalacje elektryczne na przystankach trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju od 15 listopada nastąpią czasowe przerwy w działaniu tablic informacyjnych, biletomatów oraz oświetlenia wiat przystankowych.
KONCERTY W CK ZAMEK
JazZamek, koncert Soft Machine i Hiatus Festival to zaledwie kilka z zaplanowanych na jesień wydarzeń. W listopadzie i grudniu Centrum Kultury Zamek nie zwalnia tempa - do końca roku będzie można posłuchać kilkunastu koncertów.
NAJLEPSZY ROK W HISTORII ŁAWICY
Poznańskie lotnisko pobiło rekord obsłużonych pasażerów. Tylko przez dziesięć miesięcy 2023 roku z Ławicy odleciało 2 494 192 osób. To więcej niż w całym 2018 roku, przed pandemią.
DRAMAT W PUSZCZYKOWIE.
Do tragicznych wydarzeń doszło w Puszczykowie. W jednym z mieszkań znaleziono ciała kobiety oraz dwójki dzieci.
POZNAŃ JUŻ W ŚWIĄTECZNYM KLIMACIE
W piątek zainaugurowano Betlejem Poznańskie. Wydarzenie odbędzie się na pl. Wolności i Międzynarodowych Targach Poznańskich. Na mieszkańców i gości odwiedzających stolicę Wielkopolski czekają aż dwa młyńskie koła, lodowisko, stoiska ze smakołykami z całego świata i liczne wydarzenia kulturalne.
WŁAMANIE. GROZI MU 10 LAT WIĘZIENIA.
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu zatrzymali sklepowego włamywacza. 45-letni mieszkaniec Poznania ukradł ponad 23 tysiące złotych. Jak ustalili funkcjonariusze, to nie jedyne włamanie jakie ma na sumieniu. W 2021 roku włamał się do tego samego gostyńskiego sklepu, wówczas ukradł blisko 18 tysięcy złotych. Usłyszał zarzuty, grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.
ŚWIĄTECZNA BIMBA ZNÓW NA TORACH
Rozświetlony prawie 10 tysiącami lampek tramwaj ponownie wyjeżdża na linię 24, która ułatwi dojazd w miejsca, gdzie odbywa się Betlejem Poznańskie. Premierowy kurs - już w piątek, 17 listopada.
KOSTKA NA STARYM RYNKU
Dzień po dniu kolejne obszary Starego Rynku zyskują nową nawierzchnię. Kostka granitowa pokryła już większość starorynkowej płyty. Wraca też część materiału sprzed przebudowy rynku – dawny bruk pojawia się przy zabudowaniach w ścisłym centrum.
NOWI MIESZKAŃCY POZNAŃSKIEGO ZOO
Kanguroszczurnik pędzloogonowy i kitanka lisia to nowi lokatorzy Pawilonu Zwierząt Nocnych w Nowym ZOO. Torbacze przyjechały do Poznania z Łodzi. Dla jednego ze zwierząt pracownicy poznańskiego ogrodu zoologicznego poszukują imienia.
70. TYS. OSÓB ŚWIĘTOWAŁO IMIENINY ULICY ŚW. MARCIN
Tegoroczne Imieniny Ulicy Święty Marcin odbyły się w radosnej atmosferze, a powrót barwnego korowodu na świeżo wyremontowaną, główną arterię Poznania przyciągnął dziesiątki tysięcy ludzi. Na ulicy królowały rogale świętomarcińskie, ale nie zabrakło też innych smakołyków, rękodzieła, animacji i muzyki.
MAŁŻEŃSTWO PODPALIŁO SAMOCHÓD- W TLE SĄSIEDZKI KONFLIKT
Policjanci z Komisariatu Policji w Luboniu zatrzymali małżeństwo odpowiedzialne za podpalenie samochodu sąsiadów. Żona podżegała do przestępstwa, a mąż go dokonał. Obydwoje zostali namierzeni i zatrzymani przez mundurowych. Podejrzani usłyszeli zarzuty i przyznali się do winy. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.
4 TYSIĄCE ZŁOTYCH MANDATU I 14 PUNKTÓW KARNYCH
Utrata prawa jazdy na 3 miesiące, wysoki mandat i punkty karne - to konsekwencje zbyt szybkiej jazdy dla kierowców zatrzymanych w weekend przez policjantów ruchu drogowego.
NOWE ROŚLINY W POZNANIU
Każdy z nas uwielbia widok pięknych, rozłożystych drzew - nie tylko w lesie, ale i w mieście. Nie ulega wątpliwości, że zieleń i bujna roślinność znacznie urozmaicają i upiększają tereny.
ZMIANY NA POZNAŃSKICH ULICACH
We wtorek 14 listopada uruchomiona zostanie sygnalizacja świetlna na nowym odcinku tzw. ringu Łacina, który wybudowany został w trakcie modernizacji tramwajowej trasy kórnickiej.
PODPALILI SAMOCHÓD SĄSIADÓW
Policjanci z Komisariatu Policji w Luboniu zatrzymali małżeństwo odpowiedzialne za podpalenie samochodu sąsiadów. Żona podżegała do przestępstwa, a mąż go dokonał. Obydwoje zostali namierzeni i zatrzymani przez mundurowych. Podejrzani usłyszeli zarzuty i przyznali się do winy. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.
WIĘCEJ MIEJSCA DLA PIESZYCH NA STARYM RYNKU
Od 10 listopada (piątek) na Starym Rynku jest więcej miejsca dla pieszych. Już nie tylko chodniki, ale też część przylegającej do nich płyty jest dostępna dla przechodniów.
KRADZIEŻ PERFUM ZA 6 TYS. ZŁOTYCH
Międzychodzcy dzielnicowi zatrzymani na gorącym uczynku sprawców kradzieży perfum z drogerii znajdującej się na terenie Międzychodu. Mężczyźni w wieku 30 i 40 lat ukradli łącznie kilkadziesiąt sztuk perfum o łącznej wartości prawie 6 tysięcy złotych. Zostali przesłuchani, usłyszeli już zarzuty kradzieży. Wcześniej byli już karani za podobne przestępstwa, w związku z czym będą odpowiadać w warunkach tzw. recydywy.
KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH
Zapraszamy do wspólnego śpiewania znanych i nieznanych pieśni i piosenek, które od pokoleń gromadzą nas wokół ważnych momentów w dziejach by tworzyć wspólnotę.
