HUSARIA W MUROWANEJ GOŚLINIE?
Już dziewiąty raz stowarzyszenie „Dzieje” organizować będzie na terenie gminy Murowana Goślina widowisko historyczne. W tym roku autorzy zaprezentują historie poety Wespazjana Kochowskiego, która wiąże się z bitwą pod Gnieznem, jaka rozegrała się między Stefanem Czarnieckim a armią szwedzką w 1656 roku. Widowisko nazwano „Husaria pod Gnieznem”.
W skrócie
- Mamy wielkiego poetę, który przybywa do Wielkopolski – Jacek Kowalski autor scenariusza – Mamy jego mistyczne przeżycie, poezję i bitwę. Mamy również katedrę gnieźnieńską, czyli kościelną stolice i jedną ze stolic także świeckich Polski. Pojawi się także cudowny krucyfiks oraz osoby, które odegrały wówczas kluczową rolę dla wydarzeń. Wbrew pozorom Wespazjan Kochowski to postać ważna, aktualna i ciekawa – dodał.
Działające na terenie gminy Murowana Goślina Stowarzyszenie „Dzieje” od 2007 roku przygotowuje widowiska, czerpiąc inspirację i wiedzę na temat ich organizacji od parku Puy du Fou we Francji, na terenie którego od ponad trzydziestu pięciu lat odbywają się historyczne spektakle, przyciągające setki tysięcy widzów z całego świata. Jak dotąd w Murowanej można było zobaczyć takie widowiska jak „Żywot św. Jakuba”, „Dzieje Murowanej Gośliny”, „Miłość Armaty, Konfederaty” oraz „Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi”. Widowiska te obejrzało łącznie blisko 10 tysięcy widzów. W poprzednim roku gospodarzom udało się zgromadzić ponad pięciotysięczną publiczność. Tegoroczne widowisko „Husaria pod Gnieznem” zostanie pokazane w dniach: 26, 27, 28 czerwca 3, 4, 5 lipca. Organizatorzy nadal jednak poszukują chętnych do udziału w przedsięwzięciu*.
- Żeby u nas wystąpić wystarczą dobre chęci i odwaga, to jedyne rzecz, które trzeba posiadać – Marcin Matuszewski reżyser – Oczywiście są postaci, które wymagają pewnych umiejętności jak interpretacja słowa, śpiew lub jazda konna. Ale jeśli chodzi o całą rzeszę ludzi, którzy tworzą efekt ogromnej skali wydarzenia, bo zawsze robi wrażenie, gdy na scenie stoją masy ludzi, to wystarczą chęci – zapewnia reżyser.
Mały zgrzyt
Po wyborach samorządowych w poprzednim roku nastąpiła zmiana burmistrza Murowanej Gośliny. Urząd musiał opuścić Tomasz Łęcki a zastąpił go Dariusz Urbański. Ten pierwszy działa w stowarzyszeniu „Dzieje”. Na czwartkowej konferencji dotyczącej organizacji widowiska historycznego, zorganizowanej na Starym Rynku w Poznaniu, Łęcki występował jako przedstawiciel stowarzyszenia, które jest głównym organizatorem przedsięwzięcia.
- Przed wyborami jak i po nich apelowałem by widowisko, które tworzymy, nie było miejscem konkurowania politycznego. – Tomasz Łęcki były burmistrz Murowanej Gośliny oraz reprezentant stowarzyszenia „Dzieje” – Skrajną głupotą jest deptać przedsięwzięcie z którego słynęła Murowana Goślina. Skrajna głupota i tego nie da się inaczej nazwać. Ale ten rodzaj głupoty uważam za uleczalny w związku z tym mam nadzieję, że ta postawa się zmieni pod wpływem czasu – twierdził na czwartkowej konferencji.
Oprócz personalnej niechęci jaką ma przejawiać nowy burmistrz, Łęcki zarzuca mu również, że zabronił dyrektorom szkół angażowania się i pracowników w widowisko historyczne. Twierdzi też, że urzędnicy miejscy także otrzymali zakaz brania udziału w przedsięwzięciu. Ponadto, w tym roku pierwszy raz od 2007 wydarzenie nie otrzyma dotacji z budżetu gminy.
- Miasto włącza się finansowo w przygotowanie dokumentacji na widowisko historyczne w 2016 roku – Dariusz Urbański burmistrz Murowanej Gośliny – W tym roku nie wspieramy finansowo wydarzenia, aczkolwiek nie jesteśmy w żaden sposób przeciwni. To nie ma nic wspólnego z jakąś prywatną niechęcią, po prostu gmina jest maksymalnie zadłużona. Ponadto, dostaniemy kary z Urzędu Marszałkowskiego za niewłaściwie przeprowadzony przetarg przez mojego poprzednika. Po prostu nie jesteśmy w stanie jeszcze finansować tego widowiska. Nie jesteśmy przeciwni ale nie możemy pomóc, bo nas na to nie stać – stwierdził.
Między Panem a Wójtem
Sprzeczki między konkurującymi ze sobą politykami to dla obywateli naszego kraju nic nadzwyczajnego. Źle się jednak dzieje, gdy rykoszetem obrywa kultura. Zwłaszcza, że w Murowanej Goślinie udało się osiągnąć nieprawdopodobny efekt. Zgromadzenie pięciu tysięcy widzów jest niebagatelnym znakiem sukcesu. Wszyscy powinniśmy wspierać takie lokalne inicjatywy.
- Nie po przez supermarkety i centra handlowe ale ciekawe przedsięwzięcia kulturalne można osiągnąć rozwój gospodarczy – przekonywał na czwartkowej konferencji Tomasz Łęcki.
*Jeśli chcesz wystąpić w wydarzeniu historycznym w Murowanej Goślinie, 7 kwietnia o godzinie 18 na terenie Starego Probostwa w Murowanej Goślinie obywać się będzie spotkanie organizacyjne z aktorami. Zgłaszać się można także mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie dzwoniąc pod numer 516937701.