BARDZIEJ SPRAWIEDLIWE I DOSTOSOWANE DO POTRZEB ZASADY WYNAJMOWANIA MIESZKAŃ OD MIASTA. WŁADZE POZNANIA: UPROŚCILIŚMY PROCEDURY
Władze Poznania realizują nowe zasady wynajmowania mieszkań będących w zasobach miasta. Na listę osób, którym w przyszłym roku zostanie przydzielone mieszkanie trafiło kolejnych 199 osób. - Po raz pierwszy przyznawaliśmy mieszkania w oparciu o nowy system punktowy bez bariery w postaci tzw. zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych. Dzięki temu między innymi wszyscy samotni seniorzy, powyżej 70. roku życia, uwięzieni w dużych lokalach prywatnych, dostaną mieszkania – podkreśla zastępca prezydenta Tomasz Lewandowski.
Jak przekonują władze, nowe reguły są bardziej sprawiedliwe i dostosowane do rzeczywistych potrzeb osób o niskich dochodach. Zlikwidowano kryterium niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych, wykluczające wielu poznaniaków. Dzięki zmianom w 2017 roku prawo do najmu miejskiego lokalu uzyskało w sumie 290 osób. Na listę trafili samotni seniorzy powyżej 70. roku życia, zgłoszeni podopieczni domów dziecka i kobiety doświadczone przemocą w rodzinie (niebieska karta).
Zmiany z korzyścią dla mieszkańców
Do tej pory poza kryterium dochodowym funkcjonowało drugie – zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych. - To blokowało wielu osobom potrzebującym pomocy mieszkaniowej dostęp do lokali komunalnych – tłumaczy zastępca prezydenta Tomasz Lewandowski. Kryterium, o którym mowa oznaczało, iż na jedną osobę w gospodarstwie wieloosobowym przypadało do 5 m2 powierzchni pokoi lub do 10 m2 w przypadku gospodarstw jednoosobowych.
- Zmiany, które wprowadziliśmy bardzo pomagają mieszkańcom, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej – podkreśla prezydent Jacek Jaśkowiak. - Uprościliśmy procedury, przez co możemy pomóc osobom dotkniętym przemocą, starszym, schorowanym czy wychowankom domów dziecka – wyjaśnia.
Obecnie jedynym obowiązującym kryterium do udzielenia pomocy mieszkaniowej dla mieszkańców Poznania jest kryterium dochodowe, które wynosi w przypadku ubiegania się o najem lokalu socjalnego:
1.100,56 zł/os. w przypadku gospodarstwa wieloosobowego,
1.540,79 zł/os w przypadku gospodarstwa jednoosobowego,
W przypadku ubiegania się o najem lokalu mieszkalnego:
1.540,79 zł/os. w przypadku gospodarstwa wieloosobowego,
1.981,01 zł/os w przypadku gospodarstwa jednoosobowego
System punktowy
Obecnie poza finansowymi kryteriami wejścia, są też kryteria punktowe. - Staramy się ważyć, kto znajduje się w takiej sytuacji, w której trzeba mu w pierwszej kolejności pomóc – zaznacza prezydent Lewandowski.
System kwalifikacji punktowej wprowadzono w celu obiektywnej oceny wniosku. Konkretnym warunkom bytowym przydziela się określone punkty, co z kolei umożliwia udzielanie pomocy mieszkaniowej na podstawie wszechstronnej informacji o sytuacji życiowej wnioskodawców.
W tej ocenie premiowane są między innymi osoby długotrwale zamieszkujące w Poznaniu, po 70. roku życia, bezdomni, wychowankowie pieczy zastępczej nie mający możliwości powrotu do domu rodzinnego, niepełnosprawni w stopniu znacznym i umiarkowanym, osoby dotknięte przemocą w rodzinie, jak również te samotnie wychowujące dziecko.
Prawo do wynajmu mieszkania od miasta w 2017 roku przyznano 290 osobom
Negatywna postawa wnioskodawców np.: zaleganie z czynszem, zakłócanie miru domowego, samowolne zajęcie lokalu, skutkują przyznaniem punktów ujemnych. Katalog obejmuje 17 uwzględnianych okoliczności.
Prawo do wynajmu mieszkania od miasta w 2017 roku przyznano 290 osobom, z tego 91 to osoby, których uprawnienie nie zostało zrealizowane na podstawie listy z ubiegłych lat. 162 osoby i rodziny, które zostały umieszczone w projekcie tegorocznej listy osób uprawnionych do zawarcia umowy najmu nie spełniałoby wcześniej obowiązującego kryterium niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych.
Według listy na 2015 rok prawo wynajmu przyznano 260 osobom. Lista obowiązywała również w 2016 roku. W ubiegłych latach prawo do lokalu przyznano kolejno: w 2014 - 121 osób, 2013 - 68 osób, 2012 - 49 osób.
Do 28 listopada br. istnieje możliwość złożenia uwag i zastrzeżeń w Biurze Spraw Lokalowych, które zostaną ocenione przez Komisję złożoną z Radnych, przedstawicieli organizacji społecznych oraz urzędników.