ŁAZARSKIE DOŚWIADCZENIA KULTURALNE
Na Łazarzu kulturalnie coraz więcej się dzieje. Obecnie możemy zaobserwować aktywizację społeczno-kulturalną dzielnicy. I właśnie między innymi o tym rozmawiali członkowie komisji kultury i nauki na ostatnim posiedzeniu.
Na terenie Dolnego Łazarza działa między innymi Otwarta Strefa Kultury Łazarz. Pojawiają się też wspólne projekty takie jak np. Włącz Łazarz w ramach, którego w roku ubiegłym został odnowiony Skwer przy Małeckiego oraz utworzony program najmu lokali na działania kulturalne i otwarty Inkubator Kultury PIREUS. W tym roku rusza druga edycja: Włącz Łazarz 2016 – Nowi Bohaterowie. Hasło odnosi się zarówno do historycznych, jak i kulturowych zagadnień związanych z Łazarzem. Skupia się także na bohaterach życia codziennego. - Dlatego położymy również nacisk na zaangażowanie i rozwój lokalnych liderów, czyli współczesnych „Nowych Bohaterów”. W trakcie najbliższych pięciu miesięcy będziemy zagłębiać się w ślady bohaterów Łazarza i poznamy niecodzienne historie oraz miejsca poprzez szereg wycieczek i spacerów, jak i spojrzymy na Łazarz świeżym okiem artystów – wyjaśnia Agnieszka Szablikowska, koordynatorka projektów kulturalnych i współzałożycielka Galerii Raczej.
O drugiej edycji projektu pisaliśmy wcześniej w artykule: Włącz Łazarz - Nowi Bohaterowie.
Grupa Programowa Inkubatora Kultury PIREUS powstała na zasadzie porozumienia i posiada swój własny regulamin. Do jej zadań należy między innymi decydowanie o tym, jaki jest program i co dzieje się w lokalu. Do tej pory z budżetu biura koordynacji i rewitalizacji miasta to miejsce zostało wyremontowane i wyposażone w najbardziej potrzebne sprzęty. - Wcześniej lokal był ciemny i potrzebował wielu zmian, aby stać się miejscem otwartym. W zeszłym roku odbyła się „kulturalna demolka”, która miała charakter symboliczny, aby rozpocząć remont – mówi Natalia Madajczyk z biura koordynacji i rewitalizacji miasta.
Dzielnica kulturalnie się rozwija
Wcześniej istotnym i często podkreślanym problemem na Dolnym Łazarzu były pustostany. - Zadaniem naszego biura było wynegocjowanie programu preferencyjnego najmu lokali. Program oferuje preferencyjne warunki najmu dla 16 lokali – wyjaśnia Madajczyk Najemca, który podpisuje umowę z ZKZL jest zwolniony z czynszu od 3- 5 lat, musi jednak wykonać remont lokalu. - Funkcjonuje także monitoring jego działań. Po pół roku od zajęcia lokalu grupa programowa sprawdza czy prowadzi on działalność darmową i otwartą dla mieszkańców – dodaje. - Celem na przyszłość jest stworzenie warunków do tego, aby uczyć myślenia projektowego itp. Chcielibyśmy stworzyć prawdziwą strategię działania Inkubatora Kultury – podkreśla przedstawicielka biura koordynacji projektów i rewitalizacji miasta.
Członkowie komisji i kultury odnieśli się pozytywnie do tego, co obecnie dzieje się na Łazarzu. - Jest to przykład tego, że dzielnica, która wydawała się w jakimś stopniu skazana na zastój, także przez brak miejsc kultury, przez ostatnie kilka lat przeszła przeobrażenie – zauważa radna Katarzyna Kretkowska. - Skończył się problem pustostanów, kończy się problem pustych lokali użytkowych i to co wydawało się mało prawdopodobne, okazało się możliwe i się rozwija. Zaczęły też powstawać alternatywne miejsca gastronomiczne, których wcześniej nie było – wymienia radna. - Ten pomysł okazał się trafiony – podsumowuje. Łazarskie doświadczenia kulturalnie pozytywnie ocenia również przewodniczący komisji Antoni Szczuciński. - Cieszymy się z takich inicjatyw – podkreśla.