D. KRÓL: POZNAŃ JEST MIASTEM Z DUŻĄ ILOŚCIĄ ZIELENI
Ochroną Środowiska zainteresowałam się już w szkole. Naturalnym wyborem były, więc studia na tym kierunku, na Politechnice Poznańskiej. Kiedy 5 lat temu zostałam radną rozpoczęłam pracę w Komisji Ochrony Środowiska. Byłam wówczas jej wiceprzewodniczącą. W tej kadencji przewodniczę jej obradom. Na moją prośbę rozszerzono nazwę komisji o dodatkowy człon. Teraz jest to Komisja Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej – mówi w rozmowie z nami Dominika Król, radna Miasta Poznania.
Anna Kowalewska: W Pani programie znalazł się punkt dotyczący czystego środowiska. Jak w tej kwestii – właśnie czystego powietrza, wypada Poznań?
Dominika Król: Poznań na tle innych miast nie wypada najgorzej, natomiast jest jeszcze sporo do zrobienia. Odnotowujemy przekroczenia norm dla pyłu PM10 oraz benzo(alfa)pirenu i musimy je ograniczyć. W tym celu został uruchomiony program „Kawka”, mający za zadanie poprzez dopłaty zachęcić mieszkańców do wymiany pieców, palenisk lub kotłow na źródła bezemisyjne. Liczę, że w znaczący sposób poprawi to jakość powietrza w naszym mieście.
Pani szczególnym zainteresowaniem jest Ochrona Środowiska i Zieleń Miejska, jest Pani przewodniczącą właśnie tej Komisji.
Ochroną Środowiska zainteresowałam się już w szkole. Naturalnym wyborem były, więc studia na tym kierunku na Politechnice Poznańskiej. Kiedy 5 lat temu zostałam radną rozpoczęłam pracę w Komisji Ochrony Środowiska. Byłam wówczas jej wiceprzewodniczącą. W tej kadencji przewodniczę jej obradom. Na moją prośbę rozszerzono nazwę komisji o dodatkowy człon. Teraz jest to Komisja Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej. Komisja zawsze zajmowała się problematyką zieleni w mieście, ale nie dla wszystkich mieszkańców było to oczywiste. Teraz od razu wiadomo gdzie można zgłaszać wszelkie problemy i sugestie w tym zakresie.
„Dużą ilość miejsc zielonych widać od razu patrząc na mapę Poznania.”
A jak można ocenić Poznań pod kątem zazielenienia? Spotkałam się z opinią, że nasze miasto wcale nie jest zielone i trudno mi się z tym zgodzić. Wydaje się raczej, że właśnie jest całkiem zielone i przyjazne.
Poznań jest miastem z dużą ilością zieleni. Może konkurować pod tym względem z miastami europejskimi. Lasy znajdujące się na terenie miasta zajmują prawie 16% jego powierzchni. Zarząd Zieleni Miejskiej ma w swojej pieczy 39 parków i 100 zieleńców. Do tego mamy korzystny klinowy układ zieleni. Dzięki temu miasto jest lepiej przewietrzane i mamy czystsze powietrze. Dużą ilość miejsc zielonych widać od razu patrząc na mapę Poznania.
W szczególności na obrzeżach.
Tak na obrzeżach zieleni jest najwięcej, ale w centrum także mamy się czym pochwalić. Największy Park Cytadela znajduje się w centrum miasta. Niedaleko jest Park im. Wodziczki. Ponadto sporo jest mniejszych, przyjemnych parków choćby Park im. F. Chopina lub Park im. A. Mickiewicza. W ciepłe dni widać, że mieszkańcy w nich odpoczywają.
Kwestia propagowania zachowań proekologicznych wśród mieszkańców. Są pewne działania mające je poprawić. Widać w ogóle większą świadomość mieszkańców w tym temacie?
W ostatnich latach przeprowadzono różnego typu akcje, które koordynuje Wydział Ochrony Środowiska. Były to między innymi "Zielona energia", "Ecodriving Bezpiecznego Poznania", "Trzymaj ciepło". Ciekawym projektem skierowanym do dzieci i młodzieży był konkurs o tytuł "Poznańskiego Ekolidera Szkolnego". Uczniowie działali w grupie pod przewodnictwem nauczyciela. Wiedzę, którą wynosili z tej pracy przekazywali w domu.
Czyli dzieci uczyły rodziców.
Tak. Zwłaszcza najmłodsi uczestnicy bardzo brali sobie zdobyte wiadomości do serca. Słyszałam później od rodziców, że pilnowali zakręcania wody w kranie czy wyjmowania ładowarek z gniazdek.
„Od początku pracuję w zespole przygotowującym "Poznański Program Opieki nad Dziećmi do lat trzech”. Dzięki pracy zespołu udało się dofinansować miejsca w żłobkach niepublicznych. W tej chwili miasto dofinansowuje kwotą 400 zł 1183 miejsca.”
Sezon nad Wartą się skończył. W tym roku dużo mówiło się o tym, że rzeka wraca w końcu do miasta. Spędzała Pani swój czas wolny nad Wartą?
