WYRÓŻNIENIE DLA EKSPOZYCJI NA OSTROWIE TUMSKIM
Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłosiło wyniki konkursu na "Najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną". W jednej z kategorii wyróżniona została realizacja z Poznania.
Kilkukrotnie nagradzana już ekspozycja reliktów Palatium Mieszka I i jego żony Dobrawy została ponownie dostrzeżona. Tym razem realizacja została wyróżniona w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich w kategorii "Rewitalizowana przestrzeń publiczna zabytku".
- Realizacja stanowi znakomity przykład wyeksponowania w przestrzeni miejskiej zarysu murów nieistniejących obiektów historycznych, będących świadectwem świetności początków Państwa Polskiego. Szczególnie intrygujące jest wykorzystanie w inwestycji nowoczesnego materiału w formie zielonego, artystycznego szkła, które stanowi kontrapunkt dla gotyckiej ceglanej architektury otoczenia i kamiennej posadzki placu. Pomimo zastosowania oszczędnych środków wyrazu, uzyskano czytelny przekaz historyczny i wysokie walory przestrzeni - uzasadnia werdykt jury.
Wyróżniony przez TUP obiekt to szklana instalacja otaczająca kościół Najświętszej Marii Panny in Summo na Ostrowie Tumskim. Przedstawia zarys siedziby pierwszego władcy Polski. Była to budowla z czasów dynastii Piastów sprzed ponad 1000 lat. Ekspozycja jest podświetlana. Nawiązuje do starego muru. Jej górne powierzchnie wykonano z gładkiego szkła hartowanego z nadrukowanym tekstem. Projekt instalacji wykonała Pracownia Projektowa J.P. Woźny, a głównym projektantem jest Przemysław Woźny. Za projektem i realizacją szkła artystycznego stoją Tomasz Urbanowicz oraz Konrad Urbanowicz z firmy Archiglass.
/poznan.pl/