POZNAĆ OSTRÓW TUMSKI
Historia tego miejsca jest istotna nie tylko dla miasta. To właśnie tutaj wznosił się największy gród księcia Mieszka I – miejsce związane z początkiem polskiej państwowości. Historią przypomina nie muzeum, a centrum.
- Brama Poznania ICHOT nie jest muzeum, to centrum interpretacji dziedzictwa, które powstało, aby przybliżać i promować dziedzictwo kulturowe Ostrowa Tumskiego w Poznaniu – wyjaśnia Anna Pikuła z Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT. – Nowoczesna ekspozycja wprowadza w historyczną przestrzeń najstarszej części Poznania - dodaje. – Gości, którzy odwiedzają nasze centrum zachęcamy i przygotowujemy do zwiedzenia Ostrowa Tumskiego. Chcemy, aby bliżej przyjrzeli się jego zabytkom – tłumaczy Eliza Hamrol, przewodniczka. Brama Poznania poprzez ekspozycję stałą oraz szeroką ofertę programową oferuje wiele możliwości i sposobów na poznanie tej wyjątkowej części naszego miasta.
Najważniejszą częścią centrum jest ekspozycja stała. To jakby multimedialne odzwierciedlenie historii oraz dziedzictwa Ostrowa Tumskiego. W kolejnych salach zwiedzający mogą przyjrzeć się, usłyszeć i poznać ponadtysiącletnie dzieje poznańskiej wyspy.
Wybierz własną ścieżkę
- Przejście po ekspozycji ułatwiają ścieżki zwiedzania, w których główną rolę pełni audioprzewodnik – wyjaśnia Hamrol. – Do wyboru są ścieżki indywidualne, dla grup zorganizowanych oraz ścieżka rodzinna, czyli specjalna trasa edukacyjna dla dzieci z rodzicami - opowiada. – Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, multimedialnych nośników, mamy możliwość spersonalizowania zwiedzania, pogłębienia podstawowych informacji. Można także opracować własny sposób poruszania się po Bramie Poznania – dodaje. Symbolicznym przewodnikiem po wszystkich salach ekspozycyjnych jest światło. Ono opowiada i rozszczepia się na różne kolory, które są wizytówkami danej sali. Ekspozycja jest podzielona chronologicznie i tematycznie na cztery przestrzenie. Są to Sala Gród, Sala Woda, Złoto, Witraż i Kładka.
- Bramę Poznania warto odwiedzić także dla jej architektury, która mieści się w specjalnie zaprojektowanym kompleksie budynków usytuowanych nad rzeką Cybiną – tłumaczy Anna Pikuła. Wnętrze budynku jest utrzymane w minimalistycznym stylu i stanowi tło dla ekspozycji i innych programowych działań. Na dachu zlokalizowany jest taras widokowy, z którego można podziwiać widoki na Ostrów Tumski. – Tutaj także działa audioprzewodnik. Przekazywane treści są wystarczające, aby zadowolić naszych gości – wyjaśnia Eliza Hamrol.
Wyróżnienia i nominacja
Architektura została doceniona przez specjalistów i wielbicieli architektury. Budynek zajął drugie miejsce w plebiscycie Bryła Roku 2013 powstały w danym roku w Polsce. Otrzymał także nagrodę im. Jana Baptysty Quatro za najlepszą realizację architektoniczną w Poznaniu. Obecnie jest nominowany do najważniejszej nagrody Mies van der Rohe Avard. – Wynik poznamy wiosną. Wyróżnienia są przyznawane przez profesjonalne jury – tłumaczy Pikuła.
Centrum interpretacji dziedzictwa posiada także ofertę edukacyjną. – Są to zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum, szkół średnich. Dla każdych staramy się przygotować indywidualny program – słyszymy od Elizy Hamrol. W obiekcie funkcjonuje również „Kino na wyspie”, czyli projekt dla dzieci niesłyszących. Z myślą o takich uczniach zaplanowano zajęcia warsztatowe, w których uczestnicy przyjmują na siebie rolę twórców i realizują np. własne etiudy filmowe.
Zanim wybierzecie się na spacer do centrum, możecie przyjrzeć się bliżej eksponatom, czytając relację na naszej stronie. Potraktujcie to jako wstęp i zaproszenie do wizyty w jedynym takim miejscu w Polsce.