PORANEK 1 CZERWCA (ZAPIS RELACJI LIVE)
Dzień dobry Poznań! Dzisiaj 1 czerwca, Dzień Dziecka! Zapraszamy do godziny 12.00 na przegląd informacji o tym co ważnego dzieje się w Poznaniu. Jeżeli macie jakieś tematy, o których powinniśmy napisać nasz @ Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.jest do Waszej dyspozycji!
(uwaga - strona odświeża się sama co 2 minuty!)
11.59 I czas się żegnać. Dziękujemy za uwagę i życzymy miłego Dnia Dziecka :) A żeby było jeszcze milej na pożegnanie mamy dla Was wiadomość z poznańskiego Zoo:
11.50 Propozycja od klubu Blue Note:
Mixed Young Band: Tribute to Etta James - Ponad trzydziestoosobowa formacja powstała z inicjatywy Karoliny Markowskiej. Skład Mixed Young Band to nietypowa na polskiej scenie muzycznej fuzja big-bandu z instrumentami smyczkowymi, klarnetami oraz fletami. Na scenie Blue Note zespół zaprezentuje utwory ze swego programu "Etta", poświęconego twórczości Etty James - w świeżych i oryginalnych aranżacjach. Prócz tego w programie znajdą się również utwory stricte big-bandowe z repertuaru amerykańskich mistrzów jazzu. W składzie zespołu znajdują się uczestnicy oraz laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów jazzowych jak i prestiżowych festiwali.
Początek koncertu o godzinie 20.00
11.42 Było wesoło, imprezowo, czas odpocząć od koncertów. Przynajmniej na jakiś czas ;)
11.36 Klubokawiarnia Meskalina utworzyła ciekawe wydarzenie. Warto się jednak pospieszyć!
11.30 O Dniu Dziecka pamięta także PdM:
11.22 Z cyklu @ do redakcji. Z wyprzedzeniem czasowym, ale do biegów warto przygotować się wcześniej:
Witajcie, już za 2 tygodnie odbędą się Mistrzostwa Poznania w Biegach na Orientację. W ramach Mistrzostw zorganizowane będą 2 biegi - Sprinterski Bieg na Orientację oraz Krótkodystansowy Bieg na Orientację. Szykujemy dla Was 2 nowe mapy w bardzo ciekawym terenie. Sprint rozegrany zostanie w miasteczku akademickim w Poznaniu - na Kampusie Morasko, a Midlle odbędzie się w lasach nadwarciańskich w okolicach Łysego Młyna - w bezpośrednim sąsiedztwie poligonu Biedrusko. Serdecznie zapraszamy Was na zawody. Regulamin Mistrzostw, formularz zgłoszeń oraz lista zgłoszonych uczestników dostępne są na stronie zawodów : http://poznajpoznan.com/mpoz/
Do zobaczenia za 2 tygodnie :)
11.16 Na profilu publicznym FB Pani Radnej Lidii Dudziak:
11.10 Tymczasem na TT:
11.03 Przypominamy o sms'ach od MPK. Akcja rusza dzisiaj.
MPK Poznań będzie ostrzegać pasażerów o utrudnieniach w komunikacji za pomocą SMS-ów. Żeby otrzymać takie ostrzeżenie trzeba zarejestrować się do bazy użytkowników systemu wysyłając wiadomość pod numer 4320 z hasłem MPK. Powiadomienia będą dotyczyć wstrzymania komunikacji, która będzie trwać dłużej niż godzinę.
Z nowej usługi będzie mógł skorzystać każdy kto wyśle ze swojego telefonu wiadomość pod numer 4320 z hasłem MPK. W odpowiedzi otrzyma wiadomość "MPK - dodało twój numer do bazy danych, otrzymasz wiadomość o awariach trwających powyżej 1 godziny".
10.56 W Teatrze Polskim rozpoczyna się dzisiaj Międzynarodowy Festiwal Teatrów Uniwersyteckich w Języku Francuskim.
Na festiwalu obecni są autorzy granych przez grupy studenckie spektakli oraz ważne osobistości z francuskojęzycznego świata teatru, z takich krajów jak: Francja, Belgia, Szwajcaria, Kanada oraz z krajów Afryki. Aktorzy i reżyserzy prowadzić będą warsztaty dla występujących studentów. Uczestnicy biorą udział w konferencjach na temat współczesnej dramaturgii francuskojęzycznej. Międzynarodowe jury przyznaje nagrody dla najlepszych spektakli.
