J.SCHMIDT: UCZNIOWIE MUSZĄ WIEDZIEĆ CZEGO SIĘ OD NICH WYMAGA I JAK PRZEBIEGAĆ BĘDZIE ICH NAUKA
O głównych założeniach reformy edukacji i harmonogramie dalszych prac nad projektami ustaw poinformowała wczoraj na wspólnej konferencji premier Beata Szydło i Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. Do sprawy odnieśli się też parlamentarzyści Nowoczesnej.
– Jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia tej reformy. Na ten cel mamy zabezpieczone pieniądze w budżecie – podkreśliła szefowa rządu. Przypomnijmy, że zgodnie z projektami ustaw docelowa struktura szkolnictwa obejmować będzie 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum ogólnokształcące,5-letnie technikum,3-letnią branżową szkołę I stopnia, 2-letnią branżową szkołę II stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy oraz szkołę policealną.
Zmiany w systemie edukacji rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas to uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Tym samym nie będzie już rekrutacji do I klasy gimnazjum. Wprowadzenie branżowej szkoły I stopnia w miejsce zasadniczej szkoły zawodowej, planowane jest od 1 września 2017 r. Wprowadzenie branżowej szkoły II stopnia dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia rozpocznie się od roku szkolnego 2020/2021. Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach zaczną się z kolei od roku szkolnego 2019/2020, a zakończyć się w roku szkolnym 2023/2024.
– Chcemy podnieść jakość kształcenia ogólnego. Chcemy również zagwarantować bezpieczeństwo uczniów w szkole oraz odbudować liceum ogólnokształcące – dodała Minister Anna Zalewska.
Nowoczesna broni edukacji
Również wczoraj działania rządu w zakresie reformy edukacji skomentowała Joanna Schmidt - W ubiegłym tygodniu w Sejmie głosowaliśmy nad wotum nieufności dla minister Zalewskiej. Rządzący okazali swoje wsparcie dla działań Pani Minister i obawiam się, że wykończy teraz edukację. Są to słowa Pani Minister i obawiam się, że nie jest to przejęzyczenie. Jak dodał posłanka Nowoczesnej - My byliśmy gotowi do dyskusji o programach nauczania, bo uważam, że zawsze można coś w systemie poprawić. Po stronie rządzących była jedynie wola rozwalenia tego systemu, by spełnić zadość obietnicy wyborczej. Edukacja potrzebuje stabilności, może nie tyle sama edukacja, ale uczniowie, którzy muszą wiedzieć czego się od nich wymaga i jak przebiegać będzie ich nauka.
Dobra szkoła
Ministerstwo Edukacji Narodowej pod adresem www.reformaedukacji.men.gov.pl specjalną stronę internetową poświęconą reformie. Można tam znaleźć najważniejsze informacje na temat zmian w edukacji z punktu widzenia rodzica, ucznia, nauczyciela oraz organu prowadzącego szkołę. – Podczas wprowadzania reformy chcemy być z każdą szkołą, każdym nauczycielem oraz organami prowadzącymi – podkreślała wczoraj Anna Zalewska.
fot. M.Nowak, KPRM, źródło: men.gov.pl