WOLNA NIEDZIELA? PODPOWIADAMY GDZIE WARTO WYJŚĆ NA SPACER!
Za oknem gorąco. W domu gorąco. A może warto się wybrać, chociażby nad wodę? Polecamy kilka miejsc, któe warto odwiedzić:) Nie tylko nad wodą:)
1. Malta
Niedaleko centrum, we wschodniej części miasta, znajdują się ulubione tereny rekreacyjne mieszkańców Poznania. Ich centrum stanowi Jezioro Maltańskie, czyli sztuczny zbiornik wodny powstały w 1952 roku ze spiętrzenia wód rzeki Cybiny. Warte uwagi jest również to, że wzorem śródziemnomorskiego odpowiednika, poznańska Malta stała się miejscem, w którym tradycje i historia pozostają w symbiozie z naturą. Bogate zasoby przyrodnicze, urocze zakątki, rozbudowana baza gastronomiczna oraz profesjonalnie przygotowane do uprawiania rozmaitych dyscyplin sportowych zaplecze techniczne, składają się na niezwykle urozmaiconą i adresowaną do różnych grup mieszkańców oraz turystów ofertę aktywnego wypoczynku i rekreacji. Ta umieszczona w centrum ruchliwej metropolii „wyspa” każdego dnia przyciąga zarówno osoby lubiące aktywnie spędzać czas: rowerzystów, miłośników sportów wodnych, jak i tych, którym potrzeba odrobiny wytchnienia.
2. A po drugiej stronie Malty?
Oddalamy się jeszcze bardziej na wschód. Tam, właściwie po drugiej stronie Malty znajdują się osiedla Antoninek i Kobylepole. Wybierając się tam na spacer, można zapomnieć o tym, że jest się w mieście. To mekka biegaczy, rowerzystów, miłośników nordic walking czy po prostu spacerowiczów. Można tu spotkać także wędkarzy i rozmaite gatunki zwierząt. Przepiękne tereny są idealnym miejscem dla osób ceniących odpoczynek na łonie przyrody. Staw Olszak, przed nim jeszcze trzy: Antoninek, Młyński i Browarny. Wszystkie pełnią funkcję biologicznych oczyszczalni wody rzeki, zanim wpadnie do Malty i wszystkie są malownicze, głównie dzięki wyjątkowo urozmaiconej krajobrazowo dolinie Cybiny.
Budowla pietrząca pomiędzy stawem Antoninek a Młyńskim Stawem
facebook.com/poznan.antoninek
3. Park Sołacki
Udajmy się z powrotem w kierunki centrum. Tam w dzielnicy willowej znajduje się jeden z piękniejszych i uwielbianych przez poznaniaków Park Sołacki. Urządzony został w krajobrazowym stylu angielskim, na uwagę zasługuje bogaty i zróżnicowany drzewostan. W parku znajduje się szereg mostków i mostów (w większości drewnianych) oraz wodospad. Przy szeregach alejek spacerowych umiejscowione są stylizowane na początek XX- wiecznych ławeczki oraz latarnie.
Piękny krajobraz nieopodal centrum miasta.
4. Szachty
Trudno odmówić im uroku, chociaż wcześniej tak pięknie nie było. – To był teren całkowicie dziki. Praktycznie żadnych wytyczonych ścieżek, ludzie się tam po prostu bali chodzić, było tam dużo dzikich wysypisk. Tam można było normalnie wjechać samochodem, także wjezdżały ciężarówki z gruzem, ludzie wyrzucali odpady. Czasami też wieczorami dochodziło do pobić, do bójek. Był to obszar niebezpieczny i nieciekawy. Chociaż to był teren Miasta, tak naprawdę Miasto nic z tym nie robiło – wspomina radny miasta Tomasz Wierzbicki, zaangażowany w zagospodarowywanie tego obszaru. Obecnie wiele osób wybiera Szachty na spacer. - Muszę przyznać, że w poprzednich latach tam naprawdę można było siedzieć godzinę, dwie i nikogo nie spotkać. A teraz wszystkie ławki były zajęte, właśnie dużo młodych osób wychodzi i bardzo się cieszę, że np. nie siedzą przed komputerem, tylko wyjdą, posiedzą, jeżdżą na rowerze, na rolkach. Bardzo cieszy takie spędzanie wolnego czasu wśród przyrody – dodaje radny.
facebook.com/szachty
Alejki na Szachtach
5. Rusałka
To ważny ośrodek rekreacyjny dla mieszkańców miasta. Odbywają się tam imprezy sportowe różnego szczebla m.in. Grand Prix Poznania w biegach przełajowych czy noworoczne spotkania cyklistów. Ciekawostką jest to, że jezioro było kilkakrotnie wykorzystywane jako plener przez filmowców, np. w filmie „Ogniem i Mieczem” „wcieliło się” w Dniepr. Co ważna, główna restauracja jest otwarta także zimą!
facebook.com/RusalkaSamaFrajda
6. Park Cytadela
Największy w mieście, jego powierzchnia wynosi ok. 100 ha. W 2008 roku park wraz z innymi częściami miasta został uznany za pomnik historii. Od strony centrum miasta, na Cytadelę prowadzą monumentalne schody. Na ich szczycie znajduje się Pomnik Bohaterów, liczący 23 m. wysokości. Na terenie parku znajdują się trzy alejki: al. Braterstwa Broni, al. Cytadelowców oraz Republik.
zdjęcia z Cytadeli: poznan.pl
7. Stare ZOO
Wstęp na teren ogrodu jest bezpłatny, więc można dowoli korzystać z uroków, jakie oferuje. – Można tu zaczerpnąć świeżego powietrza, miło spędzić czas oraz zapoznać dzieci z różnymi gatunkami zwierząt i przeprowadzić mini lekcję przyrody – opowiada Agnieszka, mama dwójki dzieci. Obecnie na terenie parku dostępne są dwa bezpieczne i nieźle wyposażone place zabaw dla dzieci, dodatkowo jest też karuzela oraz park linowy. O najważniejszym, czyli o obecności zwierząt nie wspominamy.
Plac zabaw, fot. zoo.poznan.pl
zabytkowa grota, fot. zoo.poznan.pl
8. Park Dębina
Pisał o nim red. Maciej Szefer w artykule: niedoceniany park Dębina Wspominał, że to park niedoceniany, a tymczasem znajdują się w nim pomniki przyrody, cztery stawy i setki ptaków. Do tego mnogość ryb, bunkier i przestrzeń. A to wszystko, jak zaleca nasz redakcyjny kolega – trzeba poczuć.
fot. poznan.wikia
9. Strzeszyn
Jego południową część zajmują lasy położone w dolinie Bogdanki, Strzeszyn stanowi część golęcińskiego klina zieleni. Ponadto z północnej części tych lasów znajduje się położony nad Jeziorem Strzeszyńskim Strzeszynek, który jest jednocześnie jednym z ośrodków wypoczynkowych Poznania.
Park Edukacji Ekologicznej Strzeszyn
Drodzy czytelnicy, a jakie są Wasze ulubione miejsca na spacer?