GDZIE W POZNANIU ŁADOWAĆ SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY?
Uruchomiono 55 nowych punktów ładowania samochodów elektrycznych. To jeden z elementów walki o czystsze powietrze.
11 LISTOPADA W POZNANIU. SZCZEGÓŁY WYDARZEŃ.
- Imieniny Ulicy wracają na świeżo wyremontowaną ul. Św. Marcin, która przez ostatnie lata przechodziła metamorfozę. 11 listopada poznanianki i poznaniacy ponownie pokażą jak radośnie obchodzić zarówno Dzień Niepodległości, jak i Imieniny Ulicy. Co najważniejsze, będziemy świętować razem w duchu otwartości i dobroczynności. Zapraszam wszystkich mieszkańców i gości odwiedzających stolicę Wielkopolski do wspólnej zabawy - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
WIELOLETNIA RECYDYWA. WŁAMYWACZ ZATRZYMANY.
Zarzuty kradzieży z włamaniem usłyszał 41-letni mężczyzna, który włamał się do domu jednorodzinnego będącego w budowie i ukradł elektronarzędzia o łącznej wartości około 5 tysięcy złotych. Teraz mężczyźnie grozi kara nawet 15 lat więzienia za wielokrotną recydywę.
WYRÓŻNIENIE DLA EKSPOZYCJI NA OSTROWIE TUMSKIM
Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłosiło wyniki konkursu na "Najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną". W jednej z kategorii wyróżniona została realizacja z Poznania.
JAK DAWNIEJ WYGLĄDAŁ STARY RYNEK?
Przebudowa Starego Rynku to najlepsza okazja do pogłębienia wiedzy na temat historii tego miejsca, dlatego równolegle z pracami budowlanymi prowadzone są badania archeologiczne. Specjaliści sprawdzili m.in. wykopy pod zbiorniki retencyjne i rejon ul. Kurzanoga.
CZAS ROGALI. JAKIE WYBRAĆ?
Wręczenie certyfikatów odbyło się w środę, 25 października w Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu.
RZADKA MOŻLIWOŚĆ. WEJDŹ NA KOPIEC WOLNOŚCI.
Z okazji Święta Niepodległości Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji otworzą dla zwiedzających Kopiec Wolności nad Jeziorem Maltańskim. Na szczyt będzie można wejść 11 listopada w godz. 10:00-16:00.
ZMIANY W CENTRUM
Postępuje budowa nowej drogi rowerowej po północnej stronie jezdni ulic Estkowskiego, Małe Garbary, Wolnica i Solnej. Zmieniają się także przystanki i chodniki. W środę, 8 listopada, ruch samochodowy zostanie przełożony z lewego pasa ul. Małe Garbary na prawy. Następnego dnia udostępniony zostanie przystanek autobusowy.
NARZECZENI NAJBLIŻSZE MIESIĄCE SPĘDZĄ W ARESZCIE
Skradli w markecie kilka butelek markowego alkoholu, a następnie użyli przemocy wobec ochroniarza, który usiłował ich zatrzymać. Mowa o 27-letniej mieszkance Leszna i 31-letnim mieszkańcu Rydzyny. Na wniosek leszczyńskiej prokuratury Sąd Rejonowy w Lesznie aresztował sprawców na okres trzech miesięcy.
BEZPŁATNE BADANIA
Poznanianki w wieku 45-74 lat mogą skorzystać z bezpłatnego badania piersi w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych. Na pacjentki czeka nowoczesny mammograf cyfrowy.
SPRZĄTANIE LIŚCI Z CHODNIKÓW
Firmy zajmujące się porządkowaniem poznańskich chodników, dróg dla rowerów i jezdni mają zintensyfikować sprzątanie liści opadających na miejską infrastrukturę drogową.
DUŻE ZMIANY W POZNAŃSKIEJ SZKOLE
Trwa gruntowna przebudowa Szkoły Podstawowej nr 68 na os. Jana III Sobieskiego na Piątkowie. Zakres prac jest bardzo szeroki - budynek zmieni się zarówno w środku, jak i na zewnątrz.
ŚMIERTELNIE POTRĄCIŁ ROWERZYSTĘ I UCIEKŁ
Po kilku dniach poszukiwań policjanci zatrzymali 37-letniego mężczyznę podejrzanego o śmiertelne potrącenie samochodem rowerzysty i ucieczkę z miejsca wypadku. Grozi mu nawet 20 lat więzienia.
ZŁODZIEJ ROWERÓW ZATRZYMANY. POLICJA SZUKA WŁAŚCICIELI POJAZDÓW
Policjanci z Pobiedzisk zatrzymali mężczyznę podejrzanego o liczne kradzieże rowerów i odzyskali kilkadziesiąt jednośladów, elementów oraz akcesoriów od tych pojazdów. 37-latek usłyszał zarzuty, a policjanci poszukują właścicieli odzyskanego mienia.
WŁAMYWACZ Z POZNANIA ZATRZYMANY
Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego i Kryminalnego Komisariatu Policji Poznań Nowe Miasto przy współpracy z Prokuraturą Rejonową Poznań Nowe Miasto pod koniec października br. zatrzymali 39-letniego mężczyznę podejrzewanego o liczne kradzieże z włamaniem i kradzieże.
MIESZKANIA DLA POZNANIAKÓW
336 wniosków o wynajęcie mieszkania złożono w ramach Społecznej Agencji Najmu. To nowy miejski program, który pozwala poznaniankom i poznaniakom na atrakcyjny cenowo i bezpieczny najem lokali. Wciąż prowadzony jest nabór mieszkań do pierwszej edycji programu.
WIĘCEJ ROŚLIN WZDŁUŻ TOROWISKA
Wzdłuż przebudowywanego torowiska tramwajowego między ul. Jana Pawła II a os. Lecha pojawiają się nowe drzewa. Część z nich już rośnie na swoim miejscu, trwają nasadzenia kolejnych.
KOLEJNA TRASA Z POZNANIA
Od niedzieli, 29 października, na lotnisku Poznań-Ławica gości nowa linia lotnicza - flydubai. Regularne połączenia do Dubaju odbywać się będą trzy razy w tygodniu - w środy, piątki oraz niedziele.
WYJĄTKOWE POKAZY W POZNAŃSKIM KINIE
Centrum Kultury Zamek zaprasza w każdy wtorek i czwartek na pokazy filmowe dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Produkcje wyświetlane są z audiodeskrypcją, napisami w języku polskim i tłumaczeniem na polski język migowy.
