SESJA RADY MIASTA: CZY WIADUKT W ANTONINKU ZOSTANIE NAZWANY IM. ORLĄT LWOWSKICH?
We wtorek odbędzie się pierwsza w tym roku sesja rady miasta Poznania. Radni skupią się między innymi na Strategii Rozwoju Miasta 2020 + oraz na projekcie uchwały w sprawie nadania nazwy wiaduktowi Antoninek im. Orląt Lwowskich.
Prace nad aktualizacją strategii rozwoju zostały podjęte z uwagi na przesłanki formalne i merytoryczne. Pierwsze oznaczają przede wszystkim podstawę prawną, zgodnie z którą tworzono dokument. Drugą przesłanką były procesy – zarówno te zachodzące w regionie, jak i w kraju, które miały wpływ na sytuację społeczno-gospodarczą miasta.
Opracowywanie aktualizacji rozpoczęło się od kompleksowej diagnozy obecnego stanu funkcjonowania wszystkich obszarów miasta, ujęta w dokumentach takich jak „Raport o stanie Miasta” i „Diagnoza strategiczna”. Następnie proces tworzenia strategii objął szeroko zakrojone konsultacje społeczne oraz prace warsztatowe, które pozwoliły na przygotowanie najważniejszych założeń dokumentu.
Strategia to długofalowy plan działania, który określa główne kierunki i cele rozwoju społeczno-gospodarcze miasta. Ich realizacja służy zaspokajaniu potrzeb mieszkańców i podnoszeniu konkurencyjnej pozycji miasta zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.
Wiadukt im. Orląt Lwowskich
Podczas sesji radni skupią się także wiaduktem w Antoninku, który miałby nosić nazwę Orląt Lwowskich. Tym mianem określa się najmłodszych mieszkańców Lwowa, którzy ochotniczo podjęli walkę o polskość swojego miasta i jego przynależność do odradzającej się po zaborowej niewoli Rzeczpospolitej Polskiej. Ówczesny Lwów był miastem zamieszkiwanym w zdecydowanej większości przez ludność narodowości polskiej.
Pierwsze walki o polski Lwów stoczyły orlęta z otaczającymi miasto i zajmującymi jego część oddziałami ukraińskimi z formacji Strzelców Siczowych. Polscy obrońcy wytrwali na swoich stanowiskach o czasu przybycia 20 listopada 1918 roku z Przemyśla odsieczy. Ta zmusiła oddziały ukraińskie do całkowitego opuszczenia miasta.
- Mimo iż w dalszym ciągu Lwów otoczony był przez wrogie formacje ukraińskie to polska obrona była już na tyle skonsolidowana by wytrwać i nie oddać już swoich pozycji. Kolejny epizod swojej dumnej historii miały zapisać lwowskie orlęta w czasie wojny polsko-bolszewickiej gdy 17 sierpnia 1920 r. na przedpolu Lwowa w bitwie pod Zadwórzem poległo 318 z 330 „Orląt Lwowskich”. Bitwa ta zatrzymała pochód bolszewicki na Lwów i znacząco skomplikowała plany dowództwa Armii Czerwonej nacierającej na Warszawę, bowiem związanie walką i uwikłanie się na przedpolach Lwowa 1 Armii Konnej Siemiona Budionnego z Józefem Stalinem jako komisarzem politycznym uniemożliwiło jej rozstrzygający udział w Bitwie Warszawskiej. To sukces miedzy innymi „Orląt Lwowskich” mogących dzisiaj stanowić wzór dla młodych polskich pokoleń – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.
- Wiadukt położony jest na wschodnim wyjeździe z Poznania i dlatego nadanie tej nazwy jest uzasadnione – brzmi podsumowanie.
Harmonogram obrad dostępny jest na na stronie TUTAJ.. Sesja Rady Miasta rozpocznie się tradycyjnie o godzinie 9.00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta Poznania.