POZNAŃSCY POSŁOWIE PIS PODSUMOWUJĄ ROK RZĄDU
Chcielibyśmy zwrócić uwagę na kilka faktów. Wszyscy wiedzą o programie 500 plus, ale być może nie wszyscy wiedzą, że do tej pory aż 11 miliardów trafiło w jego ramach do rodzin. Do końca roku będzie to jeszcze więcej pieniędzy – mówi poseł Szymon Szynkowski vel Sęk.
Poseł Szynkowski zaznacza, iż niemal 4 miliony dzieci skorzystało z tego programu. - Mówiono, że nie będzie środków na wypłatę, a dokładnie tej samej wysokości, czyli ok. 11 miliardów złotych otrzymał nasz budżet z uszczelnienia podatkowego. Można powiedzieć, że bilans w kontekście wydatków był prawie zerowy, ponieważ skuteczne działania ministerstwa finansów zagwarantowały środki w tym roku na to, aby zrealizować ten program – przyznaje poseł.
Awans Polski na 4. miejsce w rankingu wsparcia dla rodzin
Bartłomiej Wróblewski natomiast podkreśla, że ostatni rok jest wyjątkowy. - Jeżeli chodzi o wsparcie dla rodzin, ważnym faktem, który należy podkreślić i przypominać oraz do którego odwołujemy się jest to, że Polska awansowała na 4. miejsce w rankingu wsparcia dla rodzin w skali europejskiej – przyznaje. - Pierwszym elementem był wspomniany program 500 plus, który się do tego przyczynił – dodaje.
Poseł Wróblewski mówił także o dalszych zmianach i reformach wprowadzonych przez rząd. - Dwanaście złotych jako stawka minimalna godzinowa w przypadku umów zlecenie oraz innych, podobnych umów. Podwyższanie minimalnej płacy o 150 złotych – do 2 tysięcy złotych na miesiąc. Najniższe emerytury i renty zarówno w ZUS, jak i KRUS wynoszą tysiąc złotych, czyli wzrosły o ponad 100 złotych. Najniższe renty socjalne wynoszą 847 złotych, czyli wzrost o niemal sto złotych – podaje.
Program Za Życiem: do końca roku pojawią się dalsze konkretyzacje
- Ważnym projektem, którego realizację rozpoczęliśmy, jest program adresowany do seniorów 75 plus, czyli darmowych leków dla najstarszych Polaków. Istotną rzeczą jest też rozpoczęcie realizacji programu mieszkanie plus, dzięki któremu będą budowane tanie mieszkania na gruntach należących do Skarbu Państwa bądź instytucji publicznych – wylicza poseł Wróblewski.
Politycy Prawa i Sprawiedliwości odnieśli się również do programu za życiem. - Jednym z elementów jest wypłacane jednorazowo świadczenie w wysokości 4 tysięcy złotych. Otrzymają je wszystkie rodziny, gdzie urodziły się dzieci upośledzone albo ciężko chore. W ramach tego programu wprowadzono ułatwienia w korzystaniu z opieki medycznej i paliatywnej dla rodzin, gdzie takie dzieci się wychowują – wyjaśnia poseł Wróblewski. Zwraca on uwagę jednocześnie, iż program nie jest zamknięty. - Ustawa jest już uchwalona, te elementy zostały w niej zagwarantowane. Dalsze konkretyzacje pojawią się do końca roku – uzupełnia.
Zmiany oświatowe
Poseł Tadeusz Dziuba z kolei odwołuje się do kwestii oświatowych. - Przywrócona została możliwość decydowania rodziców o rozpoczęciu edukacji, wzmocniono też rolę kuratora, który od pewnego czasu ma możliwość władczego wypowiadania się w sprawach ewentualnych zamknięć szkół. Podobnie ministra edukacji wyposażono w możliwość powoływania i odwoływania kuratorów – wymienia. - Zlikwidowano sprawdzian dla szóstoklasistów i wprowadzono możliwość odwoływania się od wyników matur. Jest to wstęp do projektowanej reformy edukacji – przypomina poseł.
Od roku szkolnego 2017/2018 zostanie ponownie budowana struktura ośmiu klas szkoły podstawowej, czteroletnich liceów ogólnokształcących czy pięcioletnich techników i tzw. szkół branżowych i i II stopnia – każda z nich trzyletnia. Poseł Tadeusz Dziuba mówił też o gwarancji pracy dla nauczycieli. - Zapotrzebowanie na nich jest w tej chwili większe niż podaż. W obecnej strukturze można byłoby w szkołach zatrudnić więcej nauczycieli, a reforma tyle w tym zmieni, że to zapotrzebowanie jeszcze wzrośnie. Co prawda nie tak wiele, bo w skali kraju o ponad pięć tysięcy etatów, jednak jest to istotne zjawisko – przekonuje.
Jak wypadły działania rządu w sferze gospodarczej? Ocenił Jakub Sawulski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Pisaliśmy o tym wcześniej.