POZNAŃSCY POLITYCY KOMENTUJĄ WETA PREZYDENTA
Przedstawiciele poznańskiej Platformy Obywatelskiej zwołali dziś konferencję prasową , na której komentowali decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu ustaw dotyczących SN i KRS. Głos zabrali dzisiaj też członkowie PiS.
Przewodniczący PO w Wielkopolsce, Rafał Grupiński – Protesty społeczne w całej Polsce miały wpływ na dzisiejsze decyzje. Po pierwsze prezydent podjął dobrą decyzję w sprawie SN i KRS, ale złą jest informacja o podpisaniu ustawy o sądach powszechnych. Oznacza to, że do Poznania w ciągu kilku miesięcy zjada iluminaci partyjni do zarządzania sądami w Poznaniu, tak też będzie w całej Polsce. Minister Sprawiedliwości i Prokurator generalny w jednej osobie. Zbigniew Ziobro zyskał ogromną władzę nad sądami powszechnymi dzięki uprawnieniom jakie daje mu ta ustawa. Mając satysfakcję, mówię nie tylko o nas, ale o mieszkańcach Rzeczpospolitej, że Sąd Najwyższy i KRS na razie zostały obronione, wyrażamy ogromne zaniepokojenie, że nie było tego trzeciego weta. Warto, by opinia publiczna wiedziała o tym, że ustawa ta jest równie zła jak pozostałe.
Radna Miasta Poznania, Dominika Król- Bardzo dziękujemy poznaniakom za mobilizacje i tak liczny udział w protestach. W protestach brały udział osoby w różnym wieku, o różnych poglądach politycznych i zainteresowaniach. Połączył ich wspólny cel- obrona prawa, demokracji, Konstytucji. Pokazaliśmy, że działając wspólnie mamy moc. Prezydent Duda wysłuchał głosu obywateli i powiedział 2 razy weto. Widać, że działając wspólnie możemy wiele i musimy tak działać w przyszłości. Teraz czekamy na trzecie weto prezydenta.
Radna Miasta Poznania, Maria Lisiecka- Pawełczak - Jak podkreślamy od dwóch lat, Poznań jest miastem otwartym i wolnym. Potrafiliśmy jako poznaniacy i poznanianki zmobilizować rzesze ludzi do tego, by wyszli na ulice i pokazali jaka jest ich postawa wobec tych spraw, które się dzieją, wobec łamania demokracji i praw. I to jest najlepszy przykład na to, że Poznań jest miastem otwartym, a Platforma Obywatelska zawsze będzie wspierała tego typu inicjatywy. Popieramy wszystkich, którzy brali udział w demonstracjach. Mamy nadzieję, że nie będziemy musieli wychodzić na ulice, nie będziemy musieli domagać się swoich praw, nie będziemy musieli krzyczeć. „równość, wolność, demokracją”, że w naszym kraju zapanuje ład i porządek i przede wszystkim przestrzeganie konstytucji.
Przewodniczący Rady Miasta Poznania, Grzegorz Ganowicz – Ja bym do tego dołożył osobiste podziękowania dla Franka Sterczewskiego, mobilizatora poznaniaków w tych wieczornych spacerach przez ostatni tydzień. Okazuje się, że w Poznaniu ta formuła niepolitycznego spotkania w imię sprawy u ludzi o różnych poglądach bardzo się sprawdziła. Myśmy wszyscy tę formułę zaakceptowali, proszę zwrócić uwagę, że nikt z polityków Platformy nie ubiegał się o zabranie głosu. To była i wciąż jest trybuna mieszkańców wolnego Poznania. To się sprawdziło. Chwała temu drobnemu, ale o wielkim duchu człowiekowi czyli Frankowi Sterczewskiemu, za to, że wyzwolił w nas wszystkich tak duże emocje. Myślę, że to jest jedna z tych kropel, które drążyły skałę i spowodowały, że pan prezydent zdecydował się zawetować dwie ustawy. Oczywiście ta decyzja pozostawia nas w pewnym niedosycie- wołaliśmy, że chcemy weta trzy razy, a są dwa. Pozostaje ustawa o ustroju sądów powszechnych, która pozostawia wciąż politykom bardzo duże kompetencje w stosunku do sądów powszechnych, ale też daje nadzieję na to, że deklaracje pana prezydenta, który dziś powiedział, że nie ma w polskiej tradycji takiej sytuacji, w której prokurator generalny ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie sądów. Ta myśl będzie bardzo pomocna przy konstruowaniu porządnej reformy polskiego sądownictwa i chciałbym liczyć na to, że ta deklaracja, że ustawy będą powstawały w konsultacji oznacza konsultacje ze wszystkimi środowiskami ważnymi dla polskiego systemu prawnego, nie tylko z tymi, które są w pewnej koligacji czy koalicji z partią rządzącą.
A w PiS...
Poseł Szymon Szynkowski vel Sęk skomentował decyzję prezydenta Dudy na Twitterze - Nie zgadzam się z decyzją PAD i jestem nią zaskoczony ale ją szanuję. Staram się zrozumieć wątpliwości. Wierzę, że ref. sądów jest niezbędna.
Poseł Bartłomiej Wróblewski w wypowiedzi dla onet.pl mówił - O wątpliwościach pana prezydenta wiedzieliśmy już od kilku dni. Tę decyzję trzeba uszanować. W żaden sposób nie oznacza to zatrzymania reformy wymiaru sprawiedliwości, która jest konieczna. Konieczne są zmiany w polskich sądach - mówi Onetowi. - Decyzja prezydenta jest znakiem, że dalsze prace muszą odbywać się przy uwzględnieniu szerszych konsultacji, w szczególności z głową państwa. Ponieważ cel jest wspólny: poprawienie pracy polskich sądów - dodaje.