SEZON TEATRALNY ZBLIŻA SIĘ WIELKIMI KROKAMI. CO NOWEGO W POZNAŃSKIEJ KULTURZE?
Już niebawem zakończy się wakacyjna przerwa w poznańskich teatrach. W placówkach rozpoczyna się rezerwacja biletów na spektakle we wrześniu. Wśród nich wiele ciekawych propozycji.
Teatr Polski nowy sezon artystyczny otwiera premierą „Scen Myśliwskich z Dolnej Bawarii” w reżyserii Grażyny Kani. Spektakl na przykładzie wiejskiej społeczności pokazuje, w jaki sposób społeczeństwa, w imię obrony moralności i ukonstytuowanego stylu życia, mogą wytwarzać mechanizmy wykluczenia. Wskazuje także na to, iż mogą one umacniać oraz integrować poprzez obecność kogoś, kto zagraża utrzymaniu statusu quo. W dramacie ukazani są mieszkańcy małej wsi, w której obecność tego, kto nie przystaje do reszty, pociągnęła za sobą sekwencję przemocy – nagonka na innego popchnęła niepełnosprawnego intelektualnie do samobójstwa, a homoseksualistę do morderstwa. Polowanie na ofiarę trwało tak długo, aż w końcu wzięła odwet, sama stając się myśliwym.
W Teatrze będzie można również obejrzeć „Drugi Spektakl”, który jest swego rodzaju lustrzanym odbiciem widowni. - Na scenie widzimy siebie. Czy aby na pewno przerysowanych? Spektakl prezentuje szeroki wachlarz emocji. Pokazuje szczęście, miłość, szczerość, jak również poruszenie czy bierność widza. Nie każdy jest wrażliwy na sztukę. Niektórzy mimo wysiłku aktorów i ich doskonałego warsztatu, nie współodczuwają... być może dlatego, iż podświadomie tego nie chcą – pisałam po obejrzeniu. Całość do przeczytania TUTAJ.
Kasa biletowa Teatru Polskiego czynna jest od wtorku. Repertuar dostępny jest na stronie placówki.
Nowości w Teatrze Nowym, premiera w Teatrze Muzycznym
Teatr Nowy nowy sezon rozpoczyna nowym voucherem teatralnym, który można wymienić na dowolny spektakl. Oferta nie dotyczy jednak przedstawień gościnnych, plenerowych, sylwestrowych i zamkniętych. Voucher ważny jest do końca czerwca przyszłego roku. Z repertuarem proponowanym przez Teatr Nowy można zapoznać się TUTAJ.
Nieco później, bo pierwszego dnia października w Teatrze Muzycznym pojawi się boska komedia muzyczna – premiera „Zakonnicy w przebraniu”. - „Jeżeli coś nas porusza, to dlaczego mielibyśmy mówić o tym szeptem?” Tak twierdzi jedna z zakonnik, bohaterek naszego musicalu i to właściwie jest motto – podpowiada reżyser spektaklu Jacek Mikołajczyk. - Zakonnica w przebraniu to spektakl także o tym, że nie trzeba bać się zmian, nawet jeżeli na pierwszy rzut oka wydają się rewolucyjne, a sam duch zmian jest również inspirujący, co inny Duch, mający przecież podstawowe znaczenie dla zakonnic – dodaje. - W ogóle musical i kościół mają ze sobą wiele wspólnego: i tu, i tu śpiewa się o miłości. Czasem jak się okazuje, w gorących rytmach disco – podsumowuje Mikołajczyk.
Musical powstał na podstawie słynnego filmu Zakonnica w przebraniu z 1992 roku z Whoopi Goldberg w roli głównej.
Operowo i musicalowo
Teatr Muzyczny wskrzesza także „Jesus Christ Super Star”. Wystawienie musicalu na INEA Stadionie w ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski okazał się ogromnym sukcesem, więc wychodząc naprzeciw oczekiwaniom widzów, którzy domagali się ponownego wystawienia spektaklu, jesienią będzie go można obejrzeć w Hali Widowiskowo-Sportowej Arena. Pisaliśmy o tym wcześniej.
Ciekawie zapowiada się także w Teatrze Wielkim. W nadchodzącym sezonie zobaczymy pięć premier: „Macbeth”, „Zemsta Nietoperza”, „Rozwód Figara”, „Anna Karenina” oraz „Czarodziejski Flet”. Pierwszy z widowisk jest operą opartą o tekst tragedii Williama Szekspira. - To krwawa opowieść o pokusie władzy, która jest wielką siłą, ale sprawowana w niewłaściwy sposób, obraca się przeciwko temu, kto ją dzierży. Makbet uchodzi za pierwszą wielką operę Verdiego. Zadecydowało o tym genialne libretto Francesco Marii Piavego oraz niezwykle dramatyczny wyraz muzyki – czytamy na stronie Teatru Wielkiego.
Repertuar oraz opis premier dostępny TUTAJ.