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Uniwersyteckich w Języku Francuskim jest platformą promocji współczesnej dramaturgii francuskojęzycznej w Polsce oraz Europie wschodniej i centralnej. Jest to również miejsce promocji nauczania języka francuskiego. Miejsce spotkań autorów i młodzieży, miejsce wymiany myśli, dyskusji i nawiązywania kontaktów. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest darmowy.
10.50 Tymczasem wieści z CK Zamek:
ROWER, 1955 – ZAGUBIONA ETIUDA POLAŃSKIEGO – wideoesej studentów filmoznawstwa. Pierwszy krótkometrażowy film Romana Polańskiego oparty na prawdziwym wydarzeniu z życia reżysera, kiedy to został ogłuszony przez złodzieja.
Pierwsze etiudy Polańskiego:
ROZBIJEMY ZABAWĘ 1957, 9`
Etiuda prekursorska w stosunku do popularnych reality shows: reżyser zaplanował że znajoma banda chuliganów wedrze się niezaproszona się na prywatkę i rozpocznie się bójka. Statyści na prywatce byli natomiast przekonani, że filmowana będzie ich zabawa. Kiedy wkroczyli chuligani zaczęła się nieimprowizowana bijatyka...
MORDERSTWO 1957, 11`
Jeden z pierwszych filmów Romana Polańskiego, nakręcony jeszcze podczas studiów na PWSF. "Morderstwo" ma krótką, zaledwie półtoraminutową fabułę. Na łóżku w pokoju śpi mężczyzna. Do pomieszczenia wchodzi morderca. Mężczyzna śpi dalej. Morderca podchodzi do śpiącego i wbija mu nóż w klatkę piersiową.
10.42 Szymon Szynkowski vel Sęk odwołuje się na swoim publicznym profilu na Facebooku do artykułu, który ukazał się w Głosie Wielkopolskim: Jacek Jaśkowiak zatrudnia działaczy PO:
10.36 Rada Osiedla Antoninek- Zieliniec - Kobylepole:
Już działamy! Jest reakcja na liczne prośby mieszkańców, dotyczące zbyt małej ilości koszy ulicznych na terenie całego osiedla A-Z-K. Rada Osiedla otrzymała takie oto pismo (montaż oczywiście odbędzie się na terenie całego osiedla).
10.30 W Auli UAM odbędzie się dzisiaj koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. Początek o godzinie 18.00:
Soliści:
Dzieci ze Szkoły Baletowej im.O.Sławskiej + choreograf i lektor
Dyrygent:
Anna Duczmal-Mróz
Program:
M.Mussorgsky - Obrazki z wystawy (opr.Agn.Duczmal)
Bilety dostępne w Centrum Informacji Miejskiej Arkadia.
10.23 O Dniu Dziecka warto przypominać więcej niż raz. W końcu gdyby się tak zastanowić, tego dnia ma prawo świętować każdy z nas :) O atrakcjach związanych z tym wyjątkowym dniem pisał nasz kolega redakcyjny Maciej Szefer: Cieszą się dorośli i młodsi.
10.18 Było widowiskowo, ale czas się pożegnać. Mowa o Mistrzostwach Europy w Wioślarstwie, które odbyły się na poznańskiej Malcie. W mistrzostwach Europy w Wioślarstwie Polska wystawiła 40-osobową reprezentację. W ciągu kilku dni zmagań zdobyła ona 3 medale. Na szczycie podium stanęły w dwójce podwójnej Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj. Dwa brązowe medale zdobyła czwórka podwójna, w składzie: Agnieszka Kobus, Joanna Leszczyńska, Maria Springwald, Monika Ciaciuch oraz dwójka podwójna wagi lekkiej Weronika Deresz i Joanna Dorociak.
