POWIAT POZNAŃSKI POZYSKAŁ MILIONY NA INWESTYCJE
Ogólna kwota dotacji rządowych czy unijnych to obecnie ok. 70 milionów złotych. A wszystko wskazuje na to, że może być ona jeszcze wyższa. Szacujemy nawet 90 milionów złotych. Edukacja, komunikacja i transport oraz wsparcie Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Owińskach to główni adresaci dotacji zewnętrznych – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.
Do tej pory powiat uzyskał dofinansowanie w ramach 3 projektów partnerskich na inwestycje funkcjonalnie powiązane z węzłami przesiadkowymi (ścieżki rowerowe i drogi dojazdowe), przy stacjach kolejowych w Murowanej Goślinie, Pobiedziskach, Biskupicach i Kórniku.
- Jesteśmy po rozstrzygnięciu przetargów w formule zaprojektuj i wybuduj na inwestycje funkcjonalnie powiązane z węzłami przesiadkowymi na drogach powiatowych - ul. Kiszkowskiej w Pobiedziskach oraz ulicy Głównej i Dworcowej w Biskupicach, gdzie zmodernizujemy nawierzchnię i wybudujemy ścieżki rowerowe. Te zadania wykonamy wspólnie z gminą Pobiedziska – tłumaczy Jan Grabkowski. Rozstrzygnięty został również przetarg w formule zaprojektuj i wybuduj na budowę ścieżki rowerowej na ul. Gnieźnieńskiej w Murowanej Goślinie. Zadanie to realizowane jest wspólnie z Gminą Murowana Goślina. Kolejny z projektów zgłoszony w partnerstwie z Gminą Kórnik został w ostatnich dniach zatwierdzony do dofinansowania. To nie koniec, obecnie wspólnie z lokalnymi samorządami, powiat poznański jest gotowy na budowę kolejnych, dziesięciu węzłów przesiadkowych.
Rewaloryzacja dawnego obiektu pocysterskiego w Owińskach
Złożony został również wniosek na rewaloryzację najcenniejszych pomieszczeń historycznych kompleksu pocysterskiego, w którym aktualnie mieści się Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. - Wniosek został już poddany ocenie strategicznej i formalnej, które zakończyły się pozytywnie. Aktualnie trwa ostatni etap ocen – ocena merytoryczna – dodaje starosta poznański.
Przestrzenie te po odzyskaniu dawnego charakteru zostaną udostępnione dla zwiedzających, w tym dla osób niepełnosprawnych ruchowo (dzięki likwidacji progów w obiekcie oraz zamontowaniu 3 transporterów schodowych) oraz osób niewidomych i niedowidzących. W korytarzach oraz na klatkach schodowych znajdą się dodatkowe oznaczenia dla niepełnosprawnych w formie trójwymiarowych naklejek posadzkowych („ryflowań”) ułatwiających dotykową orientację w przestrzeni. Kontrast kolorystyczny ma ułatwić osobom niedowidzącym identyfikację terenu. Ponadto przed kolejnymi pomieszczeniami w budynku A przewidziano odpowiednie oznaczenia tyflograficzne (np. wypustki układające się w słowa w alfabecie Braille’a).