KULTURALNY POZNAŃ W 2014
Pierwszy dzień Nowego Roku rozpoczęty. Czas nie tylko na podsumowania, ale także sentymentalne wspomnienia. Sprawdziliśmy, na jakie wydarzenia kulturalne warto było zwrócić uwagę w minionym roku. A że 1 stycznia z założenia ma być przyjemny, skupiliśmy się na tych pozytywnych aspektach. Takich w naszym mieście nie brakowało.
Oglądając filmy rosyjskie
Styczeń obfitował w filmy zza wschodniej granicy. W Centrum Kultury Zamek odbywał się wtedy Festiwal Filmów Rosyjskich. Miłośnicy mniej znanej kinematografii mieli wiele powodów do zadowolenia. Wyświetlone zostały obrazy takie jak: „Będę przy tobie”, „Żyła sobie babcia”, „Córka”, „Syberia, Monamour”, „Rusałka”, „Żyć”, „Italianiec” i „ Portret o zmierzchu”. Ostatni z wymienionych filmów opowiada o dziewczynie, która znalazła się w niewłaściwym miejscu i w niewłaściwym czasie. Pewnego dnia została napadnięta i zgwałcona. Okrutne doświadczenia zniszczyły jej dotychczasowe szczęśliwe i ustabilizowane życie. Bohaterka szuka zemsty, przez co wpada w poważne problemy. Decyzje przez nią podejmowane zaskakują widzów. Festiwal odbywał się d 9 do 16 stycznia.
Święto Fantastyczne, bo o fantastyce
Dla znawców i wielbicieli fantastyki to istne święto. Mowa o Festiwalu Pyrkon, który na dobre zadomowił się w Poznaniu. Nie mogło być inaczej w roku 2014. Podczas imprezy można było zapoznać się z grą planszową „ Pan Lodowego Ogrodu”, a także z projektem „ Gra o pomysł”. Na stronie organizatorów zostały spisane podziękowania za stworzenia miasteczka postapokaliptycznego. - Mamy nadzieję, że również w przyszłym roku uda nam się stworzyć tak fantastyczną przestrzeń – czytamy. O tym, że Poznań czaruje i wypada całkiem przyzwoicie na tle innych miast pisała red. Barbara Szeląg w artykule: Poznań to nie science-fiction
Nowe miejsce na mapie Poznania
Wielkie emocje wzbudziło także otwarcie Bramy Poznania ICHOT. Działo się to na przełomie kwietnia i maja. Miejsce to miało przybliżyć i przybliża mieszkańcom oraz turystom Ostrów Tumski i związaną z nim historię. Niezwykle ważną dla całego państwa. O nowym obiekcie pisaliśmy w artykule: Poznać Ostrów Tumski
„Oblężenie” w Teatrze Polskim
Wygrał ważny konkurs organizowany przez Teatr Polski w Poznaniu i wzbudził kontrowersje. Chęć zwrócenia uwagi na problem czy zwykła sensacja – zastanawiało się wielu. Spektakl „Oblężenie” opowiadający historię księdza pedofila wywołał mieszane uczucia, chwalą go natomiast ci, którzy zasiadali w jury konkursu. Jak z tą sztuką jest naprawdę, można przekonać się, wybierając się do teatru. Przedstawienie gości nadal w repertuarze. Nie pamiętacie o czym mowa? Możecie o tym przeczytać w artykule: Ksiądz pedofil w teatrze sensacją? Ksiądz pedofil w teatrze sensacją?
Musical na światowym poziomie
Ważnym kulturalnym wydarzeniem było także pojawienie się na deskach poznańskiego teatru czołowego broadwayoskiego musicalu „Jekyll&Hyde”. Jest to adaptacja noweli Roberta Louisa Stevensona, która stała się jednym z najważniejszych sztuk muzycznych XX wieku. - To niesłychana historia o walce dobra ze złem(...) To opowieść o drJekyll'u, który po wypiciu tajemniczego eliksiru zmienia swoje oblicze i w nocy przemienia się w niebezpiecznego i szalonego pana Hyde'a, stając się jednocześnie winowajcą wielu zbrodni – czytamy na stronie Teatru Muzycznego w Poznaniu. O tym, że obok przedstawienia trudno przejść obojętnie świadczy tłumnie wypełniona sala i permanentny brak biletów. Aby móc obejrzeć spektakl, trzeba interesować się wykupieniem miejsca znacznie wcześniej. W roku 2015 można wciąż próbować.
Bezdomni stworzyli swój teatr!
Ważnym elementem roku ubiegłego było również zaangażowanie poznaniaków w pomoc bezdomnych. Ci chcieli i stworzyli swój teatr. Mieszkańcy Ośrodka dla Bezdomnych nr 1 w Szczepankowie byli wspierani przez aktorów Teatru Nowego. Poprzez sztukę walczyli o siebie; swoją pasję i lepsze życie. Ich celem było także złagodzenie, wręcz ocieplenie ich wizerunku i walka ze stereotypami. Udało się! Spektakl „Nibylandia” pojawił się na deskach teatru w grudniu. Przygotowania do całego przedsięwzięcia zostały opisane w artykule: Bezdomni budują swój teatr
O fotoplastykonie słów kilka...
W Galerii Arsenał natomiast można było zapoznać się z pojęciem: Fotoplastykon. Co to właściwie jest i co to było za wydarzenia? Odświeżyć pamięć można, wracając do tekstu red. Macieja Szefera: Co to jest fotoplastykon?
Pomnik Internauty
W dopiero co pożegnanym roku postanowiono także... zbudować pomnik Internauty. Koordynatorami akcji są przedstawiciele Galerii Raczej. Sam pomysł wzbudził skrajne emocje, nam udało się dowiedzieć na czym właściwie ten projekt polega. Wyjaśniła nam to koordynatorka, Agnieszka Szablikowska w rozmowie: Stawiają pomnik Internautom. Stawiają pomnik Internautom
Stary Rok ustąpił już miejsca nowemu. Warto, więc w tym miejscu życzyć nam wszystkim, aby i teraz nie zabrakło w naszym mieście kultury. I to takiej przez duże „K”. Aby nie skupiać się na tym, co zostało odwołane, co nie wyszło, a spojrzeć też z nieco innej – pozytywnej perspektywy.
Kulturalnego Nowego Roku!