MAGDALENA KICIŃSKA LAUREATKĄ STYPENDIUM IM. STANISŁAWA BARAŃCZAKA
Pośród trzech nominowanych w tym roku autorów książek dziś wyłoniono laureatkę stypendium. Została nią Magdalena Kicińska za książkę „Pani Stefa” opowiadającą o życiu i pracy Stefanii Wilczyńskiej, współpracowniczki Janusza Korczaka.
- Jesteśmy zaszczyceni i wdzięczni za wyróżnienie nas – rozpoczęła laureatka stypendium. - Nagrodę tę traktuję również jako nagrodę dla pani Stefanii Wilczyńskiej, jej dzieła i pamięci o niej. Ja jestem rzemieślniczką, która mniej lub bardziej sprawnie próbowała to wykonać. Ta nagroda to zaszczyt ale i obowiązek, który również na panu czuwa - tymi słowami Magdalena Kicińska zwróciła się do prezydenta Jaśkowiaka – Bardzo się cieszę, ze Poznań przystąpił do inicjatywy, która zakończy albo raczej zacznie walkę z ksenofobią, rasizmem, antysemityzmem. To, o czym pisałam w książce było tłem życia mojej bohaterki. Niestety mam wrażenie, ze w Polsce ostatnio rośnie to w siłę i musimy się wspólnie temu przeciwstawiać. Bo praca na rzecz tego, żebyśmy się tu wszyscy dobrze czuli na pewno nie jest jeszcze skończona – podsumowała Magdalena Kicińska.
Podczas dzisiejszej uroczystości w auli Lubrańskiego na Uniwersytecie Adama Mickiewicza wręczono również nagrodę im. Adama Mickiewicza. Nazwisko laureata poznaliśmy niespełna dwa tygodnie temu, jest nim Erwin Kruk. Nagrodę w imieniu zwycięzcy odebrał przyjaciel pisarza, prof. Chojnowski. – Dziękuję w imieniu Erwina Kruka za poznański Nobel literacki. Erwin Kruk nie spodziewał się tej nagrody. Jest to człowiek, który ma bogaty życiorys, ale całe życie poświecił słowu i pamięci. Jest pisarzem ale przede wszystkim poetą, który nie pasuje do dzisiejszych czasów, zabieganych, niespokojnych i dlatego jego zaskoczenie było tak ogromne.
Prezydent Jacek Jaśkowiak przed wręczeniem nagród podkreślił znaczenie poznańskiego Uniwersytetu - Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej poznańskiego Uniwersytetu to doskonała placówka dydaktyczna. Przede wszystkim jest to placówka, która ma tak znakomitych absolwentów jak Stanisław Barańczak. Absolwentów, którzy będą sławili miasto Poznań. (…) Nie ma lepszego sposobu promocji Poznania niż kultura i mam nadzieje, ze w przyszłości będziemy mogli wspólnie działać aby poezja, kultura i literatura mogły się w Poznaniu jeszcze lepiej rozwijać. Niech ta nagroda będzie dowodem na to, że ta praca ma grono odbiorców i niech będzie również inspiracją dla innych twórców.
Poznańska Nagroda Literacka została przyznana w tym roku po raz drugi. Ufundowana jest przez prezydenta Jacka Jaśkowiaka oraz rektora poznańskiej uczelni, prof. dra hab. Bronisława Marciniaka. Jest przyznawana w dwóch kategoriach - Nagroda im. Adama Mickiewicza za wybitne osiągnięcia dla polskiej literatury i kultury oraz Nagroda-Stypendium im Stanisława Barańczaka za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej dla twórcy, który nie ukończył 35. roku życia.