ULICA KRASZEWSKIEGO PONOWNIE OTWARTA
W piątek, 27 września, od godz. 14 na całą ulicę Kraszewskiego ma wrócić ruch kołowy. Na możliwość kursowania tam tramwaju trzeba będzie poczekać do czasu zamontowania słupa trakcyjnego i zdjętej wcześniej sieci.
Zakończyła się rozbiórka kamienicy przy ul. Kraszewskiego 12, gdzie w nocy z 24 na 25 sierpnia doszło do pożaru. Od tego czasu odcinek ul. Kraszewskiego między ulicami Słowackiego a Szamarzewskiego był zamknięty dla ruchu kołowego. Nie mogły również kursować tamtędy tramwaje linii nr 2 ani autobusy nr 164. Pojazdy komunikacji miejskiej poruszały się po zmienionych trasach.
Po południu w czwartek, 26 września, podjęto decyzję o dopuszczeniu ulicy do użytkowania. Po zabezpieczeniu terenu po zburzonej kamienicy od piątku, 27 września od godz. 14:00 przywrócony zostanie ruch samochodów w obu kierunkach. Autobusy linii 164 wrócą tam wraz z otwarciem ul. Roosevelta. Służą one bowiem do dojazdu do centrum osobom z rejonu Sołacza.
Na powrót tramwajów na ul. Kraszewskiego trzeba będzie poczekać do czasu zamontowania sieci trakcyjnej. Była ona przymocowana do budynków, w tym tego rozebranego. Teraz na chodniku po przeciwnej stronie ulicy będzie musiał stanąć słup.
Ruch pieszych będzie możliwy po obu stronach ul. Kraszewskiego, ale chodnik po stronie spalonej kamienicy będzie zwężony, a przechodnie poruszać się będą po dotychczasowych miejscach dla samochodów.
Zniesienie strefy "zero" oznacza, że do swoich mieszkań od piątku, od godz. 14:00 będą mogli wrócić mieszkańcy kamienicy nr 14. Kamienica nr 10b nadal czeka na tzw. protokół bezpiecznego użytkowania - powinien być gotowy niebawem.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Rozbiórka kamienicy ruszyła 2 września. Pierwsze dwie kondygnacje rozbierane były ręcznie, żeby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom okolicy. Strefa "zero" była konsekwentnie zmniejszana w miarę postępu prac.
9 września od strony ul. Słowackiego udostępniono dla ruchu chodniki na wysokości budynków o numerach 8, 10 i 10a, a także - po drugiej stronie ulicy - na wysokości numerów 9, 9a i 9b oraz części numeru 11. Od strony ul. Szamarzewskiego z kolei umożliwiono ruch na chodnikach przy kamienicy na ul. Kraszewskiego 15, a po drugiej stronie - przy pawilonie, w którym znajduje się sklep z warzywami. Dzięki tym zmianom kilkanaście lokali mogło wznowić swoją działalność.Od poniedziałku, 23 września, dostępna dla pieszych była także część chodnika bezpośrednio przed kamienicą numer 11.
Miasto pomaga poszkodowanym
Już w noc pożaru Miasto zapewniło wszystkim poszkodowanym interwencyjną pomoc mieszkaniową - miejsca w hotelu przy ul. Łozowej. Niedługo później mieszkańcom spalonej kamienicy przy ul. Kraszewskiego 12 zostały przedstawione oferty najmu lokali komunalnych. 9 gospodarstw - czyli rodzin oraz osób, które indywidualnie wynajmowały tam pokoje - ma już klucze do swoich nowych lokali. Kolejne 4 miejskie mieszkania również zostały przyjęte, ale nowi lokatorzy wprowadzą się tam wkrótce, po wykonaniu drobnych remontów. Pozostałym czterem rodzinom lub osobom ZKZL nadal przedstawia oferty.
Poszkodowani w pożarze mogą korzystać z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Caritas, Biura Spraw Lokalowych i Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, Poznańskiego Centrum Świadczeń. Cały czas dostępne jest też wsparcie psychologiczne w Miejskim Punkcie Interwencji Kryzysowych przy ul. Pamiątkowej 28. Pracują tam specjaliści, którzy niosą wsparcie bezpłatnie i całodobowo, osobiście, telefonicznie lub mailowo.
Swoją zbiórkę na pomoc poszkodowanym uruchomiło Miasto oraz Caritas Archidiecezji Poznańskiej - zebrano niemal 180 tys. zł.
(źródło: poznan.pl)