DARMOWA KOMUNIKACJA DLA WSZYSTKICH W DNI O DUŻYM NATĘŻENIU SMOGU
Decyzją rady miasta Poznania będzie można jeździć za darmo komunikacją miejską w dni o dużym natężeniu smogu. Prezydent proponował, aby bezpłatne przejazdy dotyczyły tylko kierowców oraz jednej osoby towarzyszącej, większość radnych zagłosowała jednak za poprawką Klaudii Strzeleckiej. Przejazdy będą zatem bezpłatne dla wszystkich.
Miejscy urzędnicy wyliczyli koszty wprowadzenia darmowych przejazdów. Szacuje się, iż każdy taki dzień to 250 tysięcy złotych. Dotyczy to zarówno biletów papierowych, jak i T-portmonetki w strefie A, nic nie zyskają z kolei posiadacze biletów okresowych. Sieciówki nie będą bowiem przedłużane o jeden dzień.
Bezpłatne przejazdy będą obowiązywać po spełnieniu dwóch warunków. Musi dojść do dobowych przekroczeń stężenia pyłu PM10 w dniu poprzedzającym, a prognozy muszą mówić o możliwych przekroczeniach w dniu, kiedy będzie można jeździć za darmo. Przekroczenia zostały ustalone na poziomie 200 mikrogramów/m3 poziomu informowania dla dobowych stężeń zanieczyszczeń pyłowych PM10 dla którejkolwiek ze stacji pomiarowych zlokalizowanych na terenie miasta.
Tablice informacyjne o jakości powietrza na elektronicznych rozkładach jazdy i tablicach ITS dla kierowców
Radny Tomasz Wierzbicki (PdM) wystosował z kolei interpelację, w której zwraca uwagę na informowanie o stanie powietrza. – W ostatnim czasie we Wrocławiu na elektronicznych rozkładach jazdy na przystankach, pojawiły się informacje ostrzegające o stanie powietrza (dostateczny, zły i bardzo zły). Również poznańskie tablice, zamontowane w ostatnich latach na przystankach autobusowych i tramwajowych mają możliwość zamieszczenia w ostatnim wierszu informacji – przekonuje.
- Mogą to być dane prezentowane na stronie http://www.poznan.pl/srodowisko/atmosfera/. Informacja taka powinna być także na tablicach zmiennej treści dla kierowców (14 szt.) Podawana jest na nich informacja o temperaturze powietrza, dlatego mogłaby też być dane o jego jakości – uważa radny Wierzbicki. - Wprowadzenie informacji o jakości powietrza w przestrzeń publiczną przyczyni się do podniesienia poziomu świadomości mieszkańców, a co za tym idzie może przyczynić się do podejmowania działań bardziej przyjaznych środowisku – dodaje.
Wcześniej podobne rozwiązanie sugerowała radna Klaudia Strzelecka. - Dobrym pomysłem byłoby także ustawienie w centrum tablicy informującej o stanie zanieczyszczenia miasta i umieszczenie takiej informacji na tablicach ITS-u – mówiła na konferencji klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, poświęconej inicjatywom antysmogowym.