Nad Wartą byłam kilka razy. Więcej czasu spędzałam w lasku Marcelińskim lub na Cytadeli ze względu na moje dziecko i znajdujące się tam place zabaw.
Ale chyba coraz bardziej widać, że ludzie chętniej spędzają czas na świeżym powietrzu.
Tak, widać duże zainteresowanie, w szczególności, że rozwija się infrastruktura. Dużym zainteresowaniem osób w różnym wieku cieszyły się siłownie zewnętrzne. Oczywiście można spotkać ogrom dzieci na placach zabaw, które obecnie mają ciekawszą ofertę i są bezpieczniejsze.
Na Łazarzu ma powstać plac zabaw dla seniora. Właściwie plac zabaw jest tylko nazwą, tak naprawdę chodzi o to, aby pojawiły się tam przyrządy do podstawowej rehabilitacji. Miałyby one zostać zlokalizowane przy placu zabaw, tak aby zaraz obok dzieci mogły ćwiczyć ich babcie czy dziadkowie.
Bardzo fajna inicjatywa. W lasku Marcelińskim jest plac zabaw, a zaraz obok jest siłownia. Widziałam, że w momencie, kiedy dzieci bawią się na placu zabaw, ich rodzice ćwiczą. Ciekawy pomysł na spędzenie czasu, jeżeli ma się większe dziecko. Ja na razie mam dwulatka i nie mogę go zostawić samego na placu zabaw. Ale to też mnie usprawnia, dlatego, że jak są duże zjeżdżalnie to muszę zjeżdżać razem z nim (śmiech).
Ochrona Środowiska to jedno, ale jak sama Pani wspomina, kolejnym zainteresowaniem jest Polityka Społeczna.
Tak, pracuję w Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia oraz Komisji Rodziny. Od początku pracuję w zespole przygotowującym "Poznański Program Opieki nad Dziećmi do lat trzech”. Dzięki pracy zespołu udało się dofinansować miejsca w żłobkach niepublicznych. W tej chwili miasto dofinansowuje kwotą 400 zł 1183 miejsca. Jest to suma, o którą umniejszone są opłaty dla rodziców. Dzięki temu żłobki niepubliczne zaczęły cieszyć się większym zainteresowaniem i zmniejszyła się kolejka dzieci czekających na miejsce w żłobku. Prawdopodobnie w tym roku kwota dofinansowanie jeszcze wzrośnie.
Drugą sprawą, którą się ostatnio zajmowałam i którą udało się zrealizować jest bilet seniora na przejazdy MPK. Od 1 listopada osoby między
Wywiad z radną Dominiką Król powstał w ramach cyklu artykułów miastopoznaj.pl, w których rozmawiamy z poznańskimi radnymi. Dotychczas opublikowaliśmy rozmowy z następującymi osobami:
Wojciech Kręglewski- m.in. o rewitalizacji w naszym mieście
http://www.miastopoznaj.pl/polityka/2502-w-kreglewski-znam-to-miasto-jeszcze-sprzed-epoki-samorzadu-lokalnego
Janusz Kapuściński - m.in. o pracy radnego z perspektywy naukowca
http://www.miastopoznaj.pl/polityka/2465-j-kapuscinski-jestem-bezkompromisowym-radnym
Grzegorz Jura - m.in o Ratajach
Ewa Jemielity - o polityce mieszkaniowej i problemie opieki szpitalnej
http://www.miastopoznaj.pl/polityka/1581-e-jemielity-lezy-mi-na-sercu-problem-z-budowa-szpitala-dzieciecego
Zbyszko Górny - o szybkim internecie i Parku Rataje
http://www.miastopoznaj.pl/polityka/1497-radny-walczy-o-szybki-internet-i-park-rataje
Michał Grześ - o kulturze w Poznaniu
http://www.miastopoznaj.pl/polityka/1447-m-grzes-chcialbym-by-sztuka-wyszla-na-ulice-szukala-widza
Grzegorz Ganowicz - o działalności samorządowej
http://www.miastopoznaj.pl/polityka/1415-grzegorz-ganowicz
Joanna Frankiewicz - o rozwoju północnej części Poznania
http://www.miastopoznaj.pl/polityka/1369-j-frankiewicz-priorytetem-sa-inwestycje-na-polnocy-poznania
Karolina Fabiś-Szulc - m.in o strefie parkowania
http://www.miastopoznaj.pl/polityka/1278-k-fabis-szulc-strefa-to-nie-tylko-czysty-fiskalizm
Małgorzta Dudzic-Biskupska - m.in o połączeniu życia zawodowego i rodzinnego
http://www.miastopoznaj.pl/polityka/1226-m-dudzic-biskupska-poznaniacy-nie-maja-wygorowanych-marzen
Michał Boruczkowski - m.in. o planach na tę kadencję
http://www.miastopoznaj.pl/polityka/1177-m-boruczkowski-odnosze-wrazenie-ze-nasze-miasto-troche-zastyga
Przemysław Alexandrowicz - m.in o sprawach oświaty w Poznaniu
Przeczytaj poprzedni artykuł!
PIS DOTRZEGA PROBLEM Z DOPISANIEM SIĘ DO SPISU WYBORCÓW