10.12 Na Szachtach zrodził się przyjemny pomysł. Chcielibyśmy zobaczyć to miejsce oraz Luboń z góry?
10.06 Na stronie poznańskiego magistratu można przeczytać taką oto wiadomość:
Na projekty do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016 czekamy do 17 czerwca. A przy okazji tworzymy Telewizyjną Mapę Marzeń, która powie nam o tym co warto stworzyć w Poznaniu. O swoich pomysłach każdy możne opowiadać dziennikarzom TVP Poznań.
Przez najbliższe dni w pięciu dzielnicach specjalna ekipa z kamerą będzie czekać na mieszkańców Poznania, którzy będą mogli zdradzić jakie są ich marzenia i jak można wykorzystać pieniądze z budżetu obywatelskiego na przyszły rok.
10.00 Zmiana w naszej relacji. Do 12.00 będzie z Wami Anna Kowalewska, za uwagę dziękuje Sebastian Borkowski.
9.56 Tymczasem jeszcze trochę wokół tematów miejskich. Radny Szymon Szynkowski vel Sęk był od rana gościem Radia Merkury. Komentował m.in sprawę konkursów w urzędzie miasta. Jak sugerował: Nowa dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania nie została wybrana na to stanowisko przez komisję konkursową.
- Na ten temat wiele mówi się w urzędzie. Mówi się, że ten konkurs należał do "dziwnych konkursów", gdzie wybrana przez komisję czołówka była inna, a zwycięzca konkursu był inny. Z tego co wiem pani Justyna Makowska nie została przez komisję wskazana jako kandydat wiodący, a mimo to prezydent Jaśkowiak ją wybrał.
Cała rozmowa oraz artykuł znajdziecie na stronach Radia Merkury:
9.52 Zaproszenie i zachęta do prezydenta Jaśkowiaka
9.48 Głos Wielkopolski. "Gabinet Prezydenta: Jacek Jaśkowiak zatrudnia działaczy PO."
Z nieoficjalnych informacji, do których dotarł "Głos", wynika, że dwóch z trzech zastępców Andrzeja Białasa, dyrektora Gabinetu Prezydenta ma być z Platformy.
Jego zastępcą do spraw komunikacji społecznej, któremu będzie podlegać także promocja, informacja, biuro prasowe ma zostać Krzysztof Kaczanowski. Obecnie jest on doradcą prezydenta Jacka Jaśkowiaka od wizerunku. Myli się jednak ten kto sądzi, że jego rola ogranicza się do robienia prezydentowi zdjęć. K. Kaczanowski to główny "kadrowy" urzędu. Mówi się, że ma nieograniczony dostęp do J. Jaśkowiaka i chętnie dzieli się z nim różnymi informacjami na temat urzędników. Wcześniej kierował m.in. biurem Rafała Grupińskiego.
9.44 Przegląd prasy. Gazeta Wyborcza Poznań. "Dramat mieszkańców kamienicy przy ul. Półwiejskiej. Dzika budowa wyrzuca z domu"
Dotkliwe konsekwencje nielegalnej budowy przy ul. Półwiejskiej. W sąsiedniej kamienicy pękają ściany. Z powodu zagrożenia dwie rodziny będą musiały opuścić swoje mieszkania. Powód? Na sąsiedniej działce przy ul. Półwiejskiej 24 robotnicy remontują frontową kamienicę, a na jej tyłach rozbudowują dwie oficyny. Prace trwają, mimo że nadzór budowlany nakazał ich wstrzymanie, bo uznał, że są nielegalne. Pisaliśmy o tym półtora miesiąca temu.
Cały tekst: http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001,18028108,Dramat_mieszkancow_kamienicy_przy_ul__Polwiejskiej_.html
9.41 Wieści z Ławicy od rana pozytywne
9.37 Festiwal Malta już lada dzień. Zapraszamy na rozmowę dyr Festiwalu Michałem Merczyńskim, który opowiada m.in o słynnym liście, który wystosował do niego Jacek Jaśkowiak:
M.Poprawa: W mediach pojawiły się informację, że w liście od Prezydenta Jacka Jaśkowiaka skierowanym do Pana znalazła się prośba o nieumieszczanie kontrowersyjnych spektakli w przyszłorocznym programie Festiwalu. Czy to prawda?
