WARKOCZ MAGDALENY TO WYDARZENIE CAŁEGO MIASTA
W najbliższą niedzielę odbędzie się coroczny festyn farny. Jest to już XVII edycja, która jak co roku organizowana zostaje przez Parafię Farny i Towarzystwo Przyjaciół Poznańskiej Fary. Jest to staromiejska poznańska tradycja, która w lipcowe południe przyciąga spore grono zainteresowanych mieszkańców i turystów na Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania.
Jak co roku rozpoczęcie wydarzenia zacznie się uroczystą Mszą odpustową w Bazylice Farnej o godzinie 12:30. Samo trwanie festynu przewidziano od godziny 14:00 do 19:00 na dziedzińcu Urzędu Miasta.
- Dlaczego warkocz Magdaleny? Przez wiele lat podróżowałem po Bliskim Wschodzie: Libii czy Algierii, a tam dużo kobiet miało długie włosy i lubiło pleść warkocze. Wówczas pomyślałem, że św. Magdalena, jedna z patronek bazyliki, zapewne też miała takie długie, piękne włosy – wyjaśnia Bohdan Gruchman, przewodniczący Towarzystwa Poznańskiej Fary.
Jak sama nazwa festynu wskazuje, tematem przewodnim każdej edycji jest warkocz. Z tego też względu co roku przeprowadzany zostaje konkurs, którego uczestniczkami są kobiety o różnym przedziale wiekowym. Dzięki swoim długim włosom będą rywalizować o przyznanie im miana posiadania najdłuższego warkocza. Charakterystyczna dla tego festynu jest także możliwość skosztowania wypieków na kształt warkocza, które przygotowywane są wyłącznie na tę okazję. Udało nam się porozmawiać z właścicielem piekarni Tomaszem Nowakiem, który utwierdził nas w przekonaniu, że uczestnictwo w festynie jest dla niego czystą przyjemnością i jest niezmiernie szczęśliwy, że został zaszczycony możliwością wypiekania co roku aż tysiąca warkoczy.
Jednak festyn nie tylko słynie z plecenia włosów, czy wypieków, ale także z możliwości głębszego poznania historii tego miejsca i odkrycia zakamarków Fary Poznańskiej. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka oraz księdza arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Z tego względu uczestnicy będą mogli obejrzeć również imponujący zbiór skarbów farnych oraz usłyszeć i zobaczyć organy Ladegasta, które są jedynymi takimi w Polsce. Przewidziane również zostało zwiedzanie Kolegium Jezuickiego, czyli dzisiejszy Urząd Miasta.
- W tym roku będzie można zwiedzić wnętrza Fary od ziemi aż po strych. Ludzie o mocnych nerwach będą mogli wczołgać się na strych; podziemia natomiast to miejsce z niesamowitym klimatem, można by rzec, mikroklimatem – informuje Michał Błaszczyński z Muzeum Archidiecezjalnego. Dodaje, że ich zadaniem jest przygotowywanie wystaw, które słyną z różnych tematów odmiennych każdego roku. Podczas tej edycji jest to monstrancja, czyli podobno jeden z najbardziej luksusowych przedmiotów liturgicznych. - Jest to wydarzenie nie tylko dla wspólnoty parafialnej, ale dla całego miasta - zapewnia proboszcz parafii, ksiądz kanonik Mateusz Misiak.
Zabawa dla wszystkich
Nieodłącznym elementem corocznego wydarzenia jest zapewnienie przybyłym gościom wielu niesamowitych atrakcji. Organizatorzy zadbali o to, aby przybyli goście niedzielnego spotkania na placu Kolegiackim, czynnie włączyli się do trwającego festynu. Uwzględniając różne gusta i wiek zebranych uczestników, atrakcje zostały dostosowane w ten sposób, by nikt ze zgromadzonym nie odczuwał nudy. Dla zwolenników ruchu przygotowano turniej Gry i Zabawy Retro, a dla miłośników myślenia i poszukiwania przygód zorganizowano grę staro-miejską „Tajemnice Fary”. Dzięki darczyńcom zostały także przewidziane nagrody, począwszy od pielgrzymki do Rzymu, a kończąc na romantycznej kolacji w restauracji.
W tym roku do współpracy zaproszony został Swarzędz. - Jako burmistrz jestem zaszczycony, że możemy uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu. Jako gmina chcemy pokazać to, co najlepsze od strony kulturalnej. Będzie coś dla ducha, ale też coś dla ciała – zaznacza Marian Szkudlarek.
- Uczestnictwo w tym wydarzeniu jest dla nas bardzo ważne także z innego powodu. Za 3 lata będziemy obchodzić 380-lecie istnienia Swarzędza. Chcemy promować gminę Swarzędz na zewnątrz – dodaje burmistrz największej gminy miejsko-wiejskiej w Wielkopolsce. To właśnie stamtąd będą pochodzić zespoły muzyczne odpowiedzialne za rozbrzmiewającą na placu muzykę. Prócz orkiestry dętej i flażoletowej za część artystyczną będzie odpowiedzialny chór Arion, sekcja taneczna ośrodka kultury, a także kabaret Afera.
Zachęcamy wszystkich, którzy pragną aktywnie i miło spędzić niedzielne popołudnie w poznańskim plenerze. Warto zaznaczyć, że wstęp na festyn jest całkowicie nieodpłatny, więc po raz kolejny otrzymujemy dostęp do wielu ciekawych atrakcji kompletnie za darmo. Należy dodać, że jedyne, w co warto się zaopatrzyć, to masa pozytywnej energii.