BEZPIECZEŃSTWO NA CMENTARZU
W trakcie porządkowania grobów, bardzo często zapominamy lub nie zwracamy uwagi na to, co dzieje się dookoła nas. Chwile naszej refleksji i zadumy mogą być wykorzystane jako świetna okazja do kradzieży. Strażnicy z zespołu profilaktyki, wspólnie z policjantami z Wydziału Prewencji KMP w Poznaniu, rozpoczęli przed cmentarzami działania profilaktyczne.
SPECJALNA AKCJA POLICJI
W okresie „Wszystkich Świętych” licznie odwiedzimy groby naszych bliskich zmarłych. Jest to trudny czas dla uczestników ruchu drogowego, a dla policjantów okres wytężonej pracy. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno kierującym, jak i pieszym.
WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH- INFORMACJE KOMUNIKACYJNE
Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Jak co roku w pobliżu poznańskich cmentarzy wprowadzone będą zmiany w organizacji ruchu - mają one ułatwić dojazd do nekropolii i zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Służby drogowe apelują, by zwracać uwagę na oznakowanie.
ZMIANY NA STARYM RYNKU
Równa, granitowa nawierzchnia pokrywa starorynkową płytę. Mieszkańcy i turyści będą mogli poruszać się po niej późną jesienią. Obecnie do ich dyspozycji są nowe chodniki wokół płyty, a także ulice: Wroniecka, Żydowska, Woźna, Wrocławska i Franciszkańska.
ZMIANY PRZY CMENTARZACH. SPRAWDŹ JAK SIĘ PORUSZAĆ.
Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Jak co roku w pobliżu poznańskich cmentarzy wprowadzone będą zmiany w organizacji ruchu - mają one ułatwić dojazd do nekropolii i zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Służby drogowe apelują, by zwracać uwagę na oznakowanie.
SPACER WOKÓŁ POZNAŃSKICH FORTYFIKACJI
Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego przy Oddziale Poznańskim zaprasza na spacer Mury, które runęły, czyli spacerkiem wokół poznańskich fortyfikacji. Zbiórka: ul. Półwiejska/Strzelecka przy pomniku Starego Marycha o godzinie 11.00 w niedzielę 29.10.
OSTRZEŻENIE STRAŻNIKÓW PRZED 1 LISTOPADA
W trakcie porządkowania grobów, bardzo często zapominamy lub nie zwracamy uwagi na to, co dzieje się dookoła nas. Chwile naszej refleksji i zadumy mogą być wykorzystane jako świetna okazja do kradzieży. Strażnicy z zespołu profilaktyki, wspólnie z policjantami z Wydziału Prewencji KMP w Poznaniu, rozpoczęli przed cmentarzami działania profilaktyczne.
11 LISTOPADA W POZNANIU: CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO?
- Imieniny Ulicy wracają na świeżo wyremontowaną ul. Św. Marcin, która przez ostatnie lata przechodziła metamorfozę. 11 listopada poznanianki i poznaniacy ponownie pokażą jak radośnie obchodzić zarówno Dzień Niepodległości, jak i Imieniny Ulicy. Co najważniejsze, będziemy świętować razem w duchu otwartości i dobroczynności. Zapraszam wszystkich mieszkańców i gości odwiedzających stolicę Wielkopolski do wspólnej zabawy - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
POŚCIG POLICJI W POZNANIU
Policjanci z Referatu Wywiadowczego Wydziału Sztab Policji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu zatrzymali trzech mężczyzn. Chwilę wcześniej uciekali oni przed policyjnym radiowozem. Wpadli tuż po pościgu. Finalnie, dwóch z nich usłyszało zarzuty, a jeden trafił do aresztu. Był poszukiwany do odbycia kary w wymiarze 100 dni pozbawienia wolności za nieuregulowane grzywny.
ROGALE Z CERTYFIKATAMI
11 listopada to dla poznaniaków dzień upływający pod znakiem rogali świętomarcińskich. Ich wypiekanie odbywa się według specjalnej receptury. Ponad 90 piekarni i cukierni z Poznania i Wielkopolski otrzymało certyfikaty zaświadczające, że ich rogale są zgodne z wszelkimi obowiązującymi ten wyrób normami.
TAŃSZE BILETY DLA SENIORÓW
Seniorzy z aglomeracji poznańskiej mogą w Poznaniu korzystać z atrakcyjnego cenowo i wygodnego Biletu Seniora. To specjalny bilet okresowy na sieć, na strefę A (Poznań) dla osób w wieku 65-70 lat. Występuje w dwóch wariantach: na 90 dni w cenie 30 zł i na 366 dni w cenie 90 zł. Zachęcamy do skorzystania, tym bardziej, że październik jest miesiącem, w którym od lat w Poznaniu odbywa się wiele imprez w ramach „Senioralnych”.
PRZY POZNAŃSKICH ULICACH POJAWI SIĘ WIĘCEJ ROŚLIN
Drzewa, krzewy, byliny, ozdobne trawy i rośliny cebulowe zostaną posadzone w nadchodzących tygodniach przy poznańskich ulicach.
W TEJ CZĘŚCI MIASTA POJAWI SIĘ DUŻO ZIELENI
Miejscy radni przyjęli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego "W rejonie ulic R. Dmowskiego i Góreckiej". To wyjątkowy dokument, ponieważ na zieleń publiczną przeznaczono w nim ogromny teren - blisko 12 hektarów. Plan zakłada m.in. powstanie pierwszego w stolicy Wielkopolski parku linearnego na obszarze torów dawnej "kolei berlińskiej".
W MIEŚĆIE TRWA DERATYZACJA
W Poznaniu trwa, druga w tym roku obowiązkowa deratyzacja. Funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Poznania oraz służby Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego będą sprawdzać, czy na terenie nieruchomości wyłożono trutkę, czy teren jest uporządkowany i czy w pobliżu został umieszczony napis ostrzegawczy.
W POZNANIU POWSTAŁ LAS KIESZONKOWY
W sobotę poznaniacy i poznanianki wraz z władzami Miasta zasadzili las kieszonkowy. Ponad 900 sadzonek Poznań zdobył w konkursie na Polską Stolicę Recyklingu. Ponad 300 z nich znalazło miejsce w nowym lesie, natomiast 600 będzie do odbioru 26 października na Gratowiskach.
