WIELKIE ŚWIĘTO MUZYKI W POZNANIU
Już w najbliższy weekend sześć najlepszych chórów w kraju powalczy o Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza. Rywalizacja o tytuł odbędzie się w niedzielę. Oprócz konkursu głównego organizatorzy przygotowali także liczne wydarzenia towarzyszące, w których bezpłatnie może wziąć udział każdy.
Od 24 do 26 listopada w Poznaniu odbędzie się piąta, jubileuszowa edycja wyjątkowego w skali kraju wydarzenia - Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza. "Konkursowi konkursów" towarzyszyć będą warsztaty i koncerty.
- Każda edycja ma wymiar edukacyjny. W tym roku postawiliśmy na inspirację kulturą ludową, również w wymiarze edukacyjnym - wydarzenia towarzyszące będą poświęcone tej tematyce. Spotkania, warsztaty, spektakle dla dzieci i nie tylko, z muzyką na żywo - to tylko niektóre punkty tej edycji, podczas których pokażemy wpływy folku i kultury ludowej w muzyce chóralnej - mówi Marek Gandecki, dyrektor artystyczny konkursu.
Tegoroczną myślą przewodnią konkursu jest polska muzyka ludowa. Do współtworzenia tej edycji zaproszeni zostali znakomici artyści, m.in. Adam Strug i zespół Vołosi.
- Podczas Grand Prix Polskiej Chóralistyki staramy się nie tylko pokazywać chóry, eksponować dyrygentów, uczyć śpiewu, ale też chcemy, by chóralistyka przestała być wieżą nie do zdobycia dla tych, którzy chcą szerzej korzystać z kultury. Pokazujemy, że chóralistyka może się łączyć z innymi dziedzinami sztuki i może być atrakcyjna dla każdego. I z tą myślą organizujemy zarówno koncerty, jak i warsztaty - mówi Krzysztof Panek, dyrektor organizacyjny konkursu.
W tegorocznej odsłonie są aż dwa chóry z Poznania. O Grand Prix Polskiej Chóralistyki powalczy sześć zespołów:
Chór Politechniki Poznańskiej "Volantes Soni" (zwycięzca 18. Międzynarodowego Festiwalu Chórów "Gaude Cantem" im. Kazimierza Fobera w Bielsku-Białej);
Chór dziewczęcy "Skowronki" (zwycięzca 35. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi);
Chór "La Musica" z Lublina - grupa młodsza (zwycięzca 41. Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy);
Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej (zwycięzca 58. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach);
Białostocki Chór Żeński przy III Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (zwycięzca 22. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie);
Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (zwycięzca 53. Ogólnopolskiego Turnieju Chórów "Legnica Cantat").
Główny konkurs odbędzie się w niedzielę, 26 listopada, od 12:00 w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza przy ul. Wieniawskiego. Koncert laureatów zaplanowano tego dnia na godz. 17:00. Przesłuchania konkursowe i koncert będą transmitowane na kanale YouTube Grand Prix Polskiej Chóralistyki.
Oprócz konkursu głównego, organizatorzy przygotowali także m.in. spektakle dla dzieci, wykłady, spotkania czy koncerty towarzyszące. Udział jest bezpłatny.
- 28 koncertów w 3 dni oraz mnóstwo wydarzeń towarzyszących - to jest ogromny festiwal. To jest szczególny moment w roku, w którym takich wydarzeń zwracających uwagę na chóralistykę jest coraz więcej. Pokazuje to, że chóralistyka przestała być już tą wieżą, do której się pielgrzymuje, ale jest swego rodzaju pomostem pomiędzy różnymi formami muzycznymi. A Poznań jest szczególnie wrażliwy na muzykę chóralną - mówił Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury UMP.
Najbardziej prestiżowe wydarzenie chóralne w Polsce
Ideą GPPCh jest konfrontacja zwycięzców najstarszych polskich konkursów chóralnych (Barczewo, Legnica, Międzyzdroje, Rumia, Bydgoszcz, Bielsko-Biała).
Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza odbywa się od 2018 roku. W 2022 roku otrzymał nominację do prestiżowej nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Jest to konkurs konkursów - konkurują zwycięzcy sześciu najstarszych krajowych rywalizacji chóralnych (odbywających się w: Międzyzdrojach, Legnicy, Barczewie, Rumi, Bydgoszczy, Bielsku-Białej), którzy pod koniec listopada w Poznaniu walczą o miano najlepszego z najlepszych w danym roku. Pomysł na tego rodzaju wydarzenie zainspirowało Europejskie Grand Prix Chóralistyki (European Grand Prix for Choral Singing), które corocznie zrzesza zwycięzców sześciu najważniejszych konkursów chóralnych w Europie.
Patronem jest jedna z najwybitniejszych postaci chóralistyki polskiej XX wieku, wychowawca pokoleń chórzystów i chórmistrzów, a przede wszystkim twórca słynnych na całym świecie Poznańskich Słowików - prof. Stefan Stuligrosz. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym GPPCh jest Marek Gandecki, dyrektorem organizacyjnym - Krzysztof Panek, a dyrektorką biura - Małgorzata Pawłowska. Miasto Poznań wspiera organizację wydarzenia dotacją 100 000 złotych z puli konkursu dla organizacji pozarządowych.
Program szczegółowy Grand Prix Polskiej Chóralistyki 2023
Sobota, 18 listopada - poniedziałek, 27 listopada
Koncerty towarzyszące w różnych częściach Poznania i w Wielkopolsce (szczegóły na stronie gppch.pl/harmonogram).
Piątek, 24 listopada
12.00, Aula POSM II st. im. M. Karłowicza, ul. Solna 12
"Dawne zabawki ludowe w Polsce" - spektakl dla dzieci oraz rodzin z muzyką na żywo
Wykonawcy: Kapela Odloty
18.00, Aula Nova, Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego, ul. Święty Marcin 87
Koncert inauguracyjny
Wykonawcy: zespół OSTY, Poznański Chór Kameralny pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego, zespół Vołosi
Sobota, 25 listopada, Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego, ul. Święty Marcin 87
Aula Nova
10.00-10.45 - wykład "Czym jest muzyka tradycyjna?" prelegent: Adam Strug
11.00-12.30 - spotkanie śpiewacze "Liryka miłosna Puszczy Zielonej" prowadzący: Adam Strug
13.00-13.30 - wspólne rozśpiewanie, prowadząca: Małgorzata Podzielny
13.30-14.30 - warsztaty "Chóralne inspiracje muzyką ludową. Co siedzi w mojej muzyce?" prowadzący: Jan Krutul
16.30-17.30, Sala Prezydencka
Kompozytorski panel dyskusyjny
Uczestnicy: Szymon Godziemba-Trytek, Zuzanna Koziej, Jan Krutul, Marek Raczyński, Jacek Skowroński
18.00, Aula Nova
Koncert specjalny
Wykonawcy: Adam Strug, Zespół Wokalny Rondo pod dyrekcją Małgorzaty Podzielny
Niedziela, 26 listopada, Aula Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, ul. H. Wieniawskiego 1
godz. 12.00 - przesłuchania konkursowe (live streaming)
godz. 17.00 - koncert laureatów (live streaming)
Poniedziałek, 27 listopada, Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego, ul. Święty Marcin 87
10.00-13.00, sala 158 - warsztaty mistrzowskie z zakresu dyrygentury chóralnej, prowadzący: Ragnar Rasmussen (Norwegia)
13.30-15.00, Aula Nova - warsztaty z Chórem Kameralnym poznańskiej Akademii Muzycznej, prowadzący: Bartosz Michałowski
Warsztaty organizowane są wraz z Katedrą Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.
(źródło: poznan.pl)