DZIEŃ URBANISTY JUŻ WKRÓTCE
Jak zapewne już niektórzy słyszeli na Międzynarodowych Targach Poznańskich w dniach 10-13 marca odbędzie się BUDMA 2015, targi poświęcone tematyce budownictwa i architektury. Materiały, systemy i technologie budownicze – wszystko co interesuje tych, którzy marzą o tym, aby wznosić własne konstrukcje. W dniach kiedy będą odbywać się tegoroczne Międzynarodowe Targów Budownictwa i Architektury warto zwrócić większą uwagę na dosyć szczególny punkt tego wydarzenia.
Mowa o Dniu Urbanisty, który będzie mieć miejsce 13 marca w Sali Zielonej. Jest to konferencja odbywająca się w ramach targów BUDMA 2015. Organizowana jest już po raz ósmy. Jego głównym organizatorem jest poznański oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich. Jest to stowarzyszenie sięgające swoimi tradycjami początków lat dwudziestych ubiegłego wieku. Jego cel to oddziaływanie na różnego rodzaju działalność związaną z ochroną środowiska i zagospodarowaniem przestrzennym.
Co w programie?
W tym roku Dniu Urbanisty towarzyszy hasło "Miasto (nie)pełnosprawne". Otwarcia o godzinie 10:00 dokonają wspólnie Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i Marek Woźniak, marszałek Województwa Wielkopolskiego. Na początek konferencji zostaną także ogłoszone wyniki XXIV edycji konkursu "Moja Wielkopolska" oraz IV edycji konkursu "Na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną w Wielkopolsce".
Po wprowadzeniu wygłoszonym przez Piotra Sobczaka, prezesa oddziału TUR w Poznaniu rozpoczną się referaty zaproszonych gości. Nie zabraknie bezpośrednich odniesień do stolicy Wielkopolski. W pierwszej sesji Michał Czepkiewicz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu omówi temat pt. Poznań – "Planuj swoje miasto" – projekt internetowych konsultacji społecznych.
Druga część, która odbędzie się po przerwie będzie poświęcona konkretnym przykładom sytuacji osób niepełnosprawnych związanych z miejską infrastrukturą. Tutaj również niezabraknie bezpośredniego odniesienia do stolicy Wielkopolski. Anna Rutz, także z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przedstawi temat Poznań oczami niepełnosprawnych. Na zakończenie konferencji przewidziana jest również dyskusja.
Jak informuje o tym wydarzeniu Miłosz Sura, członek zarządu oddziału TUR w Poznaniu. – Podczas konferencji postaramy się zaprezentować pozytywne przykładów przedsięwzięć z całego kraju, które mogą stać się wzorcami, inspiracją dla innych miast, gmin w działaniach na rzecz dobrobytu najważniejszej części ciała miejskiego/gminnego organizmu jakim jest każdy jego mieszkaniec.
Miasta dla każdego
Czy mowa jest o wielkim czy małym mieście każde z nich powinno mieć na uwadze to jak funkcjonują w nim każdego dnia ludzie. Także ci niepełnosprawni. Dobrze, że w tym roku na Dniu Urbanisty będzie omawiana ta tematyka. To może być bardzo inspirująca wymiana doświadczeń. Niewykluczone, że pod jej wpływem mogą urodzić się nowe rozwiązania, które ułatwią funkcjonowanie w mieście każdemu bez względu na jego stopień pełnosprawności.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
CO I GDZIE W PIĄTEK W POZNANIU?
