DZIEŃ JUDAIZMU W POZNANIU ROZPOCZĘTY
Żydzi – "nasi starsi bracia w wierze" jak to kiedyś o nich mówił świętej pamięci Jan Paweł II. Nie były to słowa bezpodstawne. Z ich religii narodowej, która narodziła się dwa tysiące lat przed naszą erą powstało chrześcijaństwo będące do dnia dzisiejszego najliczniej reprezentowaną wiarą na świecie.
Chrześcijanie nie zapominają o tym, dzięki komu zawdzięczają wiarę w Boga jedynego i do dziś nie brakuje u nich oznak wdzięczności wobec "starszych braci w wierze". Stąd też w samym Poznaniu organizowany przez m.in. stowarzyszenie COEXIST jest XVIII Dzień Judaizmu, który trwać będzie do 19 stycznia.
Jakie to wydarzenie?
Jak informuje ks. dr Jerzy Strank, przewodniczący tego stowarzyszenia: – Obchodzony od stycznia 1998 roku Dzień Judaizmu jest inicjatywą Episkopatu Polski. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Jan Paweł II w sposób bezprecedensowy wpłynął na przeobrażenia wzajemnych stosunków między Kościołem a Synagogą, podkreślając prawdę, że „religia żydowska nie jest dla naszej religii rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym".
Zwraca uwagę na edukacyjny aspekt Dnia Judaizmu: – Dzień Judaizmu stał się więc okazją do ponownego odkrywania wzajemnego duchowego braterstwa. I chociaż zakłada spojrzenie na długie lata wzajemnej historii, pełnej nieporozumień, krzywd i nieprzyjaźni, ale też – co o wiele ważniejsze – pozwala zobaczyć to, co budowało i posiadało moc jednoczącą i ubogacającą. Jest to niezwykła okazja, aby uczyć się jak dostrzegać, szanować i poznawać różnorodny w swym bogactwie dorobek kulturowy, który może stać się przestrzenią spotkania i pogłębiania dialogu.
Nie pierwszy raz
Organizowanie tych obchodów stało się już tradycją. Jak dalej informuje ks. dr Jerzy Strank: – W tym roku odbywa się już 18. edycja Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Obchodzony jest corocznie 17 stycznia, tj. w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W 2015 roku jednak, ze względu na szabat przypadający w tym dniu, został przeniesiony na 15 stycznia. W Poznaniu – wzorem lat minionych – obchody Dnia Judaizmu zaplanowaliśmy na 10 dni mając na uwadze wielkie zainteresowanie, jakie towarzyszy tym wydarzeniom. Jestem przekonany, że także w tym roku będziemy mogli liczyć na uczestnictwo kilkuset osób reprezentujących kościoły chrześcijańskie, ale i społeczność żydowską.
Co nas czeka?
Ks. dr. Jerzy Strank pytany o wydarzenia towarzyszące Dniu Judaizmu odpowiada: – Od lat towarzyszy nam intuicja, że modlitewną medytację oraz teologiczne rozważanie powinno poprzedzać spotkanie ze słowem, obrazem, muzyką opowiadającymi wielobarwny i piękny świat kultury żydowskiej. W ten sposób dialog może stać się bardziej realny i konkretny. Dlatego zaplanowaliśmy liczne koncerty muzyki żydowskiej i klezmerskiej (Klezmafour, Shalom); wystawy poświęcone świętom w kalendarzu żydowskim (Biblioteka Raczyńskich) i Ziemi Świętej (Muzeum Archidiecezjalne), a będzie też okazja zobaczyć musical „Skrzypek na dachu” czy wsłuchać się w poezję Romana Brandstaettera w interpretacji Aleksandra Machalicy.
Zaprasza także na inne wydarzenia. – Przygotowaliśmy też program edukacyjny, w ramach którego zapraszamy na prezentację książki: „Fira” opowiadającej o nieistniejącym już świecie poznańskich Żydów oraz warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej poświęcone tradycjom i obyczajom żydowskim.
Jak informuje dalej nie zabraknie też ważnych postaci katolickich i judaistycznych w Poznaniu. – Natomiast w centrum wydarzeń będzie Nabożeństwo biblijne na Wzgórzu św. Wojciecha z udziałem chrześcijan i Żydów. Komentarze biblijne wygłoszą Jakoob Ben Nistell reprezentujący poznańską gminę oraz arcybiskup Stanisław Gądecki. W Pałacu Działyńskich odbędzie się też promocja najnowszej książki arcybiskupa Gądeckiego: „Dzieci jednego Boga” zawierającej przesłania na Dzień Judaizmu w latach 1998-2014, której towarzyszyć będzie koncert w wykonaniu Doroty Abbe i Trio Taklamakan.
Warto wziąć udział
Dla kogoś, kto wyznaje wiarę chrześcijańską, Dzień Judaizmu to doskonała okazja, aby lepiej poznać swoich duchowych krewnych. Sam fakt organizacji tych obchodów dowodzi jak chrześcijanie i Żydzi są sobie bliscy. Warto zatem poważnie rozpatrzyć tą propozycję.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
ŚWIATEŁKO MALTAŃSKIE I SZPIKOWE POTYCZKI
