WŁĄCZ ŁAZARZ- NOWI BOHATEROWIE
W trakcie najbliższych pięciu miesięcy będziemy zagłębiać się w ślady bohaterów Łazarza, poznamy niecodzienne historie i miejsca poprzez szereg wycieczek, spacerów jak również spojrzymy na Łazarz świeżym okiem artystów-rezydentów z różnych stron świata.
Włącz Łazarz 2016- Nowi Bohaterowie to inicjatywa, która realizowana jest w ramach projektu Łazarz- Otwarta Strefa Kultury. - To działanie o charakterze rewitalizacyjnym, które zakłada poprawę jakości przestrzeni publicznych na poznańskim Łazarzu poprzez połączenie sił działających i chcących działać kulturalnie i prospołecznie podmiotów – wyjaśnia Agnieszka Szablikowska, koordynatorka projektów kulturalnych.
Propozycja ma przyciągnąć do rejonu śródmieścia artystów, organizacje pozarządowe, galerie czy lokalnych przedsiębiorców. W założeniu ma także wykorzystywać potencjał istniejących już miejsc, galerii, zakładów rzemieślniczych i kawiarni.
Rozwój dotychczasowych i wsparcie nowych łazarskich inicjatyw
Do Włączania Łazarza organizatorzy zapraszają drugi rok z rzędu. Podczas poprzedniej edycji odnowiony został Skwer przy Małeckiego, utworzony program najmu lokali na działania kulturalne i otwarty Inkubator Kultury Pireus. - Odbyło się też wiele wydarzeń artystycznych, akcji i warsztatów w różnych okolicznych przestrzeniach – przypomina Szablikowska.
W tym roku celem projektu, poza dalszym działaniem na rzecz kreatywnego wykorzystania pustostanów i tworzenia miejsc przyjaznych mieszkańcom oraz kulturze, jest rozwój dotychczasowych i wsparcie nowych łazarskich inicjatyw. Organizatorom chodzi między innymi o otwarcie dzielnicy na osoby „z zewnątrz”; artystów i turystów.
Nowi Bohaterowie?
Hasło tegorocznej edycji odnosi się zarówno do historycznych i kulturowych zagadnień związanych z Łazarzem, jak i do bohaterów życia codziennego. - Dlatego położymy również nacisk na zaangażowanie i rozwój lokalnych liderów, czyli współczesnych „Nowych Bohaterów” - przekonuje współzałożycielka Galerii Raczej. - W trakcie najbliższych pięciu miesięcy będziemy zagłębiać się w ślady bohaterów Łazarza i poznamy niecodzienne historie i miejsca poprzez szereg wycieczek i spacerów, jak i spojrzymy na Łazarz świeżym okiem artystów-rezydentów z różnych stron świata – dodaje.
- Wraz z mieszkańcami całego świata wspólnie zbudujemy rzeźbę, ale będziemy spotykać się też z najbliższymi sąsiadami, którzy staną się twórcami działań w swojej okolicy – wymienia Szablikowska. Wieczorami zaś odbiorcom zostaną przybliżone różnorodne działania performatywne w teorii i praktyce, a w nocy będzie można zgłębiać kulisy pracy teatru alternatywnego.
- Najmłodszych zaprosimy do zastania fotobohaterami; poznamy tez nieco kontrowersyjnych bohaterów naszej dzielnicy i miasta również w kontekście istotnych wydarzeń historycznych. Nie zabraknie też refleksji na temat sztuki współczesnej, ani dobrej zabawy; gdyż zaprosimy was na bal – informuje koordynatorka.
Babelproject i pOtworki
W tym roku bohaterem będzie między innymi Kolektyw Kąpielisko. - Zawodoznawstwo to propozycja wycieczek po zakładach rzemieślniczych znajdujących się od lat na Łazarzu. Każde z miejsc ma wyjątkową atmosferę i pełne jest historii – słyszymy. Galeria Raczej natomiast będzie kontynuować rozwój Babelproject. - Będzie on tworzył międzykulturową platformę komunikacji między mieszkańcami Łazarza oraz całego świata. Stanowiska do współtworzenia rzeźby znajdą się między innymi w Perfexie i Pireusie. Odbędą się także konsultacje odnośnie przestrzeni umieszczania obiektu powstałego w wyniku projektu – tłumaczy Łukasz Trusewicz z Galerii Raczej.
Bohaterami będą też Galeria Łęctwo, pOtworki, Generator Malta/Ogród Łazarz, Skwer Kulasa. Punktem kulminacyjnym będzie bal, który na przełomie lipca/sierpnia odbędzie się w Parku Kasprowicza. - Zaprosimy mieszkańców do wspólnej zabawy pod hasłem Nowi Bohaterowie – zdradza Agnieszka Szablikowska.
Wydarzenia w ramach projektu wystartowały w maju i potrwają do końca września. Harmonogram projektu - tworzony i uaktualniany na bieżąco, jest dostępny na wydarzeniu w portalu Facebook: https://www.facebook.com/otwarta.strefa ;, jak również już wkrótce na stronie otwartastrefakultury.pl.