RATAJE JESZCZE PIĘKNIEJSZE! PRZYZNANO DOTACJĘ NA PARK
Park Rataje ma wyglądać imponująco. Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej, nowe rośliny na ponad 10 ha powierzchni oraz drogi piesze i rowerowe tworzą całość największego, jak dotąd realizowanego przez miasto projektu zagospodarowania terenów zieleni. Projekt dostał najwyższą ocenę punktową w konkursie o środki unijne. Dzięki temu otrzyma ponad połowę kwoty potrzebnej do utworzenia parku.
Koncepcja w pełni wkomponowuje się w obecną strategię Poznania w aspekcie podniesienia jakości życia mieszkańców. - Jest też odpowiedzią na oczekiwania społeczności ratajskich, które od ponad 50 lat nie mogły być zrealizowane – przekonuje zastępca prezydenta Maciej Wudarski.
W ramach inwestycji na terenie przyszłego parku mają pojawić się nowe nasadzenia zieleni wysokiej i niskiej, z naciskiem na dużą różnorodność sadzonych roślin. Ponadto projektu przewiduje drogi piesze i rowerowe, miejsca rekreacji, sportu i wypoczynku. Ważnym punktem ma być także Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej.
Przewodniczący doraźnej komisji ds. powstania Rataje-Parku w Poznaniu Adam Pawlik podkreśla, iż to nie ma być tylko kawał żelaza w parku. - Celem jest to, aby odtworzyć historię, której młode pokolenie mieszkańców Rataj już nie zna. Niewielu wie, że przez Rataje przebiegała regularna kolej, kiedy powstała i jak to wszystko wyglądało – przekonuje. - Chcemy, aby szkoły zlokalizowane na Ratajach mogły w tym uczestniczyć. Żeby dzieci i młodzież chodziła do parku w ramach konkretnych lekcji i dowiadywała się czegoś o swoim terenie – dodaje A. Pawlik.
Pisaliśmy o tym wcześniej.
- Park jeszcze dziesięć lat temu był w opłakanym stanie, dzisiaj wygląda zdecydowanie lepiej. Propozycja jest dosyć bogata i z punktu widzenia użytkowników atrakcyjna – mówi radny Pawlik, dodając, iż dużym atutem jest lokalizacja. - Znajduje się on w centralnym punkcie między Maltą a Wartą – podkreśla.
Środki z Unii
Projekt został doceniony przez urzędników Unii Europejskiej. Przygotowany przez miasto wniosek o dofinansowanie uzyskał pozytywną ocenę we wszystkich trzech etapach: formalnym oraz merytorycznym I i II stopnia. Oznacza to potwierdzenie pełnej jego zgodności z kryteriami wyboru oraz najwyższą ocenę punktową.
Teraz Ministerstwo Rozwoju musi zatwierdzić do realizacji tzw. listę rankingową projektów rekomendowanych przez NFOŚiGW. Wówczas miasto będzie mogło podpisać umowę o dofinansowanie parku i przystąpić do pracy. Harmonogram działań ma zostać przedstawiony przez Zarząd Zieleni Miejskiej w ciągu miesiąca.
Szczególnych starań wymaga wschodnia część parku
Zakres projektu obejmuje zagospodarowanie ok. 10 ha powierzchni położonej pomiędzy ratajskimi osiedlami. Specjaliści przyznają, iż pomimo faktu, że na części terenu znajduje się zieleń, to wymaga ona całkowitej rekultywacji. Jak czytamy na stronie poznańskiego magistratu – szczególnych starań wymaga wschodnia część, która obecnie jest zaniedbanym terenem poprzemysłowym.
Przypomnijmy, że Miasto starało się o środki na park z Funduszu Spójności projektów w ramach Poddziałania 2.5.2. „Rozwój terenów zieleni w miastach i ich obszarach funkcjonalnych” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014- 2020. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej właśnie zakończył prowadzoną od maja bieżącego roku, ocenę wniosków o dofinansowanie ze środków. Całkowita wartość projektu została ustalona na 21,37 mln zł. Kwota dotacji wynosi natomiast 12,92 mln zł.