W CAŁEJ POLSCE PROTEST STUDENTÓW PRZECIWKO RZĄDOM PIS. W POZNANIU PODZIAŁ ŚRODOWISKA.
25 stycznia w wielu miastach Polski studenci wyjdą na ulice protestując przeciwko rządom PiS. Protest odbędzie się również w Poznaniu. Jednak w stolicy Wielkopolski przy jego okazji doszło do podziału środowiska akademickiego.
Manifestacja rozpocznie się w środę 25 stycznia o godzinie 16 na placu Wolności. Zaplanowano przemówienia nauczycieli, naukowców, rodziców i działaczy społecznych. Udział w wydarzeniu zadeklarowało już ponad trzy tysiące osób.
Nie wszyscy popierają taką formę sprzeciwu. Samorząd Studencki Uczelni Poznańskich opublikował oświadczenie, w którym odcina się od organizowanych protestów. "Szanujemy zdanie studentów poznańskich i popieramy pokojowe manifestowanie swoich poglądów, jednakże pragniemy podkreślić, że w środowisku studenckim znaleźć się mogą zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy protestu. Szanując konstytucyjną wolność wyboru każdego człowieka, pozostawiamy w gestii naszych studentów udział w wydarzeniu" - czytamy w oświadczeniu.
Studenci, którzy zamierzają protestować piszą wprost, że nie są działają z nakazu żadnej partii i nie są przez nie sponsorowani. Jak czytamy na profilu wydarzenia: „Pragniemy podkreślić, że protest jest pokojowy, uznajemy wynik demokratycznych wyborów, które odbyły się w maju 2015 i jesienią 2015. Podkreślamy, że nie zgadzamy się na łamanie przez rząd prawa i podejmowanie irracjonalnych decyzji, natomiast nie negujemy wyniku wyborów!”
Protesty odbędą się m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Warszawie, Kielcach, Łodzi i Katowicach.
Poniżej publikujemy postulaty protestujących:
„CHCEMY ŻYĆ W PAŃSTWIE:
1. Chcemy żyć w państwie, w którym przestrzegane są przepisy Konstytucji i innych aktów prawnych.
2. Chcemy żyć w państwie, w którym instytuty badawcze i instytucje kultury są niezależne, a programy nauczania szkół i uczelni oparte są na wiedzy naukowej.
3. Chcemy żyć w państwie, w którym zagwarantowana jest wolność zgromadzeń i żadne z nich nie jest uprzywilejowane.
4. Chcemy żyć w państwie, w którym panuje tolerancja i wszystkie osoby są równe wobec prawa bez względu na płeć, pochodzenie, kolor skóry, orientację psychoseksualną, stopień niepełnosprawności oraz wyznanie.
5. Chcemy żyć w państwie, w którym ofiary przemocy są realnie chronione, mamy zagwarantowany dostęp do wszystkich praw reprodukcyjnych oraz utrzymane zostają standardy opieki okołoporodowej.
6. Chcemy żyć w państwie, w którym rząd nie izoluje Polski od Unii Europejskiej i nie ośmiesza jej na arenie międzynarodowej.
7. Chcemy żyć w państwie, w którym stanowiska obsadzane są na podstawie umiejętności i kompetencji, a nie przynależności partyjnej.
8. Chcemy żyć w państwie, w którym sami i same możemy decydować o sobie, własnym ciele, płodności, poglądach czy wyznaniu.
9. Chcemy żyć w państwie, które jest świeckie.
10. Chcemy żyć w państwie, w którym media są niezależne od władzy.
11. Chcemy żyć w państwie, w którym ministerstwo środowiska dąży do ochrony, a nie niszczenia polskiej przyrody.
Gwoli zapytań, nie jesteśmy z ramienia żadnej partii ani nie jesteśmy przez nikogo sponsorowani.
Nie idziemy walczyć o czyjąś wygraną tylko za siebie!
My polityków "zatrudniamy" i mamy prawo im powiedzieć czego chcemy!”