POLICJANCI ZAKOŃCZYLI DRAMAT KILKUNASTU PSÓW I KOTÓW
Niedożywione, zapchlone, cuchnące i chore. W takim stanie policjanci z Leszna zastali około 20 psów i kilka kotów żyjących na jednej z posesji w gminie Lipno. Natychmiast podjęli kroki zmierzające do polepszenia losu zwierząt.
KOLEJNE PRACE W CENTRUM
Trwa budowa drogi rowerowej po północnej stronie jezdni ulic Estkowskiego, Małe Garbary, Wolnica i Solnej. Wykonawca inwestycji przystępuje do kolejnego etapu prac, podczas którego konieczne są zmiany w organizacji ruchu na ul. Małe Garbary. Utrudnień należy spodziewać się także na ul. Solnej.
OSTATNIE CHWILE BY ZDECYDOWAĆ NA CO PÓJDĄ PIENIĄDZE
eszcze tylko przez kilka dni poznaniacy i poznanianki mogą zdecydować, na co przeznaczyć 26,6 mln zł. Głosowanie w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego zakończy się w samo południe, 23 października.
ZATRZYMANIE POLICJI. MĘŻCZYZNA ZWIĄZANY Z WYŁUDZENIAMI TELEFONÓW.
Zatrzymany przez policjantów z Komisariatu Policji w Skokach mężczyzna, ma do odbycia karę półrocznego pozbawienia wolności za kradzieże. Będzie odpowiadał za przestępstwa, o które podejrzewają go śledczy prowadzący sprawę wyłudzeń telefonów. Łącznie usłyszał 35 zarzutów dokonania i usiłowania dokonania oszustwa.
DZIŚ MARATON. BIEGACZE OPANUJĄ POZNAŃ.
W 22. Poznań Maratonie, który odbędzie się w niedzielę, 22 października wystartują zawodnicy i zawodniczki m.in. z Kenii, Etiopii, Erytrei. Nie zabraknie również czołowych reprezentantów naszego kraju, którzy dodatkowo pobiegną po Mistrzostwo Polski. Oprócz zawodowców z pokonaniem 42,195 km zmierzą się również amatorzy. Zapisało się już ponad 4700 biegaczek i biegaczy. W związku z imprezą czasowo zmieni się organizacji ruchu wzdłuż trasy i funkcjonowanie komunikacji w mieście.
LODOWISKO MALTA OTWARTE. DODATKOWE ATRAKCJE.
Już w najbliższą sobotę, 21 października, powraca Lodowisko Malta. Sezonowy obiekt stanął - jak co roku - przy starcie Toru Regatowego, w pobliżu zbiegu ulic Jana Pawła II i Baraniaka.
ZMIANY W CENTRUM. WAŻNE INFORMACJE DLA KIEROWCÓW.
Na przebudowanej w ramach Programu Centrum ul. Św. Marcin między ul. Gwarną a mostem Uniwersyteckim wprowadzona została stała organizacja ruchu. W dniach 20-23 października przewidziane są prace trakcyjne, w trakcie których obowiązywać będą czasowe zmiany w organizacji ruchu.
ZNAMY LAUREATÓW NAGRODY JANA BAPTYSTY QUADRO
Ogłoszono wyniki jubileuszowej odsłony Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro. Najlepszym zrealizowanym w ubiegłym roku w stolicy Wielkopolski obiektem został "Złamany Dom" pracowni Ultra Architects. Poznaliśmy także wyniki plebiscytu mieszkańców na architektoniczną wizytówkę Poznania. Została nią odtworzona neorenesansowa kamienica "Żelazko", za projekt której odpowiada biuro CDF Architekci.
ŁAZARZ: DZIECKO ZAATAKOWANE NOŻEM. 5-LATEK NIE ŻYJE.
Około godziny 10.00 do spacerującej grupy dzieci z przedszkola podszedł mężczyzna i zaatakował jedno z nich nożem.
RÓŻOWY PAŹDZIERNIK
Zwrot za badanie piersi, różowe śniadanie i stream z mammologiem. Jak międzynarodowa firma informatyczna SOFTSWISS wsparła globalny ruch Różowego Października
GROZIŁ SWOIM RODZICOM
Policjanci pilnie pojechali się na interwencję do mieszkania w jednej z miejscowości pod Wągrowcem. Na miejscu zatrzymali 22-latka zagrażającego swoim rodzicom. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.
ZMIANY NA ŚW. MARCINIE I AL. NIEPODLEGŁOŚCI
W rejonie skrzyżowania przebudowanej ul. Św. Marcin i al. Niepodległości została przywrócona stała organizacja ruchu.
SENIORZY TULĄ NOWORODKI
Wyjątkowy poznański wolontariat powraca - w miejskim szpitalu im. F. Raszei ponownie pojawiły się specjalnie przeszkolone seniorki, które pomogą w opiekowaniu się noworodkami. Już wkrótce będą spędzać czas z maluchami i tulić je - za zgodą rodziców i personelu medycznego.
KTO WYGRAŁ W POZNANIU? SĄ CZĘŚCIOWE WYNIKI
Dla Poznania PKW opublikowało już wyniki z 19,62% obwodów. (51 z 260).
Dane z 19,62% obwodów. (51 z 260), źródło: https://wybory.gov.pl
Gdyby wyniki się utrzymały na 10 mandatów najprawdopodobniej 5 przypadłoby KO, 2 PiS, 1 TD i 1 Lewicy. Nie ma pewności kto otrzymałby jeszcze jeden mandat.
Z KO prowadzą obecnie Adam Szłapka, Marcin Bosacki, Renata Kierzek-Koperska, Franciszek Sterczewski i Marta Mazurek. Z PiS Szymon Szynkowski vel Sęk oraz Jadwiga Emilewicz, Ewa Schadler z TD natomiast z Lewicy Ueberhan Katarzyna.
OKRADALI PRACODAWCĘ. WYKRYŁ TO OCHRONIARZ.
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu zatrzymali sześć osób za kradzieże towaru z magazynów w Komornikach. Mężczyźni byli pracownikami jednej z podpoznańskich firm i stworzyli proceder przestępczy w wyniku którego narazi firmę na straty sięgające nie mniej niż 12 tys. złotych. Wszyscy usłyszeli zarzuty i zostali oddani pod dozór Policji.
