INDIANIE W POZNANIU
Dziś o 14:30 w niezwykłym miejscu jakim są podziemia Pałacu Górków otwarty zostanie niecodzienny wernisaż. Ekspozycja będzie opowiadała o losach Indian, pradawnych zwyczajach mieszkańców drugiej półkuli, które badali naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wszystko zaczęło się w Krakowie
Badania Projektu Archeologicznego Sand Canyon – Castle Rock są realizowane od 2011 roku w regionie Mesa Verde, w Kolorado na Południowym Zachodzie USA. Mają one na celu rekonstrukcję struktury osadniczej oraz zmian społeczno-kulturowych w społecznościach indiańskich kultury Pueblo i ich migracji w XIII wieku naszej ery na południe, na teren dzisiejszych stanów Arizona i Nowy Meksyk.
Projektem kieruje doktor Radosław Palonka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest on również autorem wystawy, którą będziemy mogli oglądać aż do 31 sierpnia. Ekspozycji będą również towarzyszyć zdjęcia wykonane przez Roberta Słabońskiego.
Zdjęcie z badań w Kolorado - fot. R. Słaboński
Rysunki naskalne w Muzeum
Projekt prowadzony jest w trzech kanionach regionu: Sand Canyon, East Rock Creek Canyon oraz Graveyard Canyon, które należą do pomnika narodowego, Canyons of the Ancients National Monument, nadzorowanego przez Bureau of Land Management w Kolorado. W tych kanionach znajduje się czterdzieści małych i jedna duża osada, Castle Rock Pueblo, datowane na XIII wiek naszej ery.
„Razem tworzyły one zespół najprawdopodobniej sprzymierzonych z sobą osad. Było to jedno z sześćdziesięciu funkcjonujących w tym okresie skupisk osadniczych na pograniczu dzisiejszych stanów Kolorado i Utah.” piszą organizatorzy wystawy.
Od 2013 roku prace projektu zostały dodatkowo poszerzone o dokumentację stanowisk ze sztuką naskalną w Sandstone Canyon, oddalonym o około dwadzieścia kilometrów od głównego obszaru badań.
Podczas pięciu sezonów badawczych zadokumentowano około trzydziestu stanowisk z czterdziestu datowanych na XIII wiek naszej ery. W ramach badań polskiego projektu przeprowadzono przede wszystkim nieinwazyjne terenowe badania powierzchniowe, szczegółową dokumentację opisową, rysunkową i fotograficzną zachowanej architektury kamiennej, sporządzono dokładne plany stanowisk z uwzględnieniem wszystkich budynków i topografii terenu.
Niezwykłą atrakcją tej wystawy są zdjęcia Roberta Słabońskiego. Ukazują one pozostałości zupełnie nie znanej Europejczykom kultury. Równocześnie, są one zapisem ciężkiej codziennej pracy archeologów z Krakowskiej uczelni. Wystawę można zwiedzać od jutra w sali wystaw czasowych w podziemiach Pałacu Górków na ulicy Wodnej 27.