IZBA PRZYJĘĆ W NOWYM MIEJSCU
Izby Przyjęć oraz punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przeniosą się do nowo wybudowanych budynków Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Grunwaldzkiej 55. Docelowo będzie w nim działać Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Przeprowadzka jest podzielona na etapy:
- W piątek, 19 kwietnia adresy zmieniają Izby Przyjęć do tej pory zlokalizowane przy ul. Przybyszewskiego 49 i Grunwaldzkiej 16/18. Przenoszą się do nowego budynku przy ul. Grunwaldzkiej 55.
- W piątek, 26 kwietnia przenosi się punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, czyli tzw. wieczorynka. Przeprowadza się z budynku przy ul. Grunwaldzkiej 16/18 na Grunwaldzką 55.
Pełną listę punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, Izb Przyjęć oraz Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych działających w Wielkopolsce, wraz z adresami i rejonami wyjazdowymi (dot. wieczorynek) można znaleźć na stronie internetowej: http://nfz-poznan.pl/page.php/1/0/show/7425.
Kiedy do wieczorynki, na IP lub SOR?
Placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są czynne w dni powszednie od godz. 18 do 8, a także całodobowo w weekendy i dni świąteczne. Do wizyty w nich nie jest potrzebne skierowanie, ani rejestracja. Nie obowiązuje rejonizacja, co oznacza, że pomoc powinna nam zostać udzielona, niezależnie od miejsca, do którego się zgłosimy. Wyjątkiem są wizyty domowe. Jeśli chcemy się na taką umówić, należy sprawdzić w rejonie której „wieczorynki” się znajdujemy i to do niej się zwrócić.
W poradniach NiŚOZ możemy skorzystać z porady lekarza oraz pielęgniarki. W „wieczorynce” otrzymamy pomoc w przypadku:
- nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia (gdy nie ma objawów świadczących o bezpośrednim zagrożeniu życia);
- gdy dotychczas stosowane leki i środki domowe nie spowodowały poprawy;
- gdy obawiamy się, że czekanie do momentu otwarcia przychodni POZ niekorzystnie wpłynie na nasze zdrowie;
- nagłego zaostrzenia choroby przewlekłej.
Powodem wizyty w punkcie NiŚOZ może być też m.in. infekcja połączona z wysoką gorączką, silne bóle brzucha lub głowy, biegunka czy wymioty.
Pacjentowi w ramach NiŚOZ przysługuje porada lekarska, zabiegi pielęgniarskie, wystawienie zwolnienia lekarskiego w uzasadnionym przypadku czy wystawienie e-recepty na niezbędne leki. W wieczorynce nie uzyskamy wizyty kontrolnej związanej z wcześniej rozpoczętym leczeniem, recepty na leki stale przyjmowane w związku z chorobą przewlekłą czy zaświadczenia o stanie zdrowia.
W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia należy zgłosić się do Izby Przyjęć, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego lub wezwać karetkę pogotowia.