MEDAL DLA GENERAŁA
Generał Gromosław Czempiński został uhonorowany dzisiaj srebrnym medalem "Labor Omnia Vincit". Wręczył go prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, dr Marian Król. Jak powiedział gen. Gromosław Czempiński medal dostają ludzie, którzy mają jakiś cel i do niego dążą.
- My wręczamy medal od 2005 roku osobom, które wpisują się w idee pracy organicznej. Otrzymujemy wnioski od osób zaufania publicznego, jednocześnie sami laureaci mogą zgłaszać już kolejne osoby – przyznaje Marian Król. – Jest on przyznawany nie tylko poznaniakom, ale również osobom z zagranicy. Generalnie ludziom nauki, kultury i biznesu – dodaje.
W tym roku nagrodę Srebrny Medal Hipolita „Labor Omnia Vincit” („Praca wszystko zwycięża”) otrzymał gen. Gromosław Czempiński. - To wszystko co osiągnąłem łatwo nie przychodziło, wymagało pracy nad sobą, poświęceń dla ojczyzny. Myślę, że to również nagroda za to bym nadal pracował dla Wielkopolski, a z mojej pracy i moich osiągnięć mogli korzystać inni – dodał gen. Czempiński.
Towarzystwo zawsze będzie wspierać działania prowadzące do umacniania się społeczeństwa
Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego powstało w 2000 roku w Poznaniu. Jest to stowarzyszenie, którego główne cele stanowią propagowanie pozytywistycznych tradycji pracy organicznej i upowszechnianie wiedzy o życiu oraz dokonaniach Hipolita Cegielskiego. Są one realizowane między innymi poprzez przyznawanie corocznej Nagrody Złoty Hipolit.
Jak zapewniają jego twórcy, towarzystwo zawsze będzie wspierać i wspomagać działania samorządów terytorialnych, które prowadzą do umacniania się społeczeństwa obywatelskiego, rozwoju społeczno-gospodarczego, kulturalnego i edukacyjnego. Ważnym celem jest animowanie współpracy zarówno lokalnej jak i regionalnej samorządów, inicjowanie oraz wspieranie współpracy samorządów w ramach Unii Europejskiej, a także angażowanie w zachodzące przemiany pozarządowych organizacji obywatelskich.
Ważnym celem było, jest i zapewne będzie popularyzowanie lokalnych inicjatyw gospodarczych, społecznych, edukacyjnych i proekologicznych. Wspólnie z podmiotami gospodarczymi, takimi jak na przykład izby gospodarcze, zrzeszenia, związki, fundacje czy banki realizowane są projekty prospołeczne, promocja ludzi, ich dokonań oraz różnego rodzaju konkursy.
Wielki człowiek. Pasjonat lotnictwa.
Historia gen. Gromisława Czempińskiego może zrobić wrażenie. W 1972 roku rozpoczął służbę funkcjonariusza wywiadu. Ukończył także Ośrodek Szkolenia Kadr Wywiadu PRL w Starych Kiejkutach. Od 1970 roku pracował natomiast w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, później w Polskim Przedstawicielstwie przy ONZ w Genewie. Generał jest znany z operacji Samu, ściśle tajnej ewakuacji funkcjonariuszy i żołnierzy instytucji wywiadowczych USA, która została przeprowadzona przez polski wywiad w Iraku w 1990 roku.
- Jest to człowiek, który ma także fantastyczną pasję: lotnictwo. Był także prezesem Aeroklubu Polskiego. Mnie to bardzo imponuje – usłyszeliśmy od prezesa zarządu Instytutu Edukacji Europejskiej Marka Przybylskiego. – Prywatnie ma niepełnosprawnego syna. Jest to ludzka strona jego sylwetki – dodaje. – To człowiek, który zapisał się w historii – podsumowuje.
Drugie oblicze generała
Generał Czempiński miał także drugie – biznesowe oblicze. Brał udział w wielkich prywatyzacjach w tym np. Telekomunikacji Polskiej SA i był zatrudniany przez międzynarodowe firmy doradcze (Deloitte). Pracował dla blisko 30 firm. Zasiadał także w radach nadzorczych i zarządach różnych przedsiębiorstw. Wśród nich znalazły się Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu, FORCAN S.A., BRE Bank S.A. czy MOBITEL Sp. z o.o. Jest również współwłaścicielem kilku firm m.in. Quantum Group czy Dorcel.
Wartym przypomnienia jest fakt, że wśród dotychczas wyróżnionych Srebrnym Medalem Hipolita są między innymi Prezydent RP Bronisław Komorowski, prof. Marek Ziółkowski – wicemarszałek Senatu RP, dr Jan Kulczyk, ks. Abp prof. Stanisław Gądecki czy prezes Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik. W sumie obecnie wyróżniono nim 100 osób.