5 OKOLIC POZNANIA KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ WE WRZEŚNIU
Wrześniowy weekend to idealny moment na wycieczkę za miasto. Poniżej prezentujemy pięć różnych pomysłów na jednodniowy wyjazd ze stolicy Wielkopolski.
I. Szlak kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka
Dwanaście fascynujących, wiejskich, drewnianych kościółków, z których każdy ma swoją niezwykłą historię i ciekawą teraźniejszość. Niemal wszystkie parafie powstały tu w średniowieczu, z fundacji rycerskich, książęcych, bądź duchownych. Świątynie wzniesione zostały w stuleciach XVI-XIX. Niemal w każdej świątynce ujrzymy dzieła sztuki począwszy od epoki gotyku, przez barok, po czasy współczesne. Wiążą się z nimi ważne postaci, wydarzenia lub legendy.
Źródło: http://poznan.travel/pl/poi/show/id/118
II. Skansen miniatur w Pobiedziskach
Skansen Miniatur to miejsce w którym znajdują się makiety obiektów historycznych i interesujących fragmentów zabudowy miast wielkopolskich. Jest to jedyny tego rodzaju obiekt w Polsce, obejmujący około 35 najważniejszych budowli Wielkopolski. Miniatury są wykonane w skali 1:20, z trwałych materiałów: szkielet aluminiowy, "elewacja" plastikowa zabezpieczona odpowiednimi środkami chemicznymi. Makiety przedstawiają ratusze, pałace, kościoły, grody. Są wierną kopią oryginałów z zachowaniem wszelkich detali.
Źródło: http://www.zamiasto.com.pl/miejsce_zdjecia,827,0,Skansen-miniatur-Pobiedziska.html
III. Spichlerz Polskiego Rocka Jarocin
Spichlerz Polskiego Rocka to nazwa projektu, którego realizacja odbywała się przy pomocy środków unijnych, ministerialnych i gminnych. Stworzyliśmy stałą ekspozycję, poświęconą ponad 40-letniej historii jarocińskich festiwali i historii polskiego rocka. Ekspozycja, będąca częścią jarocińskiego muzeum, powstała w specjalnie zaadaptowanym na ten cel dawnym spichlerzu zbożowym położonym w zabytkowej strefie centrum miasta. Wystawa ma charakter multimedialny. Zwiedzający może obejrzeć bogatą dokumentację fotograficzną, wykonaną podczas kolejnych edycji festiwalu przez profesjonalnych fotografów i amatorów. Dostępne są oryginalne nagrania muzyczne i filmowe z koncertów oraz filmy dokumentalne pokazujące fenomen Jarocina. Tutaj można prześledzić historię imprezy na podstawie artykułów zamieszczanych przez lata w prasie lokalnej i ogólnopolskiej.
Więcej: http://spichlerzpolskiegorocka.pl
IV. Gród w Gieczu
Wieś położona w powiecie średzkim, w gminie Dominowo nad rzeką Moskawą, około 12 km na północny wschód od Środy Wielkopolskiej. Ważny punkt na Szlaku Piastowskim.
Gród giecki, jako jeden z najznaczniejszych w ówczesnym państwie polskim, istniał do 1038 r. W czasie najazdu Brzetysława I gród został zniszczony, a ludność uprowadzono i osiedlono w Czechach, k. miejscowości Demžalice, tworząc nową osadę nazwaną od Giecza Hedčany.
Więcej: http://www.giecz.pl/index.php
V. Drewniana wieża widokowa w Mosinie
Drewniana wieża widokowa o wysokości niemal 17 m (140,5 m n.p.m.) wraz z infrastrukturą turystyczną położona jest na terenie Mosiny-Pożegowa. Do dyspozycji turystów są m. in. wiaty biwakowe, ścieżki spacerowe, taras widokowy. Wstęp na wieżę widokową jest bezpłatny. Obiekt dostępny jest dla zwiedzających przez cały tydzień.
Źródło: http://poznan.travel/pl/poi/show/id/1181