JAK GŁOSOWAĆ W NIEDZIELĘ? CO ZE SOBĄ ZABRAĆ?
W niedzielę, 15 października odbędą się wybory parlamentarne oraz ogólnokrajowe referendum. Gdzie głosować? Co należy zabrać ze sobą do lokalu wyborczego? Jak prawidłowo wypełnić kartę do głosowania?
POBICIE NASTOLATKA
Dwaj młodzi mężczyźni, 20-letni mieszkaniec Wąsosza i 17-letni rawiczanin napadli na nastoletniego mieszkańca Rawicza. Pokrzywdzony został dotkliwie pobity przez sprawców, rabusie zabrali mu również telefon warty 2 tysiące złotych. Obaj napastnicy już usłyszeli zarzuty, za które grozi im do 15 lat więzienia. Starszy decyzją sądu trafił na trzy miesiące do aresztu.
NOWA STRAŻNICA OSP
Strażacy-ochotnicy z Krzesin będą mieli nową siedzibę - Miasto przekazało 2,3 mln zł na rozbudowę ich strażnicy. Przetarg został już rozstrzygnięty. We wtorek, 10 października oficjalnie podpisano aneks do umowy z wykonawcą.
OD DZIŚ KILKA LINII AUTOBUSOWYCH ZMIENIA TRASY
W związku z przywróceniem pełnej przejezdności skrzyżowania alei Niepodległości i ulicy Święty Marcin, od wtorku (10 października) wprowadzone zostaną zmiany tras linii nr 171, 212, 215, oraz 222. Na powyższych liniach przywrócone zostaną stałe trasy linii autobusowych z korektami.
RAPORT: ZANIECZYSZCZONE MIASTA NISZCZĄ NAM ZDROWIE
Eksperci uczestniczący w premierze raportu opracowanego w ramach projektu „Laboratorium Stref Czystego Transportu” wiążą skutki długotrwałej ekspozycji na zanieczyszczenie powietrza z niemal wszystkimi problemami zdrowotnymi współczesnej cywilizacji. Rozwiązanie widzą m.in. w ustanowieniu stref czystego transportu (SCT) w centrach miast.
NOWY GABINET ZDROWIA PSYCHICZNEGO DZIECI I MŁODZIEŻY
W Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych rozpoczął działalność Gabinet Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Młodzi ludzie znajdą tam wsparcie psychologiczne. Rejestracja ruszyła na początku tygodnia.
POSTĘPY PRAC W CENTRUM MIASTA
Prace związane z rozpoczętą budową drogi rowerowej po północnej stronie jezdni ulic Estkowskiego, Małe Garbary, Wolnica i Solnej, do ul. Kulasa są coraz bardziej zaawansowane. Powstający fragment obwodnicy ścisłego centrum, przewidzianej w Programie Rowerowym Miasta Poznania, pozwoli rowerzystom łatwiej dojechać rowerem do śródmieścia, a z drugiej strony - wygodnie i bezpiecznie dotrzeć do Wartostrady oraz terenów rekreacyjnych.
WŁAMYWAŁ SIĘ NA DZIAŁKI. POLICJA SZUKA POSZKODOWANYCH.
Policjanci z Komisariatu Policji w Mosinie zatrzymali mężczyznę podejrzanego o włamanie do altany na terenie ogródków działkowych. W trakcie czynności wyszło na jaw, że może mieć związek również z innymi włamaniami, których dokonał tego samego dnia. Sprawca za swój czyn usłyszał już zarzuty, a śledczy poszukują innych pokrzywdzonych osób.
POZNAŃ GAME ARENA W TEN WEEKEND
W najbliższy weekend, w dniach od 6 do 8 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się 17. edycja Poznań Game Arena. Targi PGA to najważniejsze wydarzenie w kalendarzu każdego miłośnika gier i nowych technologii. Organizatorzy przygotowali w tym roku 6 pawilonów, wypełnionych po brzegi atrakcjami dla zwiedzających w każdym wieku. Poznań Game Arena 2023 odbywa się przy wsparciu trzech popularnych marek. Są to Rockstar Energy Drink (sponsor główny), KitKat (sponsor) oraz Doritos (partner).
RETRO MOTOR SHOW W TEN WEEKEND
Niemal 1000 pojazdów, 31.000m² powierzchni wystawienniczej, ponad 90 wystawców i 4 pawilony wypełnione historią motoryzacji. Od 6 do 8 października teren Międzynarodowych Targów Poznańskich zamieni się w największy w Polsce wehikuł czasu.
SPACER Z KEJTREM
W sobotę, 7 października, odbędzie się druga edycja Marszu Kejterka. To wydarzenie dla wszystkich czworonogów oraz ich właścicieli. Jego hasłem jest: w Poznaniu krzywdzenie zwierząt nie przejdzie, przejdzie za to Marsz Kejterka. Udział jest bezpłatny.
NA SKRADZIONYM ROWERZE POJECHAŁ DO PRACY
W minionych kilku dniach skradł aż trzy rowery na terenie Leszna. Policjanci zatrzymali go w miejscu pracy wraz z jednym ze skradzionych jednośladów. Mowa o 29-letnim mieszkańcu Leszna, któremu teraz grozi do 5 lat więzienia.
MAŁE A CIESZY. DROBNY REMONT UŁATWI PORUSZANIE SIĘ.
W najbliższych dniach planowane jest ułożenie masy bitumicznej na powstającym od końca sierpnia przy moście Bolesława Chrobrego łączniku ul. Chwaliszewo z Wartostradą. Dzięki temu krótkiemu odcinkowi pomiędzy ulicami Chwaliszewo a Tylne Chwaliszewo, piesi i rowerzyści zyskają istotne uzupełnienie infrastruktury w rejonie Warty i Chwaliszewa.
MIASTO PROPONUJE OBJAZD...REMONTOWANĄ TRASĄ
Miejski Inżynier Ruchu informuje, że od 3 października 2023 r. od godz. 7:00 do 8 października br., w związku z remontem zamknięty dla ruchu pojazdów będzie przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Kopanina (przejazd LK 003 Warszawa-Kunowice km 310,393).
BĘDĄ SADZIĆ RÓŻE. UWAGA - NALEŻY PRZEPARKOWAĆ SAMOCHODY!
Przez ostatnie lata kierowcy dewastowali tereny zielone na ul. Czwartaków. Teraz przyszedł czas, by przywrócić ich pierwotne przeznaczanie. Dwie strony ulicy będą wyglądać tak samo zielono.
