MARZEC W POZNANIU (8.03 - 10.03)
Przed nami tydzień, podczas którego będziemy obchodzić święta obu płci. 8 marca dzień kobiet i dwa dni później, zdecydowanie mniej popularny- dzień mężczyzn. To powinno mobilizować do wyjścia z domu i skorzystania z ofert kulturalnych w naszym mieście. Tylko zaraz, chwila! Czy ktoś jeszcze potrzebuje ku temu mobilizacji?
Wtorek
- Zaczniemy politycznie, a właściwie samorządowo. W dzień kobiet bowiem będą obradować członkowie komisji samorządowej:
Wśród poruszanych zagadnień znajdzie się m.in. sprawa korzystania z budynku Domu Tramwajarza przez Stowarzyszenie Jeżyczanie. Ale nie tylko, radni będą również opiniować zmiany w budżecie miasta na bieżący rok, rozpatrzą też skargę rady osiedla Kiekrz na prezydenta Poznania.
Posiedzenie komisji rozpocznie się o godzinie 16.30 w Centrum Amarant przy ul. Słowackiego.
- Usta milczą, dusza śpiewa:
W programie: światowe kompozycje, arie i duety z największych oper, operetek i musicali,m.in. Usta milczą, dusza śpiewa, Wielka sława, to żart, Jak bal, to bal..., Co się dzieje oszaleję, Tłumy Fraków, Przetańczyć całą noc......
Wystąpią soliści Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie i Teatru Wielkiego w Łodzi: Danuta Dudzińska - sopran, Ewelina Hańska - sopran, Wiesław Bednarek - baryton, Krzysztof Marciniak - tenor oraz soliści baletu Teatru Wielkiego w Łodzi, Orkiestra Salonowa pod dyrekcją Bogny Dulińskiej; Koncert poprowadzi Jan Targowski.
Początek o godzinie 19.00 w Auli UAM przy ul. Wieniawskiego.
- Maryla Rodowicz i Helena Vondraczkova:
Znają się od lat. Wielokrotnie miały okazję występować na jednej scenie, gdzie zrodziła się szczególna relacja: przyjaźń sięgająca poza backstage i odporna na niszczące działanie upływającego czasu. Tym razem zgodziły się wziąć udział w wyjątkowym projekcie, by solo i w duetach wykonać swoje największe przeboje. Na miłośników piosenki estradowej czeka więc prawdziwa uczta. To nieprawda, że królowa jest tylko jedna! Dowodzi tego dobitnie niegasnąca aktywność artystyczna dwóch legend polskiej i czeskiej piosenki: Maryli Rodowicz i Heleny Vondrackovej. Od kilku już dekad każda z nich z sukcesami odnajduje się na wymagającym, bo bezustannie zmieniającym bieg rynku muzycznym, ich koncerty gromadzą tłumy, kolejne płyty osiągają najwyższe noty sprzedażowe, a piosenki z ich repertuaru śpiewają wszyscy, niezależnie od metryki. Obie są kochane i podziwiane.
W Dniu Kobiet obie damy zagoszczą na scenie poznańskiej hali widowiskowej Arena, by wykonując swoje największe przeboje, wraz z kilkutysięczną publicznością celebrować ten wspaniały dzień - święto wszystkich pań. Usłyszymy więc z pewnością takie hity, jak: Malowany dzbanku, Vzdaleny hlas, Kolorowe jarmarki, Niech żyje bal czy... Małgośka, którą artystki miały już okazję wykonywać w duecie w latach siedemdziesiątych.
Koncert odbędzie się w Hali Arena. Początek o 19.00.
- Recital Andrzeja Poniedzielskiego:
Wszystkich zmęczonych prozą dnia codziennego zapraszamy na spotkanie z poetyckim poczuciem humoru Andrzeja Poniedzielskiego. W programie: satyryczne komentarze do aktualnej rzeczywistości w formie piosenek i monologów. Wieczór humoru niezwykle inteligentnego, a zarazem "łagodnego". Teksty Andrzeja Poniedzielskiego (a także jego osoba i swoisty, urokliwy sposób bycia na scenie) pozwalają na zatrzymanie się w pędzie prozaicznej codzienności i przypomnienie sobie o całej poezji życia, o marzeniach, tęsknotach i miłości...
Początek o 19.30 w Eskulapie.
- Spotkanie ws. PBO16 dla mieszkańców Nowego Miasta:
Środa
- Posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej:
Podczas spotkania radni zapoznają się z funkcjonowaniem Składowiska Odpadów w Suchym Lesie i odwiedzą jego teren.
Kosmisja rozpocznie obrady o 12.30. Miejsce: Składowisko Odpadów, ul. Meteorytowa, Suchy Las.
