RODZINNY POZNAŃ
Od dwóch lat można już w Poznaniu otrzymać Kartę Rodziny Dużej. Choć istnieje dość spora grupa potencjalnych beneficjentów, nie wszyscy decydują się złożyć wniosek.
Kartę Rodziny Dużej mogą otrzymać gospodarstwa domowe, w których na utrzymaniu rodziców jest trójka lub więcej dzieci. Rodzice mogą z niej korzystać dożywotnio, zaś dzieci do 18 roku życia lub ukończenia nauki. Wyrobienie takiego dokumentu umożliwia korzystanie z wielu zniżek. Pamiętać należy jednak o tym, że istnieją dwie karty – ogólnopolska i poznańska.
Za wydania KRD odpowiada Urząd Gminy czy Miasta w miejscu zameldowania. Ciekawe jednak, na czym pozwala zaoszczędzić karta ogólnopolska.
Stadion Narodowy i pierogarnia w Lublińcu
Szczegółowa lista partnerów, wspierających inicjatywę KRD w całym kraju, jest dostępna na stronie internetowej, rodzina.gov.pl i… zawiera kilka ciekawostek. Począwszy od 6% rabatu na pierogi w Lublińcu, przez rabat 41,4% (sic!) na postój przez 9 lub 12 dób, na parkingu lotniskowym w Krakowskich Balicach, po 50% zniżki na wycieczkę po Stadionie Narodowym. Są jeszcze promocyjne wejścia do muzeów i teatrów czy oper. Na szczęście.
Poznań. Miasto rodzinne
Daniel Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń, zachęca do posiadania lokalnej karty. – Wszystko możemy wykonać drogą elektroniczną, składamy wnioski dla całej rodziny i jedna osoba odbiera wszystkie karty. Jedna wizyta. – dodaje. Poznańska karta jest coraz bardziej popularna, wydano ich już ponad 14 tysięcy. Dowiemy się z centrum świadczeń. Dla porównania ogólnopolska karta dostępna od czerwca tego roku ma około tysiąca użytkowników. Daniel Napierała uzupełnia – Cały czas udoskonalamy i rozszerzamy możliwości lokalnej karty, pojawiają się nowi atrakcyjni oferenci. Od gastronomii, przez aptekę, teatry, kina, czy muzea i księgarnie. Dodatkowo współpracujemy z innymi miastami i wymieniamy się uwagami czy pomysłami. Czerpiemy je z Gdańska, Wrocławia czy Środy Wielkopolskiej - uzupełnia.
Nie można odpowiedzieć na pytanie czy Karta Rodziny Dużej obniża koszty utrzymania. Dlaczego, ot głównie dlatego, że umożliwia raczej rozwój w kierunkach na które wcześniej nie wszystkich byłoby stać. Więc nie zawsze jest realną zniżką, bardziej umożliwieniem dostępu do dóbr, do których wcześniej trudno byłoby go uzyskać.
współpraca Barbara Szeląg
Przeczytaj poprzedni artykuł!
OSIEDLOWY RYNEK
