OBCHODY CZERWCA 1956 ROKU W POZNANIU. CO SIĘ WYDARZY Z TEJ OKAZJI?
Główne uroczystości wydarzeń czerwcowych przypadną 28 czerwca, ale imprezy związane z tą datą już w Poznaniu trwają. Szczególny nacisk miasto Poznań i współorganizatorzy kładą na uświadomienie i przybliżenie tego wydarzenia młodzieży. W ramach obchodów oprócz oficjalnej strony zorganizowane zostaną wydarzenia sportowe, kulturalne i edukacyjne.
- Poznań i współorganizatorzy uroczystości przygotowują się do tych obchodów prawie rok. Zależy nam na tym, żeby te uroczystości osiągnęły nie tylko ogólnopolski ale i międzynarodowy charakter. Jednym z naszych głównych założeń jest przybliżenie tych wydarzeń młodym ludziom – mówił dziś na konferencji prasowej wiceprezydent poznania Jędrzej Solarski.
Uświadomić młodzież
Pod Pomnikiem Ofiar Czerwca 1956 uczniowie z poznańskich szkół już teraz pełnią wartę honorową. Wkrótce mają ją pełnić również przedszkolaki. Aby wiedza związana z wydarzeniami Czerwca 1956 były bardziej przystępna dla młodych w kalendarzu wydarzeń znalazły się m.in. imprezy sportowe, wycieczki , gry miejskie, koncerty, spektakle.
Dużą część w kalendarzu wydarzeń zajmują właśnie spektakle teatralne. 19 czerwca w okolicach Aresztu Śledczego przy ul. Młyńskiej zobaczyć będzie można widowisko plenerowe „Stukot 1956”. Oprócz profesjonalnych aktorów wezmą w nim udział osoby osadzone w poznańskich zakładach penitencjarnych oraz uczestnicy Poznańskiego Czerwca 56. Kolejne spektakle towarzyszące obchodom to „Gorączka czerwcowej nocy”, który wystawiony zostanie w Teatrze Nowym oraz sztuka pt. „Gniew”, która będzie można zobaczyć na dziedzińcu Urzędu Miasta. Kulminacją obchodów ma byś spektakl multimedialny w reżyserii Jana Komasy pt. „Ksenofonia. Symfonia dla Innego”, który odbędzie się 28 czerwca. Jednocześnie widowisko to będzie zamykać tegoroczny Malta Festival Poznań.
Mocna promocja
Miasto kładzie również duży nacisk na wypromowanie uroczystości nie tylko w Poznaniu, ale w całej Polsce i poza granicami. Na ulicach Poznania pojawią się billboardy, wydarzenia promowane będą również na portalach społecznościowych, wypuszczona zostanie seria koszulek związanych z Czerwcem 56 oraz medal upamiętniający czerwcowe powstanie.
Zdaniem Aleksandry Banasiak, uczestniczki czerwcowych wydarzeń uroczystości rocznicowe są bardzo dobrze przygotowane. - Cieszymy się, że program uroczystości jest tak bogaty. I cieszymy się również, że ta uroczystość będzie godnie czczona. Jesteśmy tu z państwem aby godnie uczcić 28 Czerwca. Na tym nam najbardziej zależy. Nie chcemy aby miały miejsce gwizdy ani inne nieprzyjemne incydenty jakie miały miejsce podczas wcześniejszych obchodów.
J. Solarski - Zrobimy wszystko aby te obchody były godne i uroczyste
- To jest rocznica, która powinna jednoczyć a nie dzielić. Nie chce tu roztrząsać sytuacji związanej z obecnością warty honorowej i odczytania nazwisk osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej. Czekamy na odpowiedź od ministra Macierewicza. Zrobimy wszystko aby te obchody były godne, uroczyste i żeby wzięło w nich udział jak najwięcej mieszkańców – podsumował wiceprezydent Solarski.
Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest tu: http://www.poznan.pl/mim/public/info/attachments.html?co=show&instance=1016&parent=95354&lang=pl&id=212574