PODYSKUTUJMY O POZNANIU!
Jak odkryć miasto na nowo? Jak poprawić jakość życia w mieście? Czy woda to szansa, czy zagrożenie w przestrzeni miejskiej? Czy potrzebujemy więcej zieleni w miastach? Jak angażować mieszkańców w proces rozwoju miasta? M.in. na te pytania eksperci z Polski i Holandii odpowiadać będą podczas konferencji pn. "Cities in Transition. Sustainable, smart and livable: Dutch approach" ("Miasta w okresie transformacji. Zrównoważenie, inteligentnie i przyjaźnie do zamieszkania: podejście holenderskie").
Konferencję otworzą prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz Paul Bekkers, Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce. Wśród prelegentów znajdować się będą przedstawiciele samorządu, dziennikarze, czy pracownicy urzędów. Całość podzielona została na dwie części.
Do południa głos zabierze m.in. Burmistrz Eindhoven, Rob van Gijzel, który będzie opowiadał o doświadczeniach swojego miasta. Dzisiaj Eindhoven to centrum nowoczesnego przemysłu, technologii, innowacji i nauki, a także miasto grafiki, architektury, designu oraz wzornictwa przemysłowego. Otwartość na innowacje stanowi kluczowy instrument działania miasta. Z kolei kluczowa postawa przejawia się w woli współpracy i otwartości na jej budowanie. Eindhoven jest jednym z wiodących na świecie centrów technologicznych. Miasto zbudowało swoją silną pozycję pomimo nieodległego w czasie głębokiego kryzysu. - Proces gospodarczej transformacji miasta będzie wiodącym elementem prezentacji Burmistrza Eindhoven – piszą organizatorzy.
Głos zabierze także Niek Roozen, architekt krajobrazu, który w swoim półgodzinnym wystąpieniu będzie starał się odpowiedzieć na szereg pytań - Czy potrzebujemy więcej zieleni w miastach? Jak rozumiemy i postrzegamy rolę zieleni w otoczeniu, w którym żyjemy i pracujemy? Jakie jest znaczenie kształtowania zieleni w strukturze miasta? Jak zieleń oddziałuje na funkcjonowanie człowieka we współczesnej przestrzeni miejskiej? Czy zieleń to tylko źródło radości i estetycznych doznań?
Interesująca może być również prezentacja Tracy Metz, dziennikarki, autorki publikacji dotyczących urbanistyki i architektury, która opowiadać będzie o temacie, który przez ostatni rok stał się jednym z priorytetów Poznania. Organizatorzy piszą tak - Woda, postrzegana często jako zagrożenie, jest ważnym źródłem życia w miastach. Decyduje o jego jakości, wpływa na formowanie i funkcjonowanie przestrzeni miejskiej. Stanowi także ważne narządzie planowania i zarządzania. Zmiany klimatyczne, rozwijająca się gospodarka oraz urbanizacja wywierają presję na wypracowanie nowego podejścia do funkcjonowania systemu wodnego na obszarach zurbanizowanych. Jest to proces intensywnie angażujący miasta holenderskie, a jego kluczową częścią są mieszkańcy. Wprowadzenie do nowego, holenderskiego myślenia o wodzie i projektowania z wodą oraz tego, w jaki sposób mieszkańcy mogą aktywnie zaangażować się w sprawy zmiany podejścia do zarządzania zasobami wodnymi, będzie jednym z zagadnień poruszonych w prezentacji Tracy Metz.
Część druga konferencji zaplanowana została w interaktywnej formule warsztatowej. Opierać się będzie na pracy w mieszanych, polsko-holenderskich grupach. Założeniem jest połączenie wiedzy i praktyki reprezentowanej przez różne środowiska działające w sferze rozwoju i funkcjonowania miast w Polsce i Holandii. Tematyka warsztatów będzie koncentrować się wokół zagadnień związanych z:
1. Komfortem i jakością życia w mieście /the livability of the city.
2. Zdrowym otoczeniem życia w mieście/ a healthy environment in the city.
3. Cyfrowym miastem/ the digital city.
Istotą warsztatów jest włączenie omawianych zagadnień w konkretną problematykę polskich miast, reprezentowaną na przykładzie dwóch dzielnic Poznania:
1. Łazarza (historyczna dzielnica położona w centralnej części miasta z problemem depopulacji i zaniku tradycyjnych funkcji centrotwórczych),
2. Naramowic (peryferyjna dzielnica miasta, monofunkcyjny obszar mieszkaniowy, przykład trendów urbanizacyjnych ostatnich dekad).
Konferencja odbędzie się 19 listopada w Auli Artis Collegium da Vinci w Poznaniu (dawna Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa), ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10, w godz. 9:00 - 17:00.
Zapisy (wraz z podaniem wybranego warsztatu) przyjmowane są pod adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 13 listopada, więc jeszcze dzisiaj jest szansa by zdecydować się na uczestnictwo w konferencji.
Szczegóły wydarzenia znaleźć można na stronie www.citiesintransition.pl
Przeczytaj poprzedni artykuł!
ŚW. MARCIN - ROGALE, SZASZŁYKI I INNE SMAKOŁYKI
