JAK ZACHOWUJEMY SIĘ W TEATRZE? OPOWIADAJĄ AKTORZY
„Drugi spektakl” Anny Karasińskiej jest odrobinę lustrzanym odbiciem widowni. To, co dzieje się na scenie może uzmysłowić niektórym ich zwyczajne zachowania. To, co nieraz nie wydaje nam się śmieszne, bawi gdy widzimy to po drugiej stronie. Momentami nieco wyolbrzymione, chwilę później całkiem rzeczywiste.
Często nie zdajemy sobie sprawy ze swoich schematycznych, dziwnych, a nieraz wyolbrzymionych zachowań. Być może uda nam się pomyśleć: „to ja” w momencie, kiedy nam się je pokaże. W roli publiczności wystąpili aktorzy Teatru Polskiego.
Karasińska w swej sztuce zadaje widowni kilka pytań. Jedno z nich brzmi: „czym jest doświadczenie teatralnej wspólnoty – wspólnoty widzów i aktorów”, inne z kolei dotyczy uzyskania przepływu energii między sceną a publicznością. Twórcy „Drugiego spektaklu” stawiają też znak zapytania przy metateatralności. Cały urok tkwi w tym, iż nie udzielają odpowiedzi.
Jak?
Jak siedzieć na widowni? Jak ukryć znużenie lub wręcz przeciwnie – odpowiednio je zaakcentować? Jak zachowujemy się w czasie przerwy i jak ukrywamy chęć napisania sms'a podczas trwania spektaklu? Jak wygląda nasz strach, gdy uświadamiamy sobie, że aktor wywołuje publiczność na scenę? To wszystko zostało przedstawione w przystępnej formie, przy aprobacie widowni. Tej prawdziwej, bo „Drugi spektakl” to obustronna widownia. Na scenie widzimy siebie. Czy aby na pewno przerysowanych?
Spektakl prezentuje szeroki wachlarz emocji. Pokazuje szczęście, miłość, szczerość, jak również poruszenie czy bierność widza. Nie każdy jest wrażliwy na sztukę. Niektórzy mimo wysiłku aktorów i ich doskonałego warsztatu, nie współodczuwają... być może dlatego, iż podświadomie tego nie chcą.
„Drugi spektakl” to swojskość w pełnym tego słowa znaczeniu! Można ją poczuć w najbliższy wtorek i środę o godzinie 19.00.
***
Spektakl w ramach IX Spotkania Teatralnego „Bliscy Nieznajomi”.