NAJMŁODSI RADNI PODSUMOWUJĄ DWA LATA W RADZIE MIASTA
Najmłodsza radna i najmłodszy radny obecnej kadencji podsumowali dwa lata swojej pracy w radzie miasta. - Do RMP szłam z pomysłem i swoją wizją dotyczącą komunikacji miejskiej – mówi Klaudia Strzelecka. - Wchodząc do rady miasta jako debiutanci, nie mieliśmy wiedzy jak jest skonstruowany budżet, na jakie dzieli się wydatki i dochody. W tej chwili jako młodzi radni bardzo nadrobiliśmy tę wiedzę, w przeciwieństwie do prezydenta – dodaje Mateusz Rozmiarek.
Współpraca m.in. w zakresie Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego
Klaudia Strzelecka jest szefową komisji rewizyjnej, a jej kolega z klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość Mateusz Rozmiarek – doraźnej komisji legislacyjnej. Na posiedzeniach obu tych komisji jednym z szerzej omawianych punktów był Poznański Budżet Obywatelski. - Staraliśmy się prowadzić dwutorowo, zarówno kontrolę wcześniejszych edycji, jak i przekazać nasze pomysły oraz doświadczenia z innych miast, tak aby w następnych latach program był przeprowadzony rzetelniej i z większą rozpoznawalnością wśród mieszkańców – podkreśla radna.
Kolejnym wspólnym elementem jest współpraca ze stowarzyszeniami takimi jak np. Projekt Poznań czy Studenci dla Rzeczypospolitej. - Mieliśmy debatę na temat tego, jak studenci powinni w mieście funkcjonować oraz jak miasto powinno wykorzystać ich potencjał – wyjaśnia Klaudia Strzelecka. - Zajmowaliśmy się również problemami lokalnymi, wśród działań była między innymi walka z barierkozą, czyli wszechobecnymi barierkami w centrum np. przy ul. Wrocławskiej, jak i przy Domach Studenckich znajdujących się w pobliżu PST – dodaje.
Interpelacje i zapytania
Przewodnicząca komisji rewizyjnej przyznaje, iż do rady miasta szła z wizją dotyczącą komunikacji miejskiej. - Takie też składałam uwagi, zapytania czy interpelacje i na takie spotkania przychodziłam – podaje. Pomysł cieszący się popularnością przede wszystkim wśród młodych użytkowników MPK – ładowarki USB w pojazdach komunikacji publicznej, był właśnie autorstwa K. Strzeleckiej. - W zeszłym roku zgłosiłam też pomysł by na przystankach znalazły się informacje na temat udzielania pierwszej pomocy. Zostało to pozytywnie przyjęte przez prezydenta, jednakże interpelację złożyłam we wrześniu ubiegłego roku, a do tej pory nie ma realizacji tego punktu. Już się przypominałam, więc mam nadzieję, że wydział zdrowia ruszy tę sprawę – zaznacza.
Mateusz Rozmiarek jest natomiast autorem pomysłu uruchomienia rejestru umów w internecie. - Wydaje mi się, że wbrew pozorom była to jedna z ważniejszych tego typu inicjatyw, która przysłużyła się mieszkańcom. Jest to użyteczne narzędzie i bardzo cieszę się, że udało się je wdrożyć, bo z reguły jako radni opozycyjni mamy ograniczoną możliwość, mówiąc kolokwialnie, ugrania czegokolwiek – podkreśla.
Rzecznik klubu radnych PiS wspomina też swoją pierwszą interpelację, która dotyczyła kładki pieszo-rowerowej, łączącej Dębiec ze Starołęką. - Jako radny opozycyjny pewnie nie miałem ogromnego wpływu na jej powstanie, ale to była pierwsza sprawa jaką się zająłem i została ona ostatecznie zrealizowana. Odbieram to jako swój mały sukcesik – przyznaje.
Mateusz Rozmiarek podkreśla, iż wchodząc do RMP jako debiutanci, nie ma się wystarczającej wiedzy na temat tego jak jest skonstruowany budżet oraz na jakie dzieli się wydatki i dochody. - W tej chwili jako młodzi radni nadrobiliśmy tę wiedzę, w przeciwieństwie do prezydenta Jacka Jaśkowiaka, który przychodzi na sesje kompletnie nieprzygotowany – mówi. - My już po roku poznaliśmy tajniki budżetu, tego oczekują od nas mieszkańcy – przekonuje.
Autorytet w RMP
- Wydaje mi się, że spoglądając na dorobek, aktywność czy przywiązanie mieszkańców do konkretnego radnego, najwięcej w przyszłości chciałbym wyciągnąć od radnej Lidii Dudziak. Mamy informacje z biura rady, że jest ona najbardziej rozchwytywaną radną. Ponadto jest zaangażowana zarówno w tematy związane z mieszkalnictwem, ze sportem, jak i bezpieczeństwem, a są to bardzo ważne dziedziny życia mieszkańców – wyjaśnia Mateusz Rozmiarek. Klaudia Strzelecka dodaje, iż dla niej takim wzorem jest jeszcze radny Przemysław Alexandrowicz.
- Radni opozycyjni? Jeżeli chodzi o sferę merytoryczną, to chciałbym dorównać Łukaszowi Mikule (PO – przyp. red.) , który jest wyjątkowym specjalistą, jeżeli chodzi o planowanie przestrzenne i na pewno wiele można by się było od niego nauczyć. To radny, który posiada kompleksową wiedzę na różne tematy – argumentuje Rozmiarek.