REMONTY I ZWĘŻENIA
Miejski Inżynier Ruchu informuje, że od 2 października 2023 r., w związku z zaplanowanym w najbliższych dniach remontem i modernizacją wiaduktu w ciągu al. Wielkopolskiej, zawężane będą - alternatywnie - wewnętrznie i zewnętrzne pasy ruchu pod wiaduktem.
ZBIERAŁ W FUNDACJI PIENIĄDZE ALE NIE WYPŁACAŁ ICH POTRZEBUJĄCYM
Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą we współpracy z Prokuraturą Rejonową Poznań - Wilda zatrzymali prezesa Fundacji „Szlachetny Bohater”. Zarzuca się jemu liczne oszustwa oraz przestępstwa związane z niewypłacaniem pieniędzy od darczyńców. 34-latek decyzją sądu na wniosek Prokuratora i Policji został tymczasowo aresztowany.
WIELKI BUDZIK NA PLACU WOLNOŚCI
Wielki budzik, który odlicza czas do wyborów, stanął na pl. Wolności. W ten sposób Poznań włącza się do ogólnopolskiej kampanii profrekwencyjnej "Nie śpij, bo Cię przegłosują".
LEGENDARNE FERRARI W POZNANIU!
Marzenie wielu, resorak niejednego dziecka - do zobaczenia na żywo od 6 do 8 października 2023 w Poznaniu. Gdy powstawało, było najszybszym autem świata. Teraz zachwycać będzie gości Retro Motor Show. Nie ma wątpliwości, że przed nami najbardziej spektakularna edycja tej kultowej imprezy.
W WEEKEND FESTIWAL ROŚLIN
Zapraszamy 30 września - 1 października do Hali MTP nr 2 przy ul. Głogowskiej. Wstęp bezpłatny.
MIAŁ PRZYGOTOWANĄ DO SPRZEDAŻY ZNACZNĄ ILOŚĆ NARKOTYKÓW
Wrzesińscy kryminalni zatrzymali mężczyznę, który posiadał oraz przygotowywał do sprzedaży znaczną ilość narkotyków. Wobec 53-latka został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Według obowiązujących przepisów grozi mu nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
MALTANKA NA DŁUŻEJ!
Na prośbę pasażerów i ze względu na sprzyjającą pogodę Kolejka Parkowa Maltanka będzie kursować także w październiku, ale jedynie w weekendy.
WIECHA NA SZCZYCIE ANDERSIA SILVER. NOWY LIDER WYSOKOŚCI W MIEŚCIE.
22 września 2023 r. na ostatniej kondygnacji Andersii Silver zawieszono symboliczną wiechę. Biurowiec osiągnął swoją docelową wysokość i stał się najwyższym budynkiem stolicy Wielkopolski. To ważny moment dla Poznania.
GROZI IM 10 LAT WIĘZIENIA ZA POSIADANIE NARKOTYKÓW
Przechwycenie łącznie ponad 700 gramów narkotyków i zatrzymanie dwóch podejrzanych o posiadanie znacznej ilości środków odurzających, to efekt pracy poznańskich wywiadowców. Narkotyki ukrywali w samochodzie którym podróżowali oraz w mieszkaniu. Za popełnione przestępstwo grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Zostali tymczasowo aresztowani, a o ich dalszym losie zdecyduje sąd.
DO KIEDY REMONT NA REYMONTA?
Trwa remont ul. Reymonta. Prace prowadzone są na odcinku od ul. Wyspiańskiego do ul. Chociszewskiego (po stronie zachodniej).
DWORZEC NA RATAJACH W NOWEJ ODSŁONIE
Zakończyły się zasadnicze prace budowlane dworca autobusowego Rataje. Celem inwestycji była poprawa układu funkcjonalnego pomieszczeń wewnątrz budynku. Wkrótce zostanie on udostępniony pasażerom.
PIJANY JECHAŁ...NA KEBABA
W piątek przed godziną 18:00 w Kole doszło do obywatelskiego ujęcia nietrzeźwego kierowcy. Dzięki godnej naśladowania postawie jednego z mieszkańców naszego powiatu udało się zapobiec potencjalnej tragedii. Pijany kierowca miał prawie 3 promile alkoholu w organizmie a „za kółko” wsiadł ponieważ zgłodniał i postanowił jechać „po kebaba”.
REMONT START! ZAMKNIĘTA ULICA I ZAKAZ PARKOWANIA
We wtorek (26 września) rozpoczyna się kompleksowy remont na ulicy Słowackiego. Prace będą prowadzone na odcinku od ul. Kraszewskiego do ul. Wawrzyniaka.
REMONT. ZMIANY NA KLUCZOWYM SKRZYŻOWANIU W CENTRUM.
Na skrzyżowaniu ul. Estkowskiego, Garbary i Małe Garbary kontynuowane będą prace nawierzchniowe. Ułożona zostanie już ostatnia warstwa nawierzchni, ale podczas tych robót konieczne będzie wyłączanie z ruchu kolejnych części skrzyżowania.
REWOLUCJA. ZTM PROPONUJE NOWE TRASY TRAMWAJÓW.
Lepsze dopasowanie przebiegu linii tramwajowych do potrzeb pasażerów przy wykorzystaniu możliwości wynikających z nowych inwestycji – taki jest cel zaproponowanego przez Zarząd Transportu Miejskiego nowego, stałego układu linii tramwajowych. Planowany do wprowadzenia na początku 2024 r. projekt, został zaprezentowany podczas posiedzenia Komisji Transportu i Polityki Mieszkaniowej Rady Miasta Poznania.
AUTOBUSY WODOROWE NA ULICACH POZNANIA
W Dzień bez Samochodu zaprezentowany został pierwszy całkowicie zeroemisyjny autobus wodorowy w barwach poznańskiego MPK. Od soboty, 23 września, zacznie on wozić pasażerów. Łącznie w Poznaniu będzie jeździć 25 takich pojazdów.
DODATKOWE PIENIĄDZE POZWOLĄ ZBUDOWAĆ NOWE WIADUKTY
Miasto dołoży brakujące pieniądze do budowy wiaduktów nad torami kolejowymi wraz z kładką pieszo-rowerową w ciągu ul. Lutyckiej oraz ul. Golęcińskiej wraz układem drogowym. Inwestycje mają poprawić komunikację w północno-zachodniej części Poznania oraz przejazd drogą krajową nr 92.
