JAŚNIEJ I BEZPIECZNIEJ - LEDY ROZŚWIETLAJĄ RYNEK
Stare lampy dotychczas oświetlające płytę Starego Rynku zostały zastąpione nowoczesnym oświetleniem ledowym. Dzięki temu nie tylko zwiększył się zasięg lamp, ale jest też zdecydowanie jaśniej.
Wymianie podległy 32 lampy, czyli wszystkie znajdujące się na płycie Starego Rynku. Przy projekcie współpracowali poznańskie biuro konserwatora zabytków i plastyk miejski. Oprawy wzorowane są na tych z początku XX w. O część techniczną zadbał realizator - Enea Oświetlenie - Dziś mamy siedmiokrotnie lepiej oświetloną płytę Rynku. Mamy do czynienia ze światłem, które zbliżone jest do światła dziennego, jest bardziej naturalne. Dzięki temu jest ono lepiej odbierane - poinformował Piotr Grocholewski, dyr. Oddziału Poznań Enea Oświetlenie Sp. z o.o.
Nie jest to koniec planów związanych z oświetleniem na Rynku. Doświetlone zostanie przejście między budynkami przy ul. Baptysty Quadro i ul. Różany Targ oraz domki budnicze. Wpłynie to na bezpieczeństwo, ale uchronić ma również ten rejon przed wandalami. Być może też wymienione zostaną lampy w bocznych ulicach - Nie wykluczmy tego, że prędzej czy później będziemy musieli pomyśleć o wymianie lamp w uliczkach dochodzących do Rynku. Chcielibyśmy jeszcze trochę z tym zaczekać, tak, aby mieć już za sobą kompleksową modernizację Rynku. Wymiana opraw nie jest bardzo inwazyjna, ale w przyszłości chcielibyśmy działać spójnie. Planujemy przywrócić oświetlenie domków budniczych. Stały tu przed wojną latarnie i chcielibyśmy do tego wrócić i te domki doświetlić. Czekamy na razie na rozstrzygnięcie konkursu na przebudowę płyty Starego Rynku- wyjaśnił wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.
Miejski konserwator zabytków również nie wyklucza wymiany oświetlenia przy ulicach dochodzących do Rynku - Na pewno będzie musieli spojrzeć kompleksowo na doświetlenie całego Starego Miasta. Tę wymianę na razie przeprowadzamy testowo. Zobaczymy, jak to się sprawdzi w praktyce. Być może w uliczkach odchodzących od Rynku również oświetlenie będzie wymienione. Ta metoda doświetlenia była najprostsza i najszybsza i wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu społecznemu, dopuściłam taką możliwość oświetlenia na płycie rynkowej- podkreśliła Joanna Bielawska-Pałczyńska, miejski konserwator zabytków.
Aby mieszkańcy i turyści czuli się jeszcze bezpieczniej, miasto planuje uruchomienie i finansowanie mobilnego komisariatu, który będzie działał w przestrzeni Starego Rynku. Komisariat ma być czynny jeszcze w tym roku. Władze miasta zapowiadają, ze na tym nie koniec i liczą się z koniecznością działania na wielu płaszczyznach - Już w grudniu zostanie zmodernizowany monitoring na ul. Wrocławskiej. Nie ukrywam też, że liczę na zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi i w tej sprawie, mam nadzieję, wesprze nas poseł Szymon Szynkowski vel Sęk – powiedział wiceprezydent Wiśniewski.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
KTO ODPOWIADA ZA ITS I CZY SYSTEM JUŻ DZIAŁA
