TYLKO U NAS: W POZNANIU MA POWSTAĆ MUZEUM LOTNICTWA
Jak wynika z naszych informacji, ma to być muzeum połączone z Centrum Lotnictwa. Według wstępnych założeń powstanie ono w okolicy portu lotniczego „Ławica”.
Pomysł wydaje się być niezwykle ciekawy, w szczególności, że nieraz było słychać głosy osób mniej lub bardziej zaznajomionych z tematyką lotniczą, iż przydałoby się w Poznaniu takie miejsce. Nie dziwi zatem fakt, że idea, którą zaprezentowała Fundacja „Zachować Skrzydła” skłoniła parlamentarzystów, nie tylko wielkopolskich, do włączenia się w lobbowanie na rzecz budowy centrum.
Zespół Parlamentarny ds. Budowy Muzeum Lotnictwa w Poznaniu został utworzony 22.07.2015 roku. Posłowie, którzy weszli w jego skład zadeklarowali wsparcie dla działań mających w efekcie doprowadzić do utworzenia w Poznaniu centrum-muzeum lotnictwa. Ma ono olbrzymią szansę stać się jednocześnie wizytówką Poznania.
W skład Zespołu Parlamentowego wchodzą: Marek Niedbała (SLD), Tadeusz Dziuba (PiS), Eugeniusz Tomasz Grzeszczak (PSL), Killion Munyama (PO), Maciej Banaszak (SLD), Tomasz Górski (niezależny), Stanisław Kalemba (PSL) i Tadeusz Tomaszewski (SLD).
Posiedzenie wyjazdowe w Krzesinach.
Ostatniego dnia lipca tego roku, zespół odbył posiedzenie wyjazdowe na lotnisku w Krzesinach. Tam zapoznał się z koncepcją architektoniczną oraz miał okazję zwiedzić odrestaurowane eksponaty samolotów, znajdujące się w obecnie na terenie bazy lotniczej. Centrum lotnictwa, połączone z muzeum, według wstępnych założeń, mogłoby powstać w okolicy portu lotniczego „Ławica” i wzorem Centrum Nauki Kopernik stanowiłoby interaktywne muzeum, z możliwością prowadzenia warsztatów edukacyjnych. Służyłoby również pielęgnacji tradycji lotnictwa polskiego. Fundacja zakłada również stworzenie na terenie przyszłego centrum zakładu renowacji zabytkowych samolotów.
- Mamy w kraju fajne tradycje lotnicze, fantastycznych pilotów czy zakłady lotnicze - wymienia poseł Maciej Banaszak. – Polacy interesują się lotnictwem. Przykładowo, tysiące ludzi pojawiło się np. na Wielkim Festynie na Krzesinach, a teraz, kiedy trwa remont na lotnisku Ławica, to setki ludzi przychodzi je zwiedzać – słyszymy. - Myślę, że to muzeum przyciągnie w szczególności dzieci i młodzież - uzupełnia poseł.
Wizualizacje projektu.
Lotnictwo cieszy się coraz większą popularnością
W momencie, kiedy takie muzeum, a właściwie centrum powstanie w naszym mieście, nie będziemy musieli wyjeżdżać do stolicy, aby wziąć udział np. w imprezie Noc w Instytucie Lotnictwa. Najbliższa zaplanowana jest na sobotę. Dodatkowo zachęca fakt, że wstęp na nią jest całkowicie bezpłatny. Organizatorzy informują, że wśród atrakcji pojawi się m.in. możliwość wyrzeźbienia samolotu z lodu czy tunele aerodynamiczne. Pikanterii dodaje fakt, że to jedyna noc w ciągu roku, kiedy można zwiedzić, niedostępny na co dzień Instytut Lotnictwa w Warszawie. Równie atrakcyjnie będzie w ten weekend na poznańskiej Ławicy, o szczegółach przeczytacie jutro u nas na portalu.
Podobne placówki w innych częściach kraju
Znane i cenione Muzeum Sił Powietrznych znajduje się w Dęblinie. W nim również istnieje możliwość skorzystania z oferty edukacyjnej skierowanej do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. – Są to cztery bloki tematyczne: „Wojna obronna Polski we wrześniu 1939”, „Polacy we frontach II wojny światowej”, „Miejsca pamięci narodowej” i „Historyczny rodowód symboli państwowych i wojskowych. Symbolika lotnicza” – czytamy na stronie Muzeum.
Muzeum Lotnictwa Polskiego znajduje się natomiast w Krakowie. – To jedno z tych miejsc, w których zatrzymuje się czas. To ogromny zielony teren, który tak właściwie przypomina park, tyle, że zamiast drzew są samoloty – opowiada Paweł, miłośnik lotnictwa. – Zobaczycie tam odrzutowce, śmigłowce, szybowce, motoszybowce, silniki samolotów, fotele samolotowe i mógłbym tak jeszcze długo wymieniać – dodaje.
Czekamy na coś równie wspaniałego w Poznaniu. Z pewnością nie tylko miłośnicy czy wręcz fanatycy lotnictwa będą zadowoleni.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
POZNAŃ JAK MALOWANY