PRACE NA WAŻNEJ ULICY
W dniach 21 i 22 września (czwartek i piątek) układana jest nawierzchnia bitumiczna jezdni ul. Estkowskiego wzdłuż powstającej drogi rowerowej. Konieczne będzie czasowe zamykanie kolejnych odcinków jezdni ul. Estkowskiego dla kierowców nadjeżdżających od ronda Śródka.
ZA DARMO KOMUNIKACJĄ PUBLICZNĄ
Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jutro, 22 września, będzie można podróżować na liniach ZTM Poznań za darmo. Również bez biletu pojadą pasażerowie lokalnych pociągów do granicy województwa. Aby skorzystać z darmowego przejazdu wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu.
ZŁODZIEJ OBSERWOWAŁ OFIARĘ. PRZEBIŁ OPONĘ.
Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego pilskiej jednostki wspólnie z policjantami Komisariatu Policji w Szczecinie nad Odrą zatrzymali 41-letniego obywatela Gruzji. Mężczyzna wykorzystał nieuwagę kierującego i ukradł mu z pojazdu torbę z zawartością dużej ilości gotówki.
NOWA LINIA AUTOBUSOWA W POZNANIU
Od poniedziałku, 2 października, pasażerowie będą mogli korzystać z nowej linii minibusowej nr 416. Poprawi komunikację w rejonie osiedla Antoninek, łącząc Zieliniec ze znajdującym się na terenie gminy Swarzędz Gruszczynem oraz ze stacją kolejową Antoninek PKM i trasą tramwajową na ul. Warszawskiej. Będzie to już czwarta linia minibusowa uruchomiona przez ZTM Poznań.
PIENIĄDZE DLA SENIORÓW
Rusza kolejny konkurs mikrograntów dla poznańskich seniorek i seniorów. Autorzy najlepszych pomysłów mogą otrzymać do 2,5 tys. zł na ich realizację. Pierwszy nabór wystartował, można już składać oferty.
WAŻNE WYDARZENIE W POZNANIU
Jak to jest - być w spektrum autyzmu? Z czym mierzą się mieszkający w Poznaniu ludzie z doświadczeniem uchodźczym? Jak rozmawiać z osobami trans? Na te wszystkie pytania odpowie Poznański Tydzień Równości. Przez sześć dni na wszystkich mieszkańców i mieszkanki Miasta czekają liczne warsztaty, wykłady i spotkania.
SPECJALNA AKCJA POLICJI NA DROGACH
W dniach 16-22 września 2023 r., w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności, prowadzone będą działania pod nazwą ROADPOL Safety Days (Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego). Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL oraz wspierane m.in. przez Komisję Europejską i Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC).
NOWY TRAMWAJ NA POZNAŃSKICH TORACH
Mający niecałe 15 metrów długości Moderus Gamma LF 05 AC to pierwszy w Polsce jednoczłonowy tramwaj w pełni niskopodłogowy. Dziś rano wyjechał w swój premierowy kurs z pasażerami. Będzie wykorzystywany na poznańskich liniach komunikacyjnych, przede wszystkim na linii 99.
NOWE RONDO POPRAWI BEZPIECZEŃSTWO
Rondo u zbiegu ulic Ługańskiej, Michałowo i Szczepankowo jest już prawie gotowe. Dzięki niemu w poprawi się bezpieczeństwo i płynność włączania się do ruchu w tym miejscu.
ATAK NA POZNAŃSKIEGO TAKSÓWKARZA
Policjanci z Komisariatu Policji Poznań – Północ zatrzymali dwie osoby za rozbój na mężczyźnie, który świadczył odpłatny przewóz osób za pomocą aplikacji. Sprawcy zaatakowali go w trakcie jazdy. Obaj napastnicy już po dwóch dniach od zdarzenia zostali ustaleni i zatrzymani. Usłyszeli zarzuty i otrzymali środki zapobiegawcze za swoje przestępcze zachowanie.
WŁAMYWACZ DZIAŁAJĄCY W REJONIE POZNAŃSKICH RATAJ ZOSTAŁ ZATRZYMANY
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu oraz Komisariatu Policji Poznań – Nowe Miasto zatrzymali włamywacza, który działał przestępczo w rejonie poznańskich Rataj. Mężczyzna usłyszał 10 zarzutów za czyny popełnione przeciwko mieniu. Grozi mu do 10 lat więzienia.
DERBY POZNANIA
Będzie to już siódmy mecz najwyżej notowanych zespołów piłkarskich stolicy Wielkopolski od momentu powrotu Warty Poznań do PKO Bank Polski Ekstraklasy w 2020 roku.
PRZYJDŹ W SOBOTĘ NA RYNECZEK!
Targowiska Poznańskie po raz kolejny zapraszają na sobotę pełną ciekawych atrakcji na placu Wielkopolskim i rynku Jeżyckim. Wydarzenia odbędą się w ramach cyklu "A na targowiskach dzieje się, oj dzieje... ".
SPECJALNY PIKNIK NA PLACU KOLEGIACKIM
W najbliższą sobotę na placu Kolegiackim odbędzie się piknik archeologiczny. Na uczestników czekać będą warsztaty, stoiska historyczne, spektakl dla rodzin, podróże z przewodnikiem, gra miejska i wiele innych atrakcji.
WŁAMYWACZ ZATRZYMANY
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu oraz Komisariatu Policji Poznań – Nowe Miasto zatrzymali włamywacza, który działał przestępczo w rejonie poznańskich Rataj. Mężczyzna usłyszał 10 zarzutów za czyny popełnione przeciwko mieniu. Grozi mu do 10 lat więzienia.
ZMIANY NA WILDZIE. WIĘCEJ ZIELENI.
Rozpoczęły się prace przy odbrukowaniu nieużywanych przestrzeni przyulicznych na Łazarzu. Wiosną posadzona zostanie tam zieleń.
Odbrukowania prowadzone są punktowo na ulicach: Kasprzaka, Sczanieckiej, Matejki, Chociszewskiego, Potworowskiego, Stablewskiego, Dmowskiego, Niegolewskich, Limanowskiego i Lodowej.
OGROMNE FUNDUSZE DLA POZNANIA
Podpisano porozumienie w sprawie realizacji, a przede wszystkim dofinansowania inwestycji na terenie metropolii z funduszy europejskich na kwotę 118,6 mln euro. Dodatkowo Poznań otrzyma 450 mln zł m.in. na II etap tramwaju na Naramowice czy budowę trasy wzdłuż ul. Ratajczaka.
