NAUKOWE NADGODZINY
Dzisiejszy wieczór upłynie w Poznaniu pod znakiem prelekcji, warsztatów i eksperymentów. Wszystko to z okazji Nocy Naukowców, która odbędzie się na uczelniach wyższych. Postanowiliśmy przyjrzeć się tego dnia pracy prelegentów, którzy swoją obecnością uświetnią imprezę.
Dzisiejszej nocy w całej Europie odbędą się imprezy popularno-naukowe pod hasłem Researcher's Night. Poznańska Noc Naukowców corocznie gromadzi duże rzesze poznaniaków. Niewiele jednak osób zastanawia się kto i dlaczego postanawia wygłosić wykład, na który decydują się właśnie wybrać. Sprawdziliśmy zatem jak wygląda ten wieczór w oczach pracowników naukowych uczelni, które biorą udział w Nocy Naukowców.
– Staram się trzymać raczej z daleka od tej imprezy. Nie bardzo mam ochotę pracować w nocy za darmo – deklaruje jeden z pracowników poznańskiej uczelni. Trudno się dziwić – nie każdy może sobie pozwolić na poświęcenie takiej ilości wolnego czasu, biorąc także pod uwagę czas potrzebny na przygotowanie zajęć. Czy prelegenci mogą zatem okazać się stratni, decydując się na udział w imprezie? – Jest to absolutny wolontariat, naukowcy dostają jedynie zwrot kosztów za materiały do warsztatów. Natomiast nie otrzymują oni wynagrodzenia – odpowiada Lidia Leszczyńska z Działu Informacji i Promocji PP.
Bo liczy się pasja
Jednak istnieje wciąż bardzo duża grupa naukowców decydujących się pomimo wszystko na poprowadzenie warsztatów czy wykładów w ramach Nocy Naukowców. Jak zapewnia Lidia Leszczyńska, jest to ich dobrowolna decyzja. – Naukowcy zgłaszają się sami. Przyjmujemy zazwyczaj wszystkie zgłoszenia od pracowników, którzy chcą się podzielić wiedzą i umiejętnościami – dodaje.
Takich pasjonatów nie brakuje. Znaleźć można ich między innymi w Kole Naukowym Studentów Archeologii UAM. O swoim udziale w tegorocznej edycji opowiedział sekretarz Koła, Maciej Kaczor – Jest to moja pierwsza noc naukowców, zainspirował mnie kolega, który także jest prelegentem i akurat potrzebował pomocy. - Zapytany o to, czy nie przeszkadza mu forma wolontariatu dodaje – Mamy bardzo fajną, zorganizowaną grupę fanów archeologii, dlatego tylu prelegentów jest studentami właśnie z tego kierunku. Większość z nas jeździ na festiwal w Biskupinie, na którym jesteśmy 9 dni i także robimy to za darmo. Tego typu praca jest zatem dla nas chlebem powszednim.
Jak zatem widzimy wszystko zależeć może od nastawienia. Warto także zauważyć, że duża część prelegentów to właśnie studenci lub doktoranci, którzy mają zapał do pracy i chętnie dzielą się wiedzą. Oczywiście na imprezie nie zabraknie także wykładów profesorów, którzy pragną opowiedzieć o swojej pracy.
Warto zatem wybrać się na Noc Naukowców i docenić wysiłek, jaki wkładają w imprezę prelegenci. Wydarzenie rozpocznie się dzisiaj po południu i potrwa do późnych godzin nocnych. Szczegółowy plan wydarzeń można sprawdzić na stronie imprezy.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
KULTURA W KROPKI
