A JEDNAK ZMIANY NA SZLAKU PIASTOWSKIM
Trasa łącząca najważniejsze obiekty i zabytki historii, związanej z początkami państwa polskiego zostanie zmodyfikowana. W najbliższy piątek 19 samorządów z naszego województwa powołają Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”.
O projekcie uchwały w sprawie utworzenia i przystąpienia do stowarzyszenia pod nazwą Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce” rozmawiali członkowie komisji Kultury Fizycznej i Turystyki na ostatnim posiedzeniu. Pisaliśmy o tym wcześniej w artykule: Szlak Piastowski w Wielkopolsce.
Wczoraj podjęto dyskusję na sesji Rady Miasta. Uchwała została zaopiniowana pozytywnie. Spotkanie założycielskie Klastra odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 10.00 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. Podstawą jego działania ma być statut, który został opracowany zgodnie z ustawą o stowarzyszeniach oraz ustawą o Polskiej Organizacji Turystycznej.
Cel: przywrócić szlakowi popularność, na którą w pełni zasługuje
- Zadanie, które stoi przed wszystkimi samorządami polega na stworzeniu wspólnej oferty i zachęceniu biur podróży do korzystania z niej. Chcemy też stworzyć pakiety turystyczne – wyjaśnia Jan Mazurczak, prezes zarządu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. - Mam nadzieję, że dzięki takiej współpracy przywrócimy szlakowi popularność, na którą w pełni zasługuje – dodaje Mazurczak.
Członkami klastra będą powiaty: gnieźnieński, kościański, średzki, wrzesiński oraz wągrowiecki, a także gminy takie jak: Poznań, Kalisz, Konin, Gniezno, Wągrowiec, Krzywiń, Kłecko, Pyzdry, Pobiedziska, Września, Trzemeszno, Łubowo i Dominowo.
Mapka z uwzględnionymi zmianami:
Radny Antoni Szczuciński (ZL) przyznał, że proponowane rozwiązanie nie jest jeszcze w pełni optymalne, ale od czegoś należy rozpocząć. - Sam niedawno raz jeszcze wybrałem się do Biskupina. Zwiedziłem wioskę piastowską, która przedstawia zwyczaje i sposób gospodarowania nawiązujący do średniowiecznych czasów. Dostrzegłem tam wielką chęć bycia ważną częścią tego szlaku – przekonuje. - Wydaje mi się, że gminy z sąsiednich województw także będą zauważać i doceniać pożytki płynące z tego rozwiązania – dodaje Szczuciński.
Ostatecznie radni poparli uchwałę. Nikt nie był przeciw, 4 osoby wstrzymały się od głosu.