REMONT WAŻNEJ ULICY. UTRUDNIENIA DLA KIEROWCÓW.
We wtorek (12 września) rozpoczyna się remont na ul. Reymonta. Prace będą prowadzone na odcinku od ul. Wyspiańskiego do ul. Chociszewskiego (po stronie zachodniej).
POBICIE KIEROWCY W POZNANIU.
Policjanci z Komisariatu Policji Poznań – Północ już dzień po zdarzeniu zatrzymali sprawcę rozboju. Pokrzywdzonym w tej sprawie był kierowca świadczący usługi odpłatnego przewozu osób za pomocą aplikacji, który został pobity i okradziony. Sprawca szybko został wytypowany przez mundurowych i trafił na 3 miesiące do tymczasowego aresztu.
WIĘCEJ DRZEW W CENTRUM
Na ostatnim przebudowywanym odcinku ul. Św. Marcin pojawiają się nowe drzewa. Sadzone są także w rejonie ul. Towarowej i al. Niepodległości.
REMONT. UTRUDNIENIA NA WJEŹDZIE DO POZNANIA.
W poniedziałek (11.09) rozpoczną się prace związane z niezbędną naprawą fragmentu zachodniej, służącej do wyjazdu z miasta, nitki wiaduktu Kosynierów Górczyńskich nad trasą kolejową łączącą Warszawę z Berlinem. Od tego dnia w tym rejonie będzie obowiązywała zmieniona organizacja ruchu.
85-LATEK PODEJRZANY O ZABICIE SWOJEJ BYŁEJ ŻONY
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji ze Złotowa 5 września zatrzymali 85-latka podejrzanego o zabójstwo mieszkanki Paruszki. Mężczyzna - były mąż - strzelił do kobiety z bliskiej odległości, z broni własnej konstrukcji. Grozi mu kara od 8 do 25 lat pozbawienia wolności lub kara dożywocia.
NOWA ATRAKCJA W OGRODZIE JORDANOWSKIM
Trwa kolejny etap modernizacji Ogrodu Jordanowskiego nr 1 przy ul. Solnej na Starym Mieście. Powstaje tam wielofunkcyjny budynek zaplecza sportowego.
WYDARZENIA NA KONIEC LATA W POZNANIU
W najbliższy weekend odbędą się ostatnie wydarzenia z cyklu " A na targowiskach dzieje się... oj dzieje...". Na poznaniaków będą czekać atrakcje na placu Wielkopolskim oraz Bernardyńskim.
WIELKIE SPRZĄTANIE POZNANIA
Już od 30 lat w Polsce odbywa się akcja sprzątania świata. Jak co roku włącza się do niej również Poznań. Miasto zachęca do zgłaszania swoich grup i wspólnego sprzątania stolicy Wielkopolski. Zgłaszać można się tylko do 10 września.
NOWY SKWER W POZNANIU
Nowy Skwer na Burszty w Poznaniu: Zakończenie budowy z naciskiem na ochronę natury.
SAMOCHODOWY PIKNIK
Sobota, 9 września - to "Piknik z automobilem" na Torze Poznań. Tego dnia - oprócz prób sportowych przygotowanych dla uczestników rajdu - nie zabraknie również emocji wyścigowych podczas XIX Memoriału im. Henryka Rucińskiego z widowiskowym startem typu Le Mans w najstarszej klasie. Polega on na tym, że po sygnale startera kierowca musi dobiec do swojej maszyny, uruchomić jej silnik i wystartować na tor. Tu również odbędzie się konkurs elegancji.
REMONT WAŻNEGO CHODNIKA
Rozpoczął się remont jednego z najbardziej uczęszczanych wildeckich chodników. Prace prowadzone są na ul. Górna Wilda pomiędzy ulicami Spychalskiego a Wierzbięcice (po wschodniej stronie).
MARSZOBIEG PAMIĘCI NAD RUSAŁKĄ
Spotkamy się na plaży, by po krótkim wstępie historycznym wyruszyć na trasę: 1-3 okrążeń Rusałki w formie biegu, marszu lub nordic walking. W dowolnym tempie, bez pomiaru czasu, bez podium - można nawet okrążyć Rusałkę spacerem. Nie chodzi bowiem o rywalizację, lecz o chwilę wspólnej zadumy i refleksji - zachęcają organizatorzy. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę 9 września o godzinie 11.00.
NOWA DROGA ROWEROWA W WAŻNYM MIEJSCU
Zakończyły się prace budowlane na ponad trzystumetrowym odcinku dawnego ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Lasu Dębińskiego.
SPECJALNY KIERMASZ RZECZY UŻYWANYCH
Jeśli spodnie dziecka "skróciły się" w czasie wakacji, a ręce wychodzą już daleko ponad mankiety to znak, że pociecha wyrosła ze swoich ubrań. Potrzebne są zatem nowe - a starym, wciąż w dobrym stanie, warto dać drugie życie.
OD DZIŚ INACZEJ JEŹDZI KOMUNIKACJA MIEJSKA
4 września - wraz z powrotem zasadniczego rozkładu jazdy, po zakończeniu remontu otwarty zostanie odcinek trasy tramwajowej na ulicy Głogowskiej (od Hetmańskiej do pętli Górczyn PKM). Zgodnie z podstawowym rozkładem (sprzed wakacji) tramwaje w dni robocze podczas komunikacyjnego szczytu (w godzinach od 6:30 do 9:00 i od 13:30 do 19:00) będą kursowały co 10 minut, a poza szczytem (od 9:00 do 13:30) co 15 minut. Na głównych liniach autobusowych w dni robocze, autobusy będą kursowały co 15 minut (przez cały dzień).W związku z zakończeniem prac na Głogowskiej na trasy sprzed remontu powrócą linie nr 5, 8, 14 i 179, nie będzie już kursował autobus na zastępczej linii za tramwaj T5.
ZMIANY DLA PASAŻERÓW NA GRUNWALDZKIEJ
Od 4 września (poniedziałek) pasażerowie będą mogli wygodnie przesiadać się na terenie nowego węzła przy ul. Grunwaldzkiej. Tego samego dnia zmienione zostanie pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu ulic Wołczyńskiej i Grunwaldzkiej.