INNOWACYJNY POZNAŃ
Zagadnienia dotyczące innowacji społecznych są ostatnio coraz częściej poruszane. Wiele się o nich słyszy, nie zawsze jednak te słowa coś wnoszą do masowej świadomości. Ba! Czasem i mówiący nie wiedzą chyba tak do końca, co chcą przekazać. To jednak tzw. mowa podwórkowa. Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza będzie inaczej.
Dzisiaj o godzinie 10.00 odbędzie się seminarium poświęcone właśnie innowacjom społecznym. Poprowadzi je prof. Gabriela Christmann, która pracuje w IRS Leibniz-Institut für Regionalentwicklung und Strukturplanung. – Tak jak zakładaliśmy wcześniej na seminarium zgłosiło się ok. 20 osób. Liczba wydaje się być odpowiednia, bo gdy na seminarium jest zbyt wielu uczestników, to też niedobrze – wyjaśnia dr Łukasz Rogowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Miasta się kurczą
W ramach spotkania zostaną przedstawione wyniki badań dotyczących m.in. społecznych aspektów zmian klimatycznych, procesów innowacji społecznych związanych ze zmianami demograficznymi czy proces kurczenia się miast. Te ostatnie pojęcie staje się coraz bardziej powszechne. – To kwestia szeroko rozumianych przedmieść, do których przenosi się coraz większa liczba ludzi, traktując je jako miejsce warte zamieszkania lub odpoczynku. Będziemy zastanawiać się nad innowacyjnym rozwiązaniem w kwestiach transportu, edukacji czy ochronie zdrowia – informuje Rogowski.
- Każde zagadnienie będzie poruszane przez innego prelegenta. Tematy dotyczą zarówno realizowanych jak i już dokończonych procesów badań proponowanych przez Unię Europejską. To wskazywanie nowych rozwiązań, często właśnie w kontekście klimatu – uzupełnia.
Prelekcje, później dyskusja
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10.00 w sali 112 Instytutu Socjologii UAM. – Część pierwsza, czyli wystąpienia prelegentów potrwa ok. godziny. Następnie będzie przerwa, a zaraz po niej kolejna godzina przeznaczona na dyskusję. Szacuję, że całość powinna zakończyć się po ok. 2,5 godziny – tłumaczy dr Rogowski.
Spotkanie jest organizowane przez Instytut Socjologii UAM, przy współudziale Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM. Prelekcje i dyskusja będą odbywać się w języku angielskim.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
DZIEŃ URBANISTY JUŻ WKRÓTCE