- Posiedzenie Komisji Polityki Przestrzennej:
Wśród omawianych punktów znajdą się: Projekt uchwały (PU 385/16) w sprawie zamiaru utworzenia parku kulturowego na terenie miasta Poznania pod nazwą "Park Kulturowy Stare Miasto". Projekt uchwały (PU 386/16) w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "W rejonie mostu Królowej Jadwigi w paśmie rzeki Warty" w Poznaniu. Projekt uchwały (PU 387/16) w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Sołacz - część A" w Poznaniu. Wniosek Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP w sprawie wyrażenia zgody na wzniesienie pomnika Brata Kurkowego.
Spotkanie odbędzie się w Sali Malinowej Urzędu Miasta Poznania. Początek o godzinie 16.00.
- Kto ty jesteś?:
Punktem wyjścia pierwszej debaty są proste pytania: od kiedy istnieje w kulturze polskiej zbitka pojęciowa „Polak-katolik”? Jakie są konsekwencje połączenia kategorii narodowej (Polak) z uniwersalną religią katolicką? Co powinno charakteryzować „Polaka-katolika”, a co cechuje go w praktyce? Jak przedstawia się i skąd się wywodzi moralność dnia powszedniego polskiego katolicyzmu? Jak zdefiniować polskość w kontekście innych wyznań lub postaw ateistycznych?
Debata rozpocznie się o 18.00 w Sali Wielkiej CK Zamek.
- Takie oto wieści z lotniska:
Czwartek
- Posiedzenie Komisji Kultury i Nauki:
Członkowie komisji będą rozmawiać między innymi o obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski, zaopiniują także kilka projektów uchwał i wniosek Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP w sprawie wyrażenia zgody na wniesienie pomnika Brata Kurkowego.
Początek o 17.00 w Sali Błękitnej UMP.
- Elvis:
Cudowny chłopak z amerykańskiego Południa, z bezczelnym uśmiechem i gitarą, podbija świat. Ma wszystko: talent, wygląd i menadżera, który już wkrótce uczyni go Królem. Pierwszą międzynarodową Gwiazdą Totalną, z wizerunkiem obmyślonym w najdrobniejszym szczególe. I chociaż nie wspomina o problemach lat 60. oraz 70. – równouprawnieniu, feminizmie, wojnie w Wietnamie, segregacji rasowej – jego piosenki stają się hitami. Elvis prywatny i Elvis sceniczny zlewają się w jedną bezideową masę, z której każdy może wyrzeźbić takiego Króla, o jakim marzy… Presley to już nie piosenkarz. To religia. Przyjmą ją Państwo?
Spektakl rozpocznie się o 19.00 na Dużej Scenie Teatru Nowego.
- Trojanki:
Byłam i polecam: "Osobiście czułam niepewność, lęk, ciekawość, a to oznacza, że łaknęłam więcej i bardziej skupiałam się na tym, co twórcy chcieli zaprezentować. Po spektaklu czułam pewien niedosyt, czułam że chciałabym kontynuacji. Pozostawia on nas bowiem z wieloma pytaniami, na które pewnie sami musimy sobie odpowiedzieć. O spektaklu myśli się długo po nim, a to chyba jedna z najlepszych recenzji, jaką może wyrazić widz."
Cały tekst znajduje się pod linkiem: http://www.miastopoznaj.pl/blogi/kultura/3357-wojna-z-perspektywy-kobiet
Jeżeli zdecydujecie się wybrać, to zapraszamy do Teatru Polskiego na godzinę 19.00.
- Szczerze mówiąc, to też za naszym nowym dworcem nie przepadam:
Ale właśnie, czy jest faktycznie taki zły? Przypominam zeszłoroczny artykuł, który jest dostępny pod linkiem: http://www.miastopoznaj.pl/polityka/1116-raz-piekny-raz-niechciany-jaki-jest-poznan
Oto fragment:
Zauważony i doceniony został także nie do końca lubiany przez poznaniaków, nowy dworzec. W prestiżowym rankingu zrealizowanym przez portal infoarchitektura.pl stanął na najwyższym stopniu podium. Wartym podkreślenia jest, że polskie dworce kolejowe były oceniane przez wybitnych architektów, co może oznaczać, iż ten nasz „chlebak” faktycznie nie jest taki zły...
- Odważna realizacja odpowiadająca współczesnym światowym standardom. Kontrowersyjna i burząca zachowawcze i konserwatywne gusta. Nowoczesny i niewątpliwie ciekawy projekt. Efektowne zastosowanie szkła. W naszej polskiej tradycyjnej duszy, czas na powiew nowoczesności – uzasadnili swoją decyzję eksperci.
Tym pocieszającym elementem dotyczącym naszego "chlebaka" życzę miłego tygodnia!