ĆWICZENIA: ODBICIE ZAKŁADNIKÓW Z SAMOLOTU
Opanowanie zagrożenia terrorystycznego na płycie lotniska oraz ewakuacja pirotechnika z rejonu zagrożenia to przedsięwzięcia szkoleniowe przeprowadzone przez strażników granicznych z Zespołów Interwencji Specjalnych wrocławskiego i poznańskiego portu lotniczego.
Strażnicy graniczni z Wrocławia-Strachowic 4 listopada na terenie lotniska zorganizowali szkolenie, którego tematem były działania kontrterrorystyczne na pokładzie statku powietrznego, uwolnienie zakładników oraz ujawnienie na jego pokładzie urządzenia wybuchowego.
Ćwiczenia odbyły się na pokładzie statku powietrznego ustawionego na płycie postojowej lotniska we Wrocławiu-Strachowicach oraz w hali ogólnodostępnej terminala. Scenariusz szkolenia przewidywał opanowanie zagrożenia terrorystycznego i uwolnienie zakładników, neutralizacji urządzenia wybuchowego oraz udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w trakcie działań.
Szkolenie zostało zrealizowane we współpracy z policyjnymi kontrterrorystami z Wrocławia, Opola, Poznania i Gorzowa Wielkopolskiego, Jednostką Wojskową Komandosów z Lublińca, Grupą Interwencji Więziennej z Opola, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Warszawie oraz 8 Bazą Lotnictwa Transportowego Komendy Obsługi Lotniska we Wrocławiu. W warsztatach wzięło udział 86 funkcjonariuszy i żołnierzy, 73 pozorantów z Liceum Służb Mundurowych oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. W przedsięwzięciu uczestniczyli także funkcjonariusze i pracownicy odpowiedzialni za zabezpieczenie medyczne, pracownicy lotniskowej straży pożarnej oraz Służby Ochrony Lotniska.
Z kolei funkcjonariusze z poznańskiej Ławicy wzięli udział w szkoleniu z medycyny pola walki - TCCC (ang. Tactical Combat Casualty Care). Pod koniec października, pod czujnym okiem medyków wpierających na co dzień działania pirotechników na poznańskim lotnisku, przećwiczono scenariusze bezpiecznej ewakuacji pirotechnika z rejonu zagrożenia, jego „wydobycia" z kombinezonu przeciwwybuchowego oraz zaopatrzenie obrażeń występujących w tego rodzaju działaniach.
Szkolenie pozwoliło na utrwalenie realizacji procedur związanych z zagrożeniem w przypadku ujawnienia oraz neutralizacji przedmiotu zawierającego urządzenie wybuchowe.