POZNAŃ PRZYJAZNY STARZENIU SIĘ
Poznań przyłączył się do sieci WHO Miast Przyjaznych Starzeniu. Inicjatorami dołączenia stolicy Wielkopolski była Miejska Rada Seniorów, Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz Instytut Rozwoju Aktywności.
O sprawie pisaliśmy pierwszy raz w lipcu, natomiast dzisiaj oficjhalnie ogłosiło to miasto przy udziale m.in. Jacka Jaśkowiaka. - Seniorów nie można traktować jako te osoby,które odstawia się gdzieś na bok, w nich jest wielka siła, doświadczenie i potencjał - podkreślał prezydent. - Działania, które podjęliśmy, czyli np. wprowadzenie biletu senioralnego, postawienie ławeczek w pobliżu przychodni i przystanków tymczasowych, to są setki drobnych działań, które poprawiają komfort życia seniorów - dodał.
Na kwestię dostępu do kultury zwrócił również uwagę Zdzisław Szkutnik, przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów - To są drobne rzeczy, ale od tych drobnych się zaczyna. Otwierają się dla nas teatry, chodzimy na próby generalne. Nie raz otrzymujemy po kilkadziesiąt wejściówek, na przykład na Targi Poznańskie i zabieramy seniorów nieodpłatnie. Mamy tańsze bilety do instytucji kultury.
Inny aspekt podkreślił zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski - Chcemy żeby nasi seniorzy byli aktywni i żeby kultura była dla nich dostępna. Stąd też nasze różnorakie działania w tym zakresie. Jednym z tego typu działań jest trener osiedlowy w którym uczestniczy ponad 1000 seniorów. Zależy nam na tym, żeby byli aktywni i sprawni do końca swoich dni. Nie musieli znaleźć się w domach opieki, ale dla tych którzy tego nie unikną, również przygotowaliśmy ofertę, która jest realizowana. Jak mówił Jędrzej Solarski ważne, żeby seniorzy czuli się w mieście potrzebni - Ważne jest to, żeby od najmłodszych lat przygotowywać naszych mieszkańców do tolerancji i akceptacji. Potem,żęby oni sami będąc w wieku senioralnym czuli się jak u siebie w domu. A Zdzisław Szkutnik dodał zwracając się do pozostałych uczestników konferencji - Państwo sami się starzeją, podejmując się budowy miasta przyjaznego dla seniorów budują Państwo miasto dla siebie.
W tej chwili do sieci należy około 350 miast z 28 krajów świata. Poznań po Gdyni jest drugim miastem w Polsce, które osiągnęło ten status. Kolejnym, które wyraża akces jest Gdańsk. Miasta ze Skandynawii, Turcji, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii to europejskie miasta skupione wokół programu.
Więcej o samej inicjatywie możecie posłuchać w rozmowie naszych dziennikarzy w audycji "Z Dachu Poznania" w Good Time Radio. Naszymi goścmi byli Zdzisław Szkutnik oraz Damian Dubina: https://www.mixcloud.com/ZdachuPoznania/zdzisław-szkutnik-i-damian-dubina-25072016-audycja-z-dachu-poznania/ław-szkutnik-i-damian-dubina-25072016-audycja-z-dachu-poznania/
opracowanie: Natalia Piechowiak, Weronika Przewoźna, Klaudia Wrzesińska