SZLAK PIASTOWSKI W WIELKOPOLSCE
Od 2011 roku trwa proces przebudowy Szlaku Piastowskiego – unikatowego i jednego z najbardziej znanych szlaków kulturowych w Polsce. Na dzisiejszym posiedzeniu Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki radni podejmowali uchwałę w sprawie utworzenia i przystąpienia do stowarzyszenia pod nazwą Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”.
Szlak przebiega przez obszar dwóch województw: Wielkopolskiego oraz Kujawsko-Pomorskiego. Jego restytucją zajęła się Rada Programowo-Naukowa ds. Szlaku Piastowskiego powołana przez marszałków województwa wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego. W wyniku tych prac przebieg szlaku został całkowicie zmodyfikowany. - Przeprowadzony przez grupę cenionych naukowców audyt historyczny doprowadził do wykreślenia miejscowości niezwiązanych z Piastami. Obecnie szlak ma charakter liniowy, z dwiema trasami przecinającymi się w Gnieźnie. W 2012 roku szlak otrzymał certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszego produktu turystycznego – wyjaśnia Jan Mazurczak, prezes zarządu PLOT.
- W tej chwili ma to być organizacja, którą tworzą tylko samorządy województwa Wielkopolskiego. To są 22 samorządy mające łącznie 32 obiekty, spośród nich 8 znajduje się na terenie Poznania – dodaje Mazurczak. Obiektami, które znajdują się na terenie naszego miasta są: Katedra, Brama Poznania, Kościół św. Jana Jerozolimskiego, Muzeum Archeologiczne, Zamek Królewski, makieta dawnego Poznania, Trakt Królewsko-Cesarski oraz Rezerwat Archeologiczny.
Prawo o stowarzyszeniach oraz ustawa o Polskiej Organizacji Turystycznej Klastra Turystycznego „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”
W ubiegłym roku została przyjęta procedura przekazania środków finansowych przez wszystkie samorządy lokalne zlokalizowane na dwóch trasach przebiegu szlaku. Środki z 21 jednostek samorządu terytorialnego zostały przekazane do powiatu Gnieźnieńskiego – lidera przyjętego modelu koordynacji Szlaku Piastowskiego na terenie Wielkopolski.
Optymalnym rozwiązaniem wydaje się być utworzenie na podstawie ustawy Prawo o stowarzyszeniach oraz ustawy o Polskiej Organizacji Turystycznej Klastra Turystycznego “Szlak Piastowski w Wielkopolsce". - Członkami założycielami winny być wszystkie jednostki samorządu terytorialnego w województwie wielkopolskim, które już w październiku 2014 roku wyraziły wolę wspólnej koordynacji szlaku. Następnym etapem winno być przyjęcie do nowo utworzonego stowarzyszenia obiektów szlaku oraz innych podmiotów prawnych zainteresowanych rozwojem Szlaku Piastowskiego – tłumaczy Jan Mazurczak. Sposób przyjęcia nowych członków oraz wysokość składek określą władze stowarzyszenia. Szlakiem ma zarządzać ośmioosobowy zarząd.
Członkowie Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki głosowali dziś w sprawie utworzenia i przystąpienia do stowarzyszenia Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”. Uchwała została zaopiniowana pozytywnie: siedmiu radnych było za, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Temat będzie kontynuowany na jutrzejszej sesji rady miasta.