KAŻDY MOŻE PRZYCZYNIĆ SIĘ DO OPRACOWANIA PLANU ZRÓWNOWAŻONEJ MOBILNOŚCI MIEJSKIEJ
Uruchomiona została ankieta online, gdzie każdy mieszkaniec Metropolii Poznań może wskazać niebezpieczne miejsca na drogach i efektywne rozwiązania przewozowe. Wnioski z badania pomogą opracować Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej.
Ankiety w dwóch wersjach: dla mieszkańców oraz przedstawicieli przedsiębiorstw i NGO dostępne są na stronie www.mobilnosc.metropoliapoznan.pl Badanie jest elementem prac nad wspólnym dla wszystkich samorządów zrzeszonych w ramach Stowarzyszenia Metropolia Poznań „Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania na lata 20-16-2025” (tzw. PZMM).
„Warto wykorzystać szansę by wskazać lokalnym władzom kierunki niezbędnych zmian”
Dokument ma służyć kreowaniu optymalnych zmian w transporcie i komunikacji w Metropolii Poznań, czyli na terenie Miasta Poznania, gmin Powiatu Poznańskiego oraz w gminach Oborniki, Skoki, Szamotuły i Śrem. Pomimo tego, iż plan – zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, ma w nazwie „mobilność miejską” będzie dotyczył także rozwoju transportu i komunikacji na obszarach wiejskich podpoznańskich samorządów. A to ze względu na metropolitalną perspektywę.
Prace nad dokumentem rozpoczęło wybrane w przetargu konsorcjum firm doradczych. Wykonawca jest obecnie w trakcie przeprowadzania badań i pomiarów w terenie. Internetowa ankieta ma być dodatkowym narzędziem do pozyskania kluczowych informacji. Dzięki wynikom pozyskanym drogą elektroniczną będzie możliwe wskazanie potrzeb i preferencji komunikacyjnych mieszkańców obszaru metropolitalnego. - Być może nie wszystkie pomysły uda się zrealizować, ale warto wykorzystać szansę by wskazać lokalnym władzom kierunki niezbędnych zmian – podkreślają członkowie Stowarzyszenia Metropolia Poznań.
Ponadto celem tworzenia Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej jest rozbudowa powiązań komunikacyjnych na obszarze Metropolii Poznań i zwiększenie atrakcyjności podróży transportem publicznym oraz niezmotoryzowanym. Plan jednak nie będzie dotyczyć tylko możliwych inwestycji w drogi oraz zintegrowane węzły przesiadkowe czy zakupu nowego niskoemisyjnego taboru, ale także zarządzania mobilnością i inteligentnych systemów transportowych (ITS), jak również ekologicznych wzorców zachowań komunikacyjnych. Dodatkowo, w obecnej perspektywie unijnej 2014-2020 posiadanie planu mobilności pomoże lokalnym samorządom w walce o dotacje z UE na inwestycje transportowe i komunikacyjne.
Ankietę online można wypełnić do 15 sierpnia.