M.Merczyński: Wokół tego listu narosło wiele legend. Ja byłem wtedy na urlopie i po powrocie zastał mnie „fakt medialny”. W tym liście Pan Prezydent przede wszystkim opisał mi inną rzecz. W przyszłym roku są dwie rocznice, 1050-lecie chrztu Polski i 60. rocznica wydarzeń czerwcowych. Prezydent pytał o to, czy Malta jest skłonna przygotować jakiś specjalny projekt na rocznicę Czerwca '56. Odpowiedziałem Prezydentowi, że zorganizujemy coś z przyjemnością. Tym bardziej, że 10 lat wcześniej, przy 50. rocznicy Malta była producentem wielkiego widowiska w centrum miasta, którym było „Oratorium 1956” Jana A. P. Kaczmarka. Głównie chodziło o to, a nie wzbranianie czy trzymanie nas na wodzy bo myślę, że Prezydent Jaśkowiak jest ostatnim, który by sobie tego życzył i który by takie rzeczy robił. Nie komentowałem potem tego. Ale jak to przeczytałem to się zastanawiałem, o co tu chodzi. Nie zamierzałem też iść do mediów kiedy już przewaliła się ta burza. W rozmowie z Prezydentem zdeklarowałem, że zorganizujemy koncert. Już pracujemy z bardzo zdolnym artystą, który ma poznańskie korzenie. Koncert odbędzie się jako finał Malty na placu Mickiewicza. Nie mogę na razie ujawnić , kto to jest, ale jest to bardzo zdolny, młody twórca. Nie mieszka obecnie w Poznaniu, ale stąd pochodzi.
Cała rozmowa: http://www.miastopoznaj.pl/kultura-i-styl/1858-m-merczynski-malta-musi-isc-z-duchem-czasu
9.32 Na czym polega program prewencyjny „Poznański rower – bezpieczny rower”?
• policjanci oznakują rower nie uszkadzając lakieru i zarejestrują go przypisując mu indywidualny numer,
• na ramę zostanie naklejona nalepka potwierdzająca umieszczenie roweru w Policyjnym Rejestrze Oznakowanych Rowerów,
• po oznakowaniu właściciel roweru otrzyma potwierdzenie przystąpienia do programu – plastikową kartę formatu dowodu osobistego,
• uczestnictwo w programie jest bezpłatne.
Więcej szczegółów i harmonogram miejsc oraz godzin gdzie można sobie oznakować rower tutaj.
9.28 Mgła, wiatr, kolorowe lasery i możliwość spotkania z ruchomymi bohaterami ciekawych opowieści - to tylko mały wycinek doznań, które można doświadczyć w poznańskich "Blubrach". To nowo powstałe miejsce w stolicy Wielkopolski może okazać się wspaniałą kapsułą czasu dla dzieci, które chciałyby zgłębić swoją wiedzę na temat miejskich legend. Partnerem jest Karta Rodziny Dużej, dzięki której jej posiadacze mogą skorzystać z atrakcji z rabatem.
"Blubry - poznańskie legendy w 6D" to miejsce, w którym dawne historie łączą się ze współczesną technologią. W specjalnych pomieszczeniach będzie można poznać wiele poznańskich legend, których słuchanie urozmaicone będzie o dodatkowe wrażenia. Odbiór wzmocni bowiem wiele efektów specjalnych takich jak wiatr, mgła, a nawet zapach rogali świętomarcińskich. Trójwymiarowe okulary pozwolą znaleźć się w samym centrum opowiadanych wydarzeń.
Więcej: http://blubry6d.pl/
9.24 Ciekawie wieczór zapowiada się również w The Dubliner Irish Pub, gdzie od 20.00 Stand Up w ramach akcji "Komik dookoła świata".
Stand-up to forma komediowa, w której komikza pomocną własnych monologów mierzy się z publiką, niejednokrotnie wchodząc z nią w bezpośrednią konfrontację. Imprezę poprowadzi Michał Kutek, support wykona Tomasz KWiatkowski, a gwoździem programu będzie występ Piotra Szumowskiego. Uznanego na scenie komediowej komika, który ma marzenie aby wyruszyć w świat z Polskim Stand-upem w plecaku i promowanie go na świecie. Po występie odbędzie się licytacja kilku przedmiotów, z których całkowity dochoód zostanie przeznaczony na wsparcie Piotra w realizacji jego celu - wycieczki dookoła świata.
Więcej: https://www.facebook.com/events/1047639545263421/
9.20 A dzisiaj w Palmiarni do godziny 16.00 trwa "Tropikalny Dzień Dziecka w Palmiarni Poznańskiej"
W programie między innymi liczne gry, zabawy, quizy, wróżby. Szczegółowe informacje na plakacie oraz u Organizatora: Natalia Trojanowicz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 693-627-796
9.16 A Wy gdzie wczoraj byliście? Madalina wydaje się jednym z tych miejsc, które będzie warto odwiedzać podczas wakacji!
9.12 Możecie również posłuchać przemówienia prof. Mikołajczka
9.09 A co w temacie Pomnika Wdzięczności? Wczoraj na pl. Adama Mickiewicza odbyło się spotkania modlitewne, połączone z koncertem patriotycznym, podczas którego głos zabrał m.in prof. Mikołajczak.
My jesteśmy przekonani w komitecie, że nie możliwości, żeby pomnik nie stanął. Mam nadzieję, że pojawi się refleksja u władz naszego miasta i dojdą do wniosku, że ten pomnik musi stanąć i to stanąć w dobrym miejscu. Władze Poznania mają obowiązek wspierać swoich obywateli w ich szlachetnych i patriotycznych ideach. Ponowimy wniosek o postawienie tutaj figury Chrystusa. Nie może być tak, że została stąd wywleczona i cichcem wróci do Poznania – komentował profesor. Mówił również, że chce by figura stanęła na pl. Adama Mickiewicza w dniu 12 czerwca i zwróci się z taką prośbą ponownie do odpowiednich urzędów w mieście. – Jesteśmy gotowi tą figurę postawić jutro czy pojutrze. Potrzebna jest tylko zgoda władz – dodał.
Cały tekst o niedzielny spotkaniu: http://www.miastopoznaj.pl/wydarzenia/1855-p-mikolajczak-jestesmy-gotowi-postawic-figure-jutro-lub-pojutrze
9.06 Informacja od ZMD.
Informujemy, że w poniedziałek, 1 czerwca br., zostanie zamknięta dla ruchu pieszego kładka dla pieszych w ciągu ulicy Skromnej nad rzeką Główną. Obiekt zostanie przebudowany w terminie do 15 września 2015 roku. Prace remontowe rozpoczęły się w poniedziałek, 25 maja. Informacje o terminie zamknięcia dla ruchu pieszego zostały umieszczone z obu stron obiektu.
9.02 A Wy już słyszeliście o wieczorno-nocnym patrolu prezydenta Jaśkowiaka?
8.58 Z cyklu @ do redakcji:
Dzisiaj, 1 czerwca o godz. 10.30 w holu Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbędzie się otwarcie wystawy w 75. rocznicę Bitwy o Anglię. Wystawa jest częścią obchodów przypominającą sylwetki wielkopolskich lotników i wydarzenia, których stali się bohaterami. Organizatorami obchodów, które odbywają się pod honorowym patronatem Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego są Zarząd Główny Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej i Dowództwo 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.
Pół godziny później, o godz. 11.00 w Sali Sesyjnej WUW rozpocznie się z kolei konferencja naukowa "Udział Polaków w Bitwie o Anglię". W programie konferencji przewidziane są trzy prelekcje:
• "Bitwa o Anglię, jej znaczenie i wpływ na przebieg II wojny światowej". Prelegentem będzie gen. broni pil. prof. dr hab. historii wojskowości – głównie lotnictwa - Jerzy Gotowała.
• "Udział lotników polskich w Bitwie o Anglię oraz osiągnięte rezultaty działań" - prelegent dowódca 2. SLT gen. bryg. pil. Dariusz Malinowski
• "Udział Wielkopolan w Bitwie o Anglię" - prelegent płk dr Józef Zieliński.
8.55 A taki widok od rana z kamerki internetowej na Most Dworcowy.
8.52 Komunikat ze strony MPK
8.49 Zerkamy jeszcze raz na @. Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich wystosowała apel do Parlamentu i Rządu RP. Przewodniczącym KRUP jest prof. dr hab. Bronisław Marciniak, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
W imieniu środowisk akademickich reprezentowanych przez Konferencję Rektorów Uniwersytetów Polskich apelujemy do Parlamentu i Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o podjęcie wszelkich działań mających na celu udzielenie w naszym kraju schronienia ofiarom konfliktu w Syrii i w Iraku. Przyłączamy się tym samym do głosów instytucji i prywatnych przedsiębiorców gotowych zadbać o materialny aspekt pobytu uciekinierów z krajów ogarniętych wojną. W szczególnie dramatycznej sytuacji znajdują się tam mniejszości religijne, w tym chrześcijanie i jazydzi.
Jako obywatele państwa niejednokrotnie doświadczanego przez okrucieństwa wojenne mamy nie tylko moralne prawo, ale i humanitarny obowiązek udzielenia pomocy tym wszystkim, których życie jest zagrożone i którzy zmuszeni są do szukania ratunku poza granicami swojego państwa.
8.46 A w temacie tego zdjecia...wczoraj Kolejorz pokonał Pogoń Szczecin 1:0 i do tego żeby zostać Mistrzem Polski brakuje mu jeszcze tylko dwóch zwycięstw. A teoretycznie końcowy triumf może zapewnić sobie już w środę (jeżeli wygra swój mecz, a Legia przegra).
8.43 A widzieliście nowy neon na ul. Świętosławskiej?
8.40 A w Poznaniu trwa przyjmowanie zgłoszeń na Ławników.
Z końcem bieżącego roku upływa kadencja ławników wybranych w 2011 roku. Na kolejną kadencję 2016-2019 ławników do poznańskich sądów - rejonowych i okręgowego - wybierze Rada Miasta Poznania w głosowaniu tajnym. Przyjmowanie zgłoszeń potrwa do 30 czerwca 2015 roku.
Ławnikiem może zostać osoba, która ukończyła 30 a nie przekroczyła 70 lat, posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich, jest zatrudniona, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku, posiada co najmniej wykształcenie średnie, wykazuje się szczególną znajomością spraw pracowniczych - w przypadku orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy i jest zdolna, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika.
Więcej tutaj.
8.37 A co na redakcyjnym @?
31 maja koncertami w Poznaniu rozpoczyna się XII Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich „UNIVERSITAS CANTAT 2015”. W tym roku festiwal trwać będzie przez cały miesiąc – a wielki finał z udziałem zespołów z Filipin, Ekwadoru, Portoryko, Serbii, Ukrainy oraz RPA odbędzie się w dniach 24 - 27 czerwca. Zapraszamy na koncerty w Poznaniu, Wrześni, Wągrowcu, Opatówku, Pile, Grodzisku Wielkopolskim, Murowanej Goślinie. Wstęp na wszystkie koncerty - wolny.
Wicej: https://www.facebook.com/pages/Universitas-Cantat/1560306110879242
8.34 Jeżeli chodzi o opóźnienia na PKP - to takich w tej chwili brak, również ok na poznańskiej Ławicy.
8.31 A co słychać na drogach w Poznaniu?
8.28 Imieniny obchodzą: Alfons, Bernard, Eunika, Felin, Felina, Firmus, Fortunat, Ischyrion, Jakub, Julian, Justyn, Juwencja, Juwencjusz, Konrad, Konrada, Magdalena, Nikodem, Pamfil, Paweł, Pamela, Porfiriusz, Prokul, Seleukos, Świętopełk, Teobald, Tespezjusz, Tespezy. W Polsce i innych byłych państwach socjalistycznych Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 w dniu 1 czerwca. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim - podaje wikipedia.pl
8.25 Dzień dobry! Jaka pogoda czeka nas dzisiaj?
Przeczytaj poprzedni artykuł!
PROF. MIKOŁAJCZAK-„JESTEŚMY GOTOWI POSTAWIĆ FIGURĘ JUTRO LUB POJUTRZE"
