JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ POLITYKA MIESZKANIOWA MIASTA?
W obliczu obserwowanego wysokiego ujemnego salda migracji, Miasto Poznań chce aktywnie przeciwdziałać temu trendowi i prowadzić politykę mieszkaniową w większym zakresie niż wynikający z obowiązujących ustaw dotyczących gospodarowania zasobem komunalnym. W czwartek w siedzibie Biura Spraw Lokalowych UMP, odbędzie się spotkanie konsultacyjne poświęcone dokumentowi o polityce mieszkaniowej na najbliższe 10 lat.
Opracowanie „Polityka mieszkaniowa Miasta Poznania na lata 2017-2027” opracowała dr Monika Matusiak z Centrum Polityk Publicznych, Spółki Celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Z dokumentem można zapoznać się TUTAJ.
- Miasto Poznań, w obliczu wysokiego ujemnego salda migracji, pragnie aktywnie przeciwdziałać temu trendowi i prowadzić politykę mieszkaniowąw zakresie szerszym niż wynikający z obowiązujących ustaw dotyczących gospodarowania zasobem komunalnym, poszerzając te działania o aktywną politykę mieszkaniową, skierowaną do osób o średnich i wyższych dochodach – brzmi wstęp opracowania dr Moniki Matusiak.
Spółka Celowa UEP przeprowadziła na zlecenie Urzędu Miasta Poznania i we współpracy ze Stowarzyszeniem Metropolia Poznań, badania potrzeb i preferencji mieszkaniowych zarówno poznaniaków, jak i mieszkańców obszaru metropolitalnego. Diagnoza stanowi podstawę rekomendacji dla polityki mieszkaniowej miasta. Celem jest tworzenie warunków, które dadzą gospodarstwom domowym możliwość zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, a zastosowanie instrumentów na etapie procesu inwestycyjnego w fazie nabywania prawa do mieszkania i eksploatacji lokali ma sprawić, iż gospodarstwa domowe będą mogły zaspokajać potrzeby zgodnie z własnymi preferencjami i możliwościami ekonomicznymi.
„Priorytetem w zakresie polityki mieszkaniowej powinno być utrzymanie mieszkańców w granicach miasta, a nie w konkretnych dzielnicach”
Autorka dokumentu uważa, iż rozwój funkcji mieszkaniowych w centrum nie powinien być priorytetem polityki mieszkaniowej. Należy dążyć do modernizacji istniejącego zasobu oraz uzupełnienia elementów, których brak nie wpływa dobrze na postrzeganie centrum jako miejsca zamieszkania. Mowa tu między innymi o estetyce otoczenia budynków, terenach zielonych czy małej architekturze i stanie technicznym budynków.
- Priorytetem w zakresie polityki mieszkaniowej powinno być utrzymanie mieszkańców w granicach miasta, a nie w konkretnych dzielnicach. Stąd warto koncentrować się na rozwoju najbardziej preferowanych lokalizacji - takich jak osiedla (Rataje, Piątkowo) i peryferia miasta (np. Krzesiny czy Naramowice), a niekoniecznie mało popularnego centrum i Śródmieścia – można przeczytać w rekomendacjach dotyczących polityki mieszkaniowej, wynikających z diagnozy.
W ocenie dr Matusiak podstawowym czynnikiem, który powoduje migrację mieszkanców poza granice miasta, jest luka finansowa między kosztem nieruchomości o parametrach spełniających ich preferencje, a możliwościami finansowymi. Należy zatem zwrócić uwagę na obniżenie kosztów budowy nieruchomości mieszkaniowych, a także zmienić kierunek polityki miasta w tym zakresie. - Nie powinny one jedynie przynosić dochodu miastu, ale również wspierać realizację celów polityki mieszkaniowej. Oznacza to między innymi przekazanie niektórych gruntów pod zabudowę mieszkaniową za symboliczną złotówkę – wynika z opracowania.
Spotkanie w siedzibie Biura Spraw Lokalowych
Opracowanie rekomenduje także zachowanie zasobu mieszkań komunalnych w Poznaniu. Według autorki powinny być one podstawą zaspokajania przez miasto potrzeb poznaniaków o niższych dochodach. Wśród propozycji, które mogłyby temu pomóc znajduje się program współpracy z deweloperami. W dialogu z miastem mogliby oni włączyć np. pojedyncze mieszkania komunalne do realizowanej zabudowy mieszkaniowej. - Koncentracja mieszkań komunalnych i socjalnych na niewielkiej przestrzeni może powodować nasilenie się problemów społecznych i stygmatyzację – zauważa dr Matusiak.
Dokument „Polityka mieszkaniowa Miasta Poznania na lata2017-2027” poza wynikami badań i rekomendacjami, zawiera również założenia nowych rozwiązań i koncepcji mieszkaniowych oraz propozycje wdrażania zapisów polityki mieszkaniowej.
W siedzibie Biura Spraw Lokalowych, przy ul. Matejki 50 (sala nr 7) odbędzie się spotkanie konsultacyjne, które będzie okazją do podzielenia się własnymi spostrzeżeniami i oczekiwaniami w stosunku do opracowania. Początek o 15.30 w czwartek.
Uwagi można także przesyłać drogą mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.