PRZESTRZEŃ PUBLICZNA POWINNA BYĆ BARDZIEJ PRZYJAZNA OSOBOM STARSZYM I NIEPEŁNOSPRAWNYM
Nasze miasto potrzebuje przyjaznej i atrakcyjnej przestrzeni publicznej i dlatego musimy dostosowywać obiekty dla potrzeb seniorów, jak i osób niepełnosprawnych – pisze w swojej interpelacji radna Małgorzata Woźniak. Na potrzebę wprowadzenia usprawnień dla osób niepełnosprawnych zwraca również uwagę Michał Boruczkowski.
Radna Małgorzata Woźniak (PO) w swojej interpelacji zwraca się z prośbą o podjęcie działań zmierzających do dostosowania przestrzeni publicznej i tworzenia nowych miejsc przyjaznych seniorom poprzez posadowienie „ławeczek dla seniorów”. - Nasze miasto potrzebuje przyjaznej i atrakcyjnej przestrzeni publicznej i dlatego musimy dostosowywać obiekty dla potrzeb seniorów, jak i osób niepełnosprawnych. Więcej ławek na ulicach czy też skwerach, parkach posłuży seniorom, którzy muszą odpocząć po przebyciu kilkudziesięciu metrów oraz po zejściu ze schodów, dojściu do przystanku, kościoła, sklepów itp. - wymienia.
- Starsze osoby, które w okresie letnim, jak i również w innych porach roku często wybierają się na wieczorne przechadzki, uskarżają się na brak miejsc do odpoczynku w naszym mieście – przekonuje radna. - Chodzi o ławeczki, których w Poznaniu jest jak na lekarstwo, a zwłaszcza na osiedlach peryferyjnych – zaznacza.
M. Woźniak apeluje o to, aby w porozumieniu z Miejską Radą Seniorów oraz Radami Osiedlowymi i Klubami Seniora opracować mapę miejsc, gdzie ławeczki mogłyby zostać postawione. Wskazuje również na fakt, by na przyszły rok zabezpieczyć finansowo realizację tego projektu.
Usprawnienia w północno-zachodniej części miasta
O potrzebie usprawnienia przestrzeni publicznej dla osób niepełnosprawnych mówi także Michał Boruczkowski (PiS). W swojej interpelacji skupia się przede wszystkim na północno-zachodniej części miasta. - Jedną z istotnych kwestii moralności społecznej jest dbanie o osoby słabsze, w szczególności niepełnosprawne. Przy obecnym rozwoju cywilizacyjnym, istnieje wiele udogodnień infrastrukturalnych i systemowych – przekonuje.
- Często na obszarach peryferyjnych Miasta Poznania spotyka się infrastrukturą mniej rozwiniętą od tej w centrum – zaznacza radny, pytając między innymi o to czy na terenie Podolan, Strzeszyna, Kiekrza oraz Krzyżownik-Smochowic, szlaki komunikacyjne są dostosowane do ruchu osób niepełnosprawnych.
Boruczkowski zainteresowany jest również tym czy istniejące obiekty infrastruktury publicznej takie jak np. jednostki oświatowe, biblioteki, siedziby rad osiedli są zarówno w kwestii przejścia, jak i przestrzeni publicznej, są dostosowane dla takich osób. Radny pyta także o to, jakie miasto ma plany rozwijania udogodnień oraz czy pełnomocnik ds. wykluczeń mogłaby przeprowadzić wizję lokalną na terenach Podolan, Strzeszyna, Kiekrza oraz Krzyżownik-Smochowic.