JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ DZIEDZINIEC URZĘDU MIASTA?
Kończą się konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania dziedzińca Urzędu Miasta w Poznaniu. O to jak powinien on wyglądać i co powinno się na nim znajdować spytaliśmy społeczników miejskich i naszych czytelników. Na co zdecydują się władze?
Przypomnijmy, mowa o dziedzińcu znajdującym się wewnątrz Urzędu Miasta. Jego zwolnienie od samochodów to była jedna z obietnic wyborczych prezydenta Jacka Jaśkowiaka.
Dwa dni temu spytaliśmy naszych czytelników w tym temacie. Poniżej wypowiedzi, naszym zdaniem najciekawsze:
Anna Liebert: Może być też pawilon konsultacji społecznych, w którym każdy Poznaniak mógłby opowiedzieć o swoim pomyśle dotyczącym miasta. Widziałam taki pawilon w Dreźnie. Pomysły mieszkańców rozwiązały wiele problemów miasta. Sklep z rogalami ( mniejszymi niż tradycyjne) w koszykach z napisem Poznań. Czynny do późna, do tego dobra kawa .
Anna Siwińska: Ławki dla zwiedzających i mieszkańców utrudzonych czekaniem w środku. Można usiąść i kontemplować architekturę historię... i stan obecny
Grażyna Durzyńska: Zieleń! Kwiaty w gazonach, iglaki w donicach, stylizowne ławki, stoliczki z krzesłami-tylko brak kawiarenki żeby można było zamówić kawę z ciastkiem..lody....Może jakiś kiosk spory, ładny-żeby ta kawa była?
Andrzej Prendke: Miejsce na akustyczne występy muzyczne
Mariusz Sikora: Toalety za darmo, pomniki, palmy.
Zdzisław Bielański: Parking dla interesantów
Opinie czytelników wysłaliśmy dzisiaj do Urzędu Miasta – dziękujemy!
Inne pomysły
Pytanie dotyczące zagospodarowania dziedzińca zadaliśmy także poznańskim społecznikom. Dziękujemy tym, którzy odpowiedzieli na naszą prośbę. Czy Waszym zdaniem, któryś z tych pomysłów to też dobre rozwiązanie?
Paweł Głogowski, Stowarzyszenie Ulepsz Poznań: Wolny Dziedziniec nie powinien stawiać na jeden element, lecz na wiele. Widzimy tam miejsce dla konsultacji społecznych, wydarzeń kulturalnych, warsztatów, dyskusji, ale także dla spędzania wolnej chwili przez pracowników urzędu czy radnych. Warto więc wprowadzić na dziedziniec małą architekturę, która ożywi ten pusty obecnie teren.
Michał Kucharski, ze Stowarzyszenia Społeczna Inicjatywa Wyborcza Poznaniacy: Dziedziniec warto wykorzystać przede wszystkim na codzienne życie mieszkańców - czy być może jakiś element wodny, trochę ławek - i od strony południowej zacienionej, i od północnej strony, gdzie jest więcej słońca. To na pewno przyczyni się do pewnego mentalnego otwarcia urzędu na mieszkańców i większego ich zaufania do urzędników. Dzisiejsze potężne drewniane drzwi wejściowe oraz szlaban na dziedziniec na pewno temu nie sprzyjają. W przyszłości można myśleć o jakimś bardziej twórczym przekształceniu dziedzińca - były np. pomysły jego częściowego zadaszenia. Być może czasowo można by tam umieszczać coś w rodzaju burger konta przy Starym Browarze. I na pewno jest to świetna przestrzeń na wydarzenia kulturalne - nie tylko wystawy, ale i spektakl plenerowy w ramach np. Festiwalu Malta.
Arkadiusz Borkowski, Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania: Przede wszystkim powinno by przejście do Parku Chopina, a także większe otwarcie na Cafe Misja, co pozwoliłoby połączyć dziedziniec z funkcją kawiarni. Na samy samym dziedzińcu przydałaby się też zieleń. Myślę też, że jest to dobry rodzaj miejsca, nie na stałą funkcję, ale okresowe wydarzenia. Musi też się pojawić tam mała architektura, chociażby po to, by można było przysiąść. Może to być też ciekawe miejsce na instalację artystyczną - warto pomyśleć nad postawieniem tam napisu „Poznań”, takiego jak swego czasu był na placu Wolności, tylko z bardziej wytrzymałych materiałów. Ludzie często przychodzą w taki miejsca by się sfotografować i to na pewno ożywiłoby dziedziniec.
Paweł Sztando, radny Rady Osiedla Stare Miasto: Z jednej strony widziałbym tam miejsce na wystawy. W weekendy można byłoby kupić kawę z mobilnej kawiarni i posiedzieć na wygodnych fotelach. Można byłoby tam organizować festyny, tak jak organizowany jest tam raz w roku Warkocz Magdaleny, wówczas dziedziniec tętni życiem.
A naszym zdaniem?
My z chęcią byśmy widzieli na dziedzińcu dużo zieleni. Myśleliśmy o tym, by było to miejsce, w którym będzie można usiąść wśród kwiatów, może mniejszych doniczkowych drzew, pod naturalnymi parasolami złożonymi z liści. Wszelkie ewentualne elementy małej architektury powinny być lekkie, tak by w żaden sposób nie przytłoczyły dziedzińca. Koniecznie powinny powstać miejsca do siedzenia, najlepiej w formie wygodnych foteli. Warto również zwiększyć ilość miejsc na rowery. No i najważniejsze – jak najszybciej znieść szlaban.
Jeżeli ktoś chciałby jeszcze swój pomysł przekazać do urzędu, ma czas do 19 kwietnia poniżej znajdzie szczegóły jak to zrobić.
http://www.poznan.pl/mim/main/wolny-dziedziniec,p,15574,29944.html
Sami jesteśmy ciekawi co przyniosą konsultacje.
--------------
W ramach naszych piątkowych artykułów dotyczących ważnych tematów w Poznaniu rozmawialiśmy już z:
Z Dorotą Bonk-Hammermeister, przewodniczącą Rady Osiedla Wilda
- o Wildzie i wyborach do Rad Osiedli
Z Anną Michalak z Caritas Archidiecezji Poznańskiej
- o pomaganiu nie tylko w święta
Z Konradem Dąbrowski z Inicjatywy Mariniarze
Z Cezarym Ostrowskim, założycielem zespołu Bexa lala
- o tym, że miasto powinno być mecenasem
Olgierdem Rodziewiczem-Bielewiczem poznańskim społecznikiem i zawodnikiem brydżowym
- o Centrum Sportów Umysłowych
Patrycją Poczekaj przewodniczącą Parlamentu Samorządu Studentów UAM
- o reprezentowaniu uczelni i studentów
Katarzyną Lesińską z MPK Poznań
- o prowadzeniu profilu MPK w mediach społecznościowych
Łukaszem Kozłowskim ze Stowarzyszenia Wildecka Inicjatywa WILdzianie
- o tym czego potrzebuje Wilda
Pawłem Sztando z Rady Osiedla Stare MiastoPawłem Sztando z Rady Osiedla Stare Miasto
Michałem Kucharskim ze Stowarzyszenia Społeczna Inicjatywa Wyborcza Poznaniacy
- o centrach handlowych w Poznaniu
Janem Radomskim ze Stowarzyszenia Projekt Polska
- o Pomniku Wdzięczności nad Maltą
Franciszkiem Sterczewskim, aktywistą miejskim
- o zmianach po wyborach w Poznaniu
Pawłem Głogowskim ze Stowarzyszenia Ulepsz Poznań
- o budżecie obywatelskim
Lechem Merglerem ze Stowarzyszenia Prawo do Miasta
- o funkcjonowaniu Stowarzyszenia po wyborach