MARZEC W POZNANIU (28.03 - 30.03)
Co można ciekawego robić w Poznaniu? Ciekawą ofertę przedstawiają poznańskie teatry. Będzie można także wybrać się np. na giełdę płyt winylowych.
Wtorek
- Krystyna Prońko / Sławek Wierzcholski: Samotna kolacja:
W czasie koncertu usłyszymy najciekawsze utwory z nowej płyty, nie zabraknie także wielkich przebojów Krystyny Prońko i harmonijkowej wirtuozerii Sławka Wierzcholskiego. Kultowi wykonawcy, znakomite kompozycje Roberta Obcowskiego, sekcja rytmiczna złożona z czołówki polskich muzyków, niebanalne, klimatyczne, choć i zaskakujące teksty… to tylko niektóre z atutów CD „Samotna kolacja” duetu Krystyna Prońko / Sławek Wierzcholski. Połączenie potencjałów dwojga artystów z odmiennych stylistyk dało niezwykły efekt piętnastu piosenek będących mieszanką soulu, bluesa i country! Piosenki – dialogi między wokalistami tworzą zaskakujący efekt: niekiedy nostalgiczno-poetycki, a czasem żartobliwy i ekspresyjny. Na koncert promujący CD składają się najciekawsze jego fragmenty ale nie brak też solowych przebojów Krystyny Prońko i harmonijkowej wirtuozerii Sławka Wierzcholskiego.
Początek o godzinie 20.00 w Klubie Blue Note.
- Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk:
Jest taka wieś, w której powietrze zastygło. Jest taka wieś, w której cisza trwa nieprzerwanie: nie słychać w niej ani brzęczenia much, ani wiatru poruszającego kłosami zbóż na polach, ani nadjeżdżającego wozu… Jest taka wieś, w której nie ma dzieci, od lat nie ocieliła się żadna krowa, a kury nie znoszą jajek. Mechanizm rodzenia i umierania został wstrzymany. Nie tworzą się nowe rodziny. Połowa domów stoi pusta, bo pozostali tutaj wyłącznie najsilniejsi. I żaden z mieszkańców nie jest normalny. Czy przygotowywane z wielką pompą wesele Ziuni i Siutka przerwie panowanie ciszy, ożywi lokalną społeczność i zakończy martwy sezon tradycyjnym „…i żyli długo i szczęśliwie”? A może postępującej apokalipsy nie da się już powstrzymać? Jedno jest pewne: nadciąga nieproszony gość weselny: zło.
Spektakl rozpocznie się o godzinie 19.00 w Teatrze Nowym.
- Piotruś i Wilki:
Dziecięca ciekawość świata zawsze była solą w oku dorosłych. Z nielicznymi chwalebnymi wyjątkami, do których z pewnością należy Prokofiew. Jego baśń muzyczna o chłopcu, który nie posłuchał dziadka i poszedł na łąkę bawić się ze zwierzętami, jest przede wszystkim odpowiedzią na zainteresowanie najmłodszych brzmieniem instrumentów orkiestrowych. Ptaszek zaśpiewa głosem fletu, Kaczuszka odezwie się dźwiękami oboju, Kot będzie pomiaukiwał klarnetem, w imieniu Piotrusia przemówi kwartet smyczkowy, a Myśliwi pomogą wydostać się chłopcu z opresji przy wtórze talerzy i dużego bębna. Świat idzie naprzód i Piotrusie robią się coraz dzielniejsze – tym razem bohaterowi przyjdzie się zmierzyć z niejednym wilkiem. A jaki instrument odegra ich rolę? Nie powiemy. Zagadka!
Początek o godzinie 12.00 w Teatrze Wielkim.
Środa
- Malowany Ptak:
„Sprowadza się to do jednego: do obowiązku zobaczenia naszej przeszłości w prawdzie”. /Jan Błoński
W Polsce w 1939 roku mieszkało około 35 milionów współobywateli polskich: 31 milionów Polaków oraz około 3,5 miliona Żydów. Okupacja niemiecka rozbiła Polskę na dwie grupy przedzielone przepaścią, polskich Żydów i Polaków − chrześcijan, którzy egzystowali koło siebie przez stulecia.
Podczas eksterminacji na ziemiach polskich zginęło 2 miliony 900 tysięcy polskich Żydów. Przemoc zmienia stosunki międzyludzkie. Dlaczego ukrywanie Żydów niosło za sobą tak straszne zagrożenie? Dlaczego nie brakowało chętnych do konspiracji w Państwie Podziemnym, która również była zagrożona karą śmierci, a tak trudno było znaleźć schronienie dla współobywateli żydowskich? Bycie „obok”. Bycie „nie-zainteresowanym”. Bycie „nie-zaangażowanym”. Bycie „biernym obserwatorem”, w obliczu masowego codziennego ludobójstwa, jest działaniem. Zdaje się, że rozmowa na ten temat wcześniej nie była możliwa, była prawie niesłyszalna, wymagała czasu.
Już w 1940 Jan Karski złożył raport o sytuacji w Polsce rządowi generała Sikorskiego. Był on miejscami niewygodny. Przygotowując wersję oficjalną, do której Alianci mogli mieć dostęp, raport Karskiego sfałszowano. Uznano bowiem, że Zachód nie powinien wiedzieć o antyżydowskich nastrojach w Polsce, o których informował Karski w swoim meldunku.
„Malowany ptak” stanowi efekt powolnego uwalniania umysłu długo skutego strachem.
Spektakl rozpocznie się o 19.00 w Teatrze Polskim.
- Poznańska Wiosna Muzyczna:
Tegoroczna edycja „Poznańskiej Wiosny Muzycznej” odbędzie się w dniach 27.03.-04.04.2017. Na 9 dni festiwalu zaplanowanych zostało 17 koncertów. W ramach cyklu Atelier spotkania z filozofami, teatrologami i krytykami poprowadzi Monika Pasiecznik – redaktorka muzyczna, autorka licznych książek popularyzujących wiedzę o muzyce najnowszej. Wydarzeniom festiwalowym towarzyszyć będą również studenckie koncerty kompozytorskie oraz wydarzenia Wiosny Młodych i Najmłodszych. W ramach ostatniego cyklu, skierowanego głównie do dzieci, Sławomir Wojciechowski poprowadzi warsztaty, podczas których młodzi melomani będą mieli okazję spróbować swoich sił w dziedzinie kompozycji.
Program dostępny jest na stronie www.wiosnamuzyczna.pl
Czwartek
- ASCENDIUM:
Gdy pierwsze słońce zgasło, stworzono kolejne. Ciało stało się reliktem pradawnego świata materii. Pomimo poznania każdego zakamarka tej przestrzeni w rzeczywistość wkradł się czas, niszczyciel światów. Wszechświat zaczął umierać. Pośród systemu nieskończoności, gdzie zamieszkały myśli bilionów istot, ostatni człowiek pragnie poznać przyczynę początku stworzenia. Krąg się zamyka. Gdy pierwsze słońce zgasło, stworzono kolejne. Ciało stało się reliktem pradawnego świata materii. Pomimo poznania każdego zakamarka tej przestrzeni w rzeczywistość wkradł się czas, niszczyciel światów. Wszechświat zaczął umierać. Pośród systemu nieskończoności, gdzie zamieszkały myśli bilionów istot, ostatni człowiek pragnie poznać przyczynę początku stworzenia. Krąg się zamyka. "Jeśli nasz świat jest rzeczywiście czymś, co się organizuje, to życia we wszechświecie nie możemy uznać za zjawisko przypadkowe i nieistotne; musimy sobie uświadomić jego wszechobecną ekspansywność sprawiającą, że w każdej chwili może ono wtargnąć, nawet przez najmniejszą szczelinę, w dowolne miejsce kosmosu, a gdy się już pojawi, skorzysta z każdej szansy, z każdego sposobu, aby osiągnąć kres możliwości." /Pierre Teilhard de Chardin/ Obsada: Wyraziciel An - Tomasz Zajcher Patron Ishar - Dorota Franciszka Salamończyk Cel Enlil - Filip Borowiak Człowiek Lazarus Beta - Mateusz Paszkiewicz scenariusz i reżyseria: Radosław Salamończyk kostiumy: Marta Giec muzyka: Rafał Rybarczyk, Radosław Salamończyk szkice koncepcyjne: Adrianna Jaworska projekt plakatu: Jarosław Rusiński Spektakl inspirowany opowiadaniami "Ostatnie Pytanie" Isaaca Asimova oraz powieścią "Perfekcyjna Niedoskonałość" Jacka Dukaja. W spektaklu zaadaptowano cytaty pochodzące z Eposu o Gilgameszu, a także wypowiedzi Pierre'a Teilharda de Chardina oraz Jeana Paula Sartra.
Początek spektaklu o 20.00 w Teatrze U Przyjaciół.
- Giełda Płyt Winylowych:
Macie braki na swoich półkach, regałach, stojakach? A może chcesz sprawdzić bliskiej osobie prezent w postaci płyty winylowej? W najbliższym czasie masz na to okazje! Winyle już od 5 zł! Będziemy mieć dla Was dużo promocji w skrzynkach 5, 10, 15, 20, 25! Jednak nie tylko cena będzie atrakcyjna ale również jakość oraz rzadkie wydania!
To pierwsza edycja wydarzenia. MK Bowling&Kosmos Club zaprasza na godzinę 17.00. Giełda potrwa do 20.00.