PIS DOTRZEGA PROBLEM Z DOPISANIEM SIĘ DO SPISU WYBORCÓW
Studenci przyjeżdżający do Poznania z różnych stron Polski, chcący spełnić swój demokratyczny obowiązek i zagłosować, mają kilka możliwości, aby dopisać się do spisu wyborców. Jednym z nich jest opcja elektroniczna za pośrednictwem portalu ePUAP. Z tym są jednak pewne problemy, zauważa kandydat do sejmu Szymon Szynkowski vel Sęk.
- Studenci wracają do miasta, w ogromnej przecież ilości, grupa sięga nawet do 150 tysięcy osób. Zasilają miasto, to będzie widoczne zarówno w ruchu ulicznym, w tramwajach, jak i w tak zwanym życiu weekendowym. Ale ci studenci wracają tutaj także na wybory – zwraca uwagę Szymon Szynkowski vel Sęk. - 25 października wielu z nich będzie tutaj w Poznaniu. Nie wszyscy wrócą do domów, a chcielibyśmy, żeby wszyscy studenci mogli zagłosować i zachęcić ich do głosowania – dodaje.
O sposobach dopisania się do spisu wyborców radny Poznania informował w miniony piątek przed Politechniką Poznańską.
Klasyczna forma dopisania się do spisu wyborców
Istnieje kilka możliwości zagłosowania poza miejscem zamieszkania. Jedną z nich jest pobranie odpowiedniego zaświadczenia z własnego Urzędu Miasta czy Gminy. Z takim dokumentem można głosować w wybranym miejscu, w wybranej komisji. Jest też druga możliwość, zdecydowanie prostsza, o której wspomina kandydat do sejmu Szymon Szynkowski vel Sęk. - Jeżeli ktoś jest już tu na miejscu i chce załatwić wszystkie formalności, istnieje możliwość dopisania się do spisu wyborców. I my do niej zachęcamy – informuje.
- Należy tu rozróżnić dwie rzeczy, to nie jest dopisanie się na stałe do rejestrów wyborców, bo takie prawo przysługuje tylko tym, którzy są w Poznaniu na stałe. Ale dopisanie się do spisu wyborców jest aktem jednorazowym: deklaruję, że chcę tutaj głosować. Dzięki temu bez problemów można, zapisując się 5 dni przed wyborami, z niego skorzystać. Taką formę klasycznego dopisania się do spisu wyborców można zrealizować odwiedzając Urząd Miasta – przypomina Szynkowski vel Sęk.
Czy Poznań nie jest otwarty na ludzi, chcących tutaj zagłosować?
Radny Miasta Poznania dostrzega, że Urząd Miasta zapowiada, iż istnieje również elektroniczna możliwość dopisania się do spisu wyborców, korzystając z portalu ePUAP, lecz w praktyce (obecnie) z tej usługi nie można skorzystać. - To jest dziwna sprawa, ponieważ wiele Urzędów Gmin i Miast, takich jak np. Olsztyn, Szczecin czy o wiele mniejszych( w sumie ponad 500) oferuje taką możliwość. Tymczasem Poznań tej usługi, nie dość, że nie uruchomił, to jeszcze błędnie informuje nas, że można z niej skorzystać, chociaż ona nie działa – tłumaczy Szymon Szynkowski vel Sęk. - Poznań po raz kolejny pokazuje, że nie jest otwarty na gości, którzy chcą tutaj zagłosować – uzupełnia.
Studenci chcą głosować
Biuro Prasowe Urzędu Miasta Poznania, w odpowiedzi na zapytanie o to, gdzie potencjalny student może poszukać informacji w wyżej wspomnianym temacie, podesłało nam link do strony. Można na niej znaleźć zarówno ważne terminy z kalendarza wyborczego, jak i wzmiankę dotyczącą (właśnie) możliwości złożenia wniosku w formie elektronicznej.
- Wniosek o dopisanie do spisu wyborców można wnieść na piśmie i dostarczyć do Urzędu w oryginale (osobiście, przez osobę trzecią, przesyłką pocztową) lub złożyć w formie elektronicznej, jednak pod warunkiem opatrzenia go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym ePUAP – czytamy.
Szczegóły można znaleźć na stronie wybory parlamentarne 2015- ważne terminy z kalendarza wyborczego.
Okazuje się jednak, że dla chcącego nic trudnego. - Studenci chętnie korzystają z tego typu możliwości i głosują w naszym mieście – informuje Biuro Prasowe UMP. Czas przekonać tych nieprzekonanych lub nadto leniwych, aby powalczyli o swoje prawo do głosu. I jedną z takich prób była właśnie akcja informacyjna przeprowadzona przez Szymona Szynkowskiego vel Sęk, wraz z jego sztabem wyborczym w składzie: Jan Zujewicz, Adam Szabelski, Sara Szynkowska vel Sęk, Mateusz Rozmiarek, Piotr Andrzejewski.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
AKADEMICKI POZNAŃ - PRZEDWYBORCZA